Oyun HaberleriWorld of Warcraft

Warcraft İsminin Mucidi Samwise Didier, 32 Yılın Ardından Blizzard’dan Emekli Oldu

Blizzard’ın kıdemli sanat yönetmeni Samwise Didier, şirkete 1991 yılında Silicon and Synapse adını taşıyan dönemde katıldı ve stüdyonun sanat tarzını belirleyen isim olarak 32 yıl sonra emekli oldu. Samwise Didier, Blizzard’ın kendine özgü iç tasarım tarzından sorumluydu.

Samwise Didier
Samwise Didier

Didier’ın Blizzard’a katkıları sayısızdı. İlk olarak, o dönemdeki Dungeons and Dragons karakterinden gelen ve cadılık kelimesinden esinlenerek yapılan Warcraft adını buldu. Blizzard’ın ana markalarında başından beri sanat yönetmeni olarak görev aldı, geliştiricinin imza niteliğindeki sanat tarzını oluşturmaya yardımcı oldu; bu tarz, heavy metal albümünün kapağında rahatlıkla yer bulabilirdi. Warcraft’ın Pandaren ırkını yarattı, birçok Blizzard oyununda yapımcı olarak görev yaptı ve yıllar içinde birçok Blizzard oyununa sesini, müziğini ve hikaye anlatma becerilerini kattı.

Didier, eski adıyla Twitter olan X’te paylaşılan bir açıklamada;

“Blizzard benim için sadece bir iş değildi” dedi. Şirkete 1991 yılında katıldım ve hemen ikinci evim haline geldi. Bilmediğim bir ailem olduğunu öğrendim! Orada büyüdüm. Sanatla ilgili bildiklerimin neredeyse hepsini orada öğrendim. Bilgisayar kullanmayı (sadece Atari 2600 ve Nintendo biliyordum), Photoshop kullanmayı, UI oluşturmayı ve binlerce düğme yapmayı öğrendim. Sanatımın 3D modellerini nasıl oluşturacağımı, onlara nasıl dokunacak ve nasıl animasyon yapacağımı, hatta ateş topu veya lazer yapacağımı öğrendim. Sanatımın hayata geçtiğini görmek harikaydı! Hatta Blizzard’da ilk müzik grubuma bile katıldım. Ve en önemlisi, bu dünyanın gördüğü en büyük oyunlarda çalışma şansım oldu. Her şey için teşekkür ederim, Blizzard.”

Didier ile yıllarca birlikte çalışmış olan bazı Blizzard çalışanları, emekliliği hakkında yorum yapmak için X’e gitti. Blizzard veteranı Chris Metzen, son zamanlarda Warcraft için yürütücü yaratıcı direktör olarak Blizzard’a tam zamanlı olarak geri dönen Didier’ı “yaratıcı büyük abisi” olarak nitelendirdi.

“Öğrettiklerin için teşekkür ederim – ve yıllar boyunca paylaştığımız (hem gerçek hem de hayal edilen) maceralar için,” dedi Metzen. “Fırtınanın güçlü kalbin sensin. Her zaman öyleydin. Her zaman öyle olacak.”

Blizzard başkanı Mike Ybarra, Didier’ın stüdyoya yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.

“Blizzard için yaptıkların için çok teşekkür ederim, Sammy!” dedi Ybarra X’te. “Yeteneğin, Blizzard’ın imza niteliğindeki sanat tarzını oluşturmaya yardımcı oldu, ve biliyorum ki birçok sanatçımız seninle geçirdikleri yıllar boyunca çok şey öğrendiler. Onlar için ve her yerdeki oyun severler ve sanatçılar için yaptıkların için teşekkürler. Emekliliğin kutlu olsun!”

Samwise Didier Blizzard
Samwise Didier Blizzard

World of Warcraft sinematik anlatım yönetmeni Terran Gregory de Didier’a X üzerinden teşekkür etti ve “Blizzard’a yeni katıldığım zamanlarda bile bana karşı ne kadar harika ve nazik olduğun için” ona minnettarlık duyduğunu belirtti.

“Sana ve birçok diğer insana her zaman ilham oldun,” dedi Gregory. “Gelecekteki maceranın şanlı olmasını dilerim.”

Didier, emeklilik mesajında “Blizzard ailesi, her zaman büyük omuz pedleri çizin” şeklinde bazı öğütlerle “güçlü Blizzard Entertainment”tan ayrıldı.

Blizzard’ın Diablo, Starcraft ve WoW gibi oyunlarının görünümünü belirleyen adam emekli olmuş olsa da, Blizzard durmuyor. BlizzCon 2023’te Blizzard, Diablo IV’ün ilk genişlemesi olan “Vessel of Hatred”ın yanı sıra üç WoW genişlemesini birden duyurdu.

Kaynak: Gamespot

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.