Fallout

Vault Dweller (Fallout 1)

fallout-logo

Fallout efsanesi Vault Dweller ismi ile başlar. Vault-tec tarafından üretilen barınaklarda yaşayanların hepsine genel olarak vault dweller, yani barınak sakini denilmektedir. Ancak bu tanım büyük harflerle yazıldığında Fallout 1’in protagonistini belirtmektedir.

Fallout 2’de karşımıza çıkan ve Arroyo köyünün geçmişini anlatan Book of the Elders’a göre Vault Dweller’ın erkektir. Ancak oyuncu karakterinin cinsiyetini kadın olarak da belirtebilir. Ana hikayeye göre Vault Dweller 16 ile 35 yaşındadır. Fallout: Brotherhood of Steel oyununda ise bu karakterin, 27 yaşında olduğu söylenmektedir.

Bu teknik detayları bir kenara bırakırsak, oyuncu karakteri istediği cinsiyette ve yaşta seçebilir. Görünüşünü de değişiklik gösterebilir.

İlk Görev

Vault 13’ün Overseer’ı Jacoren, Vault Dweller’ı, barınağın dışarısına göreve gönderir. Barınağın su arıtma cihazı olan Water Chip (Su Çipi) arızalanmıştır. Ellerinde yedek parça olmadığı için dışarıya birinin gönderilmesi gerekmektedir. Bu şanslı(!) kişi de Vault Dweller olur.

FO:1'de Albert Cole adıyla sunulan Vault Dweller karakteri.
FO:1’de Albert Cole adıyla sunulan Vault Dweller karakteri.

Vault Dweller, Vault 15’e ulaşmaya çalışır. Barınağa vardığında ise kapılarının açıldığını ve içeride kimsenin kalmadığını görür. Vault 15 içerisindeki Water Chip ise çoktan çalınmıştır. Vault Dweller yönünü Hub kasabasındaki Water Merchants adlı tüccarlar grubuna çevirerek, barınağı için su alır.

Ana karakterimiz, Water Merchants’ın da yönlendirmesiyle Ghoulların yaşadığı, Vault 12’nin bulunduğu Necropolis şehrine girer. Ancak şehir Super Mutantlar tarafından işgal edilmiştir. Eskiden Bakersfield olarak anılan şehrin altındaki barınağa giren Vault Dweller, Water Chip’i bularak, kendi barınağına döner.

Water Chip’in yanı sıra dışarıdan da haberlerle dönen Vault Dweller’ın artık yeni bir görevi vardır: Necropolis’te karşılaştığı Super Mutant tehlikesini ortadan kaldırmak.

Vault Dweller, çorak topraklardaki yolculuğu sırasında Super Mutantların kaynağı olan askeri karargahı keşfeder. Forced Evolutionary Virus – FEV adı verilen bir virüs ile insanlar mutantlaştırılmaktadır. Karargahı havaya uçuran Vault Dweller, mutantların arkasındaki asıl hikayeyi ortaya çıkarır. Mutantlar, Master adı verilen biri tarafından yaratılmaktadır.

Master, Children of the Cathedral adı verilen bir kardeşliği yönetmekte ve ajanlarını insanların arasına göndermektedir. Vault Dweller, Master’ın saklandığı yerin bahsi geçen katedralin altındaki eski bir barınağın içinde olduğunu keşfeder. Uzun ve kanlı bir mücadele sonucunda Master’ı yener ve Super Mutant ordularını lidersiz bırakır.

Vault Dweller, Vault 13’e geri döndüğünde bir kahraman gibi karşılanacağını beklemektedir. Ancak Overseer Jacoren, Vault Dweller’ın yaptıklarından dolayı korku duymaktadır. Çünkü Vault 13 içerisindeki herkesin onun gibi olacağından ve dışarı çıkmak isteyeceğini düşünür. Bu yüzden Vault Dweller’ı sürgüne gönderir.

vault-dweller-fallout

Sürgün Yılları ve Sonrası

Vault Dweller, doğduğu yuvasını arkasında bırakarak çorak topraklarda gezinmeye başlar. Onun sürgüne yollandığını duyan Vault 13 sakinlerinden birkaçı, dışarı çıkarak Vault Dweller’ı bulur ve onunla yolculuk etmeye başlarlar.

Grup peşlerine takılan diğer insanlarla beraber kuzeye doğru ilerleyerek, daha sonradan Arroyo adını alacak köyü kurarlar. Vault Dweller, barınak tulumunu bir daha giymemek üzere çıkarır.

F:BoS'ta Wasteland Stranger adını alır.
F:BoS’ta Wasteland Stranger adını alır.

Arroyo köyü 18 Ağustos 2167 tarihinde tamamlanır. Köylüler, Vault Dweller’in yardımları sayesinde çorak topraklarda avcılık, çiftçilik ve toplayıcılık öğrenir. Vault Dweller, bu grup içerisinde Pat isimli bir kadına aşık olur ve evlenirler. Birçok çocukları olur. Kızlarından biri Fallout 2’de karşımıza çıkan yaşlı Elder olur.

Vault Dweller, eşi Pat’in ölümünün ardından 16 Ocak 2208’de, Arroyo köyünden ayrılır. Arkasında anılarını yazdığı bir günlük ve vault tulumunu bırakır.

Vault Dweller, Fallout: Brotherhood of Steel oyununda yeniden karşımıza çıkar. Carbon isimli kasabaya yerleşen Vault Dweller, yerel halk tarafından Wasteland Stranger ismiyle bilinir. Burada yağmacılardan saklanır ve, F:BoS oyununun ana karakteri Initiate’e yardım eder.

Vault Dweller’in ismi tüm çorak toprakları dolaşır. Shady Sands kasabasında tanıştığı ve sonrasında NCR hükümetinin başkanı olan Tandi, Vault Dweller’in bir heykelini yaptırır. Ayrıca onun torunu Chosen One, Fallout 2’de karşımıza çıkarak, Enclave adı verilen gizli hükümet ajansına da ağır bir darbe verir.

vault-dweller-fallout-surgun

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Bu siteye ve paylaştığınız bilgilere bayıldım. Genel olarak bildiğim şeyleri sizin sayenizde daha detaylı öğrendim! =)

  2. Yeni bilgileri dört gözle bekliyorum! =) Bu yazılar sayesinde bir türlü oynamayı beceremediğim Fallout 1 ve 2 ye tekrar başladım hahahaha :D

  3. Merhaba,NCR Ve Brotherhood of Steel de yaptığınız gibi,Sezar’ın Lejyonu için de yazı koyabilir misiniz? Örgütlerin tarihçelerini öğrenmek ve okumak çok zevkli oluyor.Ve bunca emeğinize sağlık,bolca teşekkürler :”)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.