Makaleler

Cadılar Bayramında Ne Yapsak? – 2022

Cadılar Bayramı geldi çattı. Bu yazımızda yılın karanlık yarısına girerken okumalık kitaplar, oynamalık oyunlar ve izlemelik filmler öneriyoruz. Üstelik 10 önerimizden 9’u taptaze!

Biz FRPNet yazar ailesi olarak korku oyunlarını oynayamıyor ve filmlerini de pek izleyemiyoruz. Ama Cadılar Bayramı sadece onlardan oluşmak zorunda değil. Bu yüzden şeker yerken ya da şakaya maruz kalırken de güzel gidebilecek başlıkları da tırstıklarımızla birlikte sizlere sunuyoruz.

Listemizdeki başlıklardan 9’u 2022 yılı içinde çıktı. Dolayısıyla taptaze ve güncel bir listeyle karşınızdayız bu kez. Ancak klasikleri tercih eden bir okurumuzsanız o listeye de buradan göz atabilirsiniz.

Okumalık: Bir Oğlanın Yaşamı – Robert McCammon

Bence bu yılın en iyi fantastik romanları arasında geçmesi gereken bir kitap bu. Ray Bradbury ile Stephen King‘in tarzındaki romanların muhteşem bir karışımı. Hayal gücü çok kuvvetli bir çocuğun bir cinayete tanık olmasının ardından doğup büyüdüğü kasabada başından geçenleri anlatıyor. Hem büyük çocuklardan dayak yiyorlar, hem de bisikletleri sayesinde günü kurtarıyorlar. Kasabalarında bir canavarın yaşadığından eminler. Ama o canavarla yüzleşmeye cesaretleri var mı? Daha büyücü Lady’den bile korkarlarken…

Herkese tavsiye edebileceğim bu lezziz romanın spoiler içermeyen incelemesine buradan göz atabilirsiniz.

Oynamalık: Scorn

Cadılar Bayramı’nın hatrına bir korku oyununa dalmak istiyor ama sonra geceleri uyuyamıyor musunuz? Galiba sizin için muhteşem oyunu biliyoruz. Scorn korkunçtan ziyade iğrenç ve tedirgin edici bir oyun. Yani sizi ani seslerle yerinizden zıplatmayacak. Ayrıca koridorda elektrikli testereyle peşinizden koşan birileri de olmayacak. Yani genelde. Bu 5 saatlik macerada en korkunç olan şey muhtemelen oynadığınız karakter.

Scorn hem kısacık bir oyun olması hem de şu an XBox PC Game Pass kütüphanesine dahil olması açısından Cadılar Bayramı Gecesi’ne uygun bir oyun. Bizim inceleme şansımız olmadı. Fakat yazarlarımızdan Özay, oyundan önce iğrendiğini sonra da çok etkilendiğini söylemişti. Oyunun tanıtımına buradan göz atabilirsiniz.

İzlemelik: Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities

YouTube player

Fantastik korku türünün çok sevdiğimiz yönetmeni Guillermo del Toro‘nun Cabinet of Curiosities adlı antoloji serisi 8 bölümden oluşuyor. 25 Ekim’de başlayan dizi her gün iki bölüm yayınlayarak 28 Ekim’de final yapıyor. Yani birbirinden dehşet 8 bölüm, Cadılar Bayramı için izlemeye hazır duruyor.

Zihninizi içine en karanlık düşüncelerinizi ve en derin korkularınızı kilitlediğiniz vitrinli bir dolap gibi hayal edin. O dolabın kapılarını tüm dünya görebilsin diye açsanız ne olurdu? İşte bunu öğrenmek üzereyiz.

Guillermo del Toro

Bölümlerin detaylarını içeren haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Okumalık: Kızıl Ana

Hazır üçüncü cildi ön siparişteyken Kızıl Ana’nın da tüyler ürpertici bir hikaye anlattığını hatırlatalım. Cadılar Bayramı için bir oturuşta biten ama etkisi süren bir çizgi roman mı arıyorsunuz? Bu hikaye bir gözünü kaybettikten sonra olmayan gözüyle varolmayan yaratıkları görebilen genç bir kadın hakkında. Ama Kızıl Ana’yı şeker yerken izlemek istemeyebilirsiniz. Zaten sadece yetişkin okurlar için uygun bir hikaye anlatıyor.

Hikayesi üçüncü cildinde tamamlanacak olan serinin ilk iki cildini incelediğimiz yazıya buradan göz atabilirsiniz.

Oynamalık: Beacon Pines

Xbox PC Game Pass üzerinden oynayabileceğimiz bir diğer Cadılar Bayramı oyunu da Beacon Pines.

Oyun sevimli görselleriyle çocuksu bir şeye benziyor. Ancak bunun çocuklara uygun bir oyun olmadığını vurgulayalım. Zira hikaye kısa sürede hiç de sevimli olmayan bir renge bürünüyor.

Beacon Pines’ta yaşayan 12 yaşında bir çocuk, annesinin ortadan kaybolmasının ardından kafa dağıtmak için yakın arkadaşı ile birlikte terk edilmiş barakalara oyun oynamaya gidiyor. Fakat barakada korkunç bir şeye tanık oluyorlar. Duydukları seslerden korkup çöp kutusuna saklanan çocuklar, çöpe ve dolayısıyla üzerlerine fırlatılan bir cesedin altında kalıyorlar.

Beacon Pines’ın oynanış bazında da ilgi çekici bir mekaniği var. Oyunun hikayesi bir hikaye kitabında yazıyor. Biz oyunda çeşitli hareketler yaparak Charm adında yeni yeni kelimeler kazanıyoruz. Bazı sahnelerde hikayenin anlatıldığı o kitabı açarak Charm koleksiyonumuzdan bir kelimeyi bu hikaye kitabına ekleyebiliyor ve olayların seyrini değiştirebiliyoruz. Örneğin, “o gün KÜTÜPHANEYE gitmeye karar verdi” yerine “o gün MÜZEYE gitmeye karar verdi” yazabiliyor ve oyununu dallanan hikayesini keşfe çıkabiliyoruz.

İzlemelik: The Simpsons – The Treehouse of Horrors

Bu yıl ilk kez Cadılar Bayramı’na Disney+ ile birlikte giriyoruz. Disney de tabii ki Cadılar Bayramı için özel bir koleksiyon yapmış. Bu koleksiyon içinde The Simpsons’ın tüm Cadılar Bayramı özel bölümlerini de bir araya toplayıp listelemiş. Yani ikinci sezondan başlayarak 33 sezon boyunca Simpsons Ailesi’nin Cadılar Bayramı’nda neler yaşadığını izleyebilirsiniz.

Ben bunu seçtim ama Disney’in koleksiyonunda kimi klasik kimi yeni birçok farklı dizi ve film de var. Bir göz atın derim.

Okumalık: Kara Hasat – Norman Partridge

İthaki Yayınları geçen yıl Cadılar Bayramı haftasında Karanlık Kitaplık serisine dört yeni kitap eklemişti. Bu yıl da Cadılar Bayramı’na özel bir kitap çıkardılar. Üstelik 120 sayfalık Kara Hasat romanı tam günün anlam ve önemine uygun bir hikaye anlatıyor.

Cadılar Bayramı, 1963. Ona Ekim Çocuğu ya da Testere Surat veya Testere Dişli Jack diyorlar. Adı ne olursa olsun, bu küçük kasabadaki herkes onun kim olduğunu biliyor. Her Cadılar Bayramı’nda elinde bıçağıyla yolculuğuna başlıyor ve genç erkeklerin efsanevi kâbusla yüzleşme şansını beklediği şehre doğru ilerliyor. Pete McCormick, Ekim Çocuğu’nu öldürmenin bu lanetli kasabada korkunç bir gelecekten kaçmak için tek fırsatı olduğunu biliyor. Ancak gece bitmeden Pete, korkunun testere dişli yüzüne bakacak ve Ekim Çocuğu’nun korkunç sırrını keşfedecek.

Oynamalık: Signalis

YouTube player

Cyberpunk temalı distopik bir gelecekte geçen hayatta kalma ve korku oyunu Signalis‘i Humble Games yayınladı. Humble Games‘in oyunları genelde kaliteli ve keyifli oluyor. Bu oyuna gelen ilk yorumlar da gayet olumlu. Hatta oyunun ana menüsünün güzelliğine takılıp kaldığı için oyunu oynamaya başlayamadığını söyleyen bir yorum dahi vardı. Signalis 27 Ekim’de çıktı ve çıktığı gibi XBox PC Game Pass’e dahil oldu.

Signalis de bir Humble Games klasiği olarak piksel grafikleri tercih eden bir oyun. Tek oyunculu oynanışı destekliyor. Lovecraftian yaratıklar içeren bir hikayesi var. Zaten fragmanda da Lovecraft’ın hikayelerinden The King in Yellow kitabını görebilirsiniz. Bu yüzden Cadılar Bayramı için harika bir oyun olabilir.

İzlemelik: Smile

YouTube player

İşte bakın, bu korkunç. Yukarıdaki fragmanıyla bile bizi fazlasıyla rahatsız eden Smile, Gülümse adıyla bir aydır sinemalarda. Cadılar Bayramı haftasında da bazı sinema salonlarında gösterilmeye devam edecek.

Smile, Barbarian kadar olmasa da gişede çok başarılı olan bir korku filmi oldu. Bunda filmdeki oyuncuların spor müsabakalarında kameralara rahatsız edici sırıtışlar atmaları da etkili olmuş olabilir. Her halükarda Smile’ın gülücükleri sinema salonlarını doldurmaya devam ediyor. Korku filmlerine dayanıklılığı bizden daha yüksek olan okurlarımızın ilgisine sunulur.

(Not: Barbarian‘ın tanıtımı da burada. O da Cadılar Bayramı sırasında Disney+ üzerinden yayınlanıyor olacak.)

Okumalık: Superman – Gizli Kimlik

Cadılar Bayramı listelerinde dahi süper kahraman olmazsa olmaz diyen okurlarımız için de Superman – Gizli Kimlik önerebiliriz.

Gizli Kimlik tek ciltte biten bağımsız bir hikaye anlatıyor. Burada süper kahramanlara hayran bir anne babanın Clark adını koyduğu sıradan bir çocuğun hikayesini izliyoruz. Kent ailesi bu isim seçiminin muhteşem olduğunu düşünüyor. Bu yüzden de her kutlamada Klark’a Superman ile ilgili hediyeler alıyorlar. Peki Cadılar Bayramı bunun neresinde? Hikayenin dönüm noktası Clark’ın Cadılar Bayramı partisine giderken kaderini kabullenip ailesinin tonlarca Superman’li hediyesi arasından bir Superman kostümü çekip giymesi diyebiliriz. O kabullenişin ardından hayatı değişmeye başlıyor.

Cildin daha detaylı incelemesine buradan göz atabilirsiniz.


Bonus Bölüm: Hediyelikler

Hatırlarsanız Tinykin incelememde en güzel görünen Tinykin’lerin pembeler olduğunu yazmıştım. Kadıköy Çizgi Festivali vesilesiyle tanıştığımız, Bayan Yanı dergisi çizerlerinden Fatima Yıldız da benim için bir pembe Tinykin örmüş. Bu da aklıma Cadılar Bayramı listesini bir hediyelikler bölümüyle noktalama fikri getirdi.

Hem zaten Discord kanalımızda el emeği göz nuru figürlerini ve çizimlerini sergileyen birçok okurumuz var. Hatta yazar kadromuzda dahi böyle ürünleriyle bizleri büyüleyen kişiler bulunuyor. Dolayısıyla bu bonus bölümde, sevdiklerine fantastik hediyeler vermek isteyen okurlarımız ile hediyelik eşya üreten okurlarımızı bir kez daha buluşturmak istedim.

İşte benim gözüme çarpanlardan bazıları:

Ürünlerin fiyat aralıkları çok değişiyor. Bu yüzden biz sadece tanıtımlarını yapmış olalım, siz direkt ürünleri tasarlayan kişilerle iletişime geçin. Zaten Mistik Bir Dükkan ve Fatima Yıldız için linkleri yukarıda verdim. Ama Oğuzhan’ın figürlerini ve FRPNet camiasından daha birçok sanatçının çizimlerini, zarlarını, örgülerini, keselerini ve maketlerini görmek için Discord kanalımızı ziyaret etmeniz gerekecek.

Discord kanalımıza buradan katılabilirsiniz.

Pembe Tinykin’i merak ettiyseniz, işte o da burada:

Aradığınızı Bulamadınız mı?

Bu liste ile ilginizi çekmeyi başaramadıysak geçen yılın Cadılar Bayramı listesine buradan göz atabilirsiniz.

Gönül isterdi ki İthaki’nin iddialarını test ettiğimiz inceleme serisine Cadılar Bayramı’na uygun bir test de ekleyelim. Fakat dedim ya, FRPNet olarak pek korku oyunu oynayamıyoruz biz. O yüzden bu kez oyunları oynaması sizden, kitapların incelemesi bizden.

İşte, bu yıl incelemesini yazdığımız korku temalı başlıkların listesini verelim. Siz seçip beğenin:

Ve tabii ki Epic Games ve Steam‘de Cadılar Bayramı’na özel indirimlerin devam ettiğini hatırlatayım. Steam’in kur güncellemesinin ardından bu bazı oyunları şu anki fiyatlarıyla almak için son şansınız olabilir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.