Makaleler

Önümüzdeki Ay Neler Çıkacak? – Şubat 2022

Şubat ayı birçok yeni film, animasyon, bilgisayar oyunu ve kitapla dolu dolu geliyor. Biz de bunlardan bizi heyecanlandıran başlıkları bir listede topladık.

Şubat ayında geleceğini duyurduğumuz birçok ilgi çekici yapım vardı. Biz de bu haberlerimizi bir araya toplayıp derli toplu sunalım dedik.

Bakalım siz Şubat ayında en çok hangisini heyecanla bekliyor olacaksınız.

Şubat 2022: Film / Animasyon / Dizi

Film ve animasyonların çıkış tarihi olarak Amerika’da açıklanan tarihleri kabul ettik. Büyük yapım olmayan filmlerin sinemalara gelmesi durumu sinemaların anlaşma ve isteklerine bağlı. Bu yüzden burada verdiğimiz tarihlerin bir kısmı Türkiye ile tam uymayabilir.

Nightmare Alley: 1 Şubat (HBO Max & Hulu)

YouTube player

Nightmare Alley sinemalara gelsin de Guillermo del Toro’nun karnavallı filmini böylesi muhteşem bir kadroyla izleyelim diye bekledik de bekledik. Film 17 Aralık’ta vizyona girdi. Cate Blanchett, Bradley Cooper, Willem Dafoe, Ron Perlman, Mary Steenburgen, Rooney Mara, Holt McCallany, Toni Collette, Tim Blake Nelson, Jim Beaver, Richard Jenkins ve Paul Anderson‘ın rol aldığı film R rating (18+) etiketiyle geldi. Fakat Türkiye’de gösterime girmedi.

Deadline‘ın haberine göre Guillermo del Toro çekimler sırasında bazı sahneleri siyah beyaz izlemiş ve gördüğü şeyden çok memnun kalmış. Bu yüzden filmin siyah-beyaz versiyonu da Nightmare Alley: Vision in Darkness and Light adıyla geçtiğimiz günlerde sinemalarda gösterildi. Ama tabii ki yine Türkiye’de gösterime girmedi.

Şubat ayı itibariyle Nightmare Alley, orijinal renkli haliyle HBO Max’te yayınlanacak. 2022’nin sonuna kadar da HBO Max’te kalmaya devam edecek. Şubat ayına yetişmez muhtemelen ama HBO Max’in Türkiye’ye geleceği tarih de çok uzak değil. Nihayet izleyebileceğiz galiba filmi.

Nightmare Alley’in detaylarından bahsettiğimiz haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Last Looks: 4 Şubat

YouTube player

Mel GibsonCharlie HunnamMorena Baccarin ve Clancy Brown‘ın oyuncu kadrosunda bulunduğu Last Looks filmi Türkiye’de henüz bir vizyon tarihine sahip değil. Komedi, polisiye ve aksiyon türlerini karıştıran film Howard Michael Gould‘un Waldo kitaplarından uyarlanıyor.

Charlie Hunnam, cinayet işlerinden elini eteğini çekmek isteyen dedektif Waldo‘yu canlandıracak. Fakat Morena Bacccarin’in canlandırdığı Nascimento, Waldo’nun huzur dolu günlerine bir son verecek. Zira Mel Gibson’ın canlandırdığı ünlü aktör Alastair Pinch’in eşi cinayete kurban gitmiş. Bu yüzden de Waldo’nun şapkasını takıp mesleğine dönmesi gerekiyor.

Filmin detaylarını içeren haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Moonfall: 4 Şubat (Sinema)

YouTube player

Moonfall, Türkiye’de de 4 Şubat’ta sinemalara gelecek. Halle BerryPatrick Wilson ve Donald Sutherland gibi ünlü oyuncuların yer aldığı Moonfall, bir felaket senaryosu anlatıyor. Bu kez Ay yörüngesinden çıkarak Dünya’ya çarpıyor. Filmde de bu olayın hem öncesindeki hem de esnasındaki felaketleri izliyoruz. Filmin yönetmeni de CV’si felaket filmleri ile dolu bir isim: Roland Emmerich.

Okurlarımızın sandığının aksine filmde Boğaç yer almıyor. Ne yazık ki Boğaç yerine John Bradley var kadroda.

Filmi tanıttığımız haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Death on The Nile: 11 Şubat (Sinema)

YouTube player

Kenneth Branagh, Agatha Christie‘nin ünlü romanlarını sinemaya uyarlamaya devam ediyor. Doğu Ekspresi’nde Cinayet filminde yıldızlar geçidi yapmışlardı. Yine de Branagh’ın filmi pek de iyi yorumlar almayı başaramamıştı. Nil’de Ölüm romanından uyarlanacak ikinci filmdeki tek yıldız isim Gal Gadot olacak. Branagh da yine kendi yönettiği filmde başrol oyunculuğu da yapıp Hercule Poirot’yu canlandıracak.

Death on the Nile, 11 Şubat’ta Türkiye’de vizyona giriyor. Filmi tanıttığımız yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Bigbug: 11 Şubat (Netflix)

YouTube player

Netflix’in filmi Bigbug, 2050 yılında evdeki hizmetçi androidlerin çıldırıp ev sakinlerini rehin aldığı bir hikaye anlatıyor. Filmin yönetmenliğini Jean-Pierre Jeunet yapıyor. Jeunet’yi Amélie‘nin muhteşem yönetmeni olarak biliyor olabilirsiniz. Tabii Alien filmlerini mahveden adam olarak bilmeniz de olası.

Komedi bilim kurgu türündeki film 11 Şubat’ta Netflix’te yayınlanacak.

The Amazing Maurice: 13 Şubat

Terry Pratchett’ın Diskdünya romanlarından çocuklar için yazdığı Muhteşem Maurice ve Değiştirilmiş Fareleri animasyona uyarlandı. Hem de Hugh LaurieDavid TennantDavid Thewlis ve Emilia Clarke gibi oyuncuların sesleriyle. Animasyon Sky Cinema üzerinden yayınlanacak. Daha önce yayın tarihini 13 Şubat olarak duyurmuşlardı. Fakat ne fragman geldi ne de bir haber. Türkiye’den nasıl izleyeceğimiz de henüz belli değil. Heyecanla ve umutla bekliyoruz.

The Amazing Maurice, bir anda akıllanıp konuşmaya başlayan bir kedi ile bir grup farenin insanları dolandırma hihayesini anlatıyor. Tabii ki planlarının işlemesi için yanlarında bir de saf bir kavalcı çocuk olmalı. Ne yazık ki akıllanmak düşünmeyi beraberinde getiriyor. Düşünen zihin de düşünmeye devam ediyor. Bir noktada fareler sorgulamaya başlıyorlar: Fareyi fare yapan nedir?

Animasyon için yaptığımız haberimizi buradan okuyabilirsiniz. Animasyonu gelecek diye romanı da hızlıca okuyup incelemiştik. İnceleme yazımız da burada.

Uncharted: 18 Şubat (Sinema)

YouTube player

Oyundan uyarlanan filmlerin popülerliği de Tom Holland’ın popülerliği gibi gittikçe artıyor. Bu ay Uncharted oyunundan uyarlanan film başrollerinde Tom Holland ve Mark Wahlberg ile geliyor. Film, oyunun birçok ikonik sahnesine yer veriyor. Holland, filmin kendisini fiziksel anlamda çok zorladığını söylemişti. Oyunu da Spiderman: Homecoming setinde oynayıp bitirdiğini itiraf etmişti. Zira Sony için Spider-man filmi yapmanın en iyi yanlarından birinin onu kabininde bekleyen PlayStation ve Sony oyunları olduğunu dile getirmişti.

Dolayısıyla Spider-man çekimlerinden kalan boş vakitlerinde Sony’nin oyunlarını deneyebiliyormuş. Uncharted bazı ülkelerde 10 ve 11 Şubat’ta vizyona girecek. Ancak Amerika ve Türkiye’de sinemalara 18 Şubat’ta gelecek.

Uncharted’a dair haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

The Cuphead Show: 18 Şubat (Netflix)

YouTube player

2017’de çıkan, tamamı elle çizilmiş olan ve 30’lar dönemi çizgi filmlerini anımsatan Cuphead oyunu, Netflix ile çizgi film oluyor. Yani Netflix çizgi filmmiş gibi görünen oyuna çizgi film yapmış. Harika! Üstelik bu sürprizi aylarca haber de vermedi. Çizgi filmin varlığından, çıkacağı tarihten tam bir ay önce haberimiz oldu.

Cuphead çizgi filmine dair yazdığımız haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Vikings – Valhalla: 25 Şubat (Netflix)

YouTube player

Vikings dizisinin yapımcıları biten dizinin ardından Vikings: Valhalla dizisi için tekrar bir araya geliyor. Valhalla’nın ilk sezonu 25 Şubat’ta Netflix’te yayınlanacak.

Şubat 2022: Bilgisayar Oyunları

Steam Çin Yeni Yılı İndirimleri 3 Şubat’ta sona erecek. Ancak Steam Şubat ayında oyunculara bir etkinlik daha sunacak. 21-28 Şubat tarihleri arasında Steam’in Next Fest etkinliği başlayacak. Bu etkinlik sırasında 2022 yazının sonuna kadar çıkması beklenen oyunların demo’larını oynayacağız. Hangi oyunların demo’larını oynayabileceğimizi tahmin ettiğimiz (biraz eskimiş) yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Şubat ayında çıkacak heyecan verici birçok bilgisayar oyunu var. Fakat muhtemelen spotlar Elden Ring’in üzerinde olacak.

Life is Strange Remastered (1 Şubat)

Chloe ve Max’in Arcadia Bay’de yaşadıklarını anlatan ilk Life is Strange oyunu yenilenmiş grafikleriyle geliyor.

Hikaye anlatımı açısından gayet iyi bir iş çıkaran oyunun Remastered versiyonunu dilersek True Colors ile birlikte bir paket halinde alabileceğiz.

Dying Light 2 (4 Şubat)

Dying Light’ın ikinci oyunu 4 Şubat’ta çıkıyor. Steam‘de ön sipariş fiyatı standart sürümle 349 TL’den başlıyor. Çoklu oyunculu, zombili, açık dünya oyunu Dying Light 2, çıktıktan sonra 5 yıl boyunca içerik almaya devam edecek. Oyuna dair “500 saatlik oynanabilir içerik” iddiaları ortaya atılmıştı. Ancak bunun doğru olmadığı, hikayenin yaklaşık 20 saat süreceğini öğrenmiştik.

Yine de oyuna olan ilgi azalmadı.

Oxenfree II: Lost Signals (8 Şubat)

Geliştirici stüdyosu Netflix tarafından satın alındıktan sonra Oxenfree’nin devam oyununun akıbeti hayranlarını endişelendirmişti. Ancak Netflix, Oxenfree II’nin geliştirilmesini engellemeyeceğini duyurmuştu. Yine de oyun bu gelişmelerden çok kısa süre sonra çıkıyor. Yani acaba oyun tam bitmeden mi piyasaya çıkacak diye düşünmeden edemiyoruz.

Oyunun çıkış tarihi hâlâ resmi olarak duyurulmadı fakat sızıntı bilgilere göre 8 Şubat’ta geleceğini söylemiştik.

Total War: Warhammer III (17 Şubat)

YouTube player

Total War: Warhammer serisi üçüncü oyunda birçok yenilikle geliyor. Hem Total War hayranlarını, hem de Warcraft hayranlarını mutlu edecek gelişmeler ve yeni mekanikler duyuruyorlar. Öyle ki, her iki seriye ilgi duymayanların dahi ilgisini çekebilecek fragmanlar çıkardılar.

Total War: Warhammer III, 17 Şubat’ta çıkacak. Oyunu tanıttığımız haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Elden Ring (25 Şubat)

Dark Souls’un yaratıcılarından gelecek Elden Ring yıllarca en çok beklenen oyunlardan biri oldu. Fakat geçtiğimiz günlerde bu şanını resmileştirerek Steam’de dilek listesine en çok eklenen oyun haline geldi. Birinciliği de Dying Light 2’nin elinden almış oldu.

Elden Ring giydiğiniz botun şekline göre kumdaki ayak izlerinizi değiştirecek denli detaycı bir yapım olacakmış. İlk oynanış videosu da gayet iyi duruyordu. Çok büyük bir aksilik olmadığı sürece 2022’de en çok konuşacağımız oyunlardan biri olacak.

Haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Şubat 2022: Kitaplar

Ne yazık ki yayıncılar yayın programları konusunda ketum davranmayı seviyorlar. Çoğu yayınevinin bastığı kitaplar hepimize sürpriz oluyor.

Delidolu Diskdünya romanları için 2022 planlarını açıkladı, buradan inceleyebilirsiniz. Fakat kitaplar için kesin tarihler vermedi.

Yalnızca İthaki net tarihlerle konuşarak Şubat ayında yayınlayacağı 3 kitabı paylaştı. İthaki’nin programında bir bilim kurgu, bir korku, bir de fantastik roman var. Yayınevinin tüm türlere adil yaklaşımını simgeleyen bir yayın takvimi mi bu yoksa?

Robots and Empire – Robot #4 – Asimov

İthaki yıllarca basamadığı Vakıf ve Robot serilerine tam gaz geri döndü. 2021’de Vakıf’ı tamamlayıp Robot serisine başlamıştı. Hatta Robot serisinin ilk kitabı, İthaki’nin bastığı 2000. kitaba denk gelmişti.

2022’nin Şubat ayında da Robot serisinin son kitabına kavuşacağız.

Mexican Gothic – Silvia Morena-Garcia

Mexican Gothic, yeni evlenmiş kuzeninden kocasının onu öldürmeye çalıştığına dair bir mektup alan ana karakterin hikayesini anlatıyor. Korku romanı hikayesi, teması ve anlatımı açısından Rebecca’nın yazarı Daphne du Maurier ve ünlü yazar/yönetmen Guillermo del Toro‘nun tarzını anımsatıyor (diyorlar).

Roman 2020 yılında okurların oylarıyla Goodreads En İyi Korku Romanı ödülünü kazanmıştı. İthaki yayınları da romanı Karanlık Kitaplık serisinin bir parçası olarak Şubat ayında çıkaracağını duyurmuştu.

Gideon the Ninth – Tamsyn Muir

Tamsyn Muir’in 2019’da yazdığı roman, Yeni Zelanda’lı yazarın ilk romanı. İmparatorluk için çalışan Necromancer’lar birliğini ve bu birliğin kılıç ustasına odaklanan hikayesiyle Gideon the Ninth, 4 kitaplık Locked Tomb serisinin ilk kitabı.

Roman 2020 yılında Locus En İyi İlk Roman ödülünü kazanmayı başarmıştı. Goodreads üzerinde de yüksek bir değerlendirme puanı kazanmıştı roman. Ancak bazı eleştirmenler ve edebiyat camiasının incelemeleri yazarın acemiliğinin hikayesinden belli olduğunu söylemişti.

İthaki yayınları, Muir’in eserini Şubat ayında fantastik romanlarına ekleyeceğini duyurmuştu.

Zaman Hırsızı – Terry Pratchett (Ölüm #5)

Delidolu Yayınları Diskdünya romanlarını basmaya tüm hızıyla devam ediyor. Biz de Pratchett’ın iğneleyen komedisine ve fantastik tasvirlerine aç, hep bir sonraki romanı bekliyoruz.

Diskdünya’da en son Gerçek romanına kavuşmuştuk. Ankh-Morpork sakinleri gazetecilik kavramıyla tanışmıştı. Neyin haber değeri taşıdığı, neyin gerçek olduğu gibi konulara kafa yormak zorunda kalmıştı. Sıradaki roman Zaman Hırsızı olacak. Bu kitapla Diskdünya romanlarının en sevilen alt serilerinden biri olan Ölüm serisi sona erecek. Bu yüzden kitabın gelmesi hem bir sevinç, hem de bir hüzün yaratıyor.

Delidolu kitabın tam ne zaman yayınlanacağını söylemedi. Ancak kapağı da hazır olduğu üzere Şubat ayı içinde yayınlanacağını tahmin ediyoruz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Harry Potter'da Rol Almayı Reddeden Ünlüler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.