Sinema Haberleri

Dave Filoni, Star Wars Filmi Hakkında Konuştu

Son dönemde Star Wars markasının başına gelmiş en iyi şeylerden biri olan Dave Filoni, seriye katkıda bulunduğu dizileri toparlayıp final yapacak filmi hakkında ilk kez detaylı biçimde konuştu.

Avatar: The Last Airbender dizisindeki yeteneğiyle George Lucas‘ın gözünden kaçmayan Dave Filoni, Star Wars hayranlarına Clone Wars gibi unutulmaz bir animasyon serisi sunmuştu. Üzerindeki çocuksu yapısını silkeledikten sonra filmlerle yarışacak hikâyeler anlatan Clone Wars, sonraki yıllarda Rebels dizisine dönüştü.

Şimdiye baktığımızda Filoni’yi, Star Wars markasından ayrı bir yerde düşünemiyoruz. The Mandalorian ile Star Wars’a yeni bir soluk kazandıran Filoni, bir de film çekecek. Proje, Filoni’nin başta Mandalorian olmak üzere arkasında olduğu Ahsoka ve Skeleten Crew dizilerini de birleştirip orijinal üçlemeyi, Disney üçlemesine birleştirecek bir yapıda olacak. En azından taslakta bunu yapacağını biliyoruz.

Filoni’nin, şu sıralarda Mando-verse olarak bilinen filmi için çalışmalara başladığı biliniyor. Öte yandan ne zaman yayınlanacağı, ne anlatacağı konusunda hiçbir açıklama yok. Hayranların Filoni’den ve filmden beklentisi de yüksek olunca, az da olsa bilgi kırıntısına aç hale geldik.

Dave Filoni, Star Wars Filmini Orijinal Üçlemeyi Hatırlatmasını İstiyor!

George Lucas’ın Star Wars için olan görüsünü, modern dünyada en iyi biçimde yansıtan yapımcılardan biri olan Filoni, birkaç gün önce Empire‘a röportaj verdi. Röportajda haliyle, Filoni’nin çekeceği film hakkında da sorular soruldu.

Filoni, “Bana göre sinema tecrübesinin arkasında büyük bir fikir olmalı. Olan biteni düzgünce anlatan, zaman dilimini anıtsal bir dille sunan bir an. Tony Gilroy’un yaptıkları ve bizim Rebels dizisinde yaptıklarımız, Luke’un, Death Star’ı havaya uçurduğunda anlatılan hikâyeler gibi olmalı. Dönemi tanımlayan anlar arıyorsunuz ve filmlerin de asıl konusu bence bu olmalı.” sözlerine yer verdi. Filoni’nin bu röportajında “dönemi tanımlayan” açıklaması, “era-defining” tabirinin karşılığı. Yani Filoni, orijinal üçlemede, ücra bir gezegende başlayan Star Wars hikâyesinin nasıl devasa boyutlara ulaştığını belirtmeye çalışıyor.

Aynı formülü, kendi açısından baktığımızda The Mandalorian ile kullandı. İsimsiz bir kelle avcısının, güce yatkınlığı olan Grogu‘yla tanışması ve beraber kendi yollarını çizmeleri. Bu hikâye karakterleri, kendilerini hiç beklemedikleri daha büyük boyutlu bir evrenin içine sokmuş oldu. Filoni, anlatacağı filmde de bugüne kadar kullandığı karakterlerle tanımlayıcı bir final yapmak istiyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.