İncelemeler

No Rest for the Wicked İncelemesi

No Rest for the Wicked, son dönemde hem RPG tutkunlarının hem de Soulslike oyun severlerin başından kalkamadığı bir oyun olarak karşımıza çıktı. Ori and the Blind Forest ve Ori and the Will of the Wisps’in yapımcıları olan Moon Studios, aksiyon rol yapma türündeki No Rest for the Wicked oyununu bizlere sundu.

Hikaye

841 yılında, Kral Harol’ın ölümünün ardından tahta kibirli ve deneyimsiz oğlu Magnus geçer ve bu zaman zarfında 1000 yıldır görülmeyen kötücül bir veba yayılmaya başlamıştır. Dokunduğu her şeyi ve herkesi yozlaştırıran bu veba, kilisenin acımasız ve iddalı bir figürü olan Madrigal Seline’in, kendisini tanrısına
kanıtlaması için bir fırsat olarak görür ve Vebaya karşı harekete geçmeye teşvik eder.

Bu güçler isyancı gurupları ve Isola Sacra yönetimdekilerini adanın dağılan harabelerinin kontrolü için karşı karşıya getirir. Bu hikayede biz bir Cerim’izdir. Cerimler olağanüstü güçlerle donatılmış, vebayı her ne pahasına olursa olsun mağlup etmeye yenim etmiş bir gurup mistik kutsal savaşçılardır. Görevimiz vebayı mağlup etmek olsa da bu görev halkın içinde bulunduğu kötü duruma ve geniş siyasi mücadeleye karıştıkça daha da zorlu hale gelmektedir ve durum bizi kaosa sürüklemektedir. Bilinmezliğin kaosu…

Grafikler

Çarpıcı bir ressamın elinden çıkmış gibi ayrıntılara inanılmaz bir dikkat gösterilerek titizlikle inşa edilmiş bir görselliği var. Atmosferi oldukça iyi yansıtmışlar. Oyunun bazı bölgelerinin diğerlerine nazaran daha karanlık ve kasvetli görüntüsü, gece ve gündüz döngüsü ile yayaşayan bir dünya gibi hissetmenizi
sağlıyor.

Oyunun çıkışının hemen ardından yaptıkları peşi sıra güncellemelerle de oynanabilirliği ve görsellikleri de iyileştirdiler. Henüz tam anlamıyla her şeyi halletmişler demem doru olmaz ama yaptıkları bu çalışma oyuna verdikleri önemin bir göstergesi olarak görülebilir. Oyunun erken erişim olarak çıktığını unutmamak lazım. Son olarak şunu da eklemek isterim, Cerimlerin kolları neden öyle uzunlar anlam veremedim, komik geldi.

Ses ve Müzik

Oyunun ses, müzikleri, ara sahneler, oyundaki sahneler olsun, oyunun atmosferine yakışır şekilde işlenmiş. Balık tutarken özelllikle sese yoğunlaşırsanız işinizi kolaylaştırır. Oyundaki karakterler seslendirilmiş.

Oyunda bazı bölgelerden geçerken, bazen sesler bir süre kaybolup geri gelebiliyor. Oyunda bazı seslerle
ilgili halen hatalar mevcut. Elementel saldırılarla güçlendirilmiş silahları savurmak eğlenceli. Özellikle alev alev yanan bir silahı seri bir şekilde savurmak bana eğlenceli geliyor. Düşmanların saldırıları ve karakterin düşmanlara vuruş yaptığında çıkan sesleri tatmin edici.

Oynanış

Oyuna başlarken denildiği gibi oyunu kontrolcüsü ile oynamak kolayınıza gelecektir. Şahsen ben klavye ve fare ile oyunu deneyimledim. Karakter kontrolü alışıncaya kadar bana biraz zor geldi açıkcası. İzometrik görünümlü olduğundan, zıplarken açıyı tutturmak için biraz kafa yormak gerekiyor yoksa yer çekimine kapılıp düşebilirsiniz. Düştüğünüz yer su değilse de yüksek miktarda hasar alıp ölmeniz kaçınılmaz olabilir. O yüzden özellikle koşarak ilerlerken önünüze dikkat edin ve zıplamaya dikkat edin derim.

Oyunun ilk başlangıç sahnesi sahilde kendimize gelmemizle başlıyor. Bana direkt Path of Exile’a başlamamızı hatırlattı. Sonrasında henüz bir silah kuşanmadığımızdan, yumruk ve tekmelerimizle göreve başlıyoruz. Oyunda herhangi bir sınıf seçimi yok. Kuşandığınız silahların özel vuruşları var. Bu özel vuruşları bir silahtan söküp aynı katagorideki silahlara eklemeniz mümkün. Birden fazla silah kuşanabilirsiniz ama bunun için silahların gereksinimlerini karşılamanız lazım. Bunun içinde seviye atlayıp silaha göre puanları dağıtmanız gerekiyor.

Zırhların da ağırlık etkisi var, ağırlaşma kaçınma hareketini etkiliyor. Hafif, normal, ağır olmak oynamak istediğiniz oyun stilinizi etkileyecektir. Örneğin; zırh sınıfınız ağır olduğunda kaçınma hareketiniz kısalacaktır ama ağırlığınızın avantajını kullanıp düşmanlara omuz atarak onları yere sermenize olanak vermektedir. (Klavyede “v” tuşu) Benim size tavsiyem seviye puanlarınızı saklayıp istediğiniz silahı bulana kadar biriktirmeniz olacaktır. Zorlandığınızı hissediyorsanızda Can puanınızı arttırabilirsiniz. Oyunda keşif ve ödül iyi dengelenmiş. Gizli saklı yerlerde eşyalar var, haritada her bölgeye, taşın altına, ağacın üstüne, şelalenin altına, merdivenden inip girebileceğiniz yerlere bakın derim. Keşfetme duygunuzu kaybetmeyin.
Oyun ilk bölgede ulaşacağımız şehir olan Sacrament’e kadar öğretici niteliğinde devam ediyor. O yöne gitmeden önce haritadaki her yeri dolaşmanızı tavsiye ederim çünkü sorasında bölgeler siz oyunda ilerledikçe değişim gösteriyor. Yaratıklar, seviyeleri ve atmosfer değişiklikler gösteriyor.

Biraz da oyunun mekaniklerine bakalım.

Karakterinizi özelleştirmek, oyun sitilinizi belirlemek için yapabiliceğiniz tonla şey var. Bunlar için toplamanız gereken malzemeler ve harcamak için de paraya ihtiyacınız olacak. Şehire vardığınızda şehir sakinlerine yardımcı olarak onların dükkanlarını geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için çeşitli malzemeler toplayıp götürmeniz gerekecek. Malzeme toplamak için de kazma, kürek, balta, oltaya ihtiyacınız var. Topladığınız malzemeler zaman içinde yenileniyor ama biraz süre gerekiyor.
İlk bossu kestiğinizde size Plague Ichor denen bir eşya veriyor. Bunlardan toplayıp Rookery Kulesinin tepesindeki Watcher’a götürmeniz gerekiyor. Bu eşya sayesinde çeşitli eşya yuvalarını açabiliyorsunuz. Ekstra yüzük yuvası da buradan açılıyor örneğin.

Yeterli paranız var ise şehirden ev satın almanız ve içine eşyalar koymanız da mümkün. Depo, üretim, dinlenme yeri olarak kullanabilirsiniz. Dinlenme bonusu için 4 saat yatakta kalmanız gerekiyor. Oyundan çıkarken evdeki yada handaki yatakntan çıkış yaparsanız sonraki girişinizde size güçlendirme verecektir. Kötü yanı; belirli bir süresi var ve ölünce gidiyor.

Demircide ekipmanlarınızı tamir edebilir, seviyelerini yükseltebilirsiniz. Ayrıca dükkanın geliştirmelerini yaparak, ocakta cevher eritebilir ve biliğiniz, öğrendiğiniz tarifleri üretebilirsiniz. Silah, zırh üretimi şu an için istenilen malzemeleri bulmak zor olduğundan pek efektif değil malesef. Dükkanları seviye atlatınca
yeni malzemeler, ekipmanlar satışa sunuluyor. Size yardımcı olacaktır o yüzden ihmal etmeyin.
Oduncuda yay ve kalas işleri var ayrıca size ev eşyaları da satıyor dükkanın seviyesini arttırdığınızda.
Kumaş işleri ile uğraşan ikizler de size kumaş zırhları sunuyor, tabi dükkan seviyesi artınca iplik ve deri işleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Aşçıdan yemek satın alabilir yada temin ettiğiniz malzemelerle çeşitli yiyecekler üretebilirsiniz. Yemek kısmı önemli çünkü yemekler size güçlendirmeler sağlıyor. Can puanınızı, dayanıklılığınızı, hasarınızı arttıran güçlendirmeler görevinizde size yardımcı olacaktır. Yemek pişirmek için bazı tarifler büyük ocak gerektiriyor.

İksirciden çeşitli iksirler, patlayıcı bombalar, silaha sürülen güçlendirmeler temin edebilir, üretebilirsiniz. Bu iksirlerden turuncu rekli olanlar özellikle karakterini büyücü gibi oynayacak olanlar için önemli çünkü silahlardaki yetenekler bu odak (focus) puanından harcıyor ve büyüler (asalardaki Rün).
Büyücü en çok uğrayacağınızı düşündüğüm dükkan çünkü karakterinizi oluştururken çoğu işlem için buraya uğramanız gerekecek. Silahlar normal, büyülü, lanetli ya da eşsiz nitelikte olabiliyor. Eşsiz eşyalar kendilerine has özellikli oluyor ve nadir bulunuyor. Büyücüde ise normal eşyalarınızı efsunlayıp yeni özellikler kazanmasını sağlıyorsunuz. Silahlar büyülü veya lanetli oluyor. Lanetli silahların özellikleri biraz daha iyi olsada karşılığında bir kötü özellikle geliyor. Lanetli eşyaların kötü özelliklerine dikkat edin sizi zora sokabilirler, örneğin ölünce para kaybı, deneyim kaybı vb. Normal bir eşyayı efsunladığınızda o eşya rün ve taş yuvası sayısı düşüyor, 4 iken 2 oluyorlar. Rünler için silahları parçalayıp içlerini çıkartıyoruz ve gene buradan istediğimiz silaha ekliyoruz. Dikkat edin bir kez rün taktığınızda üstüne başka rün eklenmiyor. Büyücü de size rünler satıyor onları da deneyebilirsiniz. Silahlara, zırhlara, kalkanınıza çeşitli taşları işlemek için de buraya uğramamız gerekiyor. Çeşitli taşlar var hepsi farklı özellikler almamızı sağlıyor. Stilinize uygun taşları uygun eşyalara ekleyin, oldukça faydasını göreceksinizdir. Ayrıca bir taşın bir eşya ile başka bir eşyaya işlenmesi farklı özellikler veriyor dikkat edin boşa gitmesin taşlar. Örneğin kafalığa taktığınız bir yeşil taş ile eldivene taktığınız yeşil taş size farklı özellikler kazandıracaktır.

Şehirde bulunan satıcıyı günlük olarak kontrol etmeyi unutmayın, istediğiniz eşyaları bulundurabilir.
Hancıda ise, eğer evinizde yatak yoksa burada dinlenmenizi sağlayacak bir yatak size sunacaktır.
Yukarda yazdıklarıma not olarak bazı işlemler için görevleri tamamlamanız gerekecek. Hancı, demirci için mesela. Ayrıca gizli bir dükkancıyı kurtarırsanız belirli zamanlarda şehirde belirip size değişik, büyülü eşyalar satmak için ortaya çıkabilir.

Haritada açtığınız bölgeler belirli bir süre sonra tekrar kararıyor. Buradaki düşmanlar da yeniden doğmuş oluyorlar.

Oyunda ışınlanma var. Şehirden en son geldiğiniz ışınlanma yerine geri dönebilirsiniz ya da harita açığınız ışınlanma noktasıdan şehre gelebilirsiniz. Bu noktalar ayrıca öldüğünüzde yeniden doğma noktanızdır.
Şehirdeki ışınlanma yerinin önünde bulunan Captain Randolph size çeşitli günlük ve haftalık görevler vermektedir. Haftalık görevlerden Plague Ichor temin edip eşya yuvalarını gelnişletebilirsiniz. Erken erişim ödüllerini de bu npc’den temin ediyorsunuz.

Oyunun içeriği görevleri tamamladınızda şu an için 25-30 saat civarında. Ulaşabileceğiniz seviye limiti 30’da kitleniyor. Sonrasında yapabiliceğiniz şeylerden birisi de son görevin ardından Cerim Crucible. Burada kendimizi test ettiğimiz bir zindana giriyoruz. Altı kattan oluşan bu zindan sonunda bizi bir boss belkiyor ve güzel eşsiz eşyaları buradan kazanabiliyoruz. Tekrar ve tekrar deneme olanağımız var ama zindanı açabilmemiz için ember taşı gerekiyor. Ayrıca oluşturduğunuz diyara yeni karakterle girip
Sacrement’teki kalenin içende bulunan sadıklara eklediğiniz eşyaları yeni oluşturduğunuz karakterle kullanabilirsiniz. Başlangıçtaki ilk yeri es geçme seçeneğiniz mümkün. Yeni şeyler denemek için güzel bir seçenek sunmuşlar.

Yapımcıların oyun için yayınladığı yol haritasında çoklu oyuncu için çalıştıkları da görünüyor. Arkadaşlarınızla da deneyimleyebileceğiniz bir oyun olacak gibi görünüyor. Aksiyon rol yapma oyunlarını seviyorsanız, izometrik görünüme aşinaysanız, bu oyunu da beğeneceğinizi düşünüyorum. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Ayrıca Private Division’a da bize bu oyunu oynama imkanı sundukları için teşekkür ederiz.

Umarım incelemem sizlere oyun hakkında bir fikir sahibi olmanıza yardımcı olmuştur.

İyi eğlenceler dilerim FRPNET takipçileri.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.