Unutulmuş Diyarlar

Amn

frlogo
 

Başkent: Athkatla
Coğrafya: Lands of Intrigue
Irklar: İnsan     %83
            Halfling %15
            Ork        %1
            Diğer     %1(1372 DR yılına göre)
Yaşayan Genel Halk: Amnian
İnançlar: Bane, Chaunteane, Cyric, Selûne, Sune, Waukeen
Nüfus: 2.963.520 (1372 DR yılına göre)
İthal Edilen Mallar: Büyülü eşyalar, Paralı askerler, İnci, Kuşatma aletleri
İhraç Edilen Mallar: Bira, Zırh, Değerli taşlar, At, Demir, Silah

Amn Map

Çürümüş ve ahlaksız zengin tüccarların altından başparmağıdır Amn. Zenginlerin elindeki bu oligarşik yapının kontrolündeki donanma Faerun’un güney kıyılarına hükmetmektedir. High House tarafından lisansı olmayan büyü kullanıcıları için Amn içinde büyü yapmak yasaktır(Belli yerler hariç).

Çoğunluğu halfling olan bazı halk hükümetten ve vatandaşlık haklarından memnun olmadığı için isyan bayrağı açmıştır.

Tarihi

İnsanlar Amn toprakları üzerinde binlerce yıldır yaşamış olsa da düzgün bir krallığa ancak Shoon İmparatorluğu zamanında ulaşıp şu anki sınırları erişilmiştir(768DR). Shoon İmparatorluğunun yükselişi sırasında Amn Ormanındaki birçok elf ya öldürülmüş ya da köle edilmiştir. Bunun sonuncunda şu anda hiçbir elf bu topraklar üzerinde yaşamamaktadır.

Bağımsızlıkla beraber, Amn ticaretin merkezi olmuş ve insanlarının hepsi zenginliğe ulaşmıştır. Büyücülük okulları yüzünden gerçekleşen birçok hastalık ve yaratık yüzünden ülke insanları büyüye karşı tepkilidir.

Amn kimliklerini sadece birbirlerine açıkladıkları inanılmaz güçlü lordlardan oluşan Council of Six(Daha sonraları Council of Five olacaktır) tarafından yönetilir. Council of Six, Shadow Thieves loncasıyla anlaşma içerisinde olup ülkeden Waterdhavian hırsız ve katillerini temizlemiştir. O andan beri birlikte çalışırlar(Konseyin lideri aynı zaman da Shadow Thieves loncasının başıdır.) 1361DR yılında Amnli tüccarların kiraladığı paralı askerler Maztica’yı keşfetmiştir, gerçekten para harcayan çok insan olduğunun farkına vardılar.

1370DR yılında Sythilis(LE, Erkek, Ogre, Sor12) ve Cyrvisnea(LE, Kadın, Ogre, Ftr12) adlı iki ogre;  goblin, kobold, ogre ve tepe devlerinden(Cyric inananları tarafından destek aldılar.) oluşan orduyla Amn’ın güney şehirlerine saldırıya geçtiler. Saldırının amacı Maztica altınlarını Murann gemileri aracılığıyla ele geçirmekti. Amaçlarına da ulaştılar, Konseyin ve güçlü maceracılarının çabalarına rağmen şehirlerden atılamadılar. Yakın zamanlarda ise iki Amn şehri daha rahat bir yaşam ve özgürlük için Tethyr topraklarına katıldılar.

Spellplague sırasında Trackless Sea’de ki Amn kolonileri yok oldular, ancak Konsey tarafından büyük miktarlarda destek alan tüccar şirketler Chult, Mhair Takımadaları ve Moonshae üzerindeki alanlarını korumaktadır.

Kimse gerçek anlamda Amn’den hoşlanmaz. Şirketleşmiş Amn tüccarları iyi kuşanmış güçlü ordulara sahiptir. Düzinelerce krallığın birleşiminden daha fazla paraya sahip halk zenginliğin içinde zevk almaktadır. Neredeyse insan egemenliğindeki ülke bundan hoşnuttur ve sadece zengin olanlar göz önünde tutulur.

Tethyr, Amn’ın dostu olduğunu beyan etse de, diğer halkın açgözlülüğüne iğretiyle bakarlar. Dost olduklarını söyleseler de iyi bir para ödenmedikçe hiçbir Tethyr askeri Amn’i savunmak için uğraşmaz.

Amn Kronolojisi

100DR Year of Greybeads: Athkatla şehri kuruldu.
163DR Year of the Screeching Vole: Crimmor şehri kuruldu.
212DR Year of the Awakening Magic: Muron limanı inşa edildi.
223DR Year of Dark Dreams: Trademeet, Tethyr ve Amn arasında karavanlar için toplanma yeri olarak kuruldu. IIhundyl, The Mad Mage vahşice deneyler için Abyss’den yaratıklar celb etmeye başladı.
224DR Year of the Flaming Forests: Tejarn Hills üzerindeki birçok Tethyr garnizonu, Ihundyl the Mad Mage tarafından yok edildi.
227DR Year of Raised Banner: Halfling diyarı olan Meiritin, Tejarn Hills’in kuzeyine kuruldu.
231DR Year of the Mist Dragon: Ihundyl the Mad Mage, Meiritin’i ele geçirip kendini Calishar Emirates’in yöneticisi ilan etti. Shoonach’taki kargaşa, Shoon İmparatorluğunun cevap vermesini geciktirdi.
238DR Year of Many Mushrooms: Diyar diyar dolaşan Elminster ve öğrencisi Myrjala Dark-Eyes, bu yılın yazında Ilhundyl the Mad Mage’ı öldürdüler.
300DR Year of the Late Sun: Minsorran(Land of Balance)’ın rahipleri bu toprakları kutsadılar.
321DR Year of the Blessed Sleep: Meiritin yeniden işgal edildi. Tethyr Kralı Karaj Tiiraklar II’nin yeğeni Lord Ashar Tornamn, Tejarn Hills’in doğusunu, Amstel River’ın kuzeyini ve birçok güney toprağını ele geçirip Valashar’ı kurdu.
335DR Year of Seven Stones: Ashar’s March: Lord Ashar Tornamn, ne Shoon imparatoruna ne de Tethyr krallığına bağlılık yemini etmişti. Ordusunu kuzeye High Moor’a sürdü. Aşırı hevesli lord Moor ve Shoonach arasındaki Sword Coast topraklarında egemenlik ilan etti.
Shoon İmparatorluğunun, Cormyr krallığının batı ticaret yollarını kesmesinden dolayı sinirli olan Cormyr Kralı Azoun I bir kılıç yapılmasını istedi. Kısa kılıç Ilbratha “Mistress of Battles” yılın sonunda hazır olmuştu.
336DR Year of the Whipped Cur: Kral Azoun ordusunu Fields of the Dead’e Shoon ordusuyla çarpışmaya sürdü. Aşırı yorgun Shoon birlikleri kısa sürede kırıldılar. Bir daha ticareti engellemeyi düşünemesinler diye Cormyr birlikleri Ithmong’a yürüyüşe geçti. Shoon İmparatorluğu kuzey sınırlarına kadar geri çekildi. Lord Ashar Tornamn, Kral Azoun ve sahil üzerindeki her yüksek kimseye kafa kaldırdı.
358DR Year of the Battle Talons: İmparator Shoon VII, Valashar ovalarında Iryklathagra “Sharpfangs” adlı mavi ejderhayla savaştı. Ejderha kaçmak zorunda kaldı ancak imparatorun Staff of Shoon’unu çalmıştı.
390DR Year of the Half Moon: Myth Lharast, sadece Selune’ye tapan bir kilise inşa etti.
450DR Year of the Solitary Fist: Tethyr Kralı Strohm I başkenti ve Shoonach’ı talan edip Shoon İmparatoru Amahl VII’i öldürünce Shoon İmparatorluğu parçalanmaya başladı.
460DR Year of Scorching Suns: Batı Amn Emirliği, eski bir Shoon generali olan King Esmel Torlath önderliğinde(General Esmel bazı tarih kayıtlarında Serruns The Great olarak geçer. Serrus Amn dilinde “büyük general” demektir. Ayrıca generalin kılıcı Namarra “The Sword That Never Sleeps”,büyük büyülü güçleri olan bir silahtır.)Sword Coast’daki birçok ormanın yanmasıyla güney Faerun’da kuraklık baş gösterdi.
479DR Year of Forestfrost: Murann ve Crimmor arasındaki ticaretini yolunu tıkayan ogre ordusu Prens Imnel Torlath ve ordusu tarafından temizlendi. Bu büyük savaşın olduğu ovaya Imnel’s Scar denilirken şu anda Imnescar kasabası olmuştur.
491DR Year of Faltering Fires: Doğal olmayan aşırı bir yağış oldu. Cortryn şehri Tethyr ve Calishite göçmenleri ile Calimshan’ın soylu bir ailesi olarak Shoon İmparatorluğunun kayıp mirasını canlandırmak için kuruldu. Eshpurta şehri, Cortryn’in kuzeyin balıkçı merkezi olarak kuruldu.
500DR Year of Flame Tongue: Amnur kalesi tamamlanmış ve ordu içerisine yerleşmiştir.
512DR Year of Wyvernfall: Esmel’in torunu Kral Imnen başa geçtiğinde Esmeltaran tamamlanmış ve Amn’in yeni başkenti olmuştur.
523DR Year of Trials Arcane: Meiritin, Cortryn Kontu tarafında köle edilmiştir.
554DR Year of Waving Wheat: Purskul, tahıl değişimi ve karavan merkezi olarak inşa edilmiştir.
575DR Year of Breaching Bulette: Keczull ailesi, madencilik şehri olarak Keczulla’yı kurmuştur. Thennaris Trollbann “Pyramid of Magar’s Hill” efsanesini çözmüştür(Yazıt elflerin klan isimlerini ve göçlerini anlatır.)
600DR Year of Fire and Frost: Minsorran’ın dört şehri bir kış ortası fırtınasının ardından yok olmuştur(Kimse bunun sebebinin beyaz ejderha Icehauptannarthanyx tarafından olduğunu fark edememiştir.)
661DR Year of the Tusk: Cloud Peaks ve Small Teeth tarafından gelen ogre ordusu Imnescar ve Trademeet’i talan ettikten sonra, General Rashtur tarafından durdurulana kadar Esmeltaran’a yürümüştür.
692DR Year of the Crawling Crags: The Tejam Purchase: Finanssal sıkıntılar içerisindeki Tethyr, Sulduskoon ve Tejarn Hills arasındaki toprakları Amn Kralı Brinnaq’a satmıştır.
720DR Year of the Dawn Rose: Myth Lharast, lycanthrope ordusu tarafından işgal edildi ve “aydan gelen lightning bolt”larla varlığı sona erdi.
731DR Year of the Visions: Beholder ve Beholder Mezhebinden oluşan The Ring of Eyes, Cortyn’in yönetimi yok etmiş ve bölgenin başına geçmiştir. 757DR yılında The Ring of Eyes yok olana Shilmista elfleri toplulukla sürekli savaş vermiştir.
755DR Year of the Enigma: Castle Spulzeer’ın inşasına başlandı. Keczulla, madenlerin bitmesiyle hayalet şehir haline geldi.
757DR Year of Lost Wayfarers: Bir Chessentalı büyücü olan Tashara of the Seven Skulls, The Ring of Eyes’ın beş beholderını öldürüp insan uşaklarını da dağıttı. Sonrasında Tunland’ın kuzeyine doğru çıktığı seyahati sırasında Azuth tarafından öldürüldü.
760DR Year of the Majesty: Amn, Cortryn topraklarını sınırları içerisine kattı.
795DR Year of the Firehawk: Castle Spulzeer’ın inşası tamamlandı.
836DR Year of Twelve Bells: Baş büyücü Kartak Spellseer “the All-Seeing”, en az 14 suçludan oluşan bir lonca kurup Iltkazar Range’e kaçtı.
897DR Year of the Calling Shrike: Dağlardaki yaratık aktivitelerinin artmasıyla Citadel Rashtur 4 yıl içerisinde taşınan taşlarla inşa edildi.
920DR Year of Great Riches: Tanrıça Waukeen, Shieldmeet ve Trademeet’teki Merchants’ Peace’de belirdi.
1000DR Year of the Wailing Winds: Spulzeer, Krimmevol ve Coprith aileleri, ticaret ve kilise merkezi olarak Riatavin’i kurdu.
1090DR Year of Slaughter: The Imnel Concession: Yaratıkların artışı ve finanssal sorunlar(orduya harcanan paranın etkisi büyüktür) Amn Kralı Imnel IV ‘ü güney topraklarını Tethyr’e para ve ordu desteği için vermeye zorladı.
1095DR Year of the Blushing Star: The Skeletal Finger hırsızları karmaşayı kullanarak Amn ve Tethyr üzerindeki baskılarını Small Teeth’deki gizli üslerinden arttırdılar.
1107DR Year of the Skulk: Bir zamanlar hanların bolca bulunduğu ticaret şehri Amnwater, lokal çiftçilerin yeri oldu.
1141DR Year of Eyes: The Monocle of Bagthalos, Yüksek Helm Rahibi Bagthalos Deszhummer tarafından yaratıldı. Bu monokle(tek göze takılan gözlük) 1142DR yılında Skeletal Finger tarafından çalındı.
1162DR Year of the Prancing Centaur: Skeletal Finger loncası son üyesine kadar Iryklathagra adlı mavi ejderha tarafından yok edildi. Ejderha daha sonra buradaki eşyaları da alarak burayı yuva edindi.
1182DR Year of the Tomb: Amn ve Tethyr’den başlayan ticaret yolları Baldur’s Gate, Dragonspear Castle ve Ahghairon şehirlerine bağlandı.
1219DR Year of Prideful Tales: Myrdon ve Salasker adlı büyücüler Hillfort Ishla’nın kuzey batısında büyü akademisi olan School of Wonder’ı kurdular.
1235DR Year of the Black Horde: Amn ordusu tüm yıl boyunca insansı yaratıklar savaşıp, birçok orku ele geçirmişlerdir. Köle orklar Purskul’a getirilip ağır işlere sürülmüştür.
1238DR Year of the Lone Candle: Amn evleri arasında büyük bir ticaret savaşı patlak verdi. Zakharan baharat ticareti için Ophal ve Ulvax evleri arasında evler zayıf düşene kadar savaş çıktı.
1241DR Year of the Lost Lady: Amn ordusu büyük savaşın ardından yanlarında daha fazla ork köle getirdiler. 30 yıl içerisinde özgürlüklerini kazanan orklar ve yarı-ork evlatları resmen Amn vatandaşlığına geçtiler.
1242DR Year of the Yellow Rose: Keczulla trol ve diğer yaratıklardan temizlenip karavan durağı olarak yeniden canlandırıldı.
1257DR Year of the Killing Wave: School of Wonder tarafından Bowgentle’s Book yaratıldı.
1266DR Year of the Leaping Frog: Güç manyağı bir öğrenci ve Tanar’ri tarafından School of Wonder, ustanın ve diğer öğrencilerin öldürülmesiyle yıkılmıştır.
1276DR Year of the Crumbling Keep:  Parhek soyundan Kral Dhanar’ın öldürülmesiyle evler arasında yeniden savaş patlak verdi.
1299DR Year of the Claw:  Waterdeep’ten atılmalarıyla Shadow Thieves loncası Athkatla’da kuruldu.
1306DR Year of Thunder:  Amn tahtının son veliahdı Prens Rohav kendi veziri Arlen Bormul tarafından zehirlenerek öldürüldü.
1316DR Year of the Gulagoar:  Küçülen Spulzeer ailesi daha sonra Trailstone köyünün kaynağı olacak Spulzeer Inn’i kurdu. Aile 1315DR yılında bölünmüştür.
1333DR Year of the Striking Falcon: The Great Amnian Trade War çıktı ve geniş çaplı sivil ayaklanmayla Amn tıkanıp kaldı.
1338DR Year of the Wanderer: Ophal ve Ulvax aileleri arasında The Murann Spice War çıktı ancak kısa zamanda bastırıldı.
1345DR Year of the Saddle: The Coast Plague, Murann, Athkatla, Purskul ve Crimmor’u vurdu. Halkın %20si hastalıktan öldü. Karavanla taşınan hastalık Beregost ve Zazesspur’a da sıçradı.
1348DR Year of the Spur: Lord Chardath Spulzeer, atası olan lich-lordu Kartak Spellseer’ı uyandırdı.
1356DR Year of the Worm:  (Tarsakh) Amn ordusu Green Fields’ı Dragonspear Castle güçlerine karşı korumak için yola çıktı. Gizli bir sis diyarı kapladı ve Khelben Arunsun bu ilginç sisi dağıtmayı başaramadı. (Mirtul)Amn ordusu galip geldi ve düşman orduyu kuzeye kadar kovaladı. (Uktar) Savaş kazanılmasına rağmen dağılan düşman askerlerini yok etmek için ordu hemen eve dönmedi.
1357DR Year of the Prince:  (Tarsakh)Ruathym’in Green Rooms kütüphanesinden The Tome of Unicorn çalındı. (Eleint)Murann’da ikamet eden kötü büyücü ve tüccar Shairksah, diğer tüccarları öldürdüğü ve büyülü yaratıklarla çalıştığı için diyardan atıldı.
1359DR Year of the Serpent: Esmeltaran ticaret yolları, Keczulla ile yer değiştirdi.
1361DR Year of Maidens: Maztica keşfedilip Amn adına New Amn adlı koloni kuruldu.
1362DR Year of the Helm: The Council Schism, içindeki ölümler sonrasında Council of Six oluşmuştur.
1366DR Year of the Staff: Council of Six ve Keczulla Lordu Pulth Tanislove tarafından desteklenen Keczulla ve Esmeltaran arasındaki The Gem Road tamamlandı.

Amn’in Güçleri
Spellplague sonrası Council of Six, Council of Five olmuştur ve konsey Meisarch, Tessarch, Namarch ve Pommarch’ı içermektedir. Önceleri kimlikleri belirsizken şu anda güçlerini açıkça gösteren Selemchant(Athkatla’dan. Cowled Wizard’ların para kaynağı), Dannihyr(Eshpurta’dan. Shadow Thieves’lerin gizli lideri), Alibakkar(Athkatla’dan), Ophal(Crimmor’dan), Nashivaar(Esmeltaran’dan. Güçlü bir şekilde Cyric Kilisesi’yle müttefiktir) evleri tarafından yönetilir.

High Houses(Konseydeki evler)’dan her biri daha küçük ticaret evlerini destekler. Her tüccar loncası birbiriyle kavga içerisindedir, hepsi pastadan daha büyük pay almak için en büyük evlerle çalışmaya uğraşırlar. Takdire değer bir ev eskiden olduğu gibi yükseltilip konseye altıncı ev olarak alınabilir. Ancak yönetimdekiler gücün altıya bölünmesini istememektedir.

Diğer önemli güçlerde şöyle sıralanabilir:

The Cowled Wizards:
Selemchant evi kontrolündeki legal arcane büyü kullanıcılarının loncasıdır. Lonca Meisarch’ın ajanları, soruncözücüleri ve katilleri olarak iş yapar. Çoğu basit bir paralı askerden fazlasıdır.

The Cowled Wizard, yüzyıllar önce Esmeltaran ailesinden Alisar tarafından halkın büyüden korkmasına rağmen diyarlardaki büyü bilgisini korumak ve kullanmak için yüzyıllar öncesinde kurulmuştur. Büyücüler kendilerini Azuth ve Deneir’in ajanları, Sanatın koruyucuları olarak görüyorlardı. Kanundışı yürütülen bu işte büyücüler, öğretmen ve kütüphaneci gibi çalışıyorlardı. Ayrıca dışarıdan gelen büyücüleri göz önünde tutup loncanın gizli kalmasına uğraşıyorlardı.

Her şehir ve kasabada en güçlü büyücünün yönettiği bir bölüm vardır. En büyük bölüm olan Athkatlan’ın ve tüm loncanın liderinin(Khollynnus Paac, tekstil tüccarı ve Wiz17) gizli odalarında yerel lonca liderleri buluşurlar. Burada diğer büyücülerle iletişimler kurulur ve bilgi akışı olur.

Her üye tüccar, sahaf, iyileştirici bitki satıcısı gibi işlerle uğraşır. Buluşmalarda her biri başlıklı cübbe giyerler(Yıllar önce yıkılan School of Wonder’ın mezuniyetlerinden kalma bir gelenek). Her hangi bir üye kimliğini ailesiyle veya yerel büyücülerle paylaşabilir ancak genellikle adlarını saklamayı uygun görürler. Çoğu Cowled Wizard diğer üyelerden iki veya üç tanesinin gerçek ismini bilir.

Cowled Wizards’ın yaptığı birçok mucize halkın büyüye karşı hoşnutsuzluğundan fazla ileri gidememiştir. Çoğu üye topraklarından sürülmek istemez. Bazıları ise Amn’in değişmez kanunlarına rağmen Azuth ve Mystra’nın büyüsünün burada yaşadığına inanmaktadır.

Geçen yüzyılda bazı üyeler loncanın gücü ve bilgisini kendi amaçları doğrultusunda kullandılar. Niyetleri genellikle politikti. Kavgaları çözmek, işleri çözmek ve birçok diğer üye tarafından onaylanmayan işler için kullandılar.

16’dan fazla gizlenmiş büyü kütüphanesi ve büyülü eşyalar Amn’in altında bulunmaktadır. Buralara “Safehold” denir. Her bölümün başındaki en güçlü büyücü o bölümün safehold’uyla ilgilenir. Kütüphanelerin en büyüğü olan Alisarhold, Snowflake Mountains’in eteklerinde Riatavin’in doğusunda bulunur.

The Shadow Thieves:
The Shadow ThievesAmn’in geniş limanı olan Athkatla şehrinde kurulmuştur. Önceleri Waterdeep şehrinin en ünlü loncasıyken Lord of Waterdeep tarafından bozguna uğramışlardır. Amn’deki konseyle güçlü bağlantıları olduğu gibi bir zamanlar Waterdeep’te olduğu gibi Amn’de de ticaretin en güçlü yol kesicileridir.

Lonca Athkatla’daki Shadow Council tarafından yönetilir. Marune The Masked, Shade of Baldur’s Gate’e raporları götürür böylece konsey Waterdeep’teki işleri de yürütebilir.

1255DR yılında Waterdeep’e de el atan lonca 1298DR yılında Lehesty, Lord of Waterdeep tarafından saldırıya uğramıştır. Sonuç lonca için tam bir yıkım olmuştur, şehirdeki liderler ya öldürülmüş ya da açık edilmiştir. Bunun sonucunda Athkatla’da yeniden kurulmuştur. Hala da Faerun’daki en ünlü hırsız loncasıdır. Waterdeep dışında, Amn ve Sword Coast’daki suçların aslan payı ellerindedir.

Neredeyse yıkılışlarını izleyen yıllarda, lonca kendini tamamen hırsız ve kiralık katillerle dolu buldu. Lonca liderleri böylece topluluğa bol bol wizard ve loncanın hedeflerinin ortaya çıkmasını engelleyecek yetenekli insanlar bulmaya başladı. Hileler ve zekâyla Amn hükümetine zorla loncanın Athkatla kurulmasına izin verdirdiler(Year of the Trumpet 1301DR)Shadowhouse’un mevcudiyeti ve The Assassins’ Run binası loncanın yönetim kafalarında farklılık gösterdi. Kıdemli kiralık katiller, dört loncanın beş kurucusu Lhestyn Arunsun ve müttefikleri tarafından öldürülünce gücü ele geçirdiler. Statüler böyle hızlı değişince Bane rahipleri ve wizardlar lonca içinde önemli konumlara geldiler.

20 yıl içerisinde The Shadow Thieves Amn ve çevresindeki bölgelerin suç olaylarının çoğunluğunu ele geçirdiler, 40 yıl içerisinde ise High Moor ve Athkatla arasındaki Sword Coast’un işlerinin yarısı ellerindeydi. Ten Black Days of Eleint sonrası Tethyr’deki düzenin bozulmasıyla Zazesspur, Ithmong ve Myratma’ya da sıçradılar. Bu büyük şehirlerin baskısıyla diğer şehirlerde kaderlerine boyun eğdiler. Bu büyüyen güçlerine rağmen geleneklere bağlı suçlular olan Calimshan’a geçemediler ve Myratma loncanın son güney noktası oldu. Aynı zamanlarda The Three tarafından yönetilin topluluğun yönetim şekli değişmiş ve The Grandmaster ile Shade Council ortaya çıkmıştır.

Time of Troubles sırasında diyardaki Bhaal tapınan her kiralık katilin ölmesiyle Shade Council’inin gücü çok azalmıştır. Deepshadow(İlk Grandmaster) , tüm Shadow Council’i ve 30dan fazla kıdemli kiralık katilin ani ölümüyle lonca hızlı bir yenilenmeye girmek zorunda kaldı. Athkatla’da Guildmaster of Spies kademesindeki Rhinnom Dannihyr öldürme ve tehdit üzerindeki yetenekleriyle Grandmaster mevkiine yükselmiştir. Loncanın ilerlemesine çok fazla katkısı olmuştur.

Loncanın ana merkezinin Athkatla’daki Shadowhouse olduğu düşünülmektedir. Aslında burası kiralık katiller, ödül avcıları, yan kesiciler ve Guildmasterları için bir yuvadır. Assassin’ Run’da Athkatla’da bulunur. Bu yapı Amn bölgesi için kiralık katil eğitim yuvasıdır. Tethyr için ise Zazesspur’da bulunan School of Stealth kullanılır. Daha küçük binalar ise Baldur’s Gate ve Ruathym’de yer alır. Bu evler ise dinlenme, depo ve çalıntı eşyaların elden çıkarıldığı yerdir. Loncanın güç merkezleri iyi saklanmış, soylu evlere aittir ve tuzaklar büyülerle korunmaktadır. Ana merkezi bulan birinin şansı varsa kördür yoksa onu kesin bir son bekler; ölüm.

Onca değişime rağmen loncanın amblemi her zaman aynı kalmıştır; küçük hançere geçmiş siyah ipek maske. Bu iki obje zorunlu olmasa da loncanın alt çevreleri tarafından işaret olarak kullanılır. Kiralık katiller kurbanlarının üstünde hançere geçmiş siyah bir maske bırakırlar. Küçük hançer ve maske guildmasterlar ve üstleri içi zorunludur. Bir işaret vardır ki loncadaki tüm mevkiler kullanır;(çeviriden emin değilim) hatalı bir işin olduğu bölgeye kesik ayak koymaktır. Anlamı ise saldıranların hepsinin öldüğüdür.

Shadow Thieves’teki hiyerarşi çok sıkı korunmaktadır. Her üye sadece bir üstü ve altındakinin kimliğini bilir. Loncanın en büyük liderleri, Grandmaster of Shadow ve Shade Council’in lideridir. Ayrıca Shade Council’de Athkatla, Esmeltaran, Velen, Zazesspur, Myratma ve Riatavin’i yöneten Shade denilen 8 yönetici bulunur. Athkatla(10),Eshpurta(4),Esmeltaran(2),Keczulla(2),Murann(4),Myratma(4)

The Shade Council’de harici işleri yöneten ve iletişim işlerini yöneten iki farklı Shade bulunur. Bunlardan biri Saerloon’da bulunur ve Heartlands ve Baldur’s Gate’deki tüm iletişimi kontrol eder. Bu iki Shade Council’e üyedir ve Grandmaster of Shadow için özel ajanlara sahiptirler.

Her bölüm Shadowmasterlar tarafından kontrol edile iki alt bölüm içerir. Bir Shadowmaster 10000+ nüfuslu yerin aktivitelerini yönetirken diğeri çevre yerlerin aktivitelerini yönetir. Büyük şehirler birçok bölüm ve Shadowmaster içerirler. Mesela Zazesspur’da her mahalle için vardır ve toplamda 8 tanedir.

Bazı büyük şehir ve bölgelerde dışarlıklı ticareti fazlaysa, dışarlıklı güç ile lonca arasındaki bağlantıyı kuran Cloakmaster- özel bir çeşit Shadowmaster- bulunur. Cloakmaster’lar sadece Shades of Saerloon ve Baldur’s Gate’e rapor verir.

Her Shadowmaster’ın, kendi bölgelerindeki alt grupları yöneten Guildmasterları(yüksek mevkiler Silhouettes diye adlandırır) vardır. Bu rütbe kanun adamlarının kafasını karıştırmak için yapılmıştır. Alt loncalar; kiralık katiller, dilenciler, ödül avcıları, eşkıyalar, haraççılar, hırsızlar, gözcü ajanlar ve az miktarda korsan, kaçakçı içerir. Guildmaster’lar altındakileri loncanın gücüne uygun şekilde düzenlemekle hükümlüdürler. Loncanın üyeleri genellikle hırsız ve kiralık katillerden oluşsa da en az %20si büyü kullanırlar.

Eğer lonca hiyerarşisinden biri ölürse veya güçten düşerse, rütbesinin dengi birisi hemen altındaki rütbeden birini seçer. Grandmaster’ın genelde rütbe yükseltmede etkisini görmezken birinin rütbesini düşürme hakkı vardır. Eğer Grandmaster gücünü kullanamayacak suruma gelirse Shade’lerden en çok oy alan o rütbeye geçer ve yerini hemen bir başkası alır.

1370DR yılında, Marune, Lords Of Waterdeep’den kaçınmak için büyük bir plan yapmıştır. Necromancer olan Marune, loncadaki tüm yüksek seviyeli hırsızlara slippers of shadowwalking vermiştir. Böylelikle hırsızlar şehir Lordlarına yakalanmadan, karanlık işlerine devam edebileceklerdi.

Church Of Cyric

Erdemlere aşırı bağlılık ve kendine güvenle beraber Cyric inancı Amn üzerinde büyük bir patlama yaşadı. Amn halkı tarafından rahiplere katil gözüyle bakılmamaktadır. Ancak kilisenin derin insanları tabi ki farklı amaçlardadır. Karavanlarına yaratıklar saldırmaması için tüccarlar Black Sun rahiplerine para ödemektedir. Cyric rahipleri Nashivaar’ı konsey liderliğine çıkarmak için uğraşırlar.

The Emerald Cabal

Kanuni olamayan büyü kullanıcıları tarafından kurulan topluluk Amn sistemini bükmeye uğraşır. Topluluk ara sıra sorun çıkaran bazı tüccar lordlarının başına bela olabilir.

Aforizmalar ve Konuşma Dili
Amn halkı bazı cümleleri farklı anlamlar yükleyerek kullanabilir; bunlara biraz örnek vermek istiyorum:

Terim Maden (Kalite)İma edilen
Ore (Kötü)en düşük sınıf, en kötü kalite, işlenmemiş, kirli, suçlu.
Bronz (Kuvvetsiz)çalışan sınıfı, yüksek sınıftan biri gibi görünmeye çalışan düşük
sınıf, ucuz katkılı.
Bakır (Kabul edilir) iyi çalışan, düşük ama saf statü, iş için potansiyel.
Çelik (İyi) yüksek çalışan sınıf, elit ordu birlikleri, mert kimse.
Gümüş (Çok İyi) yükselme potansiyelli tüccar, büyük bir olay için potansiyel.
Altın (Güzel)mirastan gelen para, düşük bir iş için fazla koşturmaca.
Platin (Çok Güzel)tüccar evlerinin lideri, sürekli iyi kalite.
Adamantin (Mükemmel)kendi çabasıyla ulaşılmış yüksek sınıf, yüksek sınıftaki ilk
para.
Mithral (Fevkalade)En yüksek kalite ve sınıf, lekelenmemiş, mükemmel bir çabayla
elde edilmiş ilk para, saf ve kusursuz.
“Good business(İyi işler)”
Herkes birbirine “Merhaba” ve “Görüşürüz” demek için kullanır.
“Sold!(Sattım)” ya da “You sold me on your plans(Planlarında beni sattın)”
“Sell(satmak)” , “kandırılmak” veya “etki altında bırakılmak” için kullanılır. Amn tüccarları “Anyone can be sold(herkes satılabilir)” cümlesini kullandığında yabancı biri bunu hemen köleliğe yorabilir.
“Bought it!(Satın aldım)” yada “Did you buy that?(Satın aldın mı?)”
“Buy(satın almak)”, “kandırmak” veya “etki altında bırakmak ” anlamında kullanılır.
“You’re only as tall as your last deal(Son anlaşman kadar uzunsundur)”
“Son defasında bana ne yaptın?” anlamındadır.
“I found pearl!(İnci buldum!)” ya da “Lost the pearl, did you?(İnciyi kaybettin, değil mi?)”
Sıraya göre birinci “iyi şans”, ikinci “kötü şans” demektir.
“I’d like to foreclose on that topic.”
Amn üzerinde en çok kullanılan kelimelerden biridir. “Foreclose” bir çok anlamda kullanılabilir. Genellikle durmak, inkâr etmek, ele geçirmek, başkasının elinden almak, çalmak ve gasp anlamlarında kullanılır. Bazen de öldürmek anlamında da kullanılabilir. Şimdi ölü olan tanrı Myrkul, bu topraklar üzerinde The Black Forecloser olarak bilinirdi.
“He took delivery of the entire New Amn pottery trade.(New Amn’deki tüm çömlek sevkiyatını aldı.)”
“Take delivery” yetenekleriyle ve çalışmayla bir şeyi elde etmeyi temsil eder. “delivered by pearl(inci tarafından alındı)” şans eseri kazanıldığını söyler
“She’s dragon, isnt she?(Aynı bir ejderha, değil mi?)”ya da “He spend like dragon(Ejderha gibi para harcıyor)”
“Dragon(ejderha)” kelimesini zengin cimriler için kullanırlar.
“What a kobold!(Ne kobold ama!)” ve “He has a kobold’s heart.(Kalbi kobold kalbidir.)”
“Kobold” cimri demektir.
“My life is written in red ink.(Hayatım kırmızı mürekkep ile yazıldı.)”
“Red ink(kırmızı mürekkep)”, kötü şans demektir. ”crimson ink(kıpkırmızı mürekkep)”,  durumun en kötü şansı anlamındadır.
“So what’s in your other books/clean books/true book?(Diğer kitaplarında/temiz kitaplarında/gerçek kitabında neler var bakalım?)”
Bu cümle dolandırıcıların asla değiştirilemeyen hesap defterini, inceleme günleri hazırladıkları diğer defterle değiştirmelerine atıfta bulunur. Konuşma sırasında inanmazlık vurgusu kullanılır(“True Book?(Asıl kitap?)” şaka mı yapıyorsun anlamında kullanılır), tonlama değiştikçe farklı anlamlar yüklenebilir.

Yerleşimler
Athkatla (Başkent, Nüfus 122000)

Athkatla

Athkatla’da her şey bulunur. Paran olduğu sürece kanundışı, ahlaksız ve alçakça olsa bile aradığın herhangi bir şeyi bulabilirsin. Bu yüzden şehre “City of Coins(Paranın şehri)” veya “City of Sin(Günah şehri)” de denir. Bu büyük şehir içinde kölelik, adam öldürme ve ahlak dışılık çok normaldir. Şehrin kanunları her şeyi görmezden gelebilir. Tek suç tüccar evlerine karşı konuşmak veya saldırgan tavırda bulunmaktır. Onun dışında her şeyi parayla çözebilirsiniz. Parasını verdikten sonra her şey kanunidir.

Athkatla’da altın su gibi akar. Faerun’un en işlek limanlarından biri olan şehirde en iyi servisi bulmak çok kolaydır. Şehre yanaşan gemilerden egzotik birçok mal bulunabilir. Waukeen’s Promenade Pazar yeri olarak Waterdeep’teki ticaret alanının iki katı büyüklüktedir. Alanın hemen yukarısında Goldspire adlı Waukeen tapınağı içeren bir yer vardır.

Şehir’de dikkat çeken büyücüler:

Athkatla TowerVynmarius(CE, İnsan,Wzd11): Güvenilmez ve tehditkâr bir büyücü olarak tüm Amn’de ismi yayılmıştır. Council of Six(Bazıları Cult of Dragon içinde çalıştığını düşünüyor)’in en bilindik casusudur.
Puhrain Bollivar(LE, Yarı-elf,Div9) :40’larının sonunda iyi korunan bir kadın, Quill District’de seyyar kitap satıcısı ve bahisçi olarak görünür. Aslında gizlice Council’s Tessarch’ın sevgilisi ve casusu olarak çalışır.

Dikkat çeken kiliseler:

Arbalest’s House:
Goldspires’ın kuzeyinde ki dağlarda ve limanda tanrı Milil adına adanmış binalardır. Kimliği belirsiz Patriach of Song binaların yönetimiyle uğraşır. Bu kilise üç nedenden ötürü önemlidir: Time of Troubles sırasında Milil’in dinlenme yeriydi. Limandan bile duyulan Bellows of Milil adında çok büyük organdan dolayı ve kilise ile Waterdeep’teki ozan okulu New Olamn arasında, Milil’in direk kendi inşa ettiği, tünelin bulunmasıdır.

The Dome of the RoseThe Dome of the Rose:

Gem District’de bulunan Lathander’e adanmış manastır ve tapınaktır. Mornmaster Thaddin Dawnhunter(LN, İnsan,P11) adında sakin, dindar ve birazda ticaret aklı olan bir rahip; tüm yapıyla ilgilenir. Tapınak salonu, gül rengi oyuklarla kaplıdır ve sabah ayini sırasında salon gül rengi parlar.

House of the MoonHouse of the Moon:
        
Wave District’de yedi yüzlü koni biçimindeki bu yapı Selune’ye adanmıştır. Yüksek rahip ve Lunar Aryn Gallowglass(LG, hf,P14),Tethyrli tiran Ernest Gallowglass’ın büyük yarı-kız kardeşidir ve kendi adına üç tane ticaret gemisi bulunmaktadır. Kazancının büyük kısmını tapınağa bağışlar.

Adventurers’ Quarters adlı civarda bulunan bazı önemli dükkânlar:

The Mithrest: Han. Bu büyük bina, eski, kültür sahibi ve şıktır. Her müşterisini rahat ettirmeleriyle ün yapmış bir yerdir. Kalite/Fiyat: Mükemmel/Pahalı

The Five Flagons: Taverna. Faerun’da bilinen her içkiyi bulabileceğiniz yeni, temiz ve çok dolu bir binadır. Kalite/Fiyat: Mükemmel/Pahalı

Den of the Seven Vales: Toplantı alanı/Han. Yabancıların ve maceracıların yemek yediği büyük bir binadır. İsmini görünce her yabancı hafif bir gülümsemeyle içeriye girer.(Yakında hiçbir seven vales yoktur.) Kalite/Fiyat: Kötü/Pahalı

The Seas’ Bounty: Toplantı alanı/Han/Taverna. Eski ama ayakta duran bir yerdir. Bayat birası ve soğuk yemekleriyle pek de ilgi çekmez(ancak sıcak balık güveci çok güzeldir)Paralı Amn gençlerinin gece kondu mahallesine geçmek kullandığı kapısı bulunmaktadır. Bir elinde kanca olan sahibi Thumb bu gençlerin gelmesiyle fiyatlarını da arttırmıştır. Kalite/Fiyat: Kötü/Pahalı

Silverale Hall: Toplantı alanı/Han/Taverna. Athkatla’nın en eski hanıdır. Her zaman doludur ancak asla kalabalık değildir. 4 katlı bu binada temiz ve güzel yemek ile arkadaşlık her zaman bulabilirsiniz. Kalite/Fiyat: Mükemmel/Orta

Delosar’s Hall: Taverna. Şehir korumaları tarafından tercih edilen eski ama iyi bakımlı bir tavernadır. Kalite/Fiyat: Kötü/Orta

The Adamantine Mug: Taverna. Tüccarların ticaret dışında bir şeyler konuşmak için tercih ettiği bir yerdir. Kalite/Fiyat: Mükemmel/Ucuz

The Copper Coronet: Taverna. Korsanların ve yankesicilerin buluşma noktasıdır. Kalite/Fiyat: Kötü/Ucuz

Waukeen's PromenadeWaukeen’s Promenade ki popüler dükkânlar:

Tiny Deaths(Zehirler)
The Museum of Inquisition(İşkence Malzemeleri)
Madroon’s Curios(Biraz ondan biraz şundan)
Lowmarket(Köleler)
Faded Ages(Anı oluşturan farklı bir dükkan)
Odd Candy(şekerci dükkanı görünümdeki kadın pazarı)
I Change(Vücut değiştirme dükkanı)

Crimmor(Karavan şehri, Nüfus 40000)
“Amn’in karavan başkenti” taş duvarlarıyla bu topraklardan geçen her karavan için toplanma merkezidir. Shadow Thieves loncasının açıkça bir garnizonunun bulunduğu tek şehirdir ve lonca serbestçe hırsızlık yapılmasına izin vermez.

Crimmor karavanlar ve bu topraklardaki gezginler için hanlar ve tavernalarla doludur.

Diğer Önemli Bölgeler

The Bitten Road
Nashkel ve Crimmor arasındaki The Fangs’den geçen ticaret yoludur. Eski hikâyelerde bu yol boyunca bir remorhaz’ın uzandığı söylenir ve yol üstündeki ölümlerin ardında hiçbir hayvan veya insan izine rastlanamaz. Crimmorlu Lord Krimmevol tarafından tutulan iz sürücüler hiçbir yaratığa veya insana rastlayamamıştır.

The Eshpurta Road
Yılın her günü dolu olan bu ticaret yolu, Athkatla ve Eshpurta arasında uzanır ve ana doğu-batı ticaretini bağlayan yoldur. Konsey tarafından yollanan 20 ağır zırhlı atlı asker geçen her karavanı arar. Amnwater ve Keczulla arasına The Ridge Ride, Keczulla Eshpurta arasına da Three Bridges Way denir.

The Giants’ Dance
Amn’in en eski taş yapılarından olan çember, Amnwater ve Keczulla arasındaki The Ridge’de bulunur. 9 büyük taş sütunun ikisi yıkılmış, üçü de ayakta zor durmaktadır. Kırıklara dikkatli bakıldığında bir pençe tarafından yapıldığı anlaşılabilir.

The Growling Hill
Tepe Crimmor’dan kuzeydoğuya doğru bir günlük yürüyüş uzaklığındadır. Burada bir zamanlar bulunan ancak şu anda yıkılmış bir büyücü kulesinin üstü bitkilerle kaplanmıştır. Eğer biri tepe üzerinde kulağını yere dayarsa sürekli bir gürleme sesi duyar. Bunun sebebi bilinmese de halk çocuklarını eğer yaramazlık yaparsa onları tepenin altındaki canavarın alacağını söyler.

The Lake Way
Lake Wang yanındaki dağ sıraları dolayısıyla kuzey diyarlardan daha yüksekte, Crimmor ve Amnwater arasından Eshpurta yoluna bağlanır.

Minsor Vale
Bir zamanlar Minsoran’ın başkenti olan bu bölgede yıkıntıların yanına küçük bir balıkçı köyü kurulmuştur. Bölgedeki Maiden’s Baths, Selune adanmış bir tapınaktır. İçerisindeki sıcaklığı her daim aynı olan ve büyülü rahatlatma özellikli suları olan hamamlar bulunmaktadır.

The Orc Road
Purskul ve Crimmor arasındaki ticaret yoludur. Çevresinde birçok tarım arazisi ve küçük aile evleri bulunmaktadır. Bunlardan en dikkat çekeni Flagonsrich’in şaraplık üzüm tarlasıdır. Buradan geçenler koca bir Chauntea sembolü şeklinde düzenlenmiş gül tarlasını görmeden geçmemeliler.

Orlsfall
Bu yıkık hayalet kasaba Amnwater’dan kuzeydoğuya doğru iki günlük yürüyüş mesafesinde The Ridge üzerinde bulunur. Eski maden kasabası maden bitince boşaltılmıştır ve ismini yedi madenciyi kurtaran yerel kahramandan alır. Yakın zamanda haydutlar burayı mesken tutmuş ve Green Fields’teki yolcuları rahatsız etmektedir. Daha Rashturl kalesinin dikkatini çekecek tehlikeye ulaşmasalar da, Timok the Tusk(CE, insan,F5) yönetimininde gün geçtikçe güçlenmektedirler.

River Road
Athkatla dışındaki gece ve gündüz sürekli dolan ana ticaret yoludur. Bahar mevsiminde yol kaygan bir ot tarafından kaplanır ve karavanlar için zor bir yol haline gelir. Purskul daha güvenli bir yol yapmak için uğraşsa da Athkatla hiçbir yardımda bulunmamaktadır.

St. Carwell’s Vale
Speartop Dağına yarım günlük yürüyüş yolu uzaklıktaki bu küçük köy, Hamlar Hills’in kıyı tarafına kurulmuştur. Yeşim çimenlerin arasındaki köy hemen fark edilir. Baniol the Peaceful(LG, insan,P6-Eldath) tarafından yönetilen bir Eldath tapınağı bulunur. Rhynda ve eğittiği birkaç kişi tarafından yönetilen St. Carwell’s Hospice adında hastanede içerir.

The Seventeen Sentries
Lake Way’in güneyinde, The South Fork yanında uzanır. Bu 17 tane tek parça taşlardan oluşan çember iki yol arasında küçük bir tepe gibi görünür. Çember içindeki otlar her zaman yemyeşildir. Bu çemberin içinde uyuyanlar asla vahşi hayvanlar tarafından saldırıya uğramazlar ve yenilenmiş uyanırlar. Druidler buranın Silvanus’a ya da başka bir doğa tanrısına adanmış topraklar olduğunu düşünmektedir.

The South Fork
Amnwater ve Purskul arasında uzanan bu yol, ana yolda karavanları hasar görmüş tüccarlar tarafından kullanılır. Yolun etrafındaki etkileyici çiftliklerde mükemmel elma ve armut şarabı bulabilirsiniz.

The Cloud Peaks
Bölgedeki en yüksek dağlar olmasalar da, Amn kuzey sınırı için büyük önem teşkil ederler. Bir çok koyunun ve keçinin otladığı tepelerden birine çıkıp çevreleyen uçurumları, tepeleri ve inanılmaz manzarayı izlemek; Athkatla zenginlerin için mükemmel bir akşamüstü eğlencesidir.

Naskel ve diğer iki yakın kaledeki askerler her gün çıktıkları görevlerde bu dağları doğanın bir lütfü olarak görürler. Cloud Peaks’e giden yol birçok dar geçit ve aniden ortaya çıkan uçurumlarla doludur. Dağdan delicesine esen rüzgârı durduramadıkça uçmak da pek tavsiye edilen bir şey değildir. Bu yuvarlak tepeler aynı zamanda birçok zevki de saklar. St.Carwell’s Vale halkının konukseverliği ve Sharyn Bluffs’ün baharda güzelliği görülmeye değerdir.

-Dragons’ Lairs: Tepelerde bilinen iki tane ejderha ini bulunmaktadır. Mount Spertop’un yükseklerinde 1270 yaşındaki beyaz ejderha Icehauptannarthanyx’ın ini bulunur ve bu güçlü yaratık yuvasını neredeyse hiç bırakmaz. Önceleri Amnur Kalesi’nin kuzeyinde büyük bir kırmızı yaşardı. Ancak kaleyle girdiği savaşta yorgun düştü ve saldırılara açık hale geldi. Araugauthos the Bluetalon kırmızıyı öldürdü ve tüm hazinesini yuvadan taşıdı.

-The Fangs: Trade Way üzerinde uzanan bir çift sarp, kayalık uçurumdur. Bundan yaklaşık bir asır önce maceracılar geçidin kuzeyinde bir remorhaz öldürmüş ama yuvasını bulamamışlardır. Ancak birkaç kış öncesine kadar yol üzerinde büyük bir yaratığın yolculara saldırdığıyla ilgili raporlar gelmeye başlamıştır.

-The Hamlar Hills: Cloud Peaks’in etrafında bulunan bu tepeler seyrek ormanlar içerir. Buradaki çiftçiler hayvanlarını Hamlar Hills’de otlatırlar. 40 yıl önce Lord Vol Qirger The North ve The Purple Hills’den getirdiği yeni üzüm tohumlarını burada tutturamadığı için asma tarlalarının yerini otlaklar almıştır. Şimdi tepeler Athkatla’da yaşayamayacak kadar fakir insanların koyun çalarak hayatta kalma mücadelesi verdiği bir yer olmuştur. Kartograflar, Cloud Peaks etrafındaki tüm tepeleri Hamlar Hills olarak adlandırsalarda, aslında The Hamlar Hills, Cloud Peaks’in güney ve batı bölgelerindeki tepelerdir. Bu tepeler bir zamanlar Hamlar evine aitmiş.

-Mount Speartop: Mount Speartop,Cloud Peaks’in en yüksek ve güney Faerun’un 20. en yüksek dağıdır.20 mil öteden fark edilebilen dağ deniz yüksekliğinden 15000 feet yükselir.O kadar etkileyici bir görüntüsü vardır ki Amn halkı yemin ederken “I swear on Speartop!(Speartop üzerine yemin ederim ki!)” cümlesini kullanırlar. Tepesinin 800 feet altında ihtişamlı beyaz Icehauptannarthanyx yaşar. Beyaz ejderha ininden son 800 yıl içerisinde sadece 15 kez çıkmıştır. Minsoran’ın bir kış sonunu getiren yaratık olsa da bunu kimse bilmez.

-The Mountain of Skulls: Buraya gidebilmek için The Fangs’ın doğusuna 10 mil ilerleyip sıra dağların içine doğru 4 mil giren karmaşık bir yoldan gitmek gerekir. Burada 100 foot genişliğinde 1 mil yüksekliğindeki yarıktan ilerleyip Mountain of Skulls’un kafatası şeklindeki mağara girişine ulaşabilirsiniz. Bu mağara 1362 DR yılında Cyric rahipleri tarafından dağıtılmadan önce Bane tapınağı olarak kullanılırdı. O günlerden sonra buradaki Cyric tapınağı ve diğer Amn’deki Cyic tapınakları arasında güç savaşı çıkmıştır. Tam bir sadist olan Watchful Skull Tynnos Argrim(CE, İnsan,P12-Cyric),Dark Redoubt’un yüksek rahibini öldürmüştür. Cyric’in tüm rahiplerini kendi komutasında toplamayı planlamaktadır.

-The Ridge: Bir mil kadar uzanan ve diğer dağlardan daha yüksek, sıra dağlardır. Zorlu zemini yüzünden 300 feet’dan daha fazla çıkılamamıştır. Amn’deki en çok maden bulunan bölgedir. Birçok değerli taşın ve metal’in damarları dağ sırasında bolca bulunmaktadır.

Lake Weng
Crimmor’un kuzeyinde yükselen sıra dağlar doğuya uzanıp Amnwater etrafında birazda güneyin dönünce serinleten sularıyla Lake Weng’i oluşturur. Yüzyıllar önce yok olan Minsorran ve Lathander, Mystra, Shar, Selune’ye adanan tapınaklar bu bölgenin en bilinen yerleriydi. Selune’ye adanan tapınağın bulunduğu köyde hala yaşayanlar vardır ve en çok ziyaret edilenidir.

Lake Weng çevresinde düzinelerce balıkçı köyü vardır, ancak onlar fazla bir yolcu çekemezler. Çok az yolcu Shatar’ın eşsiz taş limanını, Edive’nin gizemli sabah çanını ve tanrıça Eldath’ın kutsaması olduğu düşünülen Ideepton’un mavi parlayan sularını görmeye gitmiştir. Balıkçılık geçinen bu insanların sayısı toplamda 200’ü geçmemektedir.

-Alandor River: Crimmor ve Athkatla’dan geçen nehir sonunda Lake Weng’e dökülür. Nehir trafiği Minsor Vale’e doğru çok azda olsa nehrin altındaki köyler arasında süreklidir.

-Amnurflow: Lake Weng’in kuzeyinde yer alan bu nehir Amn’in ikinci kralının kardeşi efsanevi General Amnur’dan almıştır.

-Comassur Creek: Lake Weng’in 5 mil kuzeydoğusunda ki bu koy eşsiz bir balıkçılık bölgesi ve somon balıklarının yumurtlama yeridir.

-Rashturiver: Rashturl Kalesinden başlayıp Lake Weng gölüne şelale halinde dökülür.

Wengwater: Amnwater’dan doğan bu nehir bahar aylarında inanılmaz fazla suyla akar ve yazın durulur. Her sene bir korkusuz nehrin üzerinden Lake Weng’e ulaşmaya çalışsa da son 300 yılda kimse başaramamıştır.
The Citadels

Yüzyıllar önce inşa edilen bu kaleler, Amn’in en güçlü kaleleri olup kuzey sınırını korurlar. Son 800 yıl içerisinde iki kere yenilenmeden geçmişlerdir. Daha güneyde kalan Rashturl kalesi diğerinden 400 yıl daha gençtir ve 1340DR sonlarında Dragonspear Castle’dan gelen ork ve baatezu saldırındaki başarılarıyla öne çıkmıştır.

İki kalenin de duvarları 400 feet (350 feet’i dağın kendisi oluştururken diğer 50 feet 6-10 feetlik taşlarla örülmüştür.) yüksekliğinde olup tepelerinde okçular için yürüme yolları vardır. Kuzeyden gelen gezginler bu kalelerden geçmeden Amn’e giremezler. Her kalede yaklaşık 700 asker, 20 komutan bulunur ve her hangi bir tehlikeye karşı 1500 asker yedekte tutulur.

-Citadel Amnur
Shoon İmparatorluğu’nun düşüşüyle Amn’i özgürlüğe süren efsanevi komutan ve prens Amnur’a adanmıştır. Eski komutan Endrick Hardlm (N,İnsan,F5) ailesinin politik bağlantılarıyla bu konuma yükselmiş sünepe ve ahmak bir insandı. Onunla ilgili insanların söyleyebileceği tek güzel şey zırhının iyi örülmüş ve pahalı olduğuydu.(scale mail+4,shield +4)Year of the Gaunlet’ın sonbaharında güçlü bir kırmızı ejderha kaleye saldırdı, korkak Komutan Hardlm kendini gösterene kadar birkaç cesur okçu ve atlı asker ölmüştü bile.

Kalenin teslim olmasının hemen ardından kırmızı ejderha başka bir mavi ejderhayla savaşa girdi. Mavi, kırmızının kanatlarını koparıp onu kalenin 1 mil ötesindeki kayalıklara düşürdü. Daha sonra kaleye doğru uçan galip ejderha, Komutan Arilan Krimmevol’a kendini Araugauthos the Blutalon olarak tanıttı. Araugauthos yüzyıllar süren hapsinden yeni çıkmış ve Komutan Krimmevol’un severek cevapladığı bazı bilgiler arıyordu. 20 günlük tarih bilgisi aktarımından sonra mavi ejderha, askerlere teşekkür edip kırmızının inini temizledi. Daha sonra komutan ve birkaç asker, kalan başka bir şey var mı diye ine gittiklerinde cüce yapımı 12 short sword +1 ve shield+1 buldular. Komutan kalan yaşamını kalenin düzenini yeniden oluşturmakla geçirdi.

-Citadel Rashturl
İki kale arasındaki farklar; Amnur’da bulunan savunma kapısı ve Rashturl’daki 50 foot genişliğindeki asma köprüdür. Rashturl kalesinin efsanevi komutanı,1356DR’deki Dragonspear Wars kahramanlarından Komutan Reyni Delapond’tur(LN, İnsan,F10)Komutan Delapond tarafından eğitilen ordu, Amn’in en iyi askerleridir. Her asker strateji, taktik ve tarih üzerine eğitim almıştır.

The Troll Mountains

Bu alçak dağlar büyük bir değerli taş deposudur. Bunun dışında da burada yaşayan troller yüzünden keşfedilememiş birçok gizemi içinde barındırır. Bin yıldır süren trol-insan savaşına rağmen yaratıklar bu dağlarda sürekli çoğalırlar. İnsanlar buna inanmasa da buradaki troller ırkdaşlarından biraz daha zekidir. Efsaneye göre zamanın burada küçük bir krallıkları varmış.

-Brigand’s Gorge: Dağ kümesinin kuzeyinde yaklaşık 4 mil derinliğinde sarp uçurumlar uzanır. Burası haydutlar için vazgeçilmez bir pusu noktasıdır, buradan vadiyi izleyip yandaşlarına rahatlıkla gelenleri haber verebilirler. Buradaki saldırı işlerini The Fallen(15 fighter,8 hırsız,3 rahip,2 wizard) adlı grup üstlenir. Düşmüş kiliseler olan Bane ve Bhaal’ın işaretlerini üstlerinde taşıyıp, saldırdıkları üzerinde korku etkisi bırakmaya çalışırlar. The Fallen, Casrach Tulnome(LE, İnsan,Fighter8) ve karısı-grubun beyni- Senora(CE, İnsan,P6-Iyachtu Xvim) tarafından yönetilir.

-Dragons’ Lairs: Troll Mountains’in güneyinde yer alan The Smokespire, sönmüş bir volkandır ve çok tehlikeli bir kırmızı olan Balagos, The Flying Flame’in inidir. Balagos ara sıra Amn üzerinde uçarken görülür, akıllı olanlar saklanacak bir yer bulup; ejderhanın çok fazla insan yememesi için dua ederler. Balagos, Amn halkı için olduğu kadar diğer ejderhalar için de tehlikedir.

Fort Ilbratha: Valashar zamanından kalma bu terk edilmiş Calishite garnizonu, Troll Mountains’in doğusunda uzanır. Valashar’ın kuzey savunması için inşa edilmiştir ve içerisinde çok az değersiz savunma askeri bırakılmıştır. Garnizon, King Azoun I ve kılıcı Ilbratha, Mistress of Battles tarafından ele geçirilmiştir. Year of the Whipped Cur(336DR) ‘de Kral Azoun I, Ithmong’a giden yolu yıktırmıştır. Garnizonun ismi yıllar içinde kaybolup gitmiş ve kılıcın ismiyle anılmaya başlanmıştır.

The Gulf of Storms: Espurta’dan bir günlük uzaklıktaki bu bölgede diyarın en dikkat çekici ve kontrolsüz tapınağı yer alır. Mount Thalangar ve Assar’s Peak arasındaki vadide, desen şeklinde yerleşmiş ve birbirleri arasında yıldırım oklarının dolaştığı kristal ve demirden taşlar bulunur. Ancak bu mükemmel görüntüyü sadece yıkım tanrısı Talos’un inananları görebilir. Bu yıldırım desenine Tongues of Talos denir ve dindar kesimlerce böyle bir kaosla işleyen bir güzelliğin anca bizzat Talos’un yapabileceği dile getirilir. Vadide birçok mağara bulunur, bunların kuzeyde bulunan en büyüğü tapınak ve barınak olarak kullanılır.

Herald’s Hall: İçerisi zenginlikle süslenmiş her zarif malikâne, tüm Amnlileri etkilemeyi başarır. Bu büyük salon Swordsmere’de yerin altında bulunur ve Heralds’ın gizli karargâhı olarak kullanılır. Tüm Faerun’dan toplanmış iyiliğe veya hastalıklı amaçlara adanmış birçok silah ve eşya bu karargâhta yer alır. Heralds’ Hall’e sadece Athkatla, Baldur’s Gate, Beregost, Eshpurta ve Murann’da bulunan gizli geçitlerden ulaşılabilir.

-The Qadim Hills: Tepeler, Trollford civarında Troll Mountains’i çevreler. Burada yaşayan goblinler yıllarca trollerle savaşıp güçlü bir sürü haline geldiklerinde; Amn’in doğu şehirlerine baskı yapmaya başlamışlardı. Ancak şimdilerde goblinler tepelerin derinliklerine sürüldüler.

Quarrelshigh: Wailing Dwarf’dan 5 mil batıda yer alan Quarrelsigh, çok az kişinin görebildiği ve hakkında hala konuşulup yazılan kale biçimdeki gnome maden köyüdür. Yerleşim tepelerin en yüksek üç tanesinin zirvesine kurulmuş olup bu 500 yılı aşkın tarihi olan köyü derin ve dar bir vadi çevreler.500 gnome her yaz saldıran troll ve ogrelere rağmen ayakta kalmayı başarmışlardır. Eski cüce krallığı Shannatar’ın güçlü mithral ve elmas damarlarını ellerinde tutmaktadırlar. Savunmalarını çözmek neredeyse imkânsızdır, tünelleri birçok tuzak ile doludur. Bu tünellerde sadece bir Quarrelshigh gnomu tuzaklara yakalanmadan yürüyebilir.

Swordsmere: Mount Sklagarra, Troll Mountains’in güneyinde birçok sır barındıran bir yerdir. Kayalıklarının altında içerisinde birçok vahşi ve etçil balık türünün yaşadığı bir gölet içerir. Bu göledin tam ortasında küçük bir ada yer almakta ve burada Heralds’ Hall The Wailing Dwarfbulunmaktadır. Etrafındaki mağara kompleksine ise Swordsmere denilmektedir. Swordsmere, Heralds’ Hall dışında birçok küçük binalar ve mağaralara bağlanan tüneller içerir. Buralar biri yeni bir büyüyü denemek isterse diye kullanılmaktadır. Heralds bu tünellerde Shannatar veya diğer cüce krallıklarıyla ilgili ipuçları arasa da, şu ana kadar hiçbir şey bulamamışlardır.

The Wailing Dwarf:  6000 yılın üstündeki yaşı, 4000 feetlik boyuyla harika bir cüce taş eseridir. Mount Batyr’ın doğusunu kazarak ortaya çıkarmışlardır. Cüce, Giant’s Run dağlarındaki Breakback Pass’a bakar şekilde yapılmıştır. Dağlardan esen rüzgâr heykelin kulaklarından ve gözlerinden girip ortaya korkutucu bir inilti çıkartır. Tarihte birçok araştırmacının cüce heykelinin içine girdiği ve bir cüce şehriyle karşılaştığı belirtilmiştir. şu anda içi bir çok yaratıkla doludur. Eshpurta’dan çıkan 4 macera grubu heykelin içini temizleyip tekrardan inşa etmek için yola çıkmış; ancak bir daha onlardan haber alınamamıştır.

The Snakewood

Bu küçük ve zorlu orman bin yıl içerisinde birçok isimle anılmıştır. Bunlardan en bilinenleri; Wyrmwood ve Arundath the Quiet Forest’dır. Son ismi aslında ormanı çok iyi tanımlamaktadır, Eldathym rahipleri sayesinde çok zehirli, pek çok yeşil ve siyah yıla türü ormanda yaşamaktadır. Bir zamanlar büyük bir orman olan Shantel Othreier’in parçasıyken zamanla ağaçların kesilmesi, ejderha alevi, ogre saldırıları ve diğer birçok nedenle ormandan ayrı hale gelmiştir. 350 DR’lerin sonunda ormandaki son elf kabilesi de, yedi unicorn’un kötü Emperor Shoon VII’nin eline geçmesini engellerken yok olmuştur(Bazıları unicornların ve elflerin kurban edilmesiyle çok kötü bir büyülü eşya olan Tome of the Unicorn’un yaratıldığını söyler.).  Bu küçük orman içerisinde birçok gizem ve güçlü yaratıklar saklar.

Dragon’s Lair:  Ormanın kuzey doğusundaki dağlarda genç bir yeşil ejderha olan Ringreemeralxoth’un ini bulunmaktadır. Ring inini ve ormanı çok ender terk eder. Yine ayrılışlarının birinde, haydutların elinden yüklü bir hazineyi almış ama inine dönüş yolunda 30 kişilik troll grubuna hazinesini kaptırmıştır. Buradan taşınmayı düşünse de daha gücünün az olduğunun farkındadır.

Duskwood Dell: Eshpurta’nın doğu ve kuzey bölgeleri, tanrıça Eldathyn’e en çok saygı gösterilen yerlerdir. Ağaçlar üzerine inşa edilmiş eski bir elf yerleşimi olan Duskwood Dell, artık Most Exalted Fallskeeper Alatoasz Berendim yönetiminde Eldathyn rahiplerinin eğitim yeri olarak kullanılmaktadır. Eğitimini tamamlayan rahip ormandan ayrılıp dışarıdaki dünyada dinini yaymaya çalışır. Druid olanlar dışında Amn üzerinde kilisenin gerçek yerini bilen insan sayısı 30’u geçmemektedir, halk sadece Snakewood içerisinde bir yerde eğitim gördüklerini bilmektedir.

The Stone of Clans’ Parting: 18 foot yüksekliğinde, üç yüzlü taş kaideler ormanın doğusunda bulunur. Her yüzlerinde elfçe el yazmaları yer alır. Uzun süre boyunca gizli kalan kaideler, Year of Scorching Suns(460DR) yılında ejderha alevleriyle gün yüzüne çıkmıştır. 570DR’lerin sonlarında; Thennaris Trollbann taşları keşfetmiş ve eserlere Pyramid of Magar’s hill adını vermiştir. Yazıtları detaylı incelediğinde Keltormir adlı elf ülkesiyle ilgili bilgiler, ormanın detaylı haritasını bulmuştur. Ayrıca yazıtların gerçek isminin The Stone of Clans’ Parting olduğunu öğrenmiştir. Elf ve yarı-elfler için kutsal olan bu kaidelerin 100 yard çapındaki bölgesi olağandışı şekilde sessizdir ve bu bölge ölü büyü bölgesidir.

Magar’s Hill: Eski elf kaidelerin bulunduğu kısa tepe, Amn’in ilk kralı Esmel Torlath ve kırmızı ejderha Magarovallanthaz’ın savaştığı bölgedir. Savaş ormanın doğu bölgesinin çoğunu yakmış ve kaidelerle tepe ortaya çıkmıştır.

The Esmelflow

The Ridge, The Snakewood, The Troll Mountains ve Qadim Hills’den doğan akarsuların çoğunluğu gelip Lake Esmel’e dökülür.

-The Fireflow: Khalleshyr nehrinin batı koludur. Vinnam the Ranger’ın trollerden kaçarken donmuş çayın üstünden geçmesi ve trollerin sudan sakındığını fark etmesiyle bu isim verilmiştir.(Bildiğiniz üzere trollerin en korktuğu şeylerin başında ateş gelir, bu yüzden Türkçe anlamıyla Alevakışı gibi bir anlama gelen isim verilmiştir. )Gaping Face Cascade’den sonra çay Gaping Stream olarak da bilinir.

The Golden Creek: Mineralce zengin Ridge’den doğan Splendarrllur ve Vudlur’un koludur. Keczulla’nın altın nedeniyle işlek bir şehir olmasıyla bu ismi almıştır. Şimdilerde sadece balıkçılık için kullanılır.

Khalleshyr: Trollford civarında Amstel River’la birleşir. Çok ender rastlanan altın balık Dionnel’in yaşam yeridir. Dionnel’i yakalamak çok zordur ancak fiyatı oldukça yüksektir.

River Rimril/The Serpent’s Tail: River Rimril, Snakewood’un sonundan başladığı için genellikle The Serpent’s Tail olarak bilinir. Bu huzurlu şekilde akan nehir bir zamanlar Arundath elflerinin kanıyla kırmızı dönmüştü. Hala balıkçıların ağlarına elf hazineleri takılmaktadır.

The Splendarrllur: Amn’deki en büyük üç nehirden birisidir. Splendarrllur, shield cüceleri dilinde “Parlayan Nehir” demektir. Esmel’den daha soğuk ve durgun olan suyu ile Lake Esmel ile kuzeydoğu arasındaki en kolay taşımacılık yoludur.

The Vudlur: Diğer bir cüce dilindeki suyoludur. “Odun akıntısı” anlamına gelir ve ismini Snakewood’dan geçip daha sonra Axe Bridge’ın altından geçmesi ve sonunda Splendarrllur’la birleşmesinden alır.

The Axe and Star Bridges

İnsanlar ve halflingler, Vudlur ve Splendarrllur nehirleri üzerinde cüce yapımına benzeyen köprüler buldular. Bu iki dikkat çekici köprü, nehirlerde suyun en yüksek olduğu bölgelere inşa edilmişlerdir. İnşalar Shoon İmparatorluğundan bile eskidir, kanıtı ise dayanaklı taşların üzerindeki belirgin tekerlek izleridir. Yola bakan taşlarda yazan rünlerden isimlerini alan köprülerin, batıdakine Star Bridge, doğudakine Axe Bridge denilmektedir. Zorla görünen rünleri çeviren bilginler ve cüceler, köprülerin Shanatar zamanına uzandığını fark etmişlerdir. The Star Bridge’in gerçek ismi klanın kahramanından gelip Karlyn Bridge’dir(Elminster ve birkaç bilgin dışında bu köprü ile Wailing Dwarf arasındaki bağlantıyı bilen yoktur.).The Axe Bridge zamanla iki isimle anılmış, bunlardan birisi Clan Bridge ve klan yok olduktan sonrada Kuldelver Bridge ismi verilmiş. Yaklaşık 7000 yaşındaki köprüler Fall of Karlyn’s Vale’den önce inşa edilmişlerdir.

The Forest of Shadows

4000 yıldır, Shilmista diğer adıyla The Forest of Shadows; Snowflake Mountains’in eteklerini kaplayıp içindeki birçok gizemi korumayı başarmıştır. Ağaçların çoğunluğu meşe ve uzun karaağaçlar oluştururken dağlara doğru yerlerini çam ağaçlarına verirler. Amn halk bu ormanı doğu sınırı olarak belirlemişlerdir ve içinde yaşayan elflerden dolayı ormandan çekinirler. Geçmişte Shoon İmparatorluğu tarafından gönderilen birliklerin başına gelenler hala unutulmamıştır.

River Valashar: Nehir Snowflake’in eteklerinden doğup Shilmista’nın içerisine 3 kol olarak girer. Bu üç kol ormanın içerisinde derin bir gölette biter(Efsaneye göre bu gölette nereidler yaşamaktadır.)

Lake Esmel

Daha Shantel Othreir, Snakewood’a varmadan; daha Keltormir küçük bir çocukken; daha Shanatar cüceleri sakallarının çıkmasını hayal ederken bile Lake Esmel buradaydı. Ve Yaratıcılar diyarları şekillendirirken, bir varlık bu gölün içinde yaşaması için yaratıldı.

Esmel Gölü’ne yakından bakmaktan sonra her şey çok normal görünür. Dibine erişilemeyecek kadar normal dışı bir derinliğe sahiptir. Kıyılarda derinlik 100 feet kadarken kıyıdan yarım mil uzaklıktaki derinlikler ölçülememiştir. Korkunç derecede derinliği ve buz gibi suyuyla göl, geceleri, aynı güneşli bir sabahtaki gibi, masmavi parlar.

Batı kıyısındaki sular, yüksek sülfür içeriği yüzünden yemyeşildir. Buradaki kıyılarda, özellikle Akarav’s Bay’da, bol miktarda sıcak doğal kaynak suları bulunmaktadır ve havayı “bir sağlık kokusu” yla doldurmaktadır. Bu kadar çeşitli mineralle dolu sularda da çok çeşitli balık türleri yaşamaktadır.

Esmel Gölü bunca güzelliğine rağmen yüzülecek veya balık tutulacak huzurlu bir yer değildir. Yüzyıllardır süregelen efsaneye göre gölde yaşayan yaratık tüm gemileri yutmaktadır. Çoğu insan göl canavarına inansana bazıları bunu efsane olarak görür küçük bir kısmı da ulu kırmızı Balagos’un gölde yıkandığını düşünür.

Efsanenin Gerçeği: Esmeralda(Halkın canavara taktığı isim) gerçekten vardır ancak sadece bir tane değildir. Bu yaratıklar soğuk seven deniz canlısı Pythosaurus’dur ve birkaç düzine kadarı gölün derinliklerinde yaşamaktadır. Pythosauruslar sadece acıktıklarında ve rahatsız edildiklerinde yüzeye çıkarlar. Bu canlılar denizciler kendilerine saldırmadıkları sürece hiçbir bota saldırmazlar.

 
Yazan: Ali Can “firebringer” ÜNLÜ

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.