AYBABTUİncelemeler

V Rising İncelemesi – Daha Çok Kan Akacak!

Stunlock Studios tarafından geliştirilen vampirli hayatta kalma oyunu V Rising, erken erişime açıldı. Vampir olarak dünyayı fethetme deneyimine hayır diyemezdim elbette! Ve şimdi V Rising incelemesi ile karşınızdayım.

Bir vampir olarak yüzyıllar sonra uyandığımız V Rising‘de öncelikle en yakın bölgede kan için avlanarak gücümüzü geri kazanmaya çalışıyoruz. Daha kalemizi kuracak, bosslardan farklı güçler ve beceriler elde edecek, günler ve gecelerce kaynak toplayacak, diyarın her noktasına gidecek, hizmetkarlar bulacak, insanların dünyasını fethedeceğiz.

Tüm bunlara geçmeden önce nasıl bir vampir olacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Yüz ve vücut konusunda cinsiyet dışında bir seçeneğimiz olmasa da ten, göz ve saç rengi ile saç stili konusunda oldukça tatlı tercihler bizi bekliyor. İster kendi dünyamızda, istersek çok oyunculu dünyada uyanmak için artık hazırız.

Yüzyıllarca süren derin uykunun sonunda pek tabii ki kana susamış halde gözlerimiz açıyor ve beslenecek bir canlı arayışına geçiyoruz. İlk etapta karşımıza doğal olarak bir mezarlık ve bolca iskelet çıkıyor. neyse ki mezar taşlarının arasında bir kaç fareye de rastlayıp kendimize geliyoruz. Bir miktar kanla gözlerimizin feri yerine gelince de başlıyor vampirik Albion!

Bitmek Bilmeyen Avcı-Toplayıcı Ritüeli ve Kalenin Kalbi

Oyundaki ilk seviye silah, alet ve armorları, inventory ile birlikte yer alan crafting bölümünde yapabiliyoruz. Bunun için taş, odun ve hayvan derisi toplamamız yeterli. Üstümüzü başımızı toparladıktan sonra kalemizin yerini seçerek kalenin kalbini yerleştiriyoruz ve sonrası kaynakları toplayarak kaleyi inşa etmek. Bu arada da kalenin kalbine sürekli kan özü koymamız ve oyunda ilerledikçe kalenin seviyesini yükseltmemiz de gerekiyor.

Kan Emmeye Hazır Olun

Vampirliğin özü gereği bol bol kan emmemiz lazım geliyor haliyle. Kan ihtiyacını diyarı keşfederken karşımıza çıkan fareler, kurtlar, geyikler, ayılar ve insanlardan karşılıyoruz. Bu özellik dövüş sırasında oldukça işimize de yarıyor. Topladığımız kan özlerini kalenin kalbini beslemek ve kalenin alanını genişletmek için kullanıyoruz. Vücudumuzdaki kan stoğu bittiğinde hayati tehlikeye girdiğimiz için gözümüzün bir yandan kan seviyesinde olması gerekiyor. Ayrıca iyileştime yapmal için de kan stoğunu kullanabiliyoruz.

Yeni Güçler ve Beceriler

Oyunda seviyelerine göre sıralanmış bosslar mevcut. Kan kokularını takip ederek yerlerini tespit ettiğimiz bossları yemerek onların güçlerini ve becerilerini ekde ediyoruz. Alfa kurtu yendiğimizde şekil değiştirme özelliği kazanıyor, sırayla diğer bosları alt ettikçe odun, taş, maden ve deri işleme gibi bölümleri kalemize dahil ediyoruz. Bir üst seviye silah, alet ve armor yapmak için ayrı, özel araştırmalar için ayrı atölyelerin yanı sıra fareleri çekmek için bir istasyon, topladığımız hayvanları ve kalpleri koyarak kan özüne dönüştüren ayrı bir istasyonu daha kalemize dahil edince; kaynakları ürünlere dönüştürme sistemini de kurmuş oluyoruz. Daha sonra da elimizdeki fazlalıkları hurda haline getiren mimic ‘The Devourer’ımız da oluyor. Yapacak çok iş var.

Vampiriz Sonuçta! Güneşin Yakıcı Işınlarına Dikkat

Tüm bunları yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli tehlike güneş ışığı! Geceleri rahatça salındığımız diyarda güneş doğduğu anda bina, dağ, taş, ağaç ne bulursak gölgelerine sığınıyoruz. Güneşin yakıcılık etkisini azaltmak için pelerinler yapmamız ya da düşmanlardan düşürmemiz gerekirken, kalenin içinde yanmamak için de çatı inşa etmek şart. Bir de duman yapma seçeneğimiz var.

Hizmetkarlarım ve Ben

Kalemizi güçlendirdikten sonra hizmetkar tabutu yapıyor ve yeni açılan beceri ile insanları etkimiz altına alıyoruz. Bu tabutların içine hapsettiğimiz insanlar belli bir sürecin sonunda hizmetkarlarımız haline geliyor. Kalenin seviyesi ilerledikçe hizmetkar tabutlarının sayısı da artıyor ve kendi ordumuzu kurmaya başlıyoruz.

İstediğiniz Diyarı Seçin

V Rising‘de 3 farklı diyar seçeneği mevcut. Bunlardan ilki kendi oluşturduğumuz oturumla girdiğimiz ve arkadaşlarımızı davet ettiğimiz sunucu. Katılabilecek oyuncu sayısına, PvP ve PvE seçeneğine karar verip şifre oluşturarak kendi oturumumuzu açıyoruz. Ancak bu sunucu siz aktif olmadığınız anda diğer oyuncuları oyundan atıyor. İkincisi; sunucu kiralayarak yine kendi diyarınızı yaratmak. Gün ve kişi sayısına göre farklı fiyatlandırılan bu seçenekte size özel bir sunucunuz oluyor. Klanlar için harika bir seçenek. Sonuncusu ise tüm V Rising oyuncularının bir arada bulunduğu online çok oyunculu diyar.

Daha Çok Kanacak

Oyun türünü zaten çok sevdiğim için fragmanını izler izlemez düştüğüm V Rising‘i vampir deneyimi nedeniyle daha bir heyecanla beklemiştim. Son dönemde oynamak için sabırsızlandığım ve her bulduğum fırsatta açtığım oyun beklentilerimi karşıladı: Avlanmak, toplamak, inşa etmek, dövüşmek, dönüşmek, keşfetmek ve hep daha fazlasını yapmak! Hatta Albion‘da aylarını harcamış ve son dönemdeki değişikliklerle oyundan soğumuş biri olarak V Rising yeni oyuncağım oldu bile diyebilirim. Oyunda tek rahatsız olduğum nokta başlangıçta kamera açısını ayarlamak oldu, ona da zamanla alıştım ama başlarda az küfür etmedim değil hani :)

Steam‘de erken erişimde olan V Rising‘e 32 liraya sahip olabiliyoruz. DLC Bundle ilaveli fiyatı ise yüzde 10 indirimle 90,45 TL. Ben sadece oyunu aldığım için 32 liraya günlük eğlence ihtiyacımı karşılayabildiğim için almaya değer diyor ve kesinlikle tavsiye ediyorum. Güzelleme yapmadan duramadığım oyuna buradan göz atabilirsiniz.

Yazı da bittiğine göre ben kaleme gidiyorum. Daha çok kan akacak!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.