World of Warcraft

Bölüm 5: Lordaeron’un İhaneti

 
Aylar süren hazırlıklardan sonra Kel’Thuzad ve onun lanetli tapınanları Lordaeron üzerine gönderdikleri veba ile ilk hamlelerini yapmış oldular. Uther ve onu izleyen şövalyeler veba’dan etkilenmiş bölgeleri incelediler. Bir çözüm bulmayı umuyorlardı. Tüm çabalarına rağmen veba hızla yayılmaya devam ediyordu,bu da birliği bozma tehdidi taşımaktaydı. Undead orduları Lordaeron’u silip süpürürken,Teranas’ın tek oğlu Prens Arthas bu felakete karşı savaşmaya başlamıştı. Arthas Kel’Thuzad’ı öldürmeyi başardı ama buna rağmen Undead orduları toprağını savunan her askerin düşüşüyle daha da büyüyordu. Arthas,durdurulması neredeyse imkansız gibi görünen ordu’yu fethetmek için çok önemli adımlar attı. Sonunda Arthas’ın generalleri onu insanlığını kaybetmeye başladığı konusunda uyarmaktaydı.

5. Bölüm : Burning Legion’un Dönüşü
Lordaeron’un Felaketi
“Warcraft3: Reign of Chaos”

Arthas’ın korkusu ve azmi bunun nihai yıkım olacağını gösterir gibiydi. Tehlikesini sonsuza kadar ortadan kaldırmak için veba’nın kaynağını Northrend’e kadar takip etti. Fakat Prens Arthas,Lich King’in olağanüstü gücüne yenik düştü. Halkını kurtaracağına inanarak,lanetli kılıç Frostmourne’u aldı. Kılıç ona büyük bir güç vermesine rağmen aynı zamanda ruhunu da ondan alıp Arthas’ı Lich King’in en güçlü süvarisi yaptı. Ruhu hapsedilmiş,akli dengesi tahrip edilmiş bir şekilde,Arthas kendi halkı karşısında savaşmaya başladı. Sonunda Arthas kendi babası Kral Terenas’ı öldürdü ve Lordaeron Lich King’in ayakları altında ezildi.

Sunwell – Quel’Thalas’ın Düşüşü

Arthas,düşmanı olarak gördüğü herkesi yenmesine rağmen hala Kel’Thuzad’ın hayaleti tarafından rahatsız edilmekteydi. Hayalet Arthas’a Lich King’in bir sonraki planı için kendisini canlandırması gerektiğini söyler. Onu canlandırmak için;Arthas’ın Kel’Thuzad’ın kalıntılarını mistik Sunwell’e götürmesi gerekmektedir. Sunwell,high elflerin ebedi krallığı Quel’Thalas’ta gizliydi.

Arthas ve ordusu Quel’Thalas’a saldırdı. Elflerin kolayca geçilebilen defansı kuşatmaya alınmıştı. Sylvanas Windrunner,Silvermoon Generali,cesurca savaştı,fakat Arthas High Elf ordusunu yoketti ve Sunwell’in içlerine girmeyi başardı. Ezici üstünlüğüne ek olarak,Sylvanas’ın yenilmiş vücudunu kendisine hizmet etmesi için ruhu ele geçirilmiş bir şekilde yeniden canlandırdı.

Sonunda Arthas Kel’Thuzad’ın kalıntılarını Sunwell’deki kutsal sulara batırdı. Edebiyetin kudretli suları bu hareketle kirlendi ve Kel’Thuzad lich olarak geri döndü. çok daha güçlü bir varlık olarak canlandırıldıktan sonra Kel’Thuzad Lich King’in bir sonraki planını açıkladı. Bu zaman diliminde Arthas ve ordusu güneye yöneldi,Quel’Thalas’ta bir tane yaşayan elf bırakılmadı. Elflerin 9000 seneden daha uzun süredir evi olan bu görkemli yer artık yoktu…

Archimonde’un Dönüşü ve Kalimdor’a Uçuş

Kel’Thuzad tekrar döndükten sonra Arthas ve ordusu güneye,Dalaran’a yöneldiler. Orada Lich Medivh’in güçlü büyü kitabını elde edebilir,böylece Archimonde’u tekrar dünyaya döndürebilirdi. Bu noktadan sonra Archimonde Lejyon’un son saldırısını gerçekleştirebilirdi. Kirin Tor’un büyücüleri bile Arthas’ın kitabı ele geçirmesine engel olamadı,ve kısa sürede Kel’Thuzad büyüyü gerçekleştirmek için her şeye sahip olmuştu. 10. 000 yıl aradan sonra güçlü iblis Archimonde ve ordusu tekrar Azeroth’da ortaya çıkmıştı. Dalaran’dan sonra Kil’jaeden’in emriyle Archimonde ve takipçileri Undead ordusunu izleyerek Kalimdor’a gitti. Amaçları Dünya Ağacı Nordrassil’i yoketmekti.

Tüm bu kaos’un ortasında gizemli bir öncü ölümlü tüm ırklara yol göstermek için ortaya çıktı. Bu öncü Medivh’den başkası değildi. Son gardiyan geçmişteki günahlarının bedelini ödemek için geri dönmüştü. Medivh,Horde ve Alliance’a karşı karşıya oldukları tehlikeleri haber verip onları birleşmeye çağırdı. Nesillerdir gelen nefretle Orklar ve İnsanlar birleşmeyi reddettiler. Medivh iki ırkla da teker teker ilgilenmek zorunda kaldı. Kehanet ve hilelerle onları efsanevi Kalimdor’a geçirdi. Orklar ve İnsanlar Kaldorei’nin uzun süre gizli kalmış topraklarında karşılaştılar. Thrall’ın önderliğindeki Orklar Kalimdor’daki Barrens’de bazı zorluklarla karşılaştılar. Cairne Bloodhoof ve onun güçlü Tauren savaşçılarıyla dost olmalarına rağmen birçok Ork yıllardır onları zehirleyen şeytani hastalığa karşı koyamadı. Thrall’ın en önemli yardımcısı Grom Hellscream bile bu hastalığa yenilerek Horde’a ihanet etti. Hellscream ve sadık Warsong savaşçıları Ashenvale ormanlarına sinsice girdiklerinde,Night Elf Sentinelleriyle çarpıştılar. Orklar savaşçı kişiliklerine tekrar büründüklerinde Cenarius onları geri yollamak için döndü. Hellscream ve orkları nefret ve kızgınlıklarıyla Cenarius’u öldürmeyi başardı. Daha sonra Grom Hellscream onurunu Thrall’ın Mannaroth’u yenmesine yardım ederek kazandı. Mannaroth orkları lanetleyen iblis lorduydu. Onun ölümüyle orkların kan laneti sona ermiş oldu.

Medivh,insanlar ve orkları birleştirmek için çaba sarfederken;Night Elfler de kendi gizli yöntemleriyle Lejyonla savaşmaktaydı. Tyrande Whisperwind,Night Elf Sentinellerinin ölümsüz şifacısı;iblisleri ve undeadleri Ashenvale’den uzak tutmak savaştı. Daha sonra yardıma ihtiyacı olduğunu anladı ve Night Elf Druidlerini bin yıllık uykularından uyandırdı. ölümsüz aşkı Malfurion Stormrage’i de yanına alan Tyrande defansını güçlendirmeyi başarıp Lejyon’u geri sürdü. Malfurion’un yardımıyla doğa Lejyon’u ve Undead ordusunu yenmeyi başardı.

Uyandırılmayı bekleyen daha fazla Druid ararken,Malfurion kardeşi Ilidan’ı tutsak ettiği hapishaneyi buldu. Ilidan’ın kendilerine Lejyon karşısında yardım edeceğini düşünen Tyrande onu serbest bıraktı. Ilidan onlara belli bir süre yardım etti fakat zamanla kendi istekleri ön plana çıkmaya başlamıştı. Night Elfler “Burning Legion”la büyük bir kararlılıkla savaştılar. Lejyon hiçbir zaman “Well of Eternity” yi,Dünya Ağacı’nın güç kaynağını ele geçirme arzusundan vazgeçmedi. Eğer planları gerçekleşecek olsaydı,iblisler dünyayı parçalara ayırabilecekti.

Hyjal Dağı Savaşı

Medivh’in önderliğinde Thrall ve Jaina Proudmoore- Kalimdor’daki insanların lideri- farklılıkları bir yana bırakmanın doğru olacağını gördüler. Tyrande ve Malfurion liderliğindeki Night Elfler de Dünya Ağacı’nı korumak için birleşmek gerektiğini kabul ettiler. Azeroth’un ırkları Dünya Ağacı’nın güçlerininden yararlanmaya başlamışlardı. Son savaş Kalimdor’u köklerine kadar titretti. Well of Eternity’den güç alamayan Burning Legion güçlü ölümlü orduları karşısında parçalandı.

Hain’in Yükselişi
Warcarft 3X:The Frozen Throne

Lejyon’un Ashenvale’e saldırısı sırasında Ilidan onbin yıldır zindandan çıkarılmıştı. Başta savaşmasına rağmen daha sonra ihanet etti. ”Skull of Gul’dan” isimli güçlü Warlock tılsımını kullandı. Bunu yaparak iblisvari özellikler ve inanılmaz bir güç kazandı. Gul’dan’ın bazı eski anılarını da öğrenmiş oldu – özellikle Sargeras’ın mezarındakileri.

Güç tutkusuyla yanıp tutuşan Ilidan kendi yerini bulup planlarını yapmak için çalışmaya başladı. Fakar planları Kil’jaedan tarafından bozuldu. Kil’jaedan,Ilidan’a geri çeviremeyeceği bir teklif yaptı. Kil’jaedan Hyjal dağı savaşında Archimonde’un yenilgisine kızgındı;ama çok daha büyük endişeleri vardı. Kendi yarattığı Lich King’in kontrol edilemeyecek kadar güçlendiğini düşünen iblis lordu Ilidan’a Ner’zhul’u öldürmesi ve Undead ordusunu yok etmesini emretti. Karşılığında Ilidan’a doğaüstü bir güç ve kendisi için Burning Legion lordlarının kalıntılarının da ardında bir yer teklif etti.

Ilidan bu teklifi kabul etti ve Frozen Throne’u yok etmek için çalışmalarına başladı. Frozen Throne Lich King’in ruhunun bulunduğu buzdan kristaldi. Ilidan Frozen Throne’u yok etmek için çok güçlü bir tılsıma ihtiyacı olduğunu biliyordu. Gul’dan’ın anılarından bildikleri doğrultusunda Sergeras’ın mezarını aramaya ve Dark Titanlarının kalıntılarını bulmaya karar verdi. Ilidan kendisine yardım etmeleri için denizin dibindeki karanlık mağaralarından Nagaları çağırdı. Naga Lady’si Vashj’ın yardımıyla Ilidan Dağılmış Adaları buldu,burası Sargeras’ın mezarının bulunduğu yerdi.

Ilidan burada Warden Maiev Shadowsong ile karşılaştı. Maiev Ilidan’ı yakalamak arzusuyla yanıp tutuşuyordu fakat Ilidan onu yenmeyi başardı. Sonunda “Sargeras’un Gözü”’adlı tılsımı almayı başarmıştı. Kontrolündeki bu tılsımla Ilidan büyücü şehri Dalaran’a yöneldi. Å?hirden aldığı güçle tılsımı Lich King’in Nortrend’deki buzdan şatosuna karşı kullandı. Ilidan’ın atağı Lich King’in defansını kırmayı başardı. Ilidan’ın yok edici saldırısı son anda Maiev’i iyileştirmeye gelen Malfurion ve Tyrande tarafından engellendi.

Başarısızlığının Kil’jaedan tarafından olumlu karşılanmayacağını bilen Ilidan Outlands adlı bölgeye sığındı. Burası Draenor yani orkları anavatanından arta kalan son yerdi. Burada intikam planlarına başladı. Ilidan’ı durdurmayı başardıktan sonra Malfurion ve Tyrande Ashenvale ormanlarına geri döndü. Fakar Maiev bu kadar kolay vazgeçmeyecekti. Ilidan’ı Outlands’e kadar takip etmeyi başardı.

Blood Elflerin Yükselişi

Bu sırada Undead ordusu Lordaeron ve Quel’thalas’ı zehirli Plaguelands’e çevirdi. Sadece bir kaç direnişçi grup kalmıştı. High Elflerin bulunduğu,Sunstrider hanedanlığının son üyesi Prens Kael’thas tarafından yönetilen bir grup bulunmaktaydı. Ana vatanlarını kaybeden high elfler hayatını kaybeden insanları için kendilerine Blood Elfleri demeye başlamışlardı. Undead ordusunu uzak tutmaya çalışırken,güç aldıkları Sunwell ile bağlarının koparılmasından çok çekmekteydiler. Bu sorunun üstesinden gelmeye çalışan Kael beklenmeyeni yaptı. Ilidan ve nagalarıyla birleşen Blood Elflerin amacı beslenebilecekleri yeni bir büyü kaynağı bulmaktı. Diğer kumandanlar ise Blood Elfleri hain olarak gösterdi ve onları ortadan kaldırmanın en doğrusu olacağına karar verdi.

Gidecek yeri olmayan Kael ve Blood Elfler Outland’e kadar Lady Vashj’ı takip ettiler. Burada Ilidan’ı Maiev’den kurtarmaları gerekmekteydi. Düzenli Naga ve Blood Elfler Maiev’i yenip Ilidan’ı serbest bırakmayı başardılar. Outland’de Ilidan Lich King ve onun şatosu Icecrown’a ikinci darbeyi indirmek için hazırlıklara başlamıştı.

Plaguelands’de İç Savaş

Ner’zhul,Lich King,zamanının kısa olduğunu biliyordu. Kil’jaedan’ın güçlerini kendisini öldürmek için göndereceğini düşündü. Ilidan’ın büyüsü Frozen Throne’a büyük hasar vermişti ve Lich King’in gücünün gün geçtikçe azalmasına neden oluyordu. Kendisini kurtarması için sadık hizmetkarı Arthas’ı yanına çağırdı. Arthas,gücü Lich King gibi gün geçtikçe azalmasına rağmen Lordaeron’daki iç savaşa katıldı. Banshee Slyvanas Windrunner undeadlerin içinde isyana neden olmuştu. Daha sonra Arthas Lich King tarafından çağrıldı. Komutayı da Kel’Thuzad’a vermek zorunda kaldı. Savaş ise Plaguelands’in her bir yanına yayılmaktaydı.

Sylvanas ve Forsaken grubu Lordaeron’u ele geçirmeyi başardı. Şehri kendi imkanları için geliştiren Forsaken Scourge ve Kel’Thuzad’ı o diyarlardan uzaklaştırmayı başardı.

Güçsüz,ama efendisini kurtarmak isteyen Arthas ise bu sırada Nortrend’e varmıştı. Fakat orada kendisini Naga ve Blood Elflerin beklediğini gördü. Kendisi ve müttefikleri Icecrown’a ulaşıp Frozen Throne’u korumak için büyük çaba sarfettiler.

Lich King’in Zaferi

Güçsüz olmasına rağmen Arthas,Ilidan’ı alt edip Frozen Throne’a ilk ulaşan oldu. Kılıcı Frostmourne’u kullanarak Lich King’in tahtını kıran Arthas,Lich King’in miğferi ve zırhını elde etti. Arthas gücü tarif edilemez miğfer’i başına geçirdi ve yeni Lich King oldu. Artık Ner’zhul ve Arthas’ın ruhları tek bir bedende birleşmişti,tıpkı Ner’zhul en başından beri planladığı gibi. Ilidan ve güçleri ise Outland’e yenilginin verdiği hüzün ve utanç ile geri dönmek zorunda kaldı. Arthas dünya üzerindeki en güçlü varlıklardan biri olmuştu.

Şu an Arthas,yeni ve ölümsüz Lich King,Nortrend’de Icecrown’u yeniden yapılandırmakta. Güvenilir kumandanı Kel’Thuzad ise Plaguelands’deki Scourge’a kumanda etmekte. Slyvanas ve Forsakenları ise sadece Trisfal Glades isimli küçük bölgeye sahip.

Eski Düşmanlıklar

Savaş,müttefik ırkların galibiyetiyle sonuçlansa bile dünyaları üzerinde parçalanmalara neden olmuştu. Burning Legion ve Scourge Lordaeron’daki ırkları yoketmeyi başarmıştı. Neredeyse Kalimdor’da aynı hüzünlü sonla karşı karşıya kalacaktı. İyileştirilecek ormanlar,yeniden inşa edilecek şehirler vardı. Savaş Alliance ve Horde’u ağır yaralamıştı.

Thrall Orklarla Kalimdor’a yöneldi. Yani Tauren dostlarıyla buldukları yeni vatanlarının olduğu yere…Yeni vatanlarının adını Thrall’ın öldürülen babasının şerefine Durotar koydular. Orklar görkemli şehirlerini kurmaya başlamışlardı. İblis laneti ortadan kalktıktan sonra yok olan savaşa açlıklarıyla fethedenden çok,hayatta kalmaya çalışanı oynamaya başladılar. Kutsal taurenler ve Darkspear kabilesi trolleri tarafından iyileştirilen Thrall ve orkları barış dolu bir dönemi beklemekteydiler. Jaina Proudmoore komutasındaki Alliance kuvvetleri ise Dustwallow Marsh kıyısında yerleştiler. Liman şehri Theramore bu dönemde kuruldu. İnsan ve Dwarflar orada her zaman kendilerini güvende tutacakları bir vatan yaratmak için çalıştılar. Orklar ve insanlar arasındaki barış Theramore’a yanaşan Alliance armadası tarafından yıkıldı. Daelin Proudmoore(Jaina’nın babası) yönetimindeki armada Lordaeron’u Arthas orayı yoketmeden önce terk etmişti. Aylar süren yolculukta,Amiral Proudmoore sağ kalan Alliance’ları aramaktaydı. Daelin Proudmoore eski bir savaş kahramanıydı ve Horde’a inanılmaz bir nefret beslemekteydi. Orklar Durotar’da tekrar güçlenemeden onları yok etmeye karar vermişti.

Babası Jaina’ya çok zor bir seçim sundu. Ya babasıyla orklara karşı savaşacaktı,ya da orklarla olup babasına karşı savaşacaktı. Uzun süre düşündükten sonra Horde ve Alliance arasında yeni bir savaşın olamayacağına karar veren Jaina kararını verdi ve orkların yanında babasına karşı savaşa katıldı. Ne yazık ki Amiral Proudmoore Jaina ona orkların eskiden olduğu gibi kana susamış yaratıklar olmadığını kanıtlayana kadar savaşta şehit oldu. Vefası için orklar Jaina ve müttefiklerine Theramore’a kadar güvenle dönmeleri için izin verdi.

 
Alıntıdır: WoW-Turk

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.