Oyun Haberleri

Oyun Oynayanlar Rüyalarını Kontrol Ediyor!

ruyalar-oyun-banner

Kanadalı bir psikolog, hayatımızın en büyük parçalarından biri haline gelen video oyunlarının zihnimizin yapısını değiştirdiğini öne sürdü. Araştırmada, değiştirilen gerçeklikte geçirilen uzun saatlerin, zamanla rüyaları kontrol altına alabilmeyi öğrenmemizi sağladığını savundu.

Elinizde tam otomatik bir tüfekle harabelerin arasında koşturuyorsunuz. Aniden yanınızdan bir vınlama geçiyor ve yere uzanıp mevzi alır almaz tüfeğinizin dürbününden 100 metre ötedeki keskin nişancıyı fark ediyorsunuz. Nişan almaya çalışırken, bir anda tepenizde beliren dev bir ejder sizi ateş topunun içine alıyor… Bu noktadan sonra ateş topunun içinden çıkarak tüfeğinizle ejdere ateş mi açıyorsunuz yoksa aniden uyanıyor musunuz?

Eğer ejderle savaşı sürdürüyorsanız, psikolog Jayne Gackenbach‘a göre hardcore bir oyuncu haline gelmiş durumdasınız.

dark-corners-of-the-earthKanada’nın Grant MacEwan Üniversitesi’nde araştırmacı olan Gackenbach, video oyunlarının rüyalar üzerindeki etkisini 1980’li yıllarda oğlu Teace üzerinde fark etmeye başlamış. Gameboy ile büyüyen ve ilkokuldan bu yana haftada en az birkaç gün, günde 2 saatin üzerinde video oyun oynayan nesil, bugün hardcore oyuncuları temsil ediyor. Gackenbach, video oyunların gerçek hayattaki tecrübeleri değiştirdiğine inanıyor.

RÜYA KONTROLÜ GELİŞİYOR

Gackenbach, “Oyun oynamak ve rüya görmek arasındaki paralellik, biyolojik veya teknolojik olsun, her ikisinde de değiştirilmiş bir gerçeklikte yer almanız. Bu değiştirilmiş gerçekliklerin, gerçek dünyadaki girdilere tepki verirken dönüştürülmesi çok ilgi çekici” ifadesini kullandı.

Gackenbach ve meslektaşlarının Dreaming dergisinde yayımlanan araştırmasına göre, hardcore oyuncuların rüyaları daha anlaşılır. Hardcore oyuncularla belirgin rüyalar gören kişilerin yoğun odaklanma ve güçlü konumsal farkındalık ortaya koyduğunu fark eden Gackenbach, “Oyuncular, değiştirilmiş gerçeklikte kontrolde olmanın neye benzediğini biliyor… Bu zamanla oyuncunun farkında olduğu bir his haline geliyor ve kişi, ‘bir rüyadayım ve bunu kontrol edebilirim’ diye düşünüyor” dedi.

Dahası, hardcore oyuncular normalde kabus olarak adlandıracağımız ve yataktan soğuk terlerle fırmalamamıza neden olacak rüyalarda soğukkanlılığını kaybetmiyor ve durumla mücadeleye devam ediyor.

Psikolog Antti Revonsuo, denekler üzerinde yapılan gözlemlerde ‘oyunların bir nevi eğitim işlevi gördüğünü ve oyuncuların korunma hissini güçlendirdiğini’ belirtti. Kısaca, oyunlar zamanla kabusların etkisini azaltıyor, onlara olan ‘ihtiyacımızı’ ortadan kaldırıyor.

TUHAF RÜYALAR ARTIYOR

Alan-Wake-review-thumbGackenbach, 30 yıldır süren çalışmalarında, video oyun bağımlılarının çok fazla tuhaf rüya görmeye başladıklarını da fark etti.

Tuhaf rüyalar, imkansız senaryolar, kurgusal karakterler, uzay yolculukları gibi içeriklere sahip. Öte yandan, kişinin gerçek dünyadaki hayal gücünü de güçlendirici etki gösteriyor.

The Verge sitesinin haberine göre, Gackenbach ve meslektaşları şimdi mobil cihazların yeni nesli nasıl etkilediğini görmek istiyor. Kanadalı araştırmacı, “Çocuklar dergileri sevmiyor çünkü bir iPad gibi değil” diyor. “Onların rüyaları nasıl değişecek çok merak ediyorum.”

Alıntıdır: Ntv

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.