Unutulmuş Diyarlar

Beastlands

frlogo
 

Beastlands Haritası

Yaratıklar, Estagund ve Durpar’ın kuzey bölgesini işgal etmiştir. Kayıp krallık Veldorn’un kalıntıları arasında, the Beast Lords bu alanı, rakip kabileler ve acımasız şehir devletleri üzerinden merhametsizce yönetir. Her acımasız lord, diğer bölgelerin orduları topraklarını tehdit ettiklerinde bölücü bir ittifakın içinde birleşmelerine rağmen diğerleriyle toprak, güç ve saygınlık için rekabet eder. Bu karşılıklı savunma paktının dışında, Beastlands düşük seviyeli çatışmaya sahip sürekli bir devlet olarak varlığını sürdürür. The Beast Lords; ölümsüzler, ejderhalar, devler, beholderlar, hatta en çok da burada yaşayan -çoğunlukla köle ya da başka krallıklara kaçan kanun kaçakları- insanlardan oluşur. Kendi zevklerine göre yaratık hükümdarlığı bulan birkaç halk da Beastlands’da yaşar.

Uzun zaman önce, Giant’s Belt Dağları ve büyük vahşi bir alan olarak adlandırılan Beastlands’dan gelen yaratıklar, Veldorn olarak bilinen bölgenin iç kesimindeki Durpar şehirlerini istila ettiler. Doğudan gelen kuş benzeri insansı Kenkuslar, daha sonraları bölgenin bir bölümüne yerleştiler.  Spellplague zamanında ve bunu takip eden yüzyılda Giant’s Belt ve Dustwall’dan gelen ejderhalar, devler ve rakshasalar, Durpar’da kalan son şehirleri yerle bir ettiler. Luiren’in taşması ve Shaar’ın sahipsizliği, Beastlands’ın batı ve güney yönlü genişlemesini sağladı. Dışarıdan gelenler için Beastlands, insanların köle olarak alındığı ve yaratıkların korkusuzca dolaştığı barbar bir bölgedir ve uzun süre de böyle kalmıştır.  

The Beast Lordların çoğu, Durpar’daki etkileyici vampir lord Saed of Old Vaelan’ın oluşturduğu pamuk ipliğine bağlı ittifakta yer alır. Bunun sonucunda, hepsi işgalci olan despotlar birbirlerini savunurlar. Aksi takdirde her kural, ayrı topraklar üzerinde tek başına işler. Beastlands’ın yaratıklar tarafından yönetilen şehir devletlerinden biri olan Tirumala, insanlar tarafından yönetilen Estagund ulusu ile farklı bir ittifak içerisindedir.

Kenkuslar, ülkenin her şehrindeki yaşama entegre olmuşlardır. Denilene göre, ana karargahı Blackfeather Barrens’de bulunan gizli bir örgütleri vardır.

Yerleşimler
Tirumala (Kutsal Şehir, Nüfus: 10000)

Tirumala

Yedi kutsal tepeye konumlanmış bu şehir devleti, ismini şehri yöneten rakshasa rajah’ından almıştır. Uzun zaman önce devler tarafından yıkılmış, Durpari’ye bağlı, Holy City(Kutsal Şehir)’nin yeniden kurulmasıyla oluşmuştur. Rakshasa soyluları beraberinde Kenkubüyük bir tepe devi ordusu ve ork askerleriyle burada yaşamaktadır. Nüfusun geri kalanı insan, halfling ve kenku kölelerden oluşmaktadır.

Şehrin Estagund ile güçlü ticaret anlaşmaları vardır. Tirumala’nın kötücül güçlerle yönetildiğini bilen insanlar bu anlaşmaların büyü yoluyla yapıldığını düşünmektedir.

Blackfeather Barrens (Kenku Kontrolündeki Çorak Araziler)
Blackfeather Barrens(Karatüy Çorakları), türlü yaratık şehirlerinin arasında kalmış çatlamış topraklarda bulunmaktadır. Bu ıssız kanyonda gizlenmiş köyde sadece kenkular yaşamaktadır. Kenkular çevre şehir devletlerinde yaşamalarına rağmen, Blackfeather’a girmeye çalışan her dışarlıklı sorgusuz öldürülür. Beastlands yaratıkları bile buraya yaklaşmaya korkarlar.

Diğer Önemli Yerler
Aerilpar Forest (Aerilpar Ormanı)

Aerilpar

Wood of Dark Trees (Kara Ağaç Ormanı) olarak da bilinen bu yoğun ağaçlık içinde birçok tehlikeli yaratık barındırır. Ormana ismini veren kötü niyetli yürüyen ağaçlar kadar uçan zehirli yılanlar da burada barınır. Ağaçlığın içinde, Mound Of The Sleepless(Uykusuzun Tepesi) yakınlarında, bir çift kara ejderha kafalı chimera yaşar. Yaratıkların inlerinde neyi korudukları bilinmemektedir.

Castle Al’hanar (Al’hanar Kalesi)
Toadsquat Dağlarının derin uçurumunun tepesinde, Gulf of Luiren(Luiren Körfezi)’e tepeden bakan mahvolmuş bir kaledir. Everlasting Wyrm of Sharawood’un entrikalarını durdurmaya ant içmiş undead savaşçılardan oluşan Knights of the Eternal Dragon, bir zamanlar bu kalenin sahipleriydi. Spellplague ile beraber bu birlik yok olmuştur. Kalenin büyük bir kısmı sulara dökülmüş ve Everlasting Wyrm kuvvetlerinin ani saldırısıyla geriye kalan savaşçılarda katledilmiştir. Dracolich’in köleleri hala, burada ölen şövalyelerin hazinelerini korumaktadır.

Mound of the Sleepless (Uykusuzun Tepesi)
The Wood of Dark Trees, merkezinde gizemli bir tepeyi saklar. Eski duvarlar bu bölgenin çevresini kaplar ve ağaçlar, duvarların önünü örter.(Ağaçlar asla duvarın içine giremez.) Tepenin çevresindeki labirentler ve buradaki yaratıklar içeriye girmeyi imkânsız hale getirir. Bölgeye yüzyıllardır kimse ayak basamamıştır.

Purple Spire (Mor Çan Kulesi)
Giant’s Belt’in batısı; kurak topraklar, kaktüsler ve nadir yükseklikler dışında bomboştur. Bu ıssızlıktaki bir vadide mor taştan yapılma bir kule durur. Giriş katındaki dar merdivenler, duvarları rünlerle dolu bir odaya iner. Eğer biri bu rünlerdeki bulmacayı çözebilirse, eski Imaskari yapılarına bir yol açılır.

Sharawood– Sharawood
Lake of Salt(Tuz Gölü) ve Luiren Körfezi arasında kalan Sharawood, Toadsquat Dağlarına yaslanmıştır. Bu kasvetli orman, birçok örümceğe, ejderha soyuna ve sıra dışı undead’e ev sahipliği yapmaktadır. Ormanın karanlık sırrı olan Everlasting Wyrm isimli blackfire drocolich’i, Sharawood’un göbeğinde yaşar. Eski düşmanı Al’hanar Kalesinin yok oluşuyla beraber drocolich, Beastland üzerindeki kartlarını açık oynamaya başladı.

-Thruldar
Bir zamanlar Estagund’un uzak ticaret köyü olan Thruldar, artık hayalet kasabaya dönmüştür. Year of the Shattered Altar (1264 DR)’da; Voolad isimli druid, bir ordu toplayarak köyü yerle bir etmiştir.

ThruldarLluirwood halflingleri, Voolad’a sürpriz bir saldırı yapıp druidi öldürdükleri için zafer sevinci kısa sürdü. Ölümüne rağmen durmayan druid, hayalet olarak tekrar köye döndü. Bir şey yapamayacaklarını anlayan halflingler, Voolad ve yardakçılarını köye hapsettiler. Spellplague’nun etkisinden dolayı büyü bozulana kadar druid, köyde hapis kaldı.

Geri dönüşüyle beraber; hayalet Voolad, doğu Lluirwood ve Toadsquat Dağlarının doğusundan Luiren Körfezine kadar tüm topraklara hükmeden bir Beast Lord oldu.
.

 
Yazan: Ali Can “firebringer” ÜNLÜ – Nidan OYMAN

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.