Röportajlar

Fantastik Fikirleri İcatlara Dönüştüren Tolga Özuygur, “Hallederiz” Kanalında “Maker” Hikayelerini Paylaşıyor

Çocukluğundan gelen icat merakını yaşam tarzı haline getiren “Çılgın Türk” Tolga Özuygur, Youtube‘da kurduğu “Hallederiz” kanalıyla fantastik fikirlerini hayata geçiriyor.

Daha önce Türkiye’nin ilk MMORPG oyunu olan TLM Online‘ı konuştuğumuz Özuygur‘a bu kez, ateş topu atan eldiven projesiyle başlattığı “Hallederiz” kanalını, icatlarını ve hedeflerini sorduk.

Youtube’da yayın yapan Hallederiz kanalında “çılgın” projelerle karşımıza çıkıyorsunuz. Ateş topu atan eldiven mesela… Ama biz kanalınızdan önce projelere başlama hikayenizi merak ediyoruz. İcatlara olan ilginiz ne zaman ve nasıl başladı? Bu konuda herhangi bir eğitim aldınız mı?

Benzer işler yapan çoğu kişi gibi benim de bu konuya ilgim çocukken başladı. Ailem bu konuda oldukça destek oldu açıkçası, örneğin çocukken babamla uzaktan kumandalı uçaklar inşa ediyorduk. Zamanla ilgim elektronik, robotik ve programlama (özellikle bilgisayar oyunları, bu konu üzerine uzun uzun konuşmuştuk) alanlarına kaydı. Üniversiteden sonra oyun işlerinin yanı sıra hem hobi hem de profesyonel olarak bu tarz projeler geliştirmeye başladım. Bu konuda bir eğitim almadım, ve açıkçası “maker”lık eğitimi nasıl olabilir bilmiyorum. Çünkü yeri geliyor elektronik devre lehimlemeniz gerekiyor, yeri geliyor marangozluk yapmanız gerekiyor. Bu yüzden bu işi yapabilmek için kendinizi farklı farklı alanlarda geliştirmeniz ve sürekli araştırmanız gerekiyor.

Volkan Öge ve Tolga Özuygur

İcatlarınızı Youtube kanalında yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Hallederiz nasıl doğdu?

Uzun bir süredir aklımda Youtube’da bir şeyler yapmak vardı. Dediğim gibi zaten hem profesyonel hem de hobi amaçlı sürekli projeler geliştiriyordum, bir anda neden bunları çekip yayınlamayalım ki diye düşündüm. Yurt dışında pek çok “maker” temalı kanal var ama Türkiye’de bu alanda pek içerik olmadığını fark edince bu fikri zaten 5000 senedir falan Youtube’da içerik üreten arkadaşım Volkan Öge’ye anlattım. Fikir onun da kafasına yatınca bir anda kendimizi çekim yaparken bulduk.

Ateş topu atan eldiven, ultrasonik gözlük, otomatik hedef alan nerf…

Kanalınızda bugüne kadar hangi projelere yer verdiniz?
Ateş topu atan eldiven, görme engelliler için ultrasonik bir gözlük, otomatik olarak hedef alan bir nerf silahı gibi pek çok proje ürettik. Çok daha garip projeler de listede yapılmayı bekliyor.

YouTube player

Hallederiz’de yer vereceğiniz çalışmalara nasıl karar veriyorsunuz?
Açıkçası genelde bir anda aklıma gelen projeler. Yani hepimizin yaptığı bir şey bu aslında, hepimiz “şöyle bir alet olsaydı ne güzel olurdu” gibi fantastik fikirler kuruyoruz kafamızda. Hallederiz’de sadece bu fikirleri ne kadar saçma olurlarsa olsunlar kağıt üzerinde bırakmak yerine gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden hem kendimin hem de arkadaşlarımın aklına gelen fikirler ve videolarda yorumlarda atılan fikirlerden eğlenceli görünenleri hemen proje listesine ekliyoruz.

Etkilendiğiniz mucitler ya da takip ettiğiniz “maker”lar var mı?
Pek çok var, ama en beğendiklerim Adam Savage ve Simone Giertz.

Hayali Tony Stark Atölyesi Kurmak

En çok yapmak istediğiniz ancak henüz gerçekleştiremediğiniz icat var mı?

Çok. Ama mesela yakın zamanda yapmak istediklerimden bir örnek vermek gerekirse; kanalı izleyenler biliyordur, akıllı ev olayını çok seviyorum. Şu anda da ev ve atölyemi sürekli bu sistemler ile geliştiriyorum. Çeşitli işleri gerçekleştiren sistemler, robotlar var ve evdeki neredeyse her şey ses ile kontrol ediliyor. Açıkçası kendimi bazen kocaman bir robotun içinde yaşıyor gibi hissediyorum. Ama asıl hayalim sıfırdan bir akıllı ev / atölye tasarlamak ve inşa etmek. Aslında Tony Stark’ın atölyesi gibi bir şey planlıyorum yani, umarım yakın bir zamanda gerçekleştirebilirim.

YouTube player

İcat yapımıyla ilgili eğitim videoları ya da etkinlikleri yapmayı düşünüyor musunuz?

Eğitim videosu pek planlamıyorum, bu konuda zaten Robotistan’ın kanalında çok güzel içerikler üreten İlge İpek var mesela. Ama etkinlik düzenlemek ile ilgili uzun vadede planlar var.

“Her yaptığınız proje sizi bir sonraki adıma taşıyacak. Kendinizi motive edin ve bunu yapın, gerisi gelecektir”

Sizi örnek alan takipçilerinize hangi tavsiyelerde bulunursunuz? İcat yapmak isteyenlerin neler yapması gerekir? İlk etapta nelere ihtiyacı olur?

Artık internet var, ihtiyacınız olan her şey orada. Eğitim videolarını izleyin, eğitim bloglarını okuyun, örnek projeleri inceleyin. Sürekli bu konuda mesajlar alıyorum “Çok istiyorum ama yapamıyorum” gibi. Bu bana biraz garip geliyor, çünkü bir “Maker” olabilmek için tek ihtiyacınız olan şey nasıl araştıracağınızı bilmek ve bunu bildiğiniz sürece istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Ve bu günümüzde çok kolay, tek yapmanız gereken şey Google’a sormak. Ama illa ilk etapta yapılacak bir şey önermem gerekirse; artık eskisi gibi PIC programlamanıza falan gerek yok, ucuz bir klon arduino alın ve örnek projeleri yapmaya başlayın. Her yaptığınız proje sizi bir sonraki adıma taşıyacak. Kendinizi motive edin ve bunu yapın, gerisi gelecektir.

Son olarak Hallederiz kanalının geleceğini soralım. Kanalınızda bundan sonra neler yapmayı planlıyorsunuz?

Daha yapılacak ufak ve büyük pek çok proje var. Bunun yanında bazı bölümlerde farklı disiplinlerden konuklar alıp onların alanlarında projeler geliştirip içeriği daha da renklendirmeyi planlıyoruz. Kanal büyüdükçe daha sık ve daha büyük projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu yüzden eğer Hallederiz ilginizi çektiyse abone olup kanalın büyümesine destek olursanız çok sevinirim. Ayrıca yukarıda da bahsettiğim gibi ileride çeşitli etkinlikler ve workshoplar düzenleme planlarımız var. Hallederiz daha çok yeni bir kanal, biraz neler yapacağımıza gidişata göre karar vermeye çalışıyoruz.

Sorularımıza verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ediyor, yeni projelerinizde size ve Hallederiz kanalına başarılar diliyoruz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.