Unutulmuş Diyarlar

Faerun Tarihi – Crown Wars (Bölüm 1)

frlogo
 

Bu yazım elfler ile ilgili olan yazının devamı niteliğinde olacaktı.Ancak araya iki yazılık bir Crown Wars tarihini sokmaya karar verdim.Elflerin tarihlerindeki en önemli olayı daha detaylı inceleyip görelim:
Faerun’un sisli geçmişinde henüz neredeyse hiçbir kadim insan ve cüce imparatorluğunun kurulmadığı zamanlarda elflerin kudretli imparatorlukları Faerun’un enine boyuna bir çok yerinde bulunabiliyordu.Bu kudretli imparatorluklar (Arryandaar ,Keltormir ,Miyeritar ,Illefarn ,Ilythiir ve Shantel Othreier) aç gözlülük , kıskançlık ve gururun tuzağına düşmeden evvel barış içinde bir arada yaşıyorlardı.Bu kadım elf diyarlarını yok eden savaş dizisine Crown Wars diyoruz.
Crown War 5 büyük imparatorluğu kapsayan bir olaydır.3000 yıl boyunca elfler birbirleriyle dövüştüler ;ve çağlar boyunca kurdukları medeniyetlerin bir anda yıkılışına
ve tarihlerinde görülmüş en büyük kardeş cinayetini gerçekleştirdikleri için yas tuttular.Crown wars arka arkaya olmamışlardır.Hepsinin ayrı bir nedeni ve sonucu vardır( birbirlerini tetikleseler de… ) bu yüzden bir crown war sürerken bir diğeri o bitmeden başladığı zamanlar oldu.Bunun için yazının sonuna tarihi bir kronoloji de koydum ki neyin hangi tarihte hangi sırada olduğunu daha rahat görün.
Aslında bir elf etnik grubu döneklik etti , kötü oldular ve sonsuza kadar ışıktan uzak kalmak için lanetlendiler.Bu elfler günümüzde drow olarak bilinirler ve halen yer altında yaşayıp yer yüzündeki kuzenlerinden nefret etmektedirler.Nefretleri o çağlardan bu yana hiç ama hiç azalmamıştır.
Zamanın etkisiyle Crown War’dan önce yapılan bir çok kale yok oldu ancak şaşırtıcı derecede bir sayı da bazı koruyucu büyülerin etkileriyle günümüze ulaştı( Tabii ki tam olarak hasarsız değiller).O çağa hükmeden “yaşsızlık” o çağdan kalma harabelere de sinmiştir ve oraya giren her kişi buranın ölçülemeyecek derecede tarihi olduğunu hisseder.Mimari günümüzdeki elflere göre bile acayiptir.Bu harabelerin çoğu bir çok öldürücü tuzağı barındırmaktadır ama bu tuzaklar yalnızca harabeleri yağmalamaya çalışan veya içeri giren davetsiz misafirleri değil aynı zamanda harabenin bulunduğu bölgenin genişçe bir kısmını tehdit etmektedir.
Son olarak belki de en önemlisi bu kalıntılar Faerun elflerinin trajik hikayesini anlatan dilsiz şahitlerdir.Tarihçiler ve filozoflar günümüzde hala Crown War’ın elf tarihindeki ilk katliam olup olmadığını ve Crown Wars olmasaydı sonradan ortaya başka katliamların çıkıp çıkmayacağını tartışıyorlar.Elfler kalplerinin bir köşesinde o zarefli günlere özlem duymakta ve o dönemleri özlemektedirler.Crown Wars ın öncesini anlatacak yerlerde dolaşmayı isteyebilirler.Buradaki her taşta derin bir üzüntü sezerler ve hatta elf olmayan ziyaretçiler bile bu bölgelerde dolaşırken buradaki yas ve huzursuzluğu hissedebilirler.

Geçmişin Koruyucuları
Evermeet , Everaska , Elven Court gibi elflerin baskın olduğu yerleşim yerlerindeki kütüphanelerde ve bilgi salonlarında Crown Wars hakkında basit üstün körü bir bilgi kolaylıkla edinilebilir.Büyük bir bilge diğer bilginlerden daha fazla detay bilebilir ( mesela bir yıkıntının nerede olduğu gibi) ancak elfler bu gibi şeylerden çok tarihin gidişatını öğrenmeyi isterler.
Başka ırkların üyeleri bu konu hakkında bir şeyler öğrenmek istedikleri zaman biraz daha fazla zorluklarla karşılaşabilirler.Crown War elf tarihindeki tek ve en büyük utanç kaynağıdır ve doğal olarak dışarlıklı kimselerle bunu paylaşmak istemezler.Özellikle Sun elf yerleşkelerinde diğer ırklardan araştırmacıların bir şeyler bulmaları olanaksıza yakındır.Bu gizli tutulmaya çalışma yüzünden diğer ırklardan kişilerin Crown Wars’ı bir iç tartışma ve basit bir anlaşmazlıktan çıkan savaş olarak bilmektedirler.

Şarkılar ve Hikayeler
Crown Wars çok çok uzun zaman önce gerçekleştiğinden dolayı bu güne kadar gelen bilgi sayısı da oldukça sınırılıdır.Ancak belirli yazılmış ele geçmiş hikayeler elf toplumu içinde dönmektedir ve her elfin bu olay hakkında basitçe bir şeyler duymasını sağlamaktadır.Diğer ırklar ve eğitime pek önem vermeyen elf etnikleri( wild elfler ve göçmen wood elfer) moon elflerin ve sun elflerin bildiğinden çok daha genel şeyleri bilirler.

BAŞLANGIÇ
Birinci Crown War basit bir toprak ve yönetim anlaşmazlığından doğmuştur.Aryvandaar’lı tarihçiler kendi ailelerinin yöneticisi Coronal Ivosaar Vyshaan ile Miyeritiar evinin yöneticisi Olrythii ile bir bağlantıları olduğunu keşfetmişlerdir.Bu bağlantıdan yola çıkan Vyshaan evi Miyeritar krallığının yönetimi üzerinde hak talep etmiştir.Miyeritar’ın dark ve wood elfleri özgürlüklerine oldukça düşkündüler ve kendilerini beğenmiş sun elfler tarafından yönetilmeye pek sıcak bakmadılar.Bir kaç yüz yıl süren tartışmalar ,kin gütmeler ve atışmalardan sonra Vyshaanti daha fazla sabır gösteremedi ve hazırladığı askeri güçleri Miyertar üzerine göndermeye başladı ve diplomasinin başaramadığını yani Miyeritar’ın işgalini askeri güç ile yapmaya kalkıştı.Bu Birinci Crown War’ı başlattı.
İkiyüz yıllık savaştan sonra Miyeritar teslim olmaya başladı ancak hala bazı sylan elfleri ve dark elfler karşı koymayı sürdürdüler.Bu teslim olmanın başlamasından itibaren Vyshaanti yaklaşık beşyüz yıl tam kontrol sağlayamadı.Bunlar bir yandan olurken Ilythiir’in dark elfleri ( dark elf kelimesini fazlaca kullanıyorum yalnız dark elfden kasıt burada drow değildir.Dark elfler de Crown wars öncesinde diğer elf grupları gibi sıradan bir gruptu.İsimlerinin dark olmasının kaynağı bilinmiyor ama kötü niyetle veya onları karalamak amacıyla konmadığını biliyoruz.Dark elflerin Drow ünvanını almaları ve fiziksel olarak değişimleri 4. Crown War sırasında olacak ve o zaman detaylı bir şekilde anlatacağım.)Aryvandaar’ın Miyeritar’a yaptığı saldırılardan cesaret aldı ve ayaklanıp kuzeydeki en yakın düşmanlarına ( düşman değil de atıştıkları grup desek daha doğru) çok küçük bir krallık olan Orishaar’a saldırdılar.Ancak bu saldırırın arkasına düzgün bir bahane bulamadılar.Moon elfler Aryandaar ‘ın Miyeritar’a saldırıları ile bu saldırılar arasında bağlantı kurmaya çalıştılar ama başarılı olamadılar.Savaşlar ikinci Crown War’a kadar kesilmedi ve şiddetini arttırdı.

İKİNCİ CROWN WAR
Illythiiri’nin saldırıları bu dönemde kontrolden çıktı ve vahşice saldırılarla Thearnytaar,Eilellur,Syorpiir ve Orishaar’ı yok ettiler.12 yüzyıl boyuncada Keltormir’e saldırmayı sürdürdüler.
Bu olaylarında gerçekleşmesiyle Ilythiir’li dark elflere elfçe de hain anlamına gelen”dherow “ lakabı takıldı.Birer birer Ilythiir impartorluğunun evleri daha fazla güç ve işgal için şeytani ilahlarla anlaşmalara başladılar.Bu etnik gruba kötülüğün bulaştığını gören Lollth hemen Wendonai adındaki baloru , Ilythiir’in yönetici evi olan Sethomiir evine gönderdi.Wendonai evin yöneticisi Corenal Geirildin’e karanlık büyük güçler bahşederek kısa sürede yönetici evin kontrolüne katılmayı başardı.Diğer yüksek rütbeli soylulara da benzer özellikler ve ayrıcalıklar tanındı çünkü Geirildin’e verilen bu hediyelere gıpta ile bakılmıştı.
Şeytani güçlerin etkisiyle Illythiiri işkence ve savaş meraklısı , elf idealleriyle dalga geçen bir grup haline geldi.İlk başlardaki sebepsiz yere kuzeyli kardeşlerine yaptıkları saldırı bu dönemde yaptıkları kasaplık ve kanlı cinayetlerden sonra küçük bir nokta gibi kalmıştı.Keltormir’in barışçıl moon elfleri bile bu korkunçluk karşısında silahlanmadan edemedi.

Wendonai Hakkında:
Irkı arasında nadir bulunan özelliklere sahip olan Wendonai çürüme sanatı üzerinde uzman ve yok etmekten zevk alan bir varlıktır.Ilythiiri’nin karanlık büyülerle ve lanetli ilahlarla ilgilenmeye başladıkları zamanlar Demonweb Pits’deki Kara Seldarine ( Lolth) Wendonai’yi onlara yaptığı çağrıdan haberder etmek için aracı olarak görevlendirdi.Wendonai yoketmenin gerçek doğasını Illythiir elflerine öğretmekten zevk aldı.Onun Ilythiir’inin düşüşünü sağlayan en büyük etmen olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.
Ilythiir’in düşüşünden sonra Wendonai bir çok drow ailesindeki matron anaların jigololuğunu yapacak ve toplumun eğitmeni olacaktı. En büyük başarısı -4400 Dr ‘de Dark Court Slaughter olarak bilinecek olan drowların duergarlar ile birleşip Elven Court’a yaptıkları saldırı olacaktı. Ancak Lolth tarafından -2549 DR de seçilmiş olacak ta ki Lolth drowların yer yüzüne hükmetme fikrinden sıkılmaya başlayana kadar. Bu dönem Lolth öncelikle underdark’a yayılmayı hedeflemiş ve Wendonai ile yolları ayrılmıştır.
Bu olaylardan sonra Wendonai Saklı Katın efendisi lakaplı Eltab adlı demon ile çalışmaya başlayacaktır. Ona hizmet edip bir çok yüzyıl onun casusluğunu yapacak.Wendonai Faeruna -623 DR de Narlı bir “Şeytan Bağlayıcı” (Demonbinder)nın emrinde dönecektir.( döndürülmekte diyebiliriz) ancak Horus-Re adlı Mulhorand tanrısının epic büyüsüyle madde boyutundan sürgün edilecek ve ikibinyıl boyunca bir daha buraya ayak basamayacaktır.Şimdi geri dönmesi için yalnızca üç yılı kalmıştır.Geri dönüp Mulhorand’ın tanrı-krallarından öcünü alacağı günü sabırsızlıkla beklemektedir.

ÜÇÜNCÜ CROWN WAR –DARK DISASTER-
-10.900 civarı düşmüş bir solar olan Malkazid, Vyshaantar’ın gizli yöneticisi oldu ve onlara kadim büyülerin korkunç sırlarını öğretti. İkinci Crown war bütün hızıyla güneyde sürerken Aryvaandar ( değişerek Vyshaantar imparatorluğu olmuştu bile) bir sun ve moon elf imparatorlğu olan Shantel Othreier’i işgal girişimlerinde bulundu. Böylece üçüncü Crown War başladı.
Shantel Othreirer elfleri üç asır boyunca işgallere dayandı. Taa ki asil yöneticileri Ynloeht’in ani ve gizemli ölümüne kadar…Bu olaydan sonra diplomatik olarak teslim oldular ve Vyshaantar imparatorluğuna katılmak zorunda bırakıldılar.Bu olayla birlikle Üçüncü Crown War bitmiş oldu.
Bu olayları takip eden yüz yıl içinde Dark Disaster adıyla bilinen korkunç, büyülü bir fırtına Miyeritar topraklarını harap etti. Tarihin( Üçüncü Crown War’ı kazananlar tarafından yazıldığı için çarpıtılmış bir tarih)dediğine göre Miyeritar ,Aryvaandar’ın ordularını durdurmak için Dark Disaster’i yarattığı ancak daha sonra kontrol edemeyip kendi sonlarını hazırladığını söylüyor.Ancak işin gerçeği Dark Disaster Aryvaandar’lı kadim büyücüler tarafından hazırlanmış bir felaketti.Üstelik bu fırtına Miyeritar’ın başına salınmadan önce Miyeritar gizli suikatler ile bir çok yüksek rütbeli büyücüsünü kaybetmişti.Dark Disaster Miyeritar’ın üzerinde cenaze törenlerini ilan edercesine dolaştı.Kanlı yağmurlar ve kefen gibi saran sis ile bir zamanların muhteşem toprakları verimsiz ,zehirli,lanetli , kurak araziye dönüştü.Bir çok Miyeritar’lı daha önceden kaçıp kurtulurken sayısız masum da bu olay sonucunda hayatını kaybetmiştir.Günümüzde dahi High Moor olarak bilinen bu yer hastalıklı olarak bilinmekte ve Miyeritar imparatorluğunun yıkıntılarını barındırmaktadır.Tarih hakkında bilgili birkaç elf Miyeritar’lı büyük büyücülerin Miyeritar’ın yok olmaması için canlarını verdiklerini bilirler ve bir gün bu krallığın yeniden küllerinden dirileceği inancı vardır.

Diğer iki Crown War ve bu olayların sonunu bir daha ki yazımda tamamlayacağım. Ondan sonra da elf gruplarını incelemeye devam edeceğim.

 
Yazan: Berker “Hamatula” Berki

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.