Anasayfa » Haberler » Çizgi Roman Haberleri » Shaun Tan’ın Ödüllü Çizgi Romanı “Uzak” Çıktı!

Shaun Tan’ın Ödüllü Çizgi Romanı “Uzak” Çıktı!

uzak-shaun-tan-banner

Fantastik öğelerle bezeli, sadece çizgilerin konuştuğu bol ödüllü bir çizgi roman: Uzak

Shaun Tan, hem hikayeyi yaratmış hem de çizgileriyle fantastik bir hikayeyi bizlere aktarmış.

Oscar ödüllü Avustralyalı çizer-yazar Shaun Tan’in hiç yazı kullanmadan hazırladığı “sessiz kitap” Uzak, göç ve göçmenlik çerçevesinde, okurların zihin ve ruhlarındaki uzak kavramına imgesel bir anlam kazandıran çarpıcı bir eser.

uzak-shaun-tan-kapakDört yıllık uzun bir araştırma, geliştirme ve çizim döneminin ürünü olan Uzak,  büyük bir ustalıkla ince ince işlenerek yayına hazırlanan her sayfasıyla olağanüstü bir görsel okuma deneyimi sunuyor.

Kızı ve eşine daha iyi bir yaşam kurabilme umuduyla bilinmeyen topraklara doğru adım atan yalnız bir adamın sessiz hikâyesini anlatan bu şiirsel eser, anlaşılmayan diller, tuhaf hayvanlar ve yabancı nesnelerin yer aldığı detaylı çizimleriyle yeni bir yerde en sıradan ayrıntıların bile ne denli yabancı gelebileceğini gözler önüne seriyor.

Genç yaşına rağmen, çizerlik ve yazarlık kariyerine sayısız büyük ödül sığdıran Shaun Tan, 2011 yılında çocuk ve gençlik edebiyatına katkılarından ötürü Astrid Lindgren Anma Ödülü’nü (ALMA) almaya hak kazanarak son yılların en ünlü illüstratörlerinden biri olarak anılmaktadır.

Uzak okurlarını, her göçmenin, her sığınmacının kısacası yurdundan edilmiş herkesin umuduna ışık olmaya çağırıyor…

Kuşe kağıda baskılı 128 sayfalık dolu dolu bir hikaye. Hiçbir yazı yok ama sizleri uzaklara taşıyacak bir hikaye var. Şimdiden iyi okumalar!