Unutulmuş Diyarlar

Chult

forgotten-realms

Irklar:

İnsan 60%
Goblin 20%
Lizardfolk 10%
Vahşi Cüceler 5%
Pterafolk 4%
Diğer 1%

Chult

Nüfus: 440,640 (1372 DR)
İthal Edilen Mallar: Yemek, mücevher, silah
İhraç Edilen Mallar: Kürk, değerli taş, fildişi, parfüm
Yönetim: Kabile (Vahşi Bölgeler); Diktatörlük (Fort Beluarian); Oligarşi (Port Nyranzaru)

Chult, Trackless Sea (Yolsuz Deniz)’de Calimshan ile karşılıklı bulunur. Ada önceden Chultan Yarımadası’nın batısında yer almaktaydı. Topraklar, yaratıklar ve hastalıklı bataklıklarla dolu ormanlarla örtülüdür. Burada yaşayan yabani insan ve goblin kabileleri bu ormanlarda avlanarak yaşamlarını sürdürmektedir. Yaşayan fazla bir halk bulunmamasına rağmen maceracılar, adanın zenginliklerini keşfetmek için buraya akın etmektedir. Chult üzerindeki tek dini inanış primordial Ubtoa’dur.

Yaşam

Chult üzerindeki insanlar, 10-15 ailenin oluşturduğu kabileler halinde yaşarlar. Göçebe yaşamı seçmiş bu kabileler etraflarındaki kaynaklar bittikçe yeni bölgelere geçerler. El baltası, yay, sopa, bıçak gibi fazla metale ihtiyaç duymayan silahları kullanmayı seçerler. Adada metal çok nadir olduğundan dolayı savaşçılar, dövülmüş hayvan derisinden zırhlar ve kalkanlar kullanır.

Lizardfolk_1Büyü kullanıcılarını adanın her bölgesinde görebilmemize rağmen kabileler içinde büyü kullanımı kısıtlanmıştır. Kabile içinde sadece bir tane büyü kullanıcısına izin verilir, o da büyüsünü av seremonileri ve iksirler için kullanabilir. Kaçak büyücüler ise çalışmalarını gizlice ormanda icra ederler veya kabilelerini terk edip Mezro’daki akademiye giderler.

Chult insanları, güç ve paraya önem vermezler, hayatlarını basit bir şekilde yaşarlar. Ayrıca burada insan kabileleri dışında; Batiri(yeşil derili goblinlerin kabilesi), vahşi cüceler, lizardfolk, pterafolk ve yuan-ti gibi ırklar da büyük sayılarda yaşarlar. Daha az olarak da aarakocra, chuul, hydra, naga, troglodyte, troll ve wyvern ırkları da bulunmaktadır. Ubtao’nun köleleri olan dinozorlar da gizli yerlerinde yaşamlarını sürdürürler.

Tarih

Binlerce yıl önce, Ubtao buradaki ormanı yaratıp içini yaratıklarla doldurdu. 4000 sene önce de Mezro şehrini kendi elleriyle yapıp Seçilmişi’ne, şehri koruması için, büyük güçler bahşetti. Şehirdeki durağanlıktan sıkılan Tanrı Ubtao, şehrin yönetimini Seçilmişi’ne bırakıp gitti.

Ubtao, bu insan yaşamından uzakta inşa ettiği Mezro şehri dışında adaya birçok doğa ruhu da koydu. Bu yaşam gölge yaratıklarının ağzını sulandırıyordu. Eshowe adlı bir kabile güçlü gölge yaratıklarından biri olan Eshowdow’u serbest bırakıp şehre saldırttı. O zamanın Seçilmişi olan Ras-Nsi, bu orduyla savaşıp tüm Eshowe kabilesini ve Eshowdow’u katletmiştir. Yıllar içinde hem Eshowe kabilesi hem de Ras Nsi unutulup gitmiştir.

yuan-tiYıllar sonra ölümsüz Kral Osaw(LG, İnsan Erkek, Pal15, Ubtao Seçilmişi), Mezro şehrini dışarıdaki dünyaya açmış ve ticarete başlamıştır.
Yaklaşık yüzyıl önce Chulta Yarımadası sular altında kalmıştır. Yuan-ti krallığı olan Serpentes değişime uğramış, Samarach Krallığı tamamen sular altında kalmış ve Mezro şehri neredeyse yok olmuş, nüfusu iyice azalmıştır.

Bu olaydan sonra başlıca birliktelikler şu şekilde olmuştur; Serpentes’ten kurtulan yuan-tiler doğuya, Samrach’tan kaçan yabani kabileler kuzeybatıya, insanlar kuzeye ve Trackless Sea(Yolsuz Deniz)’den çıkan yaratıklar da Mistcliffs’te gidip koloniler kurmuşlardır.

Ormanlar, ada üzerinde büyük yer kaplamaktadır ve içinde sadece yerli yaratıklar yaşamamaktadır. Abeir ve Toril arasındaki perdenin kalkmasıyla birçok dünya dışından yaratık buralara yerleşmiştir. Şu anda ormanda ve gökyüzünde görülen Abeir yaratıkları Year of Blue Fire’da adaya akın etmiştir. Yırtıcı behemotlar, ormanda istedikleri gibi dolaşıp karanlıkta avlarını izlemektedir. Bu yeni gelen yaratıkların saldırıları yüzünden ada yerlileri bir arada yaşamak zorunda kalmıştır.

Yerleşimler

Fort Belurian
Baldur’s Gate Ticaret Kalesi; Nüfus:1000

Kale yıllar içerisinde birçok defa Baldur’s Gate tarafından inşa edilmiş olsa da yerli başkaldırıları yüzünden sürekli hasar görmüştür. Flaming Fists tarafından yönetilen yerleşim yeri, adada bulunan maceracılara sığınak görevi görmektedir.

Kale, Amn yönetimindeki Port Nyranzaru ile uzun süreli bir rekabet içerisindedir. Amn bu kaleyi satın alarak çevre sulardaki egemenliğini sağlamlaştırmak için uğraşmaktadır.


The-Jungle

The Jungle

Birçok insana göre Chult ormanları, Faerun’daki en tehlikeli yerlerdir. Burada zaten büyük dişlere ve pençelere sahip yırtıcılar yokmuş gibi bitkilerde zeki birer yırtıcıdır. Sıcaklığın ve nemin dayanılmaz seviyelere ulaştığı bu yerde toprakaltındaki zehirli yılanlar ve böcekler sürekli olarak maceracıları ısırıklarıyla rahatsız ederler. En kötüsü ise hastalıkların tüm bölgeyi kaplıyor olmasıdır. Ormandaki her şey bir hastalığa yol açacak parazit taşımaktadır. Suyu içmek zorunda kaldığınızda kesinlikle kaynatmak zorundasınızdır. Ve her şeyin ortasında bu yoğun ormanda yaşayan zeki yaratıklar, buraya girmeye cesaret eden maceracıları izleyip avlamaktan inanılmaz mutludurlar.

Port_NyranzaruPort Nyranzaru
Amn Ticaret Kolonisi, Nüfus: 12000

Kuzeydeki korsanlar yüzünden liman başta savunma üzerine inşa edilmiştir. Denizden gelen tehditler kadar ormandakilerde unutulmamıştır ve üç iyi korunan kapıyı bağlayan yüksek taş duvarlar inşa edilmiştir. Koloninin tüm kontrolü Amn’in elindedir. Vergiler yüksek olmasına rağmen bu güçlü duvarlar içerisinde yaşayanlar kendilerini şanslı sayarlar.

Önemli Noktalar

Dur Unkush

20 feetlik katlar halinde bulunan ziggurat orman zemininden 200 feet uzunluğunda göğe uzanmaktadır. Her 44 günde bir orman sakinleri inşanın ortasında yapılan seremoni tarafından celp edilir. İnanılmaz boyutlardaki bir sürüngen tarafından korunan tek merdiven Dur Unkush’un zirvesine açılır. Her seremoni sırasında etrafa dünya dışı ezgiler yayılır ve bitiminde katılımcıların hepsi yaşadıklarını unuturlar.

Forsaken_TreeForsaken Tree (Terkedilmiş Ağaç)

Chult ormanın derinliklerinde tahminlerin bile ötesinde ulu bir ağaç bulunur. Kabile mitlerine göre; ağacın en yüksek dalları buutlara dokunur ve gövdesinin etrafını dolaşmak günler sürermiş. Aynı hikâyeler der ki; ağaç lanetlidir. Zaman zaman da yakınında bulunan yaratıkları içine hapsedermiş. Hapis yaratıklar sindirilene kadar ağacın geniş gövdesinde kalırmış. The Forsaken Tree( Terkedilmiş Ağaç)’nin laneti eski çağlarda Chult’u yöneten kadim halklardan kalma ve kötü bir obje olan altın bir paradan gelmektedir.

Pyramid of the Moon (Ay Piramidi)

Dolunay çıktığında ve Selune’s Tears(Selune’ün Gözyaşları) parladığında; Chult’da Pyramid of the Moon ortaya çıkar -ancak asla aynı yerde değil-. Vaktinde piramit, şu anda Port Nyranzaru’nun duvarlarının bulunduğu yerde ortaya çıkmış ve ertesi gece 200’den fazla insan ortadan kaybolmuş; bir daha o insanlardan haber alınamamıştır.

Piramit, sonsuz kutlamaların devam ettiği odalarla doludur. Yaşayanlar ruhlarla kol kola girerler, şarkı söyler, dans eder, zarafeti ve ruhları özümserler. Bu ruhlar, Piramit’teki şenliklere katılıp ay batımına kadar ayrılamamış yaşayanlardır. Ruhlar, en içteki odada kristal tahtında oturan Silver Priestess’ın emrinde sonsuza kadar kalırlar.

Quomec Ziggurat

Orman örtüsünün üzerinde bulunan 28 basamaktan oluşmuş zigguratın( Mezopotamya’ya ait piramit benzeri bir yapıdır.) tepesinde büyük bronz kapıyla mühürlenmiş bir tapınak bulunmaktadır. Tapınağın dışı çözümlenmemiş giriftlerle kaplıdır. Bölge kabilelerine göre, yapı hiç bir tarih kitabında adı geçmeyen bir imparator olan Lord Quomec’in mezarı olarak inşa edilmiştir. Zigguratın alt katlarında çevresi canlı asmalarla kaplı devasa lahitin üzerinde daha da yazıt bulunmaktadır.

Ruins of Mezro (Mezro Harabeleri)

Bir zamanlar Chult’un rahip-kralının masalsı kutsal şehri Mezro, sarmaşıklarla kaplı büyük bir boşluğa dönüşmüştür. Felaket anında şehrin 200 feetden fazla bölümü üstündekilerle beraber sular altında kalmıştır.

Yıkıntılar, undeadlerle kaplıdır. Alınlarında mavi dövmeler bulunan zombiler şehrin içinde dolaşmakta; harap olmuş tapınaklarda hapsolmuş eski ihtişamlarının gölgesi kalmış linçler yaşamakta, gölgeler içinde çığlıklar atıp avlarını bekleyen ghoullar saklanmaktadır.

Chult’ta Hastalık
Chult Yarımadası’nın her noktası parazitler ve hastalıkla kaplıdır. Hastalıklar bitkilerin dikenleriyle ve böcek ısırıklarıyla yılın her günü birine bulaşabilir. Kaynatılmamış orman suları da kötü sürprizlerle doludur. Yarımadadaki en korkulan hastalığı Brain Fluke adlı parazit taşımaktadır. Bu parazit, adult hayatını kurbanının beyninde yaşayan kurtçuklardır.

Yazan: Ali Can “firebringer” ÜNLÜ

 

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.