İncelemeler

Ortaçağ Avrupası’nda Kan ve Demirle Dövülmüş Maceralara Hazır Olun – Ancestors Legacy İncelemesi

Görselliğinden etkilenerek balıklama daldığım Ancestors Legacy‘yi oynamaya başladığımda önce zorlandım. Çünkü ilk strateji oyunu deneyimimdi ve ben elini kolunu nereye koyacağını bilemeyen sahne acemileri gibi kalakaldım başta… Ancak oyun öyle güzel bir şekilde kendini anlattı ve sevdirdi ki bana şimdi Ancestors Legacy’de saatlerin nasıl geçtiğini anlayamıyorum bile. Geç ısınıp zor ara verebildiğim ve gerçek bir Viking’e dönüştüğüm Ancestors Legacy’nin yukarıda belirttiğim nedenden dolayı gecikmeli incelemesine geçmek istiyorum şimdi izninizle…

1C Company tarafından dağıtımı üstlenen Ancestors Legacy, geliştiricisi Destructive Creations‘ın üçüncü oyunu… Tarihsel olaylardan esinlenen gerçek zamanlı strateji oyunu olan Ancestors Legacy, 8 – 13. yüzyıllar arasında Ortaçağ’ı yaşayan Avrupa’da geçiyor. Karanlık çağların kan ve demirle dövülmüş zamanlarına döndüğümüz oyun, giriş bölümündeki tanıtım videosu ile yakalıyor önce insanı…

Çizgileri ile o dönemin kan damlayan tarihini masalsı bir çizgi romandan okurmuş izlenimini edindiğim Ancestors Legacy’nin müzikleri ise kesinlikle elinize silahları alıp bağırarak düşmana saldırmanız için teşvik eder nitelikte.

İki Mod, 4 Irk, En Az 40 Görev

Single Player ve Multiplayer olmak üzere iki farklı oyun deneyimi yaşatan Ancestors Legacy’de 4 ayrı ırk seçeneği mevcut. Bunlar; Vikingler, Anglo-Saksonlar-Almanlar ve Slavlar. Hangi ırkı seçerseniz seçin oyunun hikayesi beş bölümden oluşuyor ve oyunda sırf Single Player modunda 40 görev sizi bekliyor.

Ulf Ironbeard İle Çıktık Yola!

Ben trailerdan fazlaca etkilenmiş olacağım ki, For Honor’daki inadımı da bırakıp önce Vikinglere katılmaya karar verdim. Ulf Ironbeard ile gemilere bindik ve yola çıktık ancak karşılaştığımız fırtınalar bizi tam da Anglo-Saksonların kucağına attı maalesef ve oyun başladı. Bu andan sonrası tam bir “birlikte hareket et, hayatta kal, taktik geliştir, düşmanı geç, kaynaklara ulaş, gerekirse geri çekil, köyleri ele geçir, düşmanın merkezine sız ve feth et” şeklinde ilerliyor.

Komutayı Ele Al, Birliklerini Topla, Stratejini Kur ve Harekete Geç

Squad-tabanlı gerçek zaman strateji oyunu olan Ancestors Legacy taktikler üzerine yoğun odaklanma istiyor. Birliklerinizi bir araya getirdikten sonra düşmanın lokasyonunu ve gücünü belirleyip stratejinizi ona göre şekillendirmeniz gerekiyor. Öncelikle hayatta kalmalı, barınacak yerler bulmalı, yiyecek için çiftlikleri yağmalamasınız. Yeterince güçlenince keşiflere geliyor sıra…

Düşmanların alanlarını ele geçirmek için birçok taktik deniyorsunuz. Liderlerin yeteneklerini kullanmak ve elinizdeki çeşitli birliklerin özelliklerini en iyi şekilde değerlendirerek saldırı planlarını uygulamaya sokmak başta beni biraz zorlasa da birkaç saatlik oyunla olaya adapte oldum ve sanırım kızım gece yarısı uyanmasa sabahlardım PC’nin başında…

Geri Çekilmek De Savaş Sanatına Dahil!

Komutların rahatça uygulanabildiği Ancestors Legacy’de ele geçirdiğiniz köylerin kaynaklarını kendinize bağlamak kadar, bölgenin coğrafi özelliklerini ve günün saatlerini kullanmak da önemli. Keşif birliğini gerektiğinde tarladaki başakların arasına gizlemeniz ya da devriye gezen düşman askerlerini gafil avlamak için gölgelere sığınmanız da oyun içinde ara ara başvuracağınız yöntemlerden birkaçı… Düşmanın geçiş güzergahlarına tuzaklar kurmak, yaralıların kendini toparlaması için kısa süreli iyileştirme kampı oluşturmak ve elzem olduğunda geri çekilmek de oyuna dahil. Tabii daha da güçlenmiş olarak saldırmak için!

Multiplayer Seçenekleri Tatmin Edici

Oyunun Multiplayer modunda da Quick Match ile ya da yeni bir oyun kurarak Ancestors Legacy’nin diğer oyuncuları ile harbe girişebiliyorsunuz. Irk, oyun modu, takım boyutu ve seviye aralığı seçeneklerinin bulunduğu multiplayer modda PvE ve PvP tercihini de oyundan önce yapabilirsiniz.

Ve Sonuç

Kudretli liderlerin ve cesur savaşçıların döneminde cirit atacağınız Ancestors Legacy, tarihi konulara meyli ve strateji oyunlarına ilgisi olan herkesin saatlerini geçirebileceği bir oyun. Cesaret, güç ve bağlılık üzerine işlenmiş hikayeleri, adrenalin yüklü serüvenleri, strateji delisi olmanıza sebebiyet veren oynanışı ile yaza girdiğimiz şu günlerde keyifli bir oyun deneyimi yaşamak isteyenlereçok da maliyetli olmayan bu oyunu tavsiye ediyorum. Steam kullanıcılarından da yüzde 82 oranında pozitif yorum alan Ancestors Legacy’ye buradan ulaşabilirsiniz.

Viking olma yolunda ilk adımı atmamı sağlayan ve sizin de seveceğinizi düşündüğüm tanıtım videosuna da göz atmayı unutmayın. Şimdiden iyi eğlenceler diliyor ve birliklerimin başına geri dönüyorum.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.