Unutulmuş Diyarlar

Faerun Irkları Hakkında Kısa Kısa

frlogo
 

İnsan (Human)

Faerun’da en çok bulunuan ırk İnsan ırkıdır.Bahsettiğim gibi ilk özel beşliden birisidir.En fazla yüz sene kadar yaşayabilirler.Bu kısa ömürlerinde Her yere kolayca uyum sağlayabilen ve herşeyi çabuk öğrenen hırslı bir ırktır.Diğer ırklara göre savaş konusunda daha iyilerdir.Genellikle boyları 1.65 ve 2.00 metre arasındadır.İnsanlar yeryüzünde yaşarlar.Tek başlarına yaşamayı tercih etmezler köy,kasaba,şehir gibi kendi kurdukları yerlerde yaşarlar.Sistemleri Krallıktır.

Yaşadıkları Bölgeler: İnsan ırkı alışabildiği her yerde rahatça yaşar.
Favori Sınıfı: Herhangi biri
Lisan: Ortak lisan ve öğrendiği her dil

Elfler (Elves)

Faerun’un ev sahipliği yaptığı ilk beş ırktan sonra gelen ırktır.Elfler ince ve narin yapılı olmalarına karşın ne kadar ufak ve güçsüz gözükselerde zekaları sayesinde herşeyin çaresine bakabilirler.Özellikle büyü kullanma konusunda profesyonellik kazanmışlardır.Elfler 1.65 boylarında sivri kulaklı insanlara benzeyen bir ırktır.Genellikle Evermeet’te yaşarlar.Elfler kendi aralarında sınflara ayrılmıştır.Bunlar: Moon elf,wild elf,sun elf ve drow’dur.

Kara Elf (Drow veya Dark Elf)

Drowlar lanetlenmiş elflerdir.Kara bir tene ve bembeyaz şaçlara sahiptirler.Gözlerinin renkleri ise kırmızı,mor,sarı,gri ve mavi tonlarındadır.Irkdaşlarına göre arasında en ölümcül ve en acımasız olanıdır.Büyü konusunda en becerikli olan ırktır.Drowlar veya dark elfler sadece kendi çıkarları için ve kaos tanrıçası Lolth için yaşarlar.Aralarında sürekli bir mevki kapma yarışı vardır.Yeryüzüne yaşamlarını sürdürmeleri çok zordur.Güneş ışınları kara tenine ve büyü gücüne zara verir.Yeraltında,Underdark’ta yaşarlar kaos yönetim sistemi vardır.Şehirleri en güçlü ilk sekiz evin Lolth rahibeleri tarafından yönetitlir.Yönetim hakkına yalnızca dişi ve rahibe olan drowlar sahiptir.Erkeklerin yönetim üzerinde ve daha bir çok şey üzerinde sözü geçmez.Yüzeyde yaşayan elflerden nefret ederler.

Yaşadıkları Bölgeler: Underdark
Favori Sınıfı: Wizard ( Erkek ),Cleric ( Kadın )
Lisan: Elfçe,yeraltı dili,Abyssal, Ortak lisan,Draconic,Goblin,Illuskan ve drow işaret dili

Ay Elfleri (Moon Elves)

Moon elfleri faerunda çok bulunan bir ırktır.Bazen gümüş elf diye de çağırılabilirler.Genellikle deri renkleri ten rengidir.Bazılarının ki mavide olabilir.Saçlarının rengi gümüş,beyaz,siyah ve mavidir.Gözleri ise mavi ya da yeşil renklidir.Boyları elf standartlarındadır.Büyü kullanma yetenekleri iyidir.

Yaşadıkları Bölgeler: Dalelands’i ormanları,Evermeet,Silverymoon ve batı Heartlands
Favori Sınıfı: Wizard
Lisan:Elfçe,Ortak lisan,Auran,Chondathan,Gnoll,Gonome,Halfling,Illuskan ve Slyvan

Güneş Elfleri (Sun Elves)

Güneş elfleri Faerun’da az bulunan bir elf ırkıdır.Bu elfler genellikle Evermeet’te yaşarlar.Bazen gold elf ( altın elf ) olarakta çağırabilirler.Ten renkleri bronzdur.Saçları altın,sarışın,bakır veya siyah renklidir.Göz renkleri ise yeşil veya altın renklidir.Krallık yönetiminde yaşarlar.

Yaşadıkları Bölgeler:Ormanlar,Evermeet,Silverymoon ve batı Heartlands
Favori Sınıfı: Wizard
Lisan: Elfçe,Ortak lisan,Auran,Chondathan,Gnoll,Gonome,Halfling,Illuskan ve Slyvan

Vahşi Elfler (Wild Elves)

Faerun’da çok çok az bulunan ir elf çeşitidir.Çünkü genellikle ormanlarda vahşi ortamlarda gizlice yaşarlar.Bazen green elf ( yeşil elf ) olarakta çağırılırlar.Ten renkleri koyu kahverengidir.Saçları ise siyah ya da açık kahverengidir.Doğa ile iç içe olduklarından dolayı diğer ırkdaşlarına göre daha dayanıklı ve daha güçlüdür.

Yaşadıkları Bölgeler: Sıcak güney ormaları,Chondawood,Methwood,Amtar ormanları ve Misty vale
Favori Sınıfı: Sorcerer
Lisan: Elfçe, Ortak lisan,Gnoll,Orc,Sylvan,Tashalan

Orman Elfleri (Wood Elves)

Orman elfleri Güneş elfleri ile nerdeyse aynı özelliğe sahiptir.Az görülen bir elf çeşitidir.Bakır elf diye de çağırılabililer.Bakır renkli bir tene ve yeşil gözlere sahip bir ırktır.Sürekli ormanda yaşadıkları için orman canlılarını kendilerine dost yapmışlardır.

Yaşadıkları Bölgeler: Dalelands’in ormanları,Great dale’ın kuzeyi,Tethyr ve Kuzey Heartlands
Favori Sınıfı: Ranger
Lisan: Elfçe, Ortak lisan,Gnoll,Chondathan,Sylvan,Draconic

Gnome

Gnomler genelde 1.65 boylarında cüceye benzeyen bir ırktır.İnsanlarla çok ortak yönü vardır.Gnomelar icat bulmayı ve kazı yapmayı çok severler.Yeryüzünde e yeraltında yaşayabilirler.Medeniyet kurarak yaşarlar.Gnomelarda kendi aralarında ikiye ayrılır.

Yeraltı Gnome’u (Deep Gnome)

Underdark’ın derinlerinde saklı bir biçimde yaşarlar.Şehirlerini bulunması zor yerlere kurarlar.Deep gnomelar,svirfneblin olarakta çağırılırlar.Evlerini mağaraları kullanarak yaparlarKazı yapmayı ve değerli maden çıkarma konusunda çok iyidirler..Svirfneblinlerin deri rengi kahverengi veya gridir.Göz ve şaçlarıda gri renktedir.Underdark’ta yaşadıkları için her türlü tehlikeyi bilirler ve zeki bir ırktır.

Yaşadıkları Bölgeler: Underdark
Favori Sınıfı: Illisuon
Lisan: Gnome,Ortak lisan,Draconic,Elfçe,Dwarven,Terran
 
Kaya Gnome’u (Rock Gnome)

Rock gnome’lar Faerun’un en bilindik gnome türüdür.Yani sadece gnome olarak çağırılırlar.İcat bulmaya ve maden çıkarmayı yaşam biçimi haline getirmişlerdir.

Yaşadıkları Bölgeler: Lantan,Batı Heartlands,Dalelands ve Great Dale
Favori Sınıfı: Illisuon
Lisan:Gnome,Ortak lisan,Draconic,Chondathan,Dwarven,Goblin,Sylvan, Illuskan,Terran

Yarı Elfler (Half Elves)

Yarı elfler insan ve elf’in çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkan bir türdür.Drow ve insandan oluşan bir half drow’un koyu renkli bir teni,gri veya beyaz saçları ve insana ait bir göz rengi vardır.Moon half elf’in soluk bir ten rengi vardır.Sun elflerin ise bronz bir ten rengi yeşil veya sarı gözleri,Wild elflerinde kahverengi deri rengi , Wood elflerde bakır renkli derileri ve yeşil gözleri vardır.

Yarı Orc (Half Orc)

Yarı orclar,insan ve orc’un çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan bir türdür.Medeniyet kurarak yaşamazlar genelde tek yada grup halinde dolaşırlar.Hafif açık yeşil deri renkleri vardır ve bir orc kadar cüsselidir.Ayrıca bir insan zekasınada sahiptirler.

Yaşadıkları Bölgeler: Amn,Chessenta,Damara,Kuzey Moonsea,Vaasa, ve Waterdeep
Favori Sınıfı: Barbarian
Lisan: Orc,Ortak lisan,Giant,Gnoll,Goblin,Illuskan,Yeraltı dili

 
Buçukluklar (Halflings)

Faerun’daki en küçük ırktır.Luiren’in güneyinde yaşarlar.Rock gnomeları severler.Bazı buçukluklar insanların diyarın olan Big Folk’ta yaşarlar.Küçük oldukarında dolayı mükemmel bir hıza sahiptirler.

Cüceler (Dwarves)

Cüceler 1.65 boylarında ve oldukça geniş bir bedene sahiptirler.Krallıklar halinde yaşarlar.Savaş konusunda çok iyidirler.Cücelerde ikiayrı gruba ayrılmaktadır.Bunlardan biri Gold Dwarf ( Altın Cüce ) dir.yaşadıkları yerler,Smooking mountains of Unther,Giants Run Mountains ve Vilhon Reach’in batısında yaşarlar.Bir diğeri ise Gray Dwarf ( Gri Cüce ) dir.Underdark’ta yaşayan ve oldukça kötü olan bir ırktır.Mind flayerların yaptığı hata sonucunda ortaya çıkmışlardır.Genelde madencilikle uğraşırlar kılıç ve zırh yapma konusunda oldukça iyidirler.

 
Yazan: Serhan Çömlekçiler

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.