Unutulmuş Diyarlar

Faerun’a Giriş ve Dünyanın Yaratılışı

frlogo
 

Unutulmuş Diyarlar, Faerun, Toril….Bu adlar hemen hemen fantastik edebiyatla ilgilenen herkese tanıdık geliyordur.

Unutulmuş Diyarlar; hakkında yüzlerce romanın yazıldığı, rol yapma oyunlarına sayısızca ek kitap kazandıran, milyonlarca kişinin bildiği, sevdiği, ilgilendiği bir dünyayı anlatan sözcük grubudur.

Peki Faerun nedir?

Faerun_MapFaerun’u açıklamak için öncelikle Toril’i açıklamam gerekli. Toril, Faerun de dahil olmak üzere pek çok kıtayı üzerinde barındıran bir dünyadır. Unutulmuş diyarlar ise sadece Faerunu kapsar.

Evrende her şeyden ve herkes den önce olan efendi Ao’nun -yani tanrıların ve yaratıcıların yaratıcısının, en büyük varlığın- Toril’in yaratıcısı olduğunu söyleyebiliriz. Ao, Torili yarattığında yüzyıllar boyunca üzerinde bir canlı bile barındırmayan boş, sisli ve kasvetli topraklar olarak süregeldi. Bu boşluktan ikiz kız kardeşler doğdu. Bu kız kardeşlerin biri gölgenin ta kendisi ve yıkımın hanımıydı, diğer kız kardeş ise kardeşinin gölgesini yaratan ışıkları meydana getiren yaratımın hanımıydı. Bu iki kız kardeş cennete beden vererek Chauntea’yı yani doğa anne olarak da bilinen en eski tanrıçalardan birini yarattılar.

Kız kardeşler birbirleriyle yıllar süren amansız mücadeleler ederken hastalık,ölüm,mutsuzluk,açlık gibi olgular oluştu. Bunun yanında güzel şeylerde doğdu, Chauntea ilk flora(bitki) topluluklarını yarattı ve Toril üzerinde tanrılar dışında başka canlılar oluştu. Işığın kız kardeşi yani Selune kardeşi ile mücadelesi sırasında Toril’in ötesine ateş elementi boyutuna ulaştı ve buradan getirdiği parlak ışığı Torilin tepesine dikti.Daha sonradan dünyada yaşamaya başlayacak canlıların güneş diye isimlendireceği bu saf ateş topu, Torili ve Chauntea’nın bitkilerini ısıttı, onların yetişmesini sağladı. Ayrıca kötü kız kardeş olan Shar’ın gölgelerini azaltarak onun sinirini üzerine çekti.

Bu olaylar üzerine Shar dünyadaki tüm ışık ve sıcaklığı yok etmek için uğraşmaya başladı.Umutsuzluğa kapılan ve iyice zayıflamış olan Selune içerisinde kalmış son gücü,yani, öz büyü gücünü biriktirerek kötü kız kardeşine fırlattı. Birikmiş enerji Shar’ın biçimini aldı. Selune’un göz yaşları olarak bilinen gök taşları bu olay esnasında meydana geldi. Ortaya çıkan bu saf enerji Mystryl’e yani büyünün hanımına dönüştü.Mystryl daha sonra dünyada dolaşacak olan varlıkların büyü yapmalarını sağlayacak “dokuma (weave)” denilen büyü ağınında yaratıcısıydı. Mystryl annesinin (yani Selune’un) safında yer almaya karar verince kız kardeşlerin savaşında bir güç eşitliği meydana geldi. Daha sonradan olan kızları ve oğulları da savaşlara katıldı ve kimi kötünün kimi iyinin yanında savaşmaya devam etti. Hatta başka boyutlardan gelen tanrılar bile oldu. Torilin şimdiki günlerinde bile bu savaşlar sürmektedir.

Toril’i coğrafi olarak inceleyecek olursak, bizim dünyamıza ne kadar benzediğini görürüz. Üzerinde bulunan pek çok kıtadan biri Faerun’dur. Faerun’un doğusunda Kara-tur adı verilen, daha çok uzak doğu dediğimiz kültürün izlerini taşıyan bir kıta vardır. Faerun ile Kara-tur arasında zaman zamam kılıç,ipek,büyülü eşya ticareti yapılmaktadır. Bu da en önemli ticaret yollarından olan Altın yol (Golden way) ile sağlanır.

Faerun’un güneyinde ise Zakhara adı verilen kıtanın çöllerin ,cinlerin ve saklı harikaların olduğu kıta diye tanımlandığını görürüz. Faerun’un en güneyindeki ülkesi Halruua’nın kıyılarından Zakhara’nın göründüğü söylenir.

Faerun’un batsında okyanusun ötesinde başka büyük bir kara parçasıyla karşılaşırız. Burası 1362 yılında Amn adı verilen ülkenin meraklı denizcileri tarafından bulunan Maztica’dır. Maztica yeni keşfedilen bir yer olduğundan hakkında fazla bir bilgi yoktur ama bilinen bir şey var ki oda Maztica’nın üzerinde bulunduğu kıtanın her yerine henüz gidilmemiş olmasıdır.

Onun dışında Toril’in medeni kıtalarına uzak yerlerinde birileri tarafından keşfedilmeyi bekleyen adalar ve kıtalar henüz bilinmeyen diyarlar adıyla beklemektedir.

Toril dışına çıkacak olursak, uzay adını verdiğimiz bu boşlukta ilk olarak göze çarapan en büyük şey Selune’un kendisidir. Asıl olarak bu Selune bizim bildiğimiz tanrıça Selune değildir fakat Selune tarafından yaratılmış olduğundan öyle bilinir. Ayrıca yakınlarında Selune’un göz yaşları diye bilinen dünyanın yaratılış yıllarında meydana gelmiş gök taşları bulunmaktadır. Faerun’un şimdiki zamanlarında birkaç tanesi dünyaya düşmüş ve Selune tapınanları tarafından saygıyla saklanmaktadır. Yine Selune’un dünyanın yaratılışı sırasında ateş elementi boyutundan çalarak oluşturduğu güneşte tüm bunların ortasında merkez gibi durmaktadır. Bunların dışında Faerun üzerinde uzayla ilgilenen kişiler tarafından yılda belirli aralıklarla geçen gezegen veya göktaşlarına rastlandığı söylenmektedir.

 
Yazan: Berker “Hamatula” Berki

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.