İncelemeler

Legend of Grimrock 2 İncelemesi

legend-of-grimrock-2

Legend of Grimrock efsanesi, Legend of Grimrock 2 isimli ikinci oyun ile devam ediyor. Bu sefer karanlık zindanlarda tuzaklarla dolu mağaralarda değil gün ışığında hikayemize başlıyoruz.

Legend of Grimrock oyununda, oynadığımız tutsaklar, esir oldukları yaratıklarla dolu zindanlardan kaçmaya çalışıyordu. Bu sefer ise işler biraz daha farklı.

Karakterlerimiz, bir gemide tutsak olarak yolculuk ederken bir fırtına sonrası gemi hasar görüyor ve karaya oturuyor. Hasar gören gemiden fırlayan kafesimiz de karaya vuruyor ve biz de çıkmak için yol aramaya başlıyoruz. Kafesten çıktığımızda bir sahilde buluyoruz kendimizi. Nex isimli bir adanın sahilinde dev kaplumbağalar görüyoruz ancak buradan kurtulmak zorundayız.

İlk başlarda elimizde sadece sopa, taş gibi silahlar var. Kısıtlı çabalarımızla sahilden ilerleyip sahilin iç kısımlarına doğru ilerliyoruz. İşte bulmacalarımız da başlıyor.

potion_and_spell_panel

Legend of Grimrock 2’deki bulmacalar, ilk oyundaki bulmacalara benziyor. Doğru kombinasyonları bularak kapıları açmak veya yerdeki taşlara doğru sırayla basıp bir geçiti açmak gibi bulmacalar bu oyunda da var ancak bazıları ilk oyundakilerden biraz daha zor. Hatta oyunun en başlarında karşılaştığımız ikinci bulmaca bile bir süre uğraştırıyor. Size bir ipucu vereyim; bulmacaları çözmek için sadece karakterlerinizi ve hareketlerinizi değil, elinizdeki eşyaları da kullanın.

Oyunun dövüş sistemi de ilk oyundaki ile aynı. Karakterimizin sağ ve sol eline birer eşya veriyoruz. Farenin ile hangi silahın üstüne basarsanız karakterimiz hemen o eşyayı kullanıyor. İlk başta dev kaplumbağalar ile karşılaşıyoruz ancak kısa bir süre sonra oyunun ilk büyük canavarı ile dövüşe giriyoruz. Oyunun henüz başı olduğu için bu yaratığa dikkat edin, üzülebilirsiniz. Gerçi hemen öncesinde oyunu kaydetme imkanı elde ediyoruz. Dövüşlerde dikkat etmeniz gereken bir konu ise düşmanınızın hamlelerini analiz etmek. Yaratıklar ve düşmanlar belirli bir hareket aralığı ile saldırıyorlar. Sürekli hareket ederek onların hamlelerinden kaçabilir, doğru açı ve zamanı yakalayarak etkili vuruşlar yapabilirsiniz. Dövüşlerde yerinizde sabit kalmamanızı öneririm.

1

Büyü yapmak ise biraz daha farklı. Büyü yaparken doğru runlere doğru sırada basmanız gerekiyor. Aslında basmanız değil, farenizi basılı tutarak sürükleyebiliyorsunuz da. Büyücü karakter yaratmak oyuna farklı bir tat katıyor. Mutlaka partinize bir büyücü alın derim.

Oyunun kayıt sisteminde ise güzel bir yenilik yapılmış. Belirli bölgelerde göreceğiniz havada süzülen mavi kristaller ile hem canınızı doldurabilir hem de oyunu kaydedebilirsiniz. Taşı art arda hemen kullanamıyoruz, kristalın şarj olmasını beklemek zorundayız ama çok uzun sürmüyor, merak etmeyin.

Legend_of_Grimrock_2_screenshot_1

Oyunda beğendiğim bir özellik de gece-gündüz sistemi oldu. Bu kadar küçük bir detay bile yaşayan bir dünyada olduğunuzu size hissettiriyor. Bununla birlikte etraftan topladığınız otlar ve malzemelerle değişik iksirler de yaratabiliyorsunuz.

Bir yandan düşmanlara karşı savaşıp yolunuzu bulmaya çalışırken yiyecek bir şeyler bulmaya da özen gösterin. Karakterleriniz açlıktan ölebilirler. Bu nedenle yanınızda mutlaka yiyecek bir şeyler bulundurun.

legend-of-grimrock-2-ss

Oyunda İnsan, Minotaur, Lizardman, Insectoid ve Ratling ırklarından birini seçebiliyoruz. Sınıflarda ise Alchemist, Barbarian, Battle Mage, Fighter, Knight, Rogue ve Wizard sınıfları var. Karakterlerinizi yaratırken dengeli bir parti yaratmaya özen göstermenizi öneririm.

Grafik anlamında da ilk oyundan sonra iyileştirmeler yapılmış. Etrafa baktığınızda gerçekten etkileyici manzaralar ile karşılaşabiliyorsunuz.

Legend_of_Grimrock_2_screenshot_2

Hikayenin senaryo ekibinde Planescape: Torment, Fallout, Icewind Dale gibi oyun tarihinin muhteşem RPG’lerinde de bulunmuş olan Chris Avellone da yer almış. Güzel bir hikaye ile karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Oyun bol bol bulmaca ile dolu olduğu için oyun hakkında çok fazla bilgi veremiyoruz ancak eski tarz RPG seviyorsanız Legend of Grimrock 2’yi oynayın; hatta ilk oyunu oynamadıysanız onu da mutlaka oynayın. Legend of Grimrock 2 oyununda 20 saatten fazla oynama süresi var. Bunun dışında Dungeon Editor kullanarak kendi haritalarınızı yaratabilir ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Oyunu hemen buradan satın alabilirsiniz. İyi oyunlar ve kurtulmalar!

GameTron ekibinin çektiği oynanabilirlik videosuna bakarak oyunun ilk dakikaları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.