Anasayfa » İncelemeler » Rakiplerinizi Eleyip Yönetimi Ele Geçirin – Entrika Kutu Oyunu İncelemesi

Rakiplerinizi Eleyip Yönetimi Ele Geçirin – Entrika Kutu Oyunu İncelemesi

Yerelleştirilmiş kutu oyunu piyasasının son aktörlerinden NeoTroy Games‘in Entrika adlı oyunundan bahsetmek istiyorum. La Mame Games’in dünyaca sevilen oyunu Coup’un yerelleştirilmiş versiyonu olan Entrika, 2-6 oyuncuyla oynanan ve oldukça kısa oyun süresiyle aralara rahatlıkla sıkıştırılabilecek bir oyun.

Entrika, NeoTroy Games’in diğer oyunları gibi oldukça küçük bir ambalaja sahip. Böylece yanınızda taşımanız açısından oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Gümüşi varak kaplamalı kutuyu açtığımızda bizi karton kesim altın paralar ile Magic the Gathering kartlarından çok az daha büyük diyebileceğim kart destesi karşılıyor.

Kural kitabı sekiz sayfadan oluşan Entrika, öğrenmesi ve oynaması basit, rahat bir oyun. Oyunda amacımız politik odaklardan birkaçını temsil ederek rakiplerimizi safdışı bırakmak ve yönetimi ele geçirmek.

Oyun Nasıl Oynanıyor?

Oyunda beş çeşit politik odak bulunuyor. Bunlar subay, gazeteci, aktivist, politikacı ve iş adamı. Bunların hepsinin doğal olarak kendine has hamle ve karşı hamleleri bulunuyor. Örneğin iş adamı kendisine holding desteği alabilirken, rakiplerinin uluslararası destek almasını engelleyebiliyor. Tabi her karakterin iki özelliği olmayabiliyor. Mesela subay sadece baskı kurabiliyor, herhangi bir karşı hamlesi bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir  5. Günün Şafağında Gelen Web Sitesi - Kara Büyücü

Peki bu hamleler oyunda nasıl kullanılıyor? Oyuna başlarken her oyuncunun rakibinden gizlediği iki karakteri bulunuyor. Sırası gelen oyuncu istediği bir hamleyi yapmak istediğini beyan edebiliyor. Örneğin politikacısıyla Çevre Sağlama hamlesi yapacağını söylüyor. Sonra sıra rakibine geçiyor. Rakip eğer oyuncunun gerçekten bir politikacıya sahip olduğunu düşünüyorsa bir şey yapmaz ve istenen hamle gerçekleşir. Ama eğer onun blöf yaptığı düşüncesindeyse hamleyi yapmaya çalışan oyuncuya meydan okuyor. Bu durumda aktif oyuncu kartını açarak blöf yapmadığını ispatlarsa meydan okumayı kazanmış olur ve meydan okuyan oyuncu bir karakterini kaybeder. Eğer blöf açığa çıkarsa da blöf yapan oyuncu bir kartını kaybeder. Oyun bir kişi hariç herkes bütün karakterlerini kaybedene kadar devam eder.

Düşüncelerim…

Oyun hakkındaki yorumlarıma gelecek olursak, ortalama bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Oyunu birkaç kez deneme fırsatı buldum ve açıkçası sıkılmadım. Ama bir süre sonra kendini tekrara düşebileceği için sizi yıllar boyu oyalayabilecek bir başyapıt olduğunu söylemem mümkün değil, ki zaten oyunun böyle bir iddiası olduğunu sanmıyorum. Dediğim gibi basit yapısı ve taşınabilir ambalajıyla daha çok farklı aktiviteler arasında zaman geçirmek için atıştırmalık keyifli bir oyun Entrika.

İlginizi Çekebilir  Andy Weir'in Marslı Kitabı İncelemesi

Oyunu buradan inceleyebilir ve hemen satın alabilirsiniz.