Makaleler

Orta Dünya'nın Tanrıları

Valar Tolkien’in Silmarillion eserinde hikayeye yön veren birçok unsurdan biridir. Hikayenin kilit taşı görevine sahip karakterleri , Silmarillion’da Eru’dan sonra gelen tanrısal varlıklar olarak düşünülebilirler.

Valar’a Dair

Dolayısıyla Valar ilk olarak Silmarillion’da şu şekilde açıklanmaktadır:

Bu özler arasında bulunan Yücelere Valar der Elfler, Arda’nın Güçleri ve İnsanlar, tanrı diye anarlar onları. Yedi tanedir Valar’ın Efendileri ve Valar’ın Kraliçeleri Valierler yani, onlar da yedi tanedir. Bunlar Elf lisanındaki adlarıdır; Valinor’dur konuşulduğu yer bu dilin. Elbette, Ortadünya’daki Elflerin dilinde başka adları vardır ve İnsanlar arasında adları çeşit çeşittir. Efendilerin adları sırasıyla şöyledir: Manwë, Ulmo, Aulë, Oromë, Mandos, Lórien ve Tulkas. Kraliçelerin adları da şunlardır: Varda, Yavana, Nienna, Estë, Vairë, Vána ve Nessa. Melkor sayılmıyor artık Valar arasında ve anılmıyor Yeryüzünde.

Silmarillion, Valaquenta

Bu alıntıdan görebileceğimiz üzere toplamda 14 Valar olduğu anlaşılmaktadır ancak 7 tanesi Yeryüzünde kadın, 7 tanesi erkek suretindedir. Valar, Eru yani Tek Olan tarafından yaratılmış Ainur arasında bulunan yücelerden oluşur.

Valar

Manwë

Manwë Súlimo Valar’ın kralı, Varda’nın eşi, Melkor’un kardeşiydi, aynı zamanda Arda’nın Yüce kralıydı. Rüzgar, hava ve kuşlar onun hizmetkarıydı o yüzden Arda’nın nefesinin efendisi, hükmeden olarak kararlaştırılmıştı.

Manwë ve Varda

Ulmo

Ulmo yani Denizlerin Kralı, Suların lordu, Valar’ın en güçlülerinden biriydi, hükmetme olarak Manwë ve Varda’dan sonra geliyordu.  Ambar’ın derinliklerinde yalnız başına yaşıyordu çünkü suları, koyları ve nehirleri yönetiyordu.

Aulë

Aulë, Demirci veya Valar’ın Demircisi adlarına sahipti çünkü kaya, metal, maddelerin doğası ve zanaat eserleri ile ilgilenirdi. Yavana’nın eşiydi. Lakin Aulë kudret olarak Ulmo’dan bir parça eksikti.

Valar Yüceleri ve Melkor

Oromë

Oromë, Valar’ın Avcısı veya Büyük Binici olarak bilinirdi. Atının adı Nahar’dı, yalnız gündüzleri beyaz geceleri gümüşi bir ışıkla parlardı. Valaróma adında devasa bir borusu vardı. Eşinin adı Vána’ydı; yani ebedi taze olan.

Mandos

Mandos, kader meselelerinde yargıda bulunan Valar’ın yargıcıydı. Ölümün Evi’nin bekçisiydi ve ölen ruhları bir araya getirirdi. Vairë onun eşi ve Lórien kardeşiydi.

Valar ve Valier


Lórien

Mandos’un kardeşi ve hayallerle rüyaların efendisiydi. Onun bahçeleri Lórien’deydi.

Tulkas

Valar’ın en güçlü savaşçısı ve Nessa’nın eşiydi. Güreşmeyi ve kuvvet müsabakalarını severdi. En son Arda’ya o gelmişti.

Valier

Varda

Sindarin dilinde Elbereth Gilthoniel olarak bilinirdi, Manwë’nin eşi Valar’ın kraliçesiydi. Yıldızların hanımı ve yaratıcısıydı. Güzelliği ihtişamlıydı.

Varda

Yavana

Yavana, Doğurgan olan, Toprağın kraliçesi ya da Meyve Veren olarakta bilinirdi. Toprakta yetişen her şeyin sevgilisiydi.

Yavana

Nienna

Nienna Valar’ın kraliçelerinden biriydi. Mandos’un kardeşi, kedere ve hüzne alışıktı. Arda’nın aldığı her darbe için yas tutardı.

Nienna

Estë

Estë’nin gücü yaraları ve ağır hastalıkları iyileştirmekti. Irmo’nın eşiydi. En sevdiği yer Lórien bahçeleriydi.

Vairë

Valar arasında dokumacı ya da anıları ören olarak bilinirdi. Zaman boyunca olup bitmiş her şeyi dokurdu. Mandos’un salonların tamamı onun dokumalarıyla kaplıydı.

Vairë

Vána

Vána Yavana’nın küçük kardeşiydi. Ebedi taze olarak bilinirdi ve Oromë’nin eşiydi. Çiçeklere ve faunaya etki eder.

Nessa

Nessa, Dansçı ve Tulkas’ın eşi. Hızı ve ayağına çabukluğuyla bilinirdi. Geyikleri sever ve onlarla koşardı. Onları hızıyla geride bırakırdı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.