AYBABTUMakaleler

Bu Ay Ne Yapsak? – Haziran 2023

Haziran 2023 çoğumuz için bozuk bir moral ve hayal kırıklığıyla geldi. Bu yüzden fantastik diyarlara kaçarak kafa dağıtmak isteyen okurlarımız için bu ay bizi bekleyen film, oyun, dizi ve etkinlikleri listeledik.

Haziran 2023 kutlamalarla, şenliklerle geçer sanmıştık. O zaman bu liste doyasıya eğlenmek isteyen okurlarımızı mutlu eder diye düşünmüştük. Olmadı. Listemiz kafa dağıtma ve moral düzeltme listesine dönüştü. Zira 2 Haziran’dan itibaren takip edilesi birçok güzel film, dizi, oyun, kitap ve etkinlik çıkacak karşımıza.

“Ne yapabiliriz Haziran’da?” diyorsanız:

Spider-Man: Across the Spider-Verse’e Gidebiliriz (2 Haziran – Animasyon – Sinema)

YouTube player

Spider-Man: Into the Spider-Verse harikulade bir animasyondu. Zaten görsel anlamda animasyon dünyasında bir çığır açtı. Fakat Spider-Man hayranlarını da çok mutlu etti. İkinci filmi izlemeyi de sabırsızlıkla bekliyoruz şimdi. Filme gelen ilk yorumlar ilkinden daha iyi olduğunu söylüyor. Hatta bunun şimdiye kadar izledikleri en iyi Spider-Man filmi olduğunu söyleyenler de var. Biz yine de beklenti çıtasını yükseltmeyelim. Fakat imkan bulursanız bunu IMAX salonlarında izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Çünkü görsel anlamda bir hayal kırıklığı yaşayacağımızı hiç düşünmüyoruz.

Alakalı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

The Boogeyman’e Gidebiliriz (2 Haziran – Film – Sinema)

YouTube player

Stephen King’in kısacık bir öyküsünden hayli değiştirilerek uyarlandı bu film. Aslında direkt bir yayın platformuna gelecekti. Fakat test seyirci kitlesi The Boogeyman’i çok beğendi. Bu yüzden filmi vizyona getirmeye karar verdiler. Bakalım sinemaya geldiğine değecek mi… Açıkçası filme gelen ilk değerlendirmeler bunun son yıllarda sinemaya gelen Stephen King filmlerinden çok daha hoş karşılandığını gösteriyor.

Alakalı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Street Fighter 6 Oynayabiliriz (2 Haziran – Oyun)

YouTube player

Oyuna gelen ilk yorumlar ve değerlendirmeler gayet iyi. Hayranlarını üzmeyecek bir oyun olacağa benziyor.

Alakalı haberimize buradan göz atabilirsiniz.

Hypnotic: Zihin Avı’na Gidebiliriz (2 Haziran – Film – Sinema)

YouTube player

Robert Rodriguez‘in yönetmenliğinden geliyor Hypnotic. Ve açıkçası yalnızca yönetmenin hayran kitlesinin ilgisini çeker diyerek bu filmi ekledim listeye.

Kızının ortadan kaybolmasını araştıran bir baba rolündeki Ben Afflect, psişik güçlerle karşılaşmak zorunda kalıyor.

Kartal Kitap Fuarı’nı Gezebiliriz (2-11 Haziran – Fuar – İstanbul Kartal)

Kartal Belediyesi’nin düzenlediği 3. Kitap Fuarı, 2-11 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Söyleşiler, konserler, imza etkinlikleri ve indirimler bizi bekliyor olacak. Hangi yayınevlerinin fuara katılacağını ve bu stantların nerelerde olduğunu buradan öğrenebilirsiniz.

Fuarın resmi duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

HÜCON’da Buluşup Tanışabiliriz (3-4 Haziran – Convention – Ankara Hacettepe Üniversitesi)

Hacettepe Üniversitesi Bilim Kurgu ve Fantezi Topluluğu bu yıl da HÜCON ile fanteziseverleri buluşturuyor. Hobileriniz hakkında konuşup, yeni insanlarla tanışıp eğlenebileceğiniz bu etkinliği kaçırmayın. Hazine Avı, Play Station turnuvaları ve board game’ler de ziyaretçileri bekliyor olacak.

Convention’la ilgili gelişme ve bilgileri Instagram sayfaları üzerinden takip edebilirsiniz.

Kadıköy Kitap Fuarı’nı Gezebiliriz (3-18 Haziran – Fuar – İstanbul Kadıköy)

Kartal Belediyesi Kitap Fuarı yapar da Kadıköy fuarsız durur mu? Çizgi roman festivalleri olsa da gitsek diye beklediğimiz şu günlerde Kadıköy bir kitap fuarı duyurdu. Bu kez Tepe Nautilus alışveriş merkezinin açık otoparkı seçildi mekan olarak.

Katılımcı listesi ve etkinlik detayları açıkça yazmıyor. Fakat Komik Şeyler Yayıncılık, KaraKarga Yayınları ve Alfa Kitap Kadıköy Kitap Günleri olarak da geçen bu etkinliğe katılacağını duyurdu. Üstelik Presstij, Marmara Çizgi, Çizgi Düşler ve Büyülü Dükkan da en güzel çizgi romanlarıyla bu fuara dahil oldu.

The Elder Scrolls Online: Necrom Oynayabiliriz (5 Haziran – Oyun – PC)

YouTube player

The Elder Scrolls Online yeni genişletme paketine 5 Haziran’da kavuşacak. En azından PC için tarih böyle. Diğer platformlar da bu pakete Haziran’ın sonunda erişebilmeye başlayacaklar.

Amnesia: The Bunker Oynayabiliriz (6 Haziran – Oyun – XBox PC Game Pass)

YouTube player

Amnesia: The Bunker çıktığı gibi XBox Game Pass kütüphanesine de dahil oluyor.

Diablo IV Oynayabiliriz (6 Haziran – Oyun)

YouTube player

Bu ayın değil bu yılın en çok beklenen oyunlarından biriydi Diablo IV. Hayranlarını da pek üzmedi açıkçası. En azından fiyatı dışında üzmedi. İncelememizi buradan okuyabilirsiniz.

Oyun Türkçe dil paketi ile birlikte geliyor. Alakalı haberimizi ise buradan okuyabilirsiniz.

Avatar: The Way of Water’ı Evde İzleyebiliriz (7 Haziran – Film – Disney+)

YouTube player

Avatar: The Way of Water’ı sinemada ve üç boyutlu izlemek gerekiyordu. Zira filmin olayı çok büyük oranda görsellik. Fakat görselliğini bir kenara atıp filmi evinizin rahat ortamında izlemek isterseniz 7 Haziran’dan itibaren bunu yapabileceğiz.

Filmin incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Blacksad Okuyabiliriz (7 Haziran – Çizgi Roman – Yapı Kredi Yayınları)

Yapı Kredi Yayınları, hayranlıkla takip ettiğimiz Blacksad serisinin 4. cildini haziranda raflara getiriyor. Noir dedektiflik öykülerinden hoşlanan okurlarımızın bu seriyi kesinlikle kaçırmaması gerek. Hatta bu serinin hikayesinden bağımsız bir bilgisayar oyunu olduğunu da söylemiştik sizlere.

Dördüncü cildin detaylarını buradan inceleyebilirsiniz. Oyunun incelemesini de buradan okuyabilirsiniz.

Summer Game Fest’le Gaza Gelebiliriz (8 Haziran – Oyun Etkinliği – Youtube)

E3 2023’ün iptal edilmesinin ardından yaz aylarının en büyük oyun etkinliği Summer Game Fest oldu. Ya da bu iptal bu durumu kesinleştirdi diyelim. 8 Haziran akşamı yılın en çok beklenen oyunlarından gelişmeler, sürprizler ve yeni oyunlardan fragmanlar ile karşılaşacağız. Etkinlik Amerika’da bazı seçili şehirlerde sinemalarda gösterilecek. Biz de etkinliği Youtube’dan canlı olarak takip edebileceğiz.

Günün en merakla beklenen haberini de söyleyeyim: Cyberpunk 2077‘nin Phantom Liberty DLC‘si muhtemelen çıkış tarihini bu etkinlikte duyuracak. Hideo Kojima‘nın yeni projeleri (Death Stranding 2 olabilir) hakkında da daha çok şey öğreneceğiz muhtemelen.

Etkinlik perşembeyi cumaya bağlayan gece yarısı başlayacak.

Transformers: Canavarların Yükselişi’ne Gidebiliriz (9 Haziran – Film – Sinema)

YouTube player

Alakalı haberimize buradan göz atabilirsiniz.

Johnny Depp Konserine Gidebiliriz (10 Haziran – Konser – İstanbul)

Johnny Depp, Hollywood Vampires ekibinin bir parçası olarak konser verecek. Alakalı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Biletleri ise buradan temin edebilirsiniz.

PC Gaming Show’da Yepyeni Oyunlardan Haberdar Olabiliriz (11 Haziran – Oyun Etkinliği – Youtube)

Summer Game Fest’in ardından muhtemelen geriye pek de yeni bir oyun haberi kalmayacak. Fakat PC Gaming Show, buna rağmen 16 yeni oyun duyurusu yapacağını söyledi. Intel ve PC Gamer ortaklığında gelen etkinlik büyük oranda bağımsız oyunlara yer verecek.

Ayrıca Starfield‘ın da bu etkinlikte kendine yer ayırttığını duyduk. PC Gaming Show da Youtube ve Twitch üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

Dordogne Oynayabiliriz (13 Haziran – Oyun – XBox PC Game Pass)

YouTube player

Sulu boya ile yapılan grafikleri ve Fransa’nın kırsalında geçen hikayesiyle Dordogne de ilk bakışta ilgi çeken oyunlardan. Alba: A Wild Adventure‘ı da anımsatan bazı ekran görüntüleri paylaştılar. Çıkar çıkmaz Game Pass’e dahil olacağı için bir göz atmak isteyebilirsiniz diye düşündüm.

Black Mirror’ın 6. Sezonunu İzlemeye Başlayabiliriz (15 Haziran – Dizi – Netflix)

YouTube player

Black Mirror’ın ayın 15’inde yayınlanacağı bugün belli oldu.

Alakalı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Star Trek: Strange New Worlds’ün 2. Sezonunu İzlemeye Başlayabiliriz (15 Haziran – Dizi – Paramount+)

YouTube player

Star Trek: Strange New Worlds dizisi ikinci sezonuyla ekranlara dönüyor.

Stan Lee’nin Biyografisini İzleyebiliriz (16 Haziran – Belgesel – Disney+)

YouTube player

Disney+’a sadece Stan Lee’ye odaklanan bir belgesel geliyor. Onu beklerken Marvel’ın 75 yılını anlatan “From Pulp to Pop” belgeseline de göz atabilirsiniz.

GIST’te Oyun Dünyası ile Buluşabiliriz (16-18 Haziran – Festival – İstanbul YeniKapı)

Türkiye’nin en büyük oyun etkinliği GİST (Gaming İstanbul) bir kez daha Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde oyuncularla buluşacak. Bu etkinlik büyük oranda dijital oyunlara odaklanıyor. Fakat masa üstü oyunlar da kendine etkinlikte yer buluyor. Geçen yıl FRPNet’in alanına gelerek bizlerle FRP oynayan herkese tekrar teşekkürler!

Gaming İstanbul hakkındaki haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

The Flash’e Gidebiliriz (16 Haziran – Film – Sinema)

YouTube player

DC’de arka arkaya gelen iptaller ve Ezra Miller’ın arka arkaya işlediği suçlar sebebiyle heves kırılmasıyla lekelenmişti The Flash. Buna rağmen film Michael Keaton’ı Batman rolünde geri getiriyor olmasıyla bile ilgimizi çekiyor. Ki duyumlara göre filmin bize sunacağı tek sürpriz de bu olmayacakmış.

Alakalı haberimize buradan göz atabilirsiniz.

Elemental’e Gidebiliriz (16 Haziran – Animasyon – Sinema)

YouTube player

Pixar’ın yeni filmi bu kez sinemalarda kendine yer buldu. Disney son yıllarda Pixar filmlerini vizyona getirmeden direkt Disney+’ta yayınlıyordu. Pixar da bu duruma tepki göstermişti. Seslerini duyurmuş olmalılar ki dört elementin vatandaşlarının huzur ve kısmi barış içinde yaşadıkları bir evrenden aşk hikayesi anlatacak olan Elemental, Haziran’ın ortasında vizyona giriyor.

Alakalı haberimizi buradan inceleyebilirsiniz.

Asteroid City’e Gidebiliriz (16 Haziran – Film – Sinema)

YouTube player

Son zamanlarda popüler filmleri yapay zeka yardımıyla Wes Anderson tarzında yeniden yaratma furyası oldu. Star Wars ve Yüzüklerin Efendisi gibi…

O yüzden bu kez gerçekten Wes Anderson tarafından çekilmiş bir film / fragman izlemek isteyebilirsiniz diye düşündüm. Yine birçok ünlü isimle dolup taşan bu filmde yıldız gözlemlemek için bir araya gelen bir grubun dünyayı tamamen değiştirecek olaylara tanık olmasını seyredeceğiz.

The Walking Dead: Dead City İzlemeye Başlayabiliriz (18 Haziran – Dizi – AMC)

YouTube player

The Walking Dead’in yan dizisi Dead City, AMC’de yayınlanmaya başlayacak. Biz de muhtemelen Netflix ya da Disney+ üzerinden takip edebileceğiz diziyi.

Steam Next Fest’te Yakında Çıkacak Oyunların Demo’larını Deneyebiliriz (19-26 Haziran – Oyun – Steam)

Steam Next Fest, önümüzdeki 6 ay içinde çıkması beklenen oyunların demo’larını oynayabildiğimiz bir etkinlik. 2023’ün ikinci yarısı da oyun dünyasında hareketli geçeceğe benziyor. Bu yüzden hangi oyunları deneyebileceğimizi merakla bekliyoruz.

Üstelik bu oyunlar arasında heyecanla beklediğimiz Broken Roads‘un da olma ihtimali yüksek. Zira ekip bizde bu beklentiyi yaratan bir paylaşım yaptı.

Aliens: Dark Descent Oynayabiliriz (20 Haziran – Oyun)

YouTube player

Geçen yıl Summer Game Fest’te haberdar olmuştuk bu oyundan. Bu yıl da oynanmaya hazır hale geldi oyun.

Crash Team Rumble Oynayabiliriz (20 Haziran – Oyun – Konsol)

YouTube player

Crash Team Rumble da bu yaz ortalığı karıştırmaya geliyor. Fakat bu oyunu PC üzerinden oynamak en azıdnan bir süre mümkün olmayacak.

Marvel: Secret Invasion İzlemeye Başlayabiliriz (21 Haziran – Dizi – Disney+)

YouTube player

S.H.I.E.L.D.’a odaklanacak olan yeni Marvel dizisi Secret Invasion ilk bölümüyle karşımıza çıkacak. Böylece MCU’da beşinci faz başlayacak. Disney+ yine her hafta bir bölüm yayınlayacak.

Alakalı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Final Fantasy XVI Oynayabiliriz (22 Haziran – Oyun – PS5)

YouTube player

Final Fantasy XVI’i yalnızca Play Station 5 üzerinden oynayabileceğiz.

Steam Yaz İndirimleri’nde İndirime Girsin Diye Beklediğimiz Oyunları Alabiliriz (28 Haziran – Oyun – Steam)

Yılın en çok beklenen etkinliği geldi çattı. Steam Summer Sale yine Haziran’ın son haftasında başlıyor. 2 yıl öncesine kadar “Steam’in doları 3 TL kabul ettiği son indirim olabilir” diyorduk. Geçen yıl bu fiyatı 10 TL’ye güncellediler. Belki bu kez de Steam’in doları 10 TL kabul ettiği son indirim olabilir. Bu yüzden almak istediğiniz oyunları bir gözden geçirmenizde fayda var. İki haneli fiyatlar artık kaçmaz. Zira yakında dört haneli fiyatları kanıksamaya başlayacağız gibi duruyor.

Pardon, kafa dağıtma listesiydi değil mi? Özür dilerim.

Sevimli şeylerden bahsedelim o zaman…

The Mandalorian’ın 3. Sezonunun Kamera Arkasına Bakabiliriz (28 Haziran – Ek İçerik – Disney+)

The Mandalorian’ın üçüncü sezonundan kamera arkası kesitleri 28 Haziran’da Disney+’a eklenecek. Çekimler dışında Grogu’nun nasıl vakit geçirdiğini öğrenmek isterseniz bu içerikleri kaçırmayın derim.

Üçüncü sezon için yazdığımız inceleme yazısına buradan göz atabilirsiniz.

Witcher’ın 3. Sezonunu İzlemeye Başlayabiliriz (29 Haziran – Dizi – Netflix)

YouTube player

The Witcher 3. sezonunun birinci kısmını yayınlayacak. Bu Geralt rolünde Henry Cavill’i gördüğümüz son sezon olacak. Dolayısıyla bazı seyirciler için dizinin final sezonu yerine geçecek olabilir.

Alakalı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Indiana Jones ve Kader Kadranı’na Gidebiliriz (30 Haziran – Film – Sinema)

YouTube player

Harrison Ford’u Indiana Jones rolünde son kez izleyeceğimiz Dial of Destiny de Haziran’ın son günü vizyona giriyor.

Ford’u gençleştirerek çektikleri sahne internette çok konuşulmuştu. Fragmanı da belli bir nostalji hissi yaratması üzerinden beğenilmişti. Alakalı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Jack Ryan’ın 4. Sezonunu İzlemeye Başlayabiliriz (30 Haziran – Dizi – Amazon Prime)

YouTube player

Jack Ryan dizisi de dördüncü ve final sezonuyla Amazon Prime’ a geliyor.

Ghost Trick: Phantom Detective Oynayabiliriz (30 Haziran – Oyun – Steam)

YouTube player

Nintendo’nun çok sevilen oyunlarından Ghost Trick: Phantom Detective bu ayın sonunda PC’ye çıkıyor.

Xbox PC Game Pass’e Eklenen Oyunların Tadını Çıkarabiliriz (Haziran – Oyun – Game Pass)

Bu oyunlardan Amnesia ve Dordogne bu ay çıkıyor ve çıktığı gibi Game Pass kütüphanesine ekleniyor. Ancak diğerleri de ilginizi çekebilir. Mesela The Big Con, 90’lar dönemine gönderme yapan komik ve eğlenceli bir oyun. Biz göz atmak isteyebilirsiniz.

Kütüphanemizdeki Eksiklerimizi İndirimlerle Tamamlayabiliriz (Haziran – Kitap – İthaki & Yordam Edebiyat & Desen Yayınları)

Bilimkurgu ve fantezi türünde açık ara en çok sayıda kitap yayımlayan İthaki Yayınları tüm Haziran boyunca %40 indirimli fiyatla satış yapacakmış. Bu indirim yalnızca kendi online mağazalarında geçerli. Sizin zaten aklınızda almayı istediğiniz kitaplar vardır. Ancak tavsiye etmemizi isterseniz…. Sabaha kadar kitap tavsiye edebiliriz. Siz en iyisi bizim kitap incelemelerini biraz karıştırıp kendinize uygununu bulmaya çalışın. İndirimli kitapları buradan inceleyebilirsiniz.

Tudem Yayın Grubu’nun çizgi romanlarını yayımlayan Desen Yayınları da hazirana indirim haberiyle başladı. Çizgi romanların tamamında hem online mağazasında hem de satış noktalarında sepette %50 indirim yapacağını duyurdu. Ne yazık ki bilimkurgu ve fantezi temalı çizgi romanları çok az. Fakat Paco Roca’nın kaleminin ne denli ilham verici olduğunu anlattığımız şu inceleme yazımıza göz atabilirsiniz.

China Miéville‘in romanlarını dilimize kazandıran Yordam Edebiyat da Haziran’ın ilk haftasında %40 indirim fırsatı sunuyor. Resmi duyuruyu buradan inceleyebilirsiniz.

Mayıs’ta Raflara Gelen Şu Kitapları da Haziran’da Okuyabiliriz

Bu kitapların hepsini teker teker tanıtmak mümkün olamayacak. O yüzden birkaç tanesine dikkat çekeyim yalnızca.

Çizgi roman efsanesi Alan Moore’un Swamp Thing’i üçüncü ve dördüncü cildine kavuştu.
Philip K. Dick‘in Dr. Gelecek romanı da nihayet raflara geldi.
İthaki noir dedektiflik hikayeleri yayımladığı Gölge serisine iki yeni kitap ekledi.
Fihrist Kitap ise Edgar Rice Burroughs konusunda verdiği sözleri tutuyor. John Carter‘ın bir cildini daha çıkardılar.
Nebula ve Hugo adayı Dönüştüğümüz Şehir 2022’den beri çıksın diye beklediğimiz bir kitaptı. Hatta Jeff Lemire’in Müjdeci çizgi romanı da öyleydi. 2023’te çıkmasını beklediğimiz kitaplar listesine buradan göz atabilirsiniz. Hatta Stephen King’in Fairy Tale’ı da yakında çıkacak olmalı.
Studio Ghibli’nin filme uyarladığı Kiki ikinci kitabına kavuşurken Radiant da dördüncü cildine kavuştu.
Disco Elysium’a ilham veren Şehir ve Şehir de yeni çevirisi ve kapağıyla tekrar raflara geldi.

Güzel bir haziran geçirmeniz dileğiyle…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.