Makaleler

Yapım Aşamasındaki Gözden Kaçan Çizgi Roman Film Uyarlamaları

comic-book-movie

Geçtiğimiz yıllara ve yakın geleceğe baktığımızda Hollywood’da çizgi romanseverlerin altın yıllarının yaşandığını söylemek çok yanlış olmayacak sanırım. Bu ay gösterime giren Deadpool’dan önümüzdeki aylar ve senelerde perdede yer bulacak Batman v Superman, Suicide Squad, Civil War vs. çarşaf çarşaf yayın programları hobi siteleri ve sosyal medyada yerini çoktan almış durumda.

Lakin çizgi roman dünyası DC ve Marvel’dan ibaret değil. Ana akımın dışında kalan bir çok çizgi romanın da şu an itibariyle filmleri yapılıyor, ama bunlar en popüler kahramanlar kadar kendine yer bulamıyor.

Gelin Whatculture editörü David Gelmini’nin derlemesiyle bu gözden ırak kalmış yapımlara bir göz gezdirelim.

Spawn

spawn

Çatışma sırasında öldürülüp bir iblis olarak hayata döndürülen eski CIA ajanı Al Simmons’ı en son beyazperdede gördüğümüzden bu yana 20 yıl geçti. Spawn hakkında yapımcısı Todd McFarlane’den öğrenebildiğimiz son bilgi filmin senaryosunun bitmek üzere olduğu. Oldukça kısıtlı bir bütçeyle çekileceği belirtilen Spawn’ın R-rated olması planlanıyor.

Bananaman

bananaman

Açıkçası böyle bir süper kahraman olduğunu ben de bilmiyordum. 1980’lerde piyasada olan çizgi romanın kendine ait bir çizgi dizisi bile varmış. Güçleri Superman ile oldukça benzerlik gösteren Bananaman, mücadele esnasında daha fazla muz yiyerek gücüne güç katıyor ve Doctor Gloom (!) gibi kötü karakterleri alt etmeye çabalıyormuşmuş. Elimizde 2014 yılındaki teaser posteri dışında herhangi bir bilgi olmayan filmi açıkçası çok da umursadığımı söyleyemeyeceğim, yalan yok.

Naruto

naruto

Bazılarınızın Bananaman’dan sonra gözlerinin açıldığını görür gibiyim. Burada durup size Naruto’yu anlayacak değilim ama manganın Lionsgate firması tarafından kanlı canlı filminin çekileceği bilgisini verebilirim. Filmin yönetmenlik koltuğunda Michael Gracey oturacakken gösterim tarihi hakkında herhangi bir bilgi şimdilik mevcut değil.

100 Bullets

100-bullets-resim3

Tanıdık bir sima daha. Ülkemizde Çizgi Düşler tarafından yayımlanan 100 Kurşun çizgi roman serisinin incelemesini sizlerle paylaşmıştık. Brian Azzarello’nun intikam temalı hikayesinin yapımcılığını Warnes Bros üstlenirken yapımcılığını Tom Hardy yapacak. Hardy’nin filmde oyuncu olarak da yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. Detaylar burada.

Terra Formars

terra-formars

Bir bilimkurgu mangası diyebileceğimiz Terra Formars’ın yönetmenliğini meşhur Japon yönetmen Takashi Miike yapacak. Benim gibi mangaya yabancı olanlar için konusunu kısaca özetlemek gerekirse, insanoğlu Mars gezegenini insan yaşamına uygun hale getirme çalışmaları sürdürmüş ve 500 yılın sonunda haydi bakalım nasıl olmuş diye Mars’a doğru yola çıkmıştır. Lakin işler planlandığı gibi gitmemiş ve Kızıl Gezegen devasa yaratıkların terör estirdiği bir yer haline gelmiştir. Bunu düzeltmek de tabii ki askeri yetkililere düşmektedir.
Japonya’da önümüzdeki Nisan ayında gösterime girecek filmin dünya çapında yer bulup bulamayacağını alacağı tepkiler belirleyecek gibi görünüyor.

Wilson

wilson

Aksiyon sahneleri ve süper güçlerden darlananlar için hayat, aşk ve trajedi içeren bir çizgi roman Daniel Clowes’un Wilson’ı. Craig Johnson’ın yönetmenliğini yapacağı uyarlamanın başrolünde Woody Harrelson’ı göreceğiz. Mendilleri hazırlayın…

Big Hero 6 – 2

big-hero-6-resim

Disney’in Oscar’lı animasyonu Big Hero 6 aslında Marvel’in sahip olduğu bir çizgi roman. (Evet, Johnny Depp’in Oscar’ı yok ama Baymax’in var) 657 milyon dolar hasılat yapmış ilk filmin yönetmenleri Don Hall ve Chris Williams bir devam filmi çekmek istediklerini her fırsatta belirtirken son açıklama Toronto Sun gazetesine verdiği bir röportaj sırasında Stan Lee’den geldi.

Bu arada filmin çizgi romandan oldukça farklı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Yine de Baymax’i çirkin yeşil bir yaratık yerine Michelin adamı şeklinde tasvir etmeleri bence fena olmamış. Bekliyoruz efendim.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.