Röportajlar

Erin M. Evans Röportajı

erin-m-evans-roportaj-banner

Son zamanlarda Unutulmuş Diyarlar (Forgotten Realms) kitaplarını okuyan FRP ve fantastik edebiyat severler, Erin M. Evans adına oldukça aşinadır. Son dönemde yayınlanan en başarılı Unutulmuş Diyarlar kitaplarında Erin M. Evans imzasını yazar olarak görüyoruz.

201o yılında yayınlanan The God Catcher kitabıyla adını duyduğumuz yazar; yakın zamanda çıkacak olan ve Unutulmuş Diyarlar tarihçesini değiştirecek The Sundering olayında yer alacak “The Adversary” kitabı ile diyarı şekillendirmeye hazırlanıyor. Biz de kendisi ile biraz kendisinden biraz Unutulmuş Diyarlar’dan biraz FRP’den bahsettik.

İşte kendisi ile yaptığımız samimi, keyifli röportaj;

Her şeyden önce çok büyük bir hayranınız olduğumu söylemek istiyorum. Şirket bünyesindeki çoğu yazara, pek çok kitaplarını okuduktan sonra ısındım ama sizin sadece iki kitabınızı (Brimstone Angels ve Lesser Evils) okuduktan sonra sıkı bir takipçiniz oldum ve kitaplarınız tek kelimeyle destansıydı!

Sencer Coşkun: Bize kendinizden bahsedebilir misiniz? İnternette sizin hakkınızda çok bilgi bulamadık.

brimstone-angels-coverErin M. Evans: Şu ana kadar üç roman yazdım, hepsi Unutulmuş Diyarlar’da geçiyor. (The God Catcher, Brimstone Angels and Brimstone Angels: Lesser Evils). Seattle’da kocam ve oğlumla yaşıyorum. Oğlum iki yaşına girmek üzere. Üniversitede antropoloji okudum (güzel sanatlara biraz yeteneğim de vardı) ama bu işin bana göre olmadığına karar verdim. Dört yıldır Wizard of the Coast’ta editörlük yapıyordum ve MMORPG oyunu olan TERA üzerinde de çalıştım. Unutulmuş Diyarlar üzerindeki favori diyarlarım Rashemen ve Waterdeep. Ve tabii ki favori oyun karakterim de hep tiefling warlock olmuştu. (Kitaplarının baş karakteri olan Farideh’e gönderme yapıyor. Farideh de tiefling ırkına mensup bir warlock; cehennemden güç çeken bir tür büyücü)

Sencer Coşkun: Yazmaya nasıl başladınız? Sizi yazmaya iten dürtü neydi?

Erin M. Evans: Her zaman hevesli bir okuyucuydum ve hikaye anlatmayı da hep sevmişimdir. Yazmaya başlama sebebim ise şu; beğenmediğim bir kitap okumuştum ve daha iyisini yazabileceğimi düşünmüştüm. 15 yaşındaydım ve daha iyisini beceremedim. Ama bunun farkında değildim ve yazmaya devam ettim. Sonunda fark ettim ki gerçekten bu işten zevk alıyorum ve son işlerimle de yeterince iyi olduğumu düşünüyorum. :)

Sencer Coşkun: WotC ile karşılaşmanızı ve işe başlama sürecinizi anlatabilir misiniz?

Erin M. Evans: 2006-2010 yılları arasında Wizard of the Coast’ta romanlar için editörlük yapıyordum. Aslına bakarsanız ikincil editördüm (sadece yeni yazarların kitapları üzerinde editörlük yapıyordum mesela Citadels serisi). Sonra 4th Edition Forgotten Realms için hazırlanan ve Derinsu (Waterdeep) şehrini tanıtan ve bir olay örgüsünü anlatacak olan Ed Greenwood Presents Waterdeep serisi için yazar aramaya başlamışlardı. Serinin editörü benim birkaç öykümü okumuş ve benim bu işe uygun olduğumu düşünmüş. Bende The God Catcher olarak bilinen roman için teklifte bulundum. Şirketin bir çalışanı olduğum için, serinin editörü diğer beklemekte olan pek çok yazara beni duyurmalı ve sırf meslektaşı -editör- olduğum için değil gerçekten yazmakta başarılı olduğum için beni seçtiğini açıklamalıydı -biraz rekabet söz konusu-. Sonunda açıklamayı yaptı ve hepsinin desteğini aldım. Sonuç olarak ilk romanımı yazmış oldum.

Sencer Coşkun: Sizi D&D 4th Edition’dan sonra tanıdık. Açık konuşayım ben de dahil olmak üzere ülkemizdeki çoğunluk tarafından 4th Edition D&D çok fazla beğenilmedi. Bu da tabii ki bazı popüler karakterler hariç diğer 4th Edition sistemine uygun yazılan romanların çevrilmesi sürecini baltaladı. Yeni sistem bilgisayar oyunu kuralları gibi görüldü. (Sanki yeterince video oyunu oynamayan bir ülkeymişiz gibi, çok sayıda geekimiz mevcut :) ). Rol yapmayı resmen öldürdüler ve tamamen hack and slash moduna geçirdiler. Peki; Siz 4th Edition hakkında ne düşünüyorsunuz? Eski sistemlere biraz bile hakimseniz karşılaştırma yapabilir misiniz?

erin-m-evans-resim1Erin M. Evans: Dürüst olmak gerekirse 4E’yi seviyorum ama kabul etmeliyim ki bu konuda tarafsız olamam çünkü romanlarımın hepsini 4E Campaign Setting ile yazdım. 4E’deki yeni tiefling ve dragonborn ırklarını çok sevdim. Şu ana kadar oynadığım sistemler 3.5 Edition ve 4th Edition. Ve ikisinden de çok zevk aldım. 4th Edition benim için oynaması daha kolay bir sistemdi -matematikle biraz aram bozuk ve özellik ayarlarıyla zarları doğrudan toplamak işime geldi açıkçası-. Ama bence 3.5 kural kitapları okuması çok eğlenceli kitaplar ve hemen bağlanıyorsunuz. (Bu daha önceki editionlar için de geçerli, mesela 2nd Editon Forgotten Realms’ın olmazsa olmazı, diyarları taşına toprağına kadar tanıtan Volo’s Guide kitaplarında en basitinden bir NPC ismine bile takılıp çok eğlenceli anlar yaşayabiliyordunuz!)

Sencer Coşkun: Brimstone Angels ve Brimstone Angels: Lesser Evils kitaplarınızı okudum ve bu kitapları tek bir sıfatla nitelemem gerekirse, “HARİKA!”. 4th Edition yayımlandıktan sonraki yazılan kitapları çok sevemedim. Çünkü Spellplague olayından ve sonrasında olanları sevmiyorum. Ama kitaplarınız beni o sıkıcı konulara hiç çekmedi bile! Unutulmuş Diyarlar ve Planescape’i çok sevdiğim söyleyebilirim ve kitaplarınızda Dokuz Cehennem’in 6.katmanı Malbolge’yi ve kadim Netheril’i görünce çok heyecanlanmıştım. Brimstone Angels ve Lesser Evils kitaplarınızın senaryolarını yazarken diyar uzmanlarından yardım aldınız mı? (Lütfen alınmayın! İsminiz bize yeni ve sizin hakkınızda bir çok şey öğrenmek istiyoruz!)

Erin M. Evans: Çoğunlukla tüm araştırma bana ait. Arada sırada Wizard of the Coast’a sorular götürüyordum çünkü devamlı görev yapmakta olan kişiler soruların cevaplarını benden daha hızlı bulabiliyorlardı ve şanslıyım ki Ed Greenwood’a doğrudan, kafama takılan bazı şeyleri sorabiliyordum. Mesela Lesser Evils kitabımda bana Nether Dağları’ndaki ağaçların isimleri ve kayaların türlerini bulmamda yardımcı olmuştu! Bana kalırsa bu tarz küçük detaylar hikayenin gerçek olduğunu hissettiriyor.

Sencer Coşkun: Ve şimdi gelelim D&D Next’e! Sakın bizi geçiştirmeyin ve bildiğiniz her şeyi bize anlatın hemen! – bu bir tehdit değildir :) – ( Sır tutabiliriz merak etmeyin :) )

Erin M. Evans: Oyunu bir kere oynama fırsatım oldu fakat çok eğlendim. Tasarımcılar ve geliştiriciler oyunun her detayını, oyuncuların görmek ve devamlı olmasını istediği şeyleri dikkate almışlar. Aynı zamanda iş Unutulmuş Diyarlar’a geldiğinde, çok fazla konunun -hem geçmiş hem gelecek- tartışıldığını görmek beni çok mutlu etti.  Hikayelerin size anlattığı ve zihninizde uyandırdığı şeylerin gerçekliği için Unutulmuş Diyarlar’ın özüne bağlı kalması gerekiyordu ve D&D Next bu iş için son derece uygun!

erin-m-evans-Adversary-coverSencer Coşkun: Ve gelelim büyük bir merakla beklenen The Sundering’e! Özellikle Last Threshold kitabından sonra Drizzt’e neler olduğu ve Yoldaşlar’a (Companions) ne olacağı çok merak edilmekte. Ve serinin üçüncü kitabı olan The Advesary’yi siz yazıyorsunuz (yoksa çoktan yazdınız mı?!). Çok büyük bir heyecanla beklemekteyiz. Oyun buluşmalarından Abeir ve Toril’in tekrardan ayrılacağını ve Tanrılar arasında ve diğer güçlü ölümlüler arasında çekişmelerin olacağını az çok biliyoruz. Peki bunların dışında bize Sundering’ten ayrıntılı bahsedebilir misiniz?

Erin M. Evans:The Sundering bana göre Spellplague olayının ardından Unutulmuş Diyarlar okuyucularının görmek istediği her şeyi barındırıyor diyebilirim. Pek çok okuyucu Spellplague olayı yüzünden hayal kırıklığına uğramıştı çünkü Diyarlar neredeyse 100 yıl ileriye atlamış ve aradaki olaylar ve sevdikleri karakterlerin çoğu anlatılmamıştı. Ve karakterler, Diyarlar’ın en önemli parçasıdır. The Sundering serisi şu anda var olan karakterleri ve başlarına ne geldiğini anlatıyor; tanrılardan değil takipçilerinden bahsediyorum. Olayları daha geniş bir açıdan görebileceksiniz ama -örneğin- The Adversary kitabım Shar yada Asmodeus’un güçlerini artırması ya da diğer tanrıları kandırması hakkında pek fazla birşey anlatmıyor. Seri genel olarak yandaşlarının arasındaki insanları anlatıyor, sevdiklerini kolay kolay terk etmeyecek olan insanları. Unutulmuş Diyarlar’ı yüz üstü bırakmayacak olan insanları…

Sencer Coşkun: Şu anki baş karakterleriniz warlock Farideh ve ikizi savaşçı Havilar, Sundering serisinden sonra da başka kitaplarda karşımıza çıkacak mı? (Onları tekrar görmeyi çok isterim. Ülkemizdeki fantastik edebiyat severler okuma fırsatı bulurlarsa kesinlikle onları tekrar görmek isterlerdi).

Erin M. Evans: Planımız tam olarak bu! Hatta daha yeni The Adversary kitabından sonraki roman için taslağımı tamamladım. Bu kitapta karakterlerimiz Cormyr’e gidecek ve dostları Brin’i Cormyr’in soylularının entrikalarından kurtarmaya çalışacaklar.

Sencer Coşkun: Dungeons and Dragons ülkemizdeki FRP oyuncuları arasındaki en popüler sistem diyebiliriz. Pek çok D&D bazlı roman Türkçe’ye çevrildi (100’e yakın Unutulmuş Diyarlar, Ejderha Mızrağı, Ravenloft, Darksun vs.) Peki siz Türkiye hakkında ne düşünüyorsunuz? Ülkemizi ziyaret etmek gibi bir niyetiniz var mı? Sizi ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyarız – hiç abartmadan yeryüzündeki en misafirperver millet olduğumuzu söyleyebilirim :) -.

Erin M. Evans: Kocamla evlendiğim zaman balayımız için Türkiye’ye gitmeyi planlamıştık. Çok heyecanlıydım. Ama biraz para biriktirmemiz gerektiği için geziyi iptal etmek zorunda kaldık ancak yakın zamanda gelmeyi umuyorum! Bildiğim kadarıyla çok zengin tarihi olan bir ülke. Ve en güzel tarihi kadim topraklar orada – favorim! Ama sanırım gelmeden önce Türkçem üzerine biraz çalışmalıyım. :)

Sencer Coşkun: Son olarak ülkemizdeki FRP oyuncularına, FRPNET takipçilerine ve fantastik edebiyat severlere söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Erin M. Evans: Merhaba! :) (Burayı Türkçe söylüyor). Unutulmuş Diyarlar hayranlarının harika ülkelerde de var olduğunu duymaktan dolayı çok mutluyum. Umarım Brimstone Angels ve The Sundering serisini seversiniz!

You can read the interview in English!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.