Sinema Haberleri

Michael Keaton Batman Filmlerini Neden Bıraktığını Açıkladı

Michael Keaton Batman rolünü çok seviyordu. Fakat iki filmin ardından Tim Burton ile birlikte Batman filmlerine veda ettiler. Ünlü aktör üçüncü filmde yer almak istediğini ama Joel Schumacher‘in Batman’i anlamadığını söyledi.

Tim Burton’ın Batman filmleri hâlâ en iyi Batman filmleri arasında geçiyor. Önce Jack Nicholson‘ın canlandırdığı Joker’ın kaçan balonlarına üzüldük. Ardından da Batman Returns‘te Penguin ve Catwoman karakterlerini de çok sevdik.

Bu süreçte Michael Keaton Batman rolünde harikaydı. Fakat bu rolü ne kadar iyi oynadığını asıl sonraki filmlerde anladık. Zira Val Kilmer ve George Clooney çok başarılı aktörler olsalar da en iyi Batman aktörleri anketlerinde Keaton’ı geçemediler.

Michael Keaton Batman rolüne geri döndüğü şu günlerde katıldığı In the Envelope adlı podcast’t Batman’e dair konuştu. Batman’i oynamanın püf noktasını paylaştı bizlerle. Ünlü aktöre göre Batman olabilmek için Bruce Wayne’i anlamak gerekiyor. Çünkü Keaton’a göre hikaye Batman’e değil, Bruce Wayne’e ait.

Batman Filmleri Batman Hakkında Değil, Bruce Wayne Hakkında

Her daim Bruce Wayne idi. Hiçbir zaman Batman olmadı. Yani filmin adının Batman olduğunu, onun çok ikonik ve havalı olduğunu biliyorum. Kültürel anlamda ikonik. Hatta Tim Burton sayesinde artistik anlamda da ikonik. Tim gerçek bir sanatçı. Fakat ben başından beri konunun Bruce Wayne olduğunu biliyordum. İşin sırrı bu ve bunu daha önce söylemedim. Herkes ‘Batman, Batman, Batman şunu yapıyor, Batman şöyledir’ derken ben farklı düşünüyordum. ‘Hepiniz yanlış düşünüyorsunuz’ diyordum içimden. Bu tamamen Bruce Wayne ile alakalı. Yani ne tarz bir insan böyle bir şey yapar ki? Bir insan niye Batman olur ki?

Sonra üçüncü film geldi. Ben de yapamayacağımı söyledim. Yapamayacak olmamın sebeplerinden biri de Joel Schumacher‘dı. Biliyorsunuz vefat etti ve yeterince iyi bir insandı ama ölmeseydi de hakkında kötü biri demezdim. Onunla birçok toplantı yaptık ve bence mantığını anlaması için yeterli sayıdaydı bu toplantılar. Anlamasını bekliyordum, bir noktada neden yapmak istediği filmin yanlış olacağının mantığını anlar sanıyordum. Dolayısıyla defalarca konuştum. “Bence bu şekilde yapmamalıyız” dedim. Fakat onun fikirleri hiç değişmedi. En sonunda “Yok ben bunu yapamayacağım” diyerek uzaklaştığımı hatırlıyorum.

Bana “Neden her şey bu kadar karanlık ve üzücü olmalı anlayamıyorum” demişti. Ben de “Yani bir dakika bu adam neden Batman oluyor, biliyor musun? Hiç Frank Miller okudun mu? Yani çok basit değil mi neden öyle olması gerektiği?” demiştim.

Michael Keaton

Keaton’ın 90’lı yıllarda verdiği mücadele ne yazık ki haklı bir mücadele. Batman‘in nasıl bir karakter olması gerektiği hikayesinde son derece açık. Fakat onu konuşan balıklar konusunda espri yapabilecek bir adam olarak gören yönetmen ve senaristlerin sayısı da hiç az değil. Keaton çok sevdiği bu karakterin mahvoluşunun bir parçası olmak istememiş. Yaptığı açıklamaya göre bunu engellemek için de hayli uğraşmış.

Neyse ki şimdi yeniden Batman olmayı kabul etti. Umarız onun idealine uygun bir Bruce Wayne’i canlandıracaktır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.