Vampire

Vampire: Disiplinler – Chimestry

 

Chimerstry ( İllüzyonizm )

“Saçmalama Soner, senin istediğin o paraya ben yirmi kişiyi indiririm.”

“Sen bilirsin Vehbi ama bilirsin büyük işin gideri de çok olur.”

“Soner… Bilirsin bunca yıldır sayemde hayattasın.”

“Vehbi, eğer işine gelmeseydi kılını bile kıpırdatmazdın.”

“Son sözün bu mu Soner?”

“Fiyatım bu Vehbi ve zamanında hayatımı kurtarmış olman da onu aşağıya çekmeyecek.”

“Bu sefer sen kazandın Soner. Yarın gece o zaman.”

“Söylediğin yerde öyleyse Vehbi.”

Paltosunun yakasını düzelten Vehbi, oturdukları banktan kalkıp yürümeye başladı. Soner bir süre arkasından baktıktan sonra iç cebine uzandı. Çıkardığı küçük farenin gözlerine bakarak isteğini belirtti.

“Hadi canım. Git baban için öğren bakalım bu ucubeler bu sefer neyin peşindeymiş.”

——*——

Vehbi sığınağına döndüğünde Serhat’ı kendini beklerken buldu. Vehbi onu ilk gördüğünde, onun büyük bir potansiyele sahip olduğunu düşünmüştü. Nitekim bir süre onu izlediğinde haklı çıktığını görmüş ve birkaç hafta önce ona ölümsüzlüğe giden yolu sunmuştu. Şimdilerdeyse, geleceğini farklı bir şekilde planlamakta olan Vehbi,onu kendi yerine geçmesi için eğitiyordu.

“Hoş geldin usta” dedi Serhat onun içeri girdiğini görünce.

“Hoş bulduk evlat.” Diye yanıtladı Vehbi. Kendisinden oldukça yaşlı duran Serhat’a evlat diye hitap etmesi garip gözüküyordu.

“Nasıl geçti usta konuşman?”

“İyi değildi. Çok şey istedi Soner, biz de el mecbur kabul ettik.”

“Canımızın peşine düştüler evlat biliyorsun. Giden malın yenisi gelir ama canını kaybettin mi geri dönüşü yoktur.”

“Usta?”

“Boş ver Serhat. Giden gider. Kalk biz bir el tavla atalım.” Diyen Vehbi kalkıp duvardaki tavlayı almaya giderken zihni aslında küçük dostları için kapatmamış olduğu duvardaki delikten kendilerini dinleyen davetsiz misafirindeydi. Onun gitmeye karar verdiğini görünce gülümsedi.

——*——

Salih Bey bekliyordu. Her zamanki gibi belirlenen saatten yaklaşık yarım saat sonra belirledikleri yere gelmesine rağmen Vehbi’nin henüz gelmemiş olduğunu görünce çok kızmıştı. Bu siniri adamlarına da yansımıştı. Eğer bu lağım faresi birkaç gece önce kapısına gelip de kendisi için kurulan tuzağı anlatıp da onun hayatını kurtarmamış olsaydı onlara bu ayıbı pahalı ödetirdi.

Bir arabanın yaklaştığını görünce hışımla arabadan çıktı. Gelen arabadan inenin Vehbi değil de Halil olduğunu görünce eli ister istemez beline gitti. Halil klanının hiyerarşisinde Vehbi’den sonra geliyordu. Beyleri akıl isteyen işler için Vehbi’ye güvenirdi. Halil ise öldürülecek biri varsa gönderilirdi. Zaten sinirli olan Salih Bey hışımla Halil’in üstüne yürüdü.

“Nerdesiniz ulan it!”

“Salih Bey kendine gel. Sakin ol hele.”

“Ulan sen neyine güvenip de beni burada bekletiyorsun?”

——*——

Soner ve onun diğer düzenbaz arkadaşlarıyla Salih Bey’i izlemekte olan Vehbi, artık operasyona başlamasının vaktinin geldiğini fark etti. Soner’e işaret verip üstlerindeki görülmezlik kerametini kaldırdı.

——*——

İbrahim, elli yıldır Salih Bey’in yanındaydı ve bu sürenin büyük çoğunluğunu onun şahsi koruması olarak geçirmişti. Çocukluğundan beri eli silah tutmaya alışkın olan İbrahim, bu gece efendisini böyle bekletip aşağılamış olan bu ucubelere iki tane sıkamadığı için çok sinirliydi. Halil’in cebinden çıkardığı tabakadan bir sigara alıp yaktığını gördü. “Lan bu adam kendini öldürtmeye mi çalışıyor?” diye düşündü. Bir nefes çektikten sonra konuşmaya başladı:

“Salih Bey. Seni bu gece çağırdık çünkü,” dedikten sonra sigarasını yere atıp devam etti “sana hoşça kal demek boynumuzun borcudur…” diyen Halil ve adamları bir anda gözler önünden kayboldu. İbrahim tam silahına davranırken nereden geldikleri belli olmayan onlarca molotof kokteyli çevrelerinde patladı ve onları alevden bir çemberin içinde bıraktı.

——*——

Salih Bey “İhanet!” diye bağırarak ardına döndüğünde kendine doğrultulmuş bir silahla karşılaştı. Daha ne olduğunu anlayamadan İbrahim şarjöründeki tüm mermileri üstüne boşaltmıştı bile. Salih Bey tam karşılık verecekken, diğer korumalarından biri İbrahim’in kafasını bir pençesiyle uçurdu. Ancak sevinci, gözü dönmüş adamının kendisine dönmesiyle kursağında kaldı. İçindeki iblisin çığlıklar atmaya başladığını duyuyordu. Alevler içinde kalmış ve kendi adamlarınca saldırıya uğramış Salih Bey daha fazla dayanamayıp kendisini onun çağrısına bıraktı…

——*——

Vehbi, Salih Bey ve adamlarını izlerken Salih Bey için üzüldüğünü fark etti. İhanet kelimesini lügatından silmiş biriydi Salih Bey. Belki iki taraflı oynayacak yeteneği olmadığı için hiç böyle bir şey yapmamıştı ama Vehbi onu tanıdığı kadarıyla karakteri de böyle davranacak birinin karakteri değildi. Çarpışma kısa sürmüştü. Vehbi’nin içindeki üzüntü de öyle. İlerleyerek cesetlerin yanına geldi. Soner ve Serhat da kendisini takip etmişti.

“Tebrikler” dedi Soner “Planın işe yaradı.”

“Tam sayılmaz.” diye cevapladı Vehbi “Yazık oldu”

O sırada Salih Bey’den cılız bir ses yükseldi:

“Vehbi… Senin ölümün… görkemli olacak…”  Sözünü zor tamamlayabilen Salih Bey’in kafası içinde yattığı kan gölünün içine düştü. Vehbi korkmuş duran Soner’e döndü.

“Ellerine sağlık Soner. İyi iş çıkardınız.”

“Tıpkı istediğin gibi.”

“Ödemeni yapmamı ister misin?”

“Hak ettiğimi düşünüyorum Vehbi.”

Ustasının yanında duran Serhat, Soner’in kalbinin olduğu yerden tahta bir kazığın ucunun çıktığını gördüğünde ister istemez bir adım geri attı. Sonra görünmezlik sanatından kurtulan Halil’in yere düşen Soner’in arkasında belirişini izledi. Soner’in adamlarına baktığında onların da aynı şekilde etkisiz hale getirildiğini gördü. Ustası yerde yatan Soner’in yanına diz çöküp kulağına eğildi. “Ben sözümü tutarım Soner” dedikten sonra cebinden çıkardığı bir çeki Soner’in paltosunun cebine yerleştirdi. “Sadece benim olanı geri aldım” Vehbi ayağa kalkınca Halil’e “Büyük bir ateş olsun” dedi. Sonra Serhat’a kendisini takip etmesini söyleyip arabasına yürümeye başladı.

Ustası “Bu sefer ben kullanacağım” diyince onun yanındaki koltuğa yerleşti. Sonra dayanamayıp ona döndü ve “Usta Allah için söyle ne oldu orada?”

“Nasıl yani?” diye sordu Vehbi, gözünü yoldan ayırmadan.

“Usta neden Salih Bey adamlarıyla kapıştı?”

“Evlat ben sana Soner’in yeteneklerinden hiç bahsetmedim mi?”

“Yok be usta. Sana onları sorduğumda sonra diye cevap vermiştin.”

“Eh öyleyse trafik yoğun zaten.” diyen Vehbi kırmızı ışıkta durmanın güveniyle Serhat’a döndü ve anlatmaya başladı.

“Evlat bu Ravnos’lara bahşedilmiş bu kerametin adına İlizyonizm(Chimerstry) denir. Kanlarındaki güç onlara olmayanı gösterme yetisi kazandırmıştır. Hayalleri gerçeğe çeviren kanlarını gerçek bir silah olarak kullanabilirler. Gerçekliğe bizim bağlandığımızdan farklı bir şekilde bağlanır, damarlarında dolaşan atalarının kanıyla onu farklı şekilde şekillendirir ve bizlere yalancı görüntüler gönderirler. Bu görüntüler basit ölümlüleri ve onların yetersiz aletlerini kolaylıkla kandırabildikleri gibi yeterince güçlü Ravnoslarca yaratılmış görüntüler biz vampirleri bile kandırabilir. Bu üçkağıtçılar ise bu değerli kerameti ölümlüleri ayartmak için kullanır genelde. Ben bu konuda bir uzman sayılmam ama onların bu kerameti kullanmasının gerçekliğe zarar verdiğini iddia edenler de var. Çünkü Yaşlı bir Ravnos gerçekliği artık fiziksel etki bırakacak şekilde değiştirebilme yeteneğine sahip olurmuş. Gelelim bu kerametin seviyelerine…

1. Seviye: Boş Hayal

Bu seviyede kan bizim sadece tek bir duyumuzu etkileyebilecek kadar dokunabilir gerçekliğe. Bize bir kapının sadece görüntüsünü ya da sadece dokunduğumuza tahta hissini verebilirler. Onları gerçekmiş gibi hissetsek de aslında bize zarar veremezler o yüzden korkulacak bir şey yoktur.

(Mekaniği: Vampir ilizyonu yaratmak için bir İrade(Willpower) harcamak zorundadır. Vampir ilizyonun bulunduğu ortamdan ya da birileri onun ilizyon olduğunu anladığında görüntü yok olacaktır )

 

2. Seviye: Durağan Serap:

Artık kanlarındaki kudret sayesinde gösterdikleri bizim tüm duyularımıza hitap eder hale gelir. Ancak yarattıkları görüntü hareketsizdir. Yaktıkları ateşin alevleri dans etmez ya da gürül gürül akan bir ırmak gösteremezler gözlerimize…

(Mekaniği: Vampir bir görüntü yaratmak için bir İrade(Willpower) ve kan puanı harcamak zorundadır. Görüntü biri onun ilizyon olduğunu fark edene ya da vampir ortamı terk edene kadar varlığını devam ettirir. )

3. Hareketli Hayaller:

Bu tek başına kullanılan bir keramet değildir. Sadece diğer yetenekleriyle beraber kullanılabilir. Bu seviyeye ulaştıklarında yarattıkları görüntüleri biraz daha çaba harcayarak hareketli kılabilirler.

(Mekaniği: Vampir yarattığı görüntünün tek bir şekilde hareket edebilmesi için bir kan puanı daha harcamak zorundadır. Vampir ilizyonu yaratmak için konsantre olduğu zaman bu yeteneği kullanmalıdır sonrasında ilizyon üzerinde bir etkisi kalmayacaktır )

4. Seviye: Süreklilik

Artık kan gerçekliğe her daim dokunur hale gelmiştir. Artık yaratılmış görüntü, yaratıcısı orada olmasa dahi kanın bu bağı sayesinde varlığını sürdürebilir. Ravnoslar bunu genellikle sığınaklarını saklamak için kullanırlar.

(Mekaniği: Vampir görüntünün sürekli kalması için bir kan puanı harcamalıdır. )

 

5. Seviye: Dehşetli Gerçeklik

Kan gerçekliğe olduğu gibi zihinlere de bağlanabilir. Bu seviyede yaptığı da budur. Kurbanın zihnine öyle sıkı sarılmıştır ki kurban yaratılan görüntünün tamamen gerçek olduğuna inanır. Bir başkasının aslında hepsinin bir hayal olduğunu söylemesi bile bu etkiyi kaldırmayacaktır çükü kurban görüntünün gerçek olduğuna tamamen inanmıştır. Bu yeteneğe dikkat etmelisin evlat çünkü hafife alınacak bir şey değildir.

(Mekaniği: Vampir öncelikle iki İrade puanı harcamalıdır. Eğer bu yeteneği kullanarak birilerini yaralamak istiyorsa zorluk derecesi kurbanın Algılama(Perception) ve Kendini kontrol(Self-Control) puanları toplamı kadar olan bir Manipülasyon(Manipulation) + Yalanı Anlama(Subterfuge) atışı yapılır. Her başarılı atış kurbana bir kademe zarar verir. Oyuncu isterse atıştan önce vermek istediği maksimum hasarı söyleyerek daha az hasar verebilir. Bu yetenek bir kişiyi gerçekten öldüremez.. Kurban kendine gelip hepsinin hayal olduğuna inandığında almış olduğu yaralar iyileşmiş kabul edilir. Ancak bu genelde uzun süreli tedavi gerektirmektedir. )

Buradan sonrası yaşlıların kullanabildiği yetenekleri anlatır. O yüzden çok önemli değildir. Ama belli olmaz bir gün işine yarayabilir o yüzden kulağını aç da dinle…

6. Seviye

* Hülyaların Ustası: Görüntü yaratmak artık çok daha kolay gelir kullanana. Ve artık oldukça uzaklardan dahi bu görüntüleri yaratır ve devam ettirebilir

(Mekaniği: Artık vampir ilizyon yaratmak için İrade puanı harcamak zorunda değildir. Ve yarattığı görüntüyü devam ettirmek için bir mil yarıçaplı dairenin içinde olması yeterlidir. Ayrıca yaratılan görüntü diğer düzlemlerde de –Umbra ya da gölgediyar gibi- yaratılmış olur ve oradan ilizyon gerçekmiş gibi gözükür. Bundan Ravnosların da haberi yoktur ve diğer düzlemlerde etkili değillerdir. )

*Paylaşılan Kabus: Artık tek bir vampiri değil, bir grubu istediği şeye tamamen inandırıp yaralayabilecek bir seviyeye gelmiş olur kanın kudreti…

(Mekaniği: Vampir iki İrade puanı harcadıktan sonra, etkilemek istediği her kişi için bir kan puanı harcamak zorundadır. Ardından zorluk derecesi kurbanın Algılama(Perception) ve Kendini kontrol(Self-Control) puanları toplamı kadar olan bir Manipülasyon (Manipulation) + Yalanı Anlama(Subterfuge) atışı yapılır.  )

*Kara Kader: Kan artık kişiye sadece o an için değil gelecekte de görüntü göndermek için bağlanabilir. Bu sayede bir görüntü önemli anlarda kişinin zihninde belirecek ve onu başarısızlığa ya da daha kötüsü ölüme sürükleyecektir.

(Mekaniği: Öncelikli vampir bir İrade puanı harcamalıdır. Ardından zorluğu kurbanın İrade’sine bağlı olan bir Manipülasyon(Manipulation) + Korkutma(İntimidation) atışı yapılır. Başarılı atış sayısı lanetin gücünü belirler.

1 Başarı: Rahatsız edici seviyededir

2 Başarı: Önemsiz seviyededir.

3 Başarı: Daha önemli hale gelmiştir

4 Başarı: Ciddi şekilde etkileyecek seviyededir.

5 Başarı: Korkunç derecede etkilidir.  )

*Gizleme: İlizyonların ne duyguları ne de bazı algılama seviyelerince fark edilebilen auraları vardır. Bu yetenek sayesinde kan ilizyonu başkalarını kandırabilmesi için bunları verir.

(Mekaniği: Disiplinlerle yapılan aramada beş ya da daha az başarılı atış yapıldığında ilizyon verilen duygulara göre auralarla sarılmış görülür. )

 

7. Seviye

*Irak Düşlerin Efendiliği: Kan gerçeklik içinde yolculuğa çıkabilir artık. Bu hilekarlar artık önceden gördükleri herhangi bir yerde görüntü yaratabilirler. Üstelik orada bulunmuş olması da gerekmez. O alanın fotoğrafını ya da televizyonda bir görüntüsünü görmüş olması yetrerli haldedir.

(Mekaniği: Oyuncu Yalanı anlama(Subterfuge) + Algı(Perception) atışı yapar. Atışın soluğu vampirin o bölgeyi ne kadar tanıdığına bağlıdır

6 – Vampir alanı kendi sığınağıymışçasına bilir

7 – Vampir alanı üçten fazla kez ziyaret etmiştir

8 – Vampir alana sadece bir kez gitmiştir

9 – Vampir hiç o alanda olmamasına rağmen detaylı bir tarife sahiptir

10 – Vampir alanı sadece televizyonda ya da fotoğrafta görmüştür. )

 

*Güven Yaratma: Kandaki keramet bağlandığı zihni güçsüz düşürebilir. Bu sayede vampir yarattığı görüntünün gerçek olduğuna kişiyi rahatça inandırabilir. Ancak aşırı derecede gerçek üstü görüntüler yine de etkilenen kişinin görüntüyü sorgulamasına neden olabilir.

(Mekaniği: Oyuncu bir Manipülasyon + Yalanı Anlama atışı yapar. Başarılı atış sayısı kaç kişinin etkilendiğini belirtir.

1 Başarı: 5 kişi

2 Başarı: 10 kişi

3 Başarı: 25 kişi

4 Başarı: 50 kişi

5 Başarı: Görüntüyü gören herkesi )

 

8. Seviye

*Gerçeği Görme: Artık kan yalanı anlama yetisi verir sahibine. Başkalarının kullandığı belli bir seviyenin altındaki Şaşırtma(Obfuscate) ya da İlizyon kerametleri onlar için etkisizdir.

*Duygu Karmaşası: Kan bu üçkağıtçılara başkalarının duygularını ve hissettiklerini birbirleriyle karıştırabilir ve onların üstünde hakimiyet kullanabilir.

(Mekaniği: Vampir bir İrade puanı harcadıktan sonra Manipülasyon + Korkutma atışı yapar. Zorluk seviyesi kurbanın İrade puanı kadardır. Eğer kalabalık bir gruba karşı kullanılıyorsa atışın zorluk seviyesi 7 olarak belirlenir ve her başarılı atış ravnosun etkilemeye çalıştığı kalabalıktakilerin Algı seviyesini bir kademe aşağıya çeker. Algı seviyesi sıfıra inen kurban tamamen savunmasız kalmıştır. Bu etki kalabalıkta kullanıldığında sabaha kadar sürer. Tek kişide kullanıldığında sürekliliği kazanılan başarılı atış sayısına eşittir.

1 Başarı: 1 hafta

2 Başarı: 1 ay

3 Başarı: 6 ay

4 Başarı: 1 yıl

5 Başarı: Kalıcı etki sağlar)

 

9. Seviye

*Algıları Yok Etme: Bu seviyeye ulaştığında kanın kudreti karşısındakinin tüm duyularını kör eder.

(Mekaniği: Vampir Manipülasyon + Korkutma atışı yapar ve bu atışın zorluğu kurbanın İrade seviyesine eşittir. Elde edilen başarı sayısı durumun süresini belirler.

1 Başarı: 1 tur

2 Başarı: 1 saat

3 Başarı: 1 gün

4 Başarı: 1 ay

5 Başarı: 1 yıl )

*Varlık: Kan artık olanı olmaz kılmayı, var olanı değiştirmeyi başarabilir. Neyse ki bu kerameti kullanacak kadar güçlü birileri artık dünyada yürümüyor.

(Mekaniği: Bu yeteneğin kullanımı için vampir 10 kan puanı ve kalıcı bir şekilde bir İrade puanı harcamak zorundadır. Ardından bir Manipülasyon + Yalanı Anlama atışı yapılır. Bir cismi etkilemek için zorluk seviyesi 6 iken, bir karakteri etkilemek için o karakterin İrade puanı zorluk seviyesi olarak kabul edilir. Ravnos’a bir mil uzaklık içindeki her şey bu kerametten etkilenebilir. Keramet sahnenin sonunda sona erer. Başarı sayısı ise değişimin ne kadar başarılı olduğunu belirler.

1 Başarı: Bir nesneyi işe yaramaz kılar. (Silah ateş etmez gibi sonuçlar)

2 Başarı: Bir nesneyi, başka bir nesneye çevirir.

3 Başarı:.Nesnelerin varlık özelliğini tersine çevirebilir

4 Başarı: Nesneler üzerinde kesin değişikliklere izin verir

5 Başarı: Nesnelerin mantığa aykırı hareket etmesini sağlayabilir

6+ Başarı: Bir varlığı gerçeklikten silebilir. )

 

10. Seviye

*Gerçeklik: Bu seviyeye ulaştığında kan alternatif bir gerçeklik yaratacak kadar kudret kazanmış olur. Vampir de istediği kişiyi bu gerçekliğe hapsedebilir. Ve orada onu hiçbir şey bulamaz.

(Mekaniği: Vampir bu kerameti kullanabilmek için bir Pratik Zeka(Wits) + Korkutma(İntimidation) atışı yapar. Zorluk seviyesi kurbanın İrade seviyesinin iki fazlası olarak belirlenir. Kurban bu gerçeklikten kurtulmak için yapılmış başarılı atış kadar İrade puanı harcamak zorundadır. )

Konuşurlarken dönmüş olmaları gereken bir dönemeci kaçırmış olduklarını gören Serhat “Usta fazla gitmişiz“ dedi.

“Hayır evlat.” diye cevapladı Vehbi. “Sığınağımızı değiştiriyoruz.”

“Neden usta?”

“Bugün Salih’in de çekilmesinden sonra oyun tahtasında kimler kaldı farkında mısın Serhat?”

“Beyimiz.”

“Ve?”

“Sen usta.”

“Birinin daha çekilmesi gerekiyor Serhat ve o ben olmayacağım”

 
Yazan: Deniz “Eripmav” Kaptanoğlu

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.