Oyun Haberleri

Total War: Warhammer III, 17 Şubat 2022’de Geliyor

Total War: Warhammer III oyunu bilgisayar için 17 Şubat 2022’de gelecek. 345 TL fiyatıyla ön satışta olan oyun Ogre Kingdoms, boss ve siege mekaniği gibi yenilikler getiriyor.

Total War serisine Warhammer III eklenecek haberimizi sizinle daha bu yılın Şubat ayında paylaşmıştık. Meğer oyun da o duyurumuzdan neredeyse 1 yıl sonra çıkacakmış. Warhammer III 17 Şubat’a kadar Steam, Microsoft Store, Epic Game Store ve Xbox Game Pass for PC üzerinden ön siparişe açık.

Ogre Kingdoms Ek Paketi

Ön sipariş veren oyuncular Ogre ırkının bonus içeriklerine ücretsiz sahip olacaklar. Ancak, Ogre Kingdoms ek paketine sahip olmak için illa ön sipariş vermenize gerek yok. Zira ek paket oyun çıktıktan sonra da satışta olacak. Ön sipariş bu ek paketi yalnızca ücretsiz edinmeye yarıyor.

Ogre’lar savaşmayı, yağmalamayı ve ziyafet vermeyi seven bir dev ırkı. Orduları da yalnızca ogre savaşçılarından oluşmuyor, ilkel yaratıklar da kullanıyorlar. Hem uzak mesafe saldırıları ile düşmanın savunma hattını zorlayabiliyorlar, hem de hat çökünce yaratıklarının üzerine binen ogre’larla savaş alanını yıkıp geçebiliyorlar. Ogre Kingdoms tanıtım fragmanını aşağıya koyduk.

YouTube player

Genişleyen Warhammer Haritası ve Irkları

Warhammer III ile Total War: Warhammer haritamız daha da genişliyor. Hem ilk hem de ikinci oyuna sahip olan kişiler ikinci oyunu her iki oyunun haritasının birleşiminden oluşan haritada oynayabiliyorlardı. Ayrıca ikinci oyunda ilk oyunun ırklarına da erişebiliyorlardı. Üçüncü oyun da bunu devam ettirecek. İlk iki oyuna sahipseniz üçüncü oyunu tüm Warhammer oyunlarının haritalarının birleşiminden oluşan kocaman bir harita üzerinde oynayabileceksiniz.

Yukarıdaki haritada kırmızı ile gösterilen bölge Total War: Warhammer I’in haritasıydı. İkinci oyunun bölgesi ise mavi ile çevreleniyor. Eğer iki oyuna da sahipseniz ikinci oyunda kırmızı bölgeyi de kullanabiliyordunuz. Üçüncü oyun ise morla işaretlenmiş bölgeyi haritaya ekleyecek. Bu arada haritanın Dünya ile benzerliği sadece görsel benzerlik olarak kalmayacak. Uzakdoğu teması da üçüncü oyunda kendisine yer bulacak. Ayrıca üçüncü oyunun, diğer oyunlara benzer şekilde, ek paketler olmadan 6 ırk içereceğini de söyleyelim.

Yeni Mekanikler

Üçüncü oyun aynı zamanda Warhammer dünyasına yeni mekanikler getiriyor. Siege mekanikleri, fortification ve savunma barikatları kurma gibi mekanikler önceki Warhammer oyunlarında yoktu. Fakat Total War oyunlarında bu tarz mekanikleri daha önce de görmüştük. Bu oyun eski Total War oyunlarının mekaniklerini alıp onları yeniden düzenleyerek Warhammer dünyasına taşıyor. Artık malzeme tedariği (supply) gibi bir mekanik de olacak şehirlerde.

Diğer bir yenilik ise boss fight. Normalde diğer Total War oyunlarının hiçbirinde boss fight diyebileceğimiz fazları olan bir dövüş olmuyordu. Çok zorlayıcı ve sıkıntı yaratan olaylar oluyordu. Mesela Total War: Attila’da Attila’nın ordularının saldırması gibi. Ya da Moğol istilası genel olarak Total War oyunlarında can sıkan bir olaydır. Fakat bu kez Survival Battle diye yeni bir savaş tipi geliyor. Bu tip savaşlarda önce düşman ordu dalgaları geliyor ve bu fazlar bittikten sonra da boss üniteler geliyor. Videosunu buradan izleyebilirsiniz.

YouTube player

Yapay Zeka ve Zorluk Seviyeleri

Yapay zeka konusunda Warhammer III çok bir gelişme göstermemiş gibi duruyor. En azından ilk inceleme videolarından anladığımız bu. Normal zorluk seviyesinde yapay zeka ile yönetilen ordular çok başarılı taktikler yapamıyor. Fakat zorluk seviyesi değişince ne olduğunu görebileceğimiz kadar çok video yayınlanmadı henüz. Bilgisayarın yönettiği orduların taktik problemleri tüm Total War oyunlarında var zaten. Fakat Warhammer serisinde işler biraz daha kötü olabiliyor. Zorluk seviyesi diğer oyunlarda düşman orduların taktiklerinin kalitesini değil, bonuslarını artıyordu. Yani örneğin siz legendary zorlukta oynuyorsanız bilgisayarın oynadığı ordular pasif deneyim puanı alarak çok güçleniyorlardı. Çok kısa sürede en gelişmemiş ünitelerine sahip ordular bile korkunç bir güçle saldırabiliyordu.

Warhammer’in ilk oyununda bu balans problemi çok sıkıntılıydı. Fakat ikinci oyunda bu problemlerin çoğu çözülmüştü. Artık daha keyifli ve eğlenceli karşılaşmalar yaşayabiliyorduk. Yakın mesafede dövüşen üniteler yine biraz güçsüz kalıyordu fakat büyüler ve uzak mesafe saldırıları ile bu dengesizlik aşılabiliyordu.

Şimdi hem Dark God’ların mekaniklerine yenilikler geliyor hem de büyü lore’una ağırlık veriliyor. Belki üçüncü oyunda da yine farklı bir mekanik ile karşılaşmaların rengi değişir. Belki bu kez daha çok büyü savaşları göreceğimiz bir oyun bekliyordur bizi. Kılıçtan, oktan, büyüden ziyade umarız ki yapay zekada ve zorluk seviyelerinde yine bir iyiye gitme görürüz.

Teşekkürler Blactecon.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ottomania - Osmanlı Tokadı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.