Vampire

Vampire: Disiplinler – Obfuscate

 

Obfuscate ( Şaşırtma )

Hımm. Bu mükemmel oldu işte. Karanlık gözler,siyah saçlar,çarpık bir gülümseme. Siyah bir t-shirt, siyah bir kot ve altında da siyah ayakkabılar. Boynumda da yonca haçım. Biraz da etkileyicilik için derin gölgeler. Neredeyse gece yarısı oldu ve karşınızda şehre inmeye hazır genç Death…

Hala gülümserken kaldırıyorum maskemi. Aynadaki ama aynanın eğmediği görüntüme bakmak için kendimi zorluyorum. Bir zamanlar bir yüz olabilirdi karşımdaki. Görse Quasimodo bile şükrederdi tanrısına kendini o kadar güzel yarattığı için. Çıplak göğsüme baktım sonra. İrinler akıyordu kabuk tutmuş yaralarımdan. İçimden 10’a kadar sayıyorum yavaşça sakinleşmek için.

Artık iyiydim. Yeniden maskemi taktım. Karşımda yine siyah aşığı duruyordu. Artık şehre inmenin vakti. Aradığımı nerede bulacağımı çok iyi biliyordum.

Izgarayı açıp ve sığınağımdan lağımlara atıyorum adımlarımı. Parmaklarım duvardaki yosun ve daha beter şeylerden kayıyor. Ayaklarımın altında bir şeyler hareket ediyor. Neyse ki gideceğim yer çok uzakta değil. Yukarıdan gelen müzik sesi sonunda ulaşmış olduğumu söylüyor. Biliyorum ki sen üstümde bir yerlerde bir dans pistinde birilerine kur yapıyorsun. Bunu kokundan bile anlayabiliyorum.

Yalnızca sıçanların ve benim-birde lanet olası birkaç toreadorun- bildiği bir tünel var kulübün deposuna. Yavaş adımlarla çıkıyorum yukarı. Gürültülü müzik rahatsız ediyor beni. Maskemi tekrar kontrol ediyorum. Senin için gerçekten şık olmayı isterim. Aslında varolmayan siyah saçlarım ve gözlerim, gösterişçi dudak bükmelerimle birleşerek seni cezbedecek elbet.

Depodan dışarı çıkıp duvarın gölgelerinde ilerliyorum. Oturanlardan hiçbiri beni göremiyor çünkü görmelerini istemiyorum. Çünkü benim istediğim onlar değil. Aşağıdaki dans pistine ilerliyorum. Dakikada yüz defa değişen ışıkların arasında seni arıyorum. Terli vücutların kur yapmak için kullanılması midemi bulandırıyor. Eğer becerebilecek olsam kesinlikle oraya kusacağımı hissediyorum.
Kalabalık barın ortasında üzerimde onlarca bakışla seni arıyorum. Herhalde istesem bu gece herhangi bir barda istediğim herhangi birine sahip olabilirdim. Ama bu gece benim işim sensin. Herhangi birini istemiyorum. Buralarda bir yerde olduğunu biliyorum. Ve sonunda işte oradasın. Sahnenin sağında baştan çıkartıcı bir şekilde dans ediyorsun.

Yirmili yaşlarında olmalısın. Gündüzleri belki de bir yerlerde garsonsun. Ama burada geceleri olduğundan farklı gözükmeye çalışıyorsun-benim gibi. Son gotik günlerini yaşıyorsun. Gerçek bir karın, 2 çocuğun, büyük bir araban olacak yakında ve sen hayatının kalanını televizyonun önünde geçireceksin. Ama bu gece buradasın. Tüm dertlerini yanıp sönen ışıkların altında unutabileceğini düşünen ve tüm amaçları önlerindeki birkaç saati en iyi şekilde geçirmek için arayış içinde olan bu güruhun içinde.

“Vampirle Görüşme” yi izledikten sonra az küfür etmemiştin değil mi Brad Pitt’e. Bir vampir olmak çok hoşuna giderdi değil mi? Ne de olsa sen gotiksin. Gerçek hayat bu olurdu değil mi? Hiçbir sorumluluğun olmadan, çalışmak zorunda kalmadan, yüzün kırışmadan, saçların beyazlamadan sonsuza kadar yaşamak…

Bu gece senin şanslı gecen hayatım. Sonsuz hayat ayaklarıyla geldi kapına. Bu geceden itibaren sen bir vampir olmanın ne demek olduğunu öğreneceksin.

Yeni başlayan şarkıyla sana doğru ilerliyorum. Beklediğim gibi sen ne istediğini belirten bir gülümsemeyle karşılıyorsun beni. Sana daha da yaklaşıyorum ve bir an sonra kollarımdaydın. Şimdiden sarhoşsun. Daha fazla içmeni engellemeliyim. Çok konuşan biri değilim ve zaten senin de benden duymak istediğin bir şey yok.

Sana arabana kadar refakat etmek istediğimi söylüyorum. Gülerken çok sevimlisin. Sarhoş olman işe yarıyor çünkü garajın aksi yönüne gitmekte olduğumuzu anlaman zaman alıyor. Gözlerinde anladığını gördüğümde fark ediyorum ki bu oyunu oynamaktan yorulmuşum. Çevrede seni duyacak kimse yok. Artık maskemi düşürme vakti. Şeytan aşığının karşısında artık şeytan duruyor…

Sorun ne? Tekrar bir öpücük istemez misin? Senin şeytanı sevdiğini sanırdım. Yapma aşkım burada kimse seni duyamaz ama çığlıkların beni sinirlendiriyor. Pençemle ağzını kapatıyor ve seni duvara sıkıştırıyorum. Evet işte böyle. Kork benden aşkım, korkunla doyur beni. Yo hayır bayılmamalısın, seni uyanık istiyorum.

Hayır bebeğim göğsüme indirdiğin yumrukların faydasız. Üstelik bir kadına vurmak senin gibi bir centilmene yakışıyor mu? Anlamıyorum, bir vampir gibi giyiniyorsun, bir vampir gibi davranıyorsun, bir vampir gibi gözüküyorsun. Şimdi elinde bir vampir olma fırsatı var-gerçek, ölü bir vampir. Bir vampir olma istemez misin?

Evet gerçekten de vampirler var. Ama zengin toreadorun, kibirli ventruenin ya da diğer aptalların kucaklayacağı daha önemli insanları var. Ama sen şanslısın. Nosferatular tarafından verilen sonsuzluk biletini alıyorsun.

Dudaklarım boynuna ilerliyor. Sana son öpücüğümü vereceğim. Çığlıkların yavaşça sönüyor. Artık mutlusundur. Ve birkaç gece sonra bu sokakta benim yerimde duracaksın…

***************************************************************************

Evet bu aynada gördüğün sensin. Bizleri, yüzlerine bakılamayacak yaratıklar haline getirmiş Kain’in lanetidir. Bu lanete rağmen nasıl olup da seni klanıma böylece katabildiğimi merak etmişsindir. Kan bize bazı kerametler verir. O halde bizi vampir hiyerarşisinin “bilen” adamları yapan kerameti anlatayım sana.

Bu gizemli keramet, bize diğerlerinin görüşünden saklanma yeteneği verir. Yalnızca görülmemeyi dileyerek kalabalıkların önünde bile rahatça durabiliriz. Yaptığımız aslında gerçekten görünmez olmak değildir. Sadece karşımızdakileri aslında orda olmadığımıza inandırmaktır. Bu yüzden de bu keramet bizleri kameralardan ya da mekanik aygıtlardan gizleyemez. Ancak sen örneğin kamerayı kullananı etkilersen seni çekerken değil eğer daha sonra yaptığı çekimi izlerse görebilir.

Bizi bu kudret kullanırken görebilmenin bir yolu da Görüş (Auspex) kerametini kullanmaktır. Ancak kanın bize verdiği diğer kerametler gibi kademeleri olan bu kerameti kullanan vampir bu gücünde bizim şaşırtma yeteneğimizde ustalaştığımızdan daha az ustalaşmışsa bizleri fark etmesi yine olanaksızdır.

(Mekaniği: İki disiplinin eşitliği durumunda;
Görüş kullanıcısı: Algılama(Perception) + Saptırma (Subterfuge)
Şaşırtma kullanıcısı: İdare ( Manipulation) + Saptırma (Subterfuge)
Atarlar zorluk 7’dir. En çok başarısı olan kazanır)
Aslında bize bahşedilmiş olan bu kerameti Assamiteler, Setitler ve Malkavlar da kullanabilirler.

Kademe 1: Gölgelerin Pelerini:
Bu seviyede gizlenmek için gölge bir yere sığınmak zorundasın. Yapacağın şey gölgelerin seni sarmalamasını sağlamak. Yalnız ayak altında olmadığına dikkat et çünkü eğer birileri sana çarparsa ya da senin olduğun yere bir ışık tutarsa görülür hale gelirsin. Saklandığın yerde sesiz, kımıltısız durmalısın. Hareket ettiğinde ya da saldırdığında gizliliğin sona erecektir.
(Mekaniği: Her hangi bir atış gerekli değildir. Başarılı olunup olunmaması oyun yöneticisine bağlıdır)

Kademe 2: Görünmeyen Varlık
Bu seviyeye yükseldiğinde gölgelere gizlenmene rağmen hareket etme şansın olacaktır. Eğer birileri seni bilerek arayana ya da sen kendini dikkatsizce gösterene kadar bu durumun devam edecektir. Eğer yürürken masaya çarpıp da vazoyu devirirsen birileri gelip seni bulacaktır.
( Mekaniği: Karakter konuşmak, bir şeyler fırlatmak gibi hareketlerde bulunmadığı taktirde herhangi bir atışa gerek yoktur. Bu gibi bir durumda da oyuncu zorluğu yöneticinin duruma göre kakar vereceği bir Pratik Zeka(Wits) + Gizlenme (Stealth) atışı yapacaktır. Eğer gereken sayıda başarılı atış yapılırsa gizlilik devam edecektir.)

Kademe 3: Bin Yüzlü Maske
Bu yetenek sayesinde o gece beni sanki bir başkasıymışım gibi görmüştün. Bu seviyeye ulaştığında kendini karşındakine olduğundan tamamen farklı bir şekilde gösterebilirsin. Aslında kendinde fiziksel bir değişiklik yapmazsın bunu kullanırken. Yalnız dikkat et, karşındakinin tanıdığı birilerinin şekline bürünmek oldukça tehlikelidir.
( Mekaniği: Oyuncu İdare (Manupilation) + Performans (Performance) zarı atar. Normal zorluk seviyesi 7’dir. Ancak Yönetici duruma göre zorluk seviyesini değiştirebilir.
1 Başarı: Aynı bot ve kiloda kalan vampir sadece aşırı çirkin bir insan benzer
2 Başarı: Çok çirkin değildir ancak yine de insanlarca kolay kabul görecek bir şekilde değildir.
3 Başarı: Nasıl gözükmek istiyorsa öyle gözükür ancak ses mimikler farklıdır
4 Başarı: Sesi, görünüşü, hareketleri ve mimikleriyle tam bir değişim
5 Başarı: Karşı cinse ait ya da farklı yaşta gibi gözükmek. Vücudun fiziksel ebatlarında büyük değişiklikler yapılabilir )

Kademe 4: Zihinlerden Silinme
Bu seviyeye ulaştığında kendini karşındakilerin zihninden tamamen silme şansın vardır. Bu sayede onların hemen önünde dursan bile seni fark etmeyeceklerdir. İnsanların gözlerinin önünden bir anda kaybolmak kolaylıkla işe yarayacaktır ancak aynı şeyi başka vampirlerin önünde yapmak biraz daha zordur haberin olsun.
( Mekaniği: Oyuncu bu kerameti kullanmak için Karizma (Charisma) + Gizlenme (Stealth) atışı yapar. Zorluk derecesi karşıdaki karakterin Pratik Zeka (Wits) + Tetikte Olma (Alertness) seviyesi kadardır. Eğer bir grubun önünde kullanılmakta ise bu keramet karşıdaki grup içindeki seviyesi en yüksek karaktere göre atılır. Eğer atışta 3’den az başarı sağlanırsa gözden kaybolunmaz ancak hayaletimsi bir görüntü alır. Eğer 3’den fazla başarı sağlanırsa oyuncu gözden kaybolacaktır. Eğer başarı sayısı karşıdaki karakterin İrade (Will) seviyesinden daha yüksekse, karakter oyuncunun orada olduğunu tamamen unutacaktır. )

Kademe 5: Topluluğu Perdeleme
Eğer benim kadar uzun yaşayıp da bu seviyeye ulaşabilirsen göreceksin ki gizleme yeteneğini bir bölgeyi gizlemek için de kullanabileceksin. Birilerini korurken ya da bir şeyler çalarken hayatın çok kolaylaştığını göreceksin. Ancak dikkat et. Eğer gizlediklerinden her hangi biri örtüyü üzerinden atmak isterse, hepinizin gizliliği bozulacaktır.
( Mekaniği: Oyucu kendi Gizlenme (Stealth) seviyesi kadar kişiyi de kendisiyle beraber perdeleyebilir. Diğer oyuncular da kullandıkları seviyenin gerektirdiği atışı yapmak zorundadırlar. Gereken atışı yapamayan oyuncu Perdenin özelliğini kullanamaz. )

Buradan sonrakiler sadece söylenti seviyesinde yetenekler. Ben ne yapabildim ne de yapabileni gördüm. Ancak yine de bilmen gerekebilir. Kim bilir belki sen kullanan birileriyle karşılaşabilirsin.

Kademe 6:
*Yakındakiler sen saldırmadıkça orada olduğuna inanmayacaklar.
*Bir ev boyutunda eşyaları perdeleyebilirsin.
*Kendi görüntün başka bir yerdeyken sana ondan bağımsız bir şekilde dolaşma imkanı yaratır.
*Silahını onunla saldırırken bile görünmez kılabilirsin.
*Başkaları bunu istemese de onları olduklarından farklı gösterebilirsin. ( Bin Yüzlü Maske kullanırmış gibi)
*Auranı değiştirme ya da tamamen gizleme yeteneği verir

Kademe 7:
*Kendin ortamdan ayrılsan bile kullandığın Şaşırtma kerametinin devam etmesini sağlayabilirsin.
*Görüş (Auspex) kullanımından dahi kaçabilirsin.
*Rüya Diyarına ( Dreaming) gidebilirsin
*Bir kişiyi ne yaparsa yapsın görülemez kılabilirsin
*Küçük çapta bir orduyu perdeleyebilirsin.

Kademe 8:
*Kendini ortamdaki herkesin en büyük kabusundaki yaratığa çevirebilirsin.
*Karşındaki kişiyi şüphelendirmeden onun en yakın arkadaşı gibi gözükebilirsin.
*Karşındaki kişiyi avlayan ve onu korkutan bir görünüm alabilirsin.

Kademe 9:
*Kendine tamamen yeni ve hiç şüphe çekmeyecek yeni bir kimlik kazandırabilirsin.
*Bir kişiyi ya da cismi her türlü algı sınırının dışına atabilirsin.

Kademe 10:
*Kendini ve seninle ilgili tüm bilgileri tarih sürecinden silebilirsin.

 
Yazan: Deniz “Eripmav” Kaptanoğlu

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.