Vampire

Vampire: Gecenin Efendileri

Önemli not: Vampir diye bir şey yoktur. Eğer olduğunun düşünüyorsanız acilen bir doktora gözükmeniz gerekiyor demektir. Birazdan anlatılanlar yalnızca bir oyunun incelenmesidir. Birinin boynuna atılmak sana güç değil ancak bir “deli” damgası getirecektir.

1-Vampir Nedir?

Bir arkadaşımın yaptığı tanımın aslında vampirleri en iyi açıklayan tanım olduğunu düşünüyorum. Vampirler karizmatik sülüklerdir. İnsanlar gibi ahlaki değerleri yoktur. Hepsi içlerinde birer hayvan taşırlar ve onlar kendileri dışındaki dünyayı kontrol etmeye çalışırken aynı zamanda içlerindeki hayvanı da kontrol etmeleri gerekir. World of Darkness vampirleri zalim, duygusuz, insanları köle gibi gören, entrikacı, ve güç peşinde koşan ölümsüz yaratıklardır.

2-Vampirler Nasıl Yaratılmıştır?

Book of Nod’da ayrıntılı bir şekilde bulabileceğiniz hikayeyi kısaca anlatmaya çalışayım. Vampirlerin atası olan Caine, Ademle Havva’nın üç çocuğundan biridir. Adem bir gün Caine ve kardeşi Abel’ e gidip tanrının onlardan kurban istediğini söyledi. Bitkileri seçmiş olan Caine tanrıya en güzel meyvelerini, hayvanları seçmiş olan Abel ise en güçlü boğasını kurban ettiler. Abel’in aksine Caine’in kurbanı kabul edilmedi. Gece gündüz dua eden Caine ikinci kurban vakti geldiğinde en çok sevdiği şeyi kurban etti tanrıya: Abel’i…

Cenetten kovulan ve Nod adında bir yere sürgün edilen Caine’e orada siyahlar içince bir kadın yardım etti. Adının Lilith olduğunu söyleyen kadın Adem’in ilk karısı olduğunu ve yukarıdakine karşı geldiği için cennetten kovulduğunu söyledi. Nod’da hiçbir gücü olmayan Caine, Lililith’den nasıl kendisinin aksine hayatta kalabilme gücüne sahip olduğunu sordu ve kendisine de bunun sırrını vermesini istedi. Caine’i seven Lilith bileğinden gelen kanı bir kaba koyup Caine’e içirdi…

Uyandığında Kutsal Ateşin Koruyucusu Michael Caine’e gelmişti. Ona bağışlanmayı teklif etti ama Caine kabul etmedi. Bu da ona ilk lanetini getirdi: Ateşin Lanetini. Ertesi sabah Güneşin Koruyucusu Raphael ziyaretçisiydi Caine’in. Tekrar bağışlanmayı önerdi ama Caine’in cevabı değişmedi. Bu da ona ikinci laneti getirdi: Güneşin Öldürücülüğünü. Ertesi şafakla beraber Ölüm Meleği Uriel aynı teklifi getirmek için gelmişti Caine’e ancak tekrar reddetti affı. Bu sefer Tanrının kendisi Uriel’in ağzından son laneti verdi Caine’e: Ölü bedende yürüyüp Kana bağlı kalma…

Her şeye rağmen Gabriel son bir bağışlanma yolunun bildirmeye geldi: Golconda. Nasıl olduğu bilinmeyen ama ancak onun sayesinde vampirlerin tekrar ışıkta yürüyebileceği gizli yol…

3-Vampir Klanları Nasıl ortaya Çıkmıştır?

Bu konuda WhiteWolf tek bir hikaye vermemiş. Ancak bunlardan en mantıklısı olduğunu düşündüğüm miti anlatayım:
Tanrının sonsuz yalnızlıkla cezalandırıyorum seni dediği Caine ilk başta üç kişiyi kucaklamıştır: Arif Enoch, Güzel Zillah ve Yüce Irad. Klanlar bu üç vampirin kucakladıklarınca meydana gelmiştir. Toplam 13 klan vardır.

Brujah: Filozof Brujah çok sinirliydi. Kendini tutamayıp ölümlüleri öldürmesi üzerine Caine onu sinirlerine daha zor hakim olabilmekle lanetledi.

Toreador: Aşık olduğu yakışıklı ölümlüyü ailesiyle beraber öldürür. Bunun üzerine Caine onu güzelliğe köle olacak şekilde lanetledi.

Ravnos: Yalana ve hileye düşkün Ravana ahlaksızlığın çekiciliğiyle lanetlendi.

Gangrel: Hayvanları emrince kullandığı için zamanla hayvana dönüşmekle lanetlendi.

Nosferatu: Yakışıklı Nosferat yüzünün aksine oldukça sadist ve ahlaksızdır. Ne ölümlülere ne de evlatlarına acımayan Nosferat yüzü ruhunu yansıtsın diye çirkinlikle lanetlenir.

Setitler(Followers of Set): Kendilerini ölümlülere tanrıymış gibi gösteren setitler her türlü ışıktan sakınıp tamamen karanlıkta yaşamaya mahkum edildi.

Cappadocian: Ölümü ve ölümsüzlüğü araştırdıkları için ölümün yüzünü taşımakla lanetlendi.

Ventrue: Kendini beğenmişliğinden dolayı Caine onları ömürleri boyunca sadece kendi seçtikleri tek kan türünü içmeye mahkum etti.

Lasombra: Karanlığı ve gölgeleri kullanmayı sevdiğini öğrenen Caine onu kendi karanlığıyla gölgeler ve hiçbir yerde yansıması gözükmez.

Tzimisce: Güç için kardeşini feda ettiği için Caine onu bulunduğu hiçbir yerde huzur bulamamakla lanetledi..

Assamite: Bilge ve saygı duyulmasına rağmen tesadüf eseri fark ettiği öldürürken haz aldığı gerçeği onun lanetini getirir. Öldürmenin müptelası olmakla lanetlenmiştr.

Malkavian: Kahin Malkav zihnini gereğinden fazla açınca dünyanın gerçekliği üstüne gelir ve onu delirtir.

Salubri: Caine’in en sevdiği torunudur. Caine tarafından lanetlenmemiştir, aksine golcondayı görebilecek tek vampirler oldukları söylenir. Ancak alınlarının ortasına 3. bir gözleri vardır.

Yazan: Deniz “Eripmav” Kaptanoğlu

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.