Fallout

Enclave

enclave-logo

Büyük Savaş öncesinde Amerikan Hükümeti’nin köklerine kadar sızmayı başarmış, politik ve askeri gücü elinde tutan korkunç bir birlik: Enclave.

Fallout evreninde, geleceğe yön vermeye çalışan çılgın bilim insanları ya da ruh hastası askerler gördüğünüzde oradan uzaklaşmanız gerektiğini hemen anlayabilirsiniz. Çünkü bu bireylerin hepsi, kendi yaşamlarını bile Enclave’in politikası yolunda harcamaya ant içmiştir.

Enclave’in tarihi, Büyük Savaş’ın öncesine dayanır. Kaldı ki, Fallout evreninde bu kadar eski bir organizasyon bulmak imkansızdır. Gizlilik konusunda uzmanlaşmış olan Enclave, eski Amerikan Hükümeti’ni diriltmek için yüzyıllar boyunca yer altındaki çalışmalarını sürdürmüştür. Tarihlerine ve amaçlarına yakından baktığınızda bu çılgın adamları daha iyi anlayacaksınız.

Enclave’in Gizli Tarihi

Büyük Savaş öncesinde, ABD’nin 50 eyaletli federal sistemi yıkılmıştı. Bunun yerine 13 eyalet olarak yeniden kurulmuş ve her bir bölge Commonwealth adını almıştı. Bayrağı ve siyasi duruşu değişen Amerikan Hükümeti’nin derinlerinde de büyük değişikler başlar. Enclave’in gizli kuruluş zamanı da bu yıllara denk gelmektedir.

fallout-birlesik-devletler-bayragi

2073 yılında tüm dünyayı etkisi altına alacak Kaynak Savaşları (Resource Wars) patlak vermişti. Avrupa Birliği ve Orta-Doğu arasındaki bu savaş petrol rezervlerine ağır bir darbe vuracak, Amerikan Hükümeti’ni de enerji konusunda zor durumda bırakacaktı.

Hükümet, Pasifik Okyanusu’ndaki son petrol rezervlerinin kendilerine verilmesi konusunda tüm dünya ülkelerini kandırmayı başarmıştı. Bu görev Poseidon Oil isimli kuruma verildi. Firma kısa sürede petrol dünyasının tekeli haline geldi.

2077 yılına gelindiğinde, gezegen nükleer savaşın eşiğinde bulunuyordu. Amerikan Hükümeti ve gizli destekçileri, Çin ile olan savaşı yönetme amacıyla Poseidon Oil tarafından Pasifik Okyanusu’nun ortasında kurulan petrol platformuna gizlenme kararı alır.

Bu yıl bombaların fırlatıldığı yıl olur. Amerikan Başkanı ve Enclave adındaki gizli birlik nükleer patlamalardan yara almadan kurtulur. O sırada kara hareketinde bulunan Enclave askerleriyle olan bağlantı kopar.

Barınak Projesifallout-vault-poster

Enclave, büyük bir olayın patlak vereceğinden haberdardır. Büyük Savaş’ın patlak vermesinden yıllar yıllar önce Barınak Projesi’ni (Project Vault) hayata geçirir. Devlet desteği sağladığı Vault-Tec firmasını göreve çağırır. Kuzey Amerika’nın altına yüzlerce barınak (Vault) inşa edilir. İnsanlara bu barınakların nükleer ve hatta biyolojik bombalara karşı dayanabileceği söylenir.

Hali hazırda insanları ele geçiren dünyanın sonu korkusu sebebiyle, vatandaşlar çeşitli barınaklarda yer almak için sıraya girer. Elinde yeteri kadar parası ve gücü olanlar bu barınaklardan kendilerine yer satın almayı başardılar. Ancak barınakların her biri, birbirinden farklı deneylere tabi tutulacaktı.

Büyük Savaş sırasında barınaklara yerleşen insanlar, habersiz bir biçimde Enclave deneylerinin parçası haline geldiler. Enclave, doğru zaman geldiğinde hayatta kalmayı başarmış insanlarla Amerikan Hükümeti’ni yeniden kuracak ve böylece tüm dünyayı yavaş yavaş ele geçirebilecekti.

Enclave’in amaçlarından bir tanesi ise insanlar geri döndüğünde, başka bir gezegene yerleşmek için yola hazırlanmaktı. Ellerindeki teknoloji her ne kadar üst düzey olsa da, bu amaç doğrultusundaki tüm çalışmaları boşa gitti. Bu yüzden sadece dünya gezegeniyle yetinmeye karar verdiler.

Yükseliş Yılları

Büyük Savaş’ın ardından Enclave ve birlikler, uzun yıllar boyunca petrol platformunda saklandı. Amerikan Başkanı’nı koruyan Enclave uzaktan barınakların durumlarını izledi. Bir yandan da geleceğe yönelik yatırımları için çalışmalara başladı.

vertibird-konsept-cizim

Vertibird adı verilen uçak-helikopterleri ile California sahillerini dolaşmaya başladılar. Gözcüler batı sahilindeki birçok noktaya gizlice konuşlandırıldı ve etraftaki olaylar takip edildi. Tam da bu yıllarda kendisine Master adı verilen bir yaratık öldürüldü. Enclave böylece Super Mutantların ve Ghoulların farkına vardı.

Ari insanlığın savunucusu olan Enclave, radyasyon ile değişime uğramış insanların yok edilmesi kanaat getirdi. Ancak Enclave’in Mariposa adındaki eski bir askeri merkezi keşfetmesiyle olaylar gittikçe ironik bir hal almaya başladı.

Enclave birlikleri terk edilmiş askeri merkeze girdiklerinde F.E.V virüsünü fark ettiler. Bu virüs Büyük Savaş’tan önce Amerikan Hükümeti’nin emriyle Çin’e karşı kullanılmak üzere geliştirilmişti. Enclave ele geçirdiği örnekleri kendi bilim insanlarına götürdü ve virüs üzerinde deneyler başladı.

Keşfettikleri karargah üzerinde fazlasıyla zaman geçiren Enclave askerleri, alt katlarda sıkışmış Super Mutantların serbest kalmasına neden oldu. Master’ın Ordusu’ndan sağ kalan bu Super Mutant birliklerinin elinde gelişmiş teknoloji vardı. Yaşanan çatışmalarda birçok Enclave askeri öldü ya da kaçmaya çalışırken öldürüldü. Yaşanan bu olay neticesinde, Enclave bölgeden çekilme kararı aldı.

fallout-2-enclave-askerleri

Enclave, Super Mutantların büyük bir tehdit olduğunu anladı. Onları yok etmek için ellerindeki teknolojiyi, yeni ele geçirdikleri F.E.V virüsü ile birleştirmeye karar verdiler. Ellerindeki virüsü sadece mutantlara zarar verecek şekilde geliştirmeyi planlıyorlardı. Ancak önlerinde bir sorun vardı: Denekler gerekiyordu!

Bunun için iki deney grubu lazımdı. Biri safkan insanlardan oluşacaktı, diğeri ise radyasyona maruz kalmış ana karadaki insanlardan. Enclave böylece Çorak Topraklar’daki kabilelerden insanlar kaçırmaya başladı. Ancak safkan insan bulmak oldukça zor olacaktı.

Böylece batı sahiline yakın barınakları araştırmaya başladılar. Ancak birçoğu açılmış ya da talan edilmişti. Geriye sadece Vault 13 kalmıştı. Ana bilgisayardan Vault 13’e kapının açılması için mesaj gönderildi. Enclave birlikleri büyük bir direniş ile karşılaşmadan Vault 13 sakinlerini ele geçirdi.

Arroyo adı verilen köydeki yerlilerin, Vault 13 sakinleriyle aynı DNA’yı paylaştıkları ortaya çıktı. Birlikler bu köyü basarak, yerlileri yakaladı ve köyün büyük bir kısmını yıktı. Vault 13 sakinleri ve Arroyo köylüleri uzun yıllar sonra yine bir aradaydı. Ancak bu sefer esir olmuşlardı.

Arroyo köyünden çıkma ve aslında Vault 13’ten sürgün edilen Vault Dweller’ın torunu olan Chosen One, Enclave’e en beklenmedik, en büyük darbeyi vuracaktı. Köylülerin kaçırıldığını öğrenen Chosen One, San Francisco’daki PMZ Valdez isimli tankeri kullanarak petrol platformuna gelir. Amerikan Başkanı Dick Richardson’ı ve Enclave’in en korkunç askeri Frank Horrigan’ı öldüren Chosen One, petrol platformunu havaya uçurur.

fallout-enclave-oil-rig

Kendi insanlarını kurtarmak için yola çıkan Chosen One hesaba katılmamıştır. Yaşanan bu olay Enclave’in planlarını alt üst edecektir.

Geriye kalan Enclave askerleri, gizlenme yerlerinin açığa çıkmasıyla beraber zor zamanlar yaşamaya başlarlar. Batı sahilinde NCR ve BoS kuvvetleri bulunmaktadır. NCR sayıca üstün durumdadır ve birçok bölgeyi kontrol altına almıştır. BoS ise neredeyse Enclave’e eş değerde teknolojik ekipman ile donanmıştır.

Enclave birlikleri, Autumn Senior isimli bilim adamının yönlendirmesiyle doğuya doğru ilerlemeye başlar. Autumn Senior, Enclave’in üst düzey bilim adamlarından biridir. Güvenli bir bölge bulup, Enclave’in çalışmalarının yürütülmesi gerektiğini bilmektedir. Bu yüzden tüm personeli doğu yakasındaki Washington’a yerleşme konusunda ikna eder.

Geri Dönüş

Washington’a gelen Enclave birlikleri, kendilerine en uygun üssü aramaya başladılar. Raven Rock adı verilen dağlık bölge içerisinde keşfedilen askeri barınak, Enclave’in yeni üssü olacaktı. Birlikler kısa sürede bölgeyi kontrol atlına alıp Washington’ın çorak topraklarında keşif gezilerine çıkmaya başladı.

Bu sırada Raven Rock içerisindeki dev bilgisayara ZAX yazılımını yüklediler. ZAX, Büyük Savaş öncesinde Vault-Tec tarafından geliştirilmişti. Bir dizi süper bilgisayarın ortaklaşa çalışmasıyla birlikte, yapay zeka oluşturulabiliyordu. ZAX geçmiş başkanları ve yaşanan olayları inceledi ve uyandı.

ZAX, John Henry Eden adını aldı ve yeni Başkan oldu. Autumn Senior’n oğlu Augustus Autumn, Enclave birliklerinin başına getirildi. Çöldeki bölgelere gözcü robotlar gönderilerek Enclave ve Amerikan Hükümeti propagandası yapıldı. Böylece doğru zaman geldiğinde halktan destek alacaklardı.

fallout-henry-eden-baskan

Başkan Eden, arşivlerini yoklayarak eski hükümet düzenini araştırdı. Sonucunda Amerika’yı Amerika yapan, baseball, elmalı turta, beyaz çitler ve banliyo evleri hayalleriyle yeni bir planın başlamasına karar verdi. Kurulacak hükümet, eskisini andıracak ve genel çaplı bir refah seviyesi yakalanacaktı. Ancak sorunlar vardı.

FEV ve radyasyon etkileri tüm Kuzey Amerika’yı ele geçirmişti. Super Mutantlar ve Ghoullar her yerdeydi. Yani safkan insan bulmak çok zordu. Tüm mutantlaşmış yaratıklardan kurtulmak için genel çaplı bir kıyım yapılması gerekliydi. Başkan Eden, araştırmaları sonucunda bir grup bilim insanının yürüttüğü Project Purity’i keşfetti.

Project Purity tüm çorak topraklara temiz su sağlamayı amaçlıyordu. Bu amaçla çeşitli bilim insanları bir araya gelmiş, eski teknolojiyi ellerinden geldiğince kullanarak bir plan başlatmışlardı. Project Purity, Jefferson Memorial isimli yerde yürütülüyordu.

Başkan Eden, bu projeyi ele geçirip değiştirmeye yönelik korkunç bir plan ortaya attı. Planın ilk aşaması için Jefferson Memorial ele geçirilmeliydi. Burası başkentin su kaynaklarını kontrol ediliyordu. Suya karıştırılacak bir zehir ile tüm mutantlardan kurtulacaklardı.

Başkentin çorak toprakları hali hazırda kaos tarafından yönetiliyordu. Bir tarafta Batı’daki kardeşlikten kopmuş, kendi düzenlerini kurmuş yeni bir Brotherhood of Steel birliği vardı. Küçük kasabalar ve kentler hayatta kalma savaşı veriyordu. Çeteler kol geziyor, Super Mutantlar kervanlara saldırıyordu. Enclave’in tam kontrol sağlayacak kadar askeri bulunmuyordu. Bu yüzden Jefferson Memorial’ın ele geçirilmesi çok önemliydi.

fallout-jefferson-memorial

Enclave, Project Purity’nin iptal edildiğini fark etti ve uzun süre boyunca gizliden gizliye bilim insanlarını takip etti. 2277 yılında proje yeniden çalıştırıldı. Enclave askerleri, Autumn’un önderliğinde Jefferson Memorial’ı ele geçirdiler. Bu beklenmedik saldırı sonrasında Project Purity’i koruma altına alan Brotherhood of Steel ekipleri de geri çekilmek zorunda kaldı.

Yakın zamanlar içerisinde Vault 87 içerisinde Garden of Eden Creation Kit’i arayan Lone Wanderer isimli Vault 101 sakini Enclave tarafından ele geçirildi. Bu şahıs arıtma projesinde önemli bir rol oynuyordu. Başkan Eden, Lone Wanderer’a projeyi değiştirmesi ve suya modifiye edilmiş FEV virüsünü salması gerektiğini söyledi. Ancak Lone Wanderer bu laf oyunlarına kanmadı ve Raven Rock’ı içindeki Enclave askerleriyle birlikte havaya uçurdu.

Geriye sadece Albay Autumn’un önderliğinde, Jefferson Memorial’a konuşlanmış Enclave askerleri kalmıştı. Brotherhood of Steel ile anlaşan Lone Wanderer, eski dünyanın antik silahlarından Liberty Prime isimli robotun çalışmasına yardımcı oldu. Washington’ın yıkık sokaklarında BoS ve Enclave askerleri arasında amansız bir mücadele verildi.

Sonunda Jefferson Memorial, Enclave askerlerinden temizlendi. Albay Augustus Autumn, Lone Wanderer tarafından öldürüldü. Geriye kalan Enclave askerleri ise canını zor kurtardı. Bu yıldan sonra Enclave’in akıbeti bir süre gizem içerisinde kaldı.

enclave-squad-sigma

Kurtulan Enclave askerleri lidersiz kalmıştı. Ancak toparlanmayı başarıp Adam Air Force Base’de yeni karargahlarını kurmayı başardılar. Burada Mobile Base Crawler adını verdikleri, hareket eden karargahlarını çalıştırdılar. Bir grup tecrübeli Enclave askeri kendilerine Squad Sigma diyerek bölgeyi koruma altına alacaklarına dair yemin ettiler.

Ancak öldü sanılan Lone Wanderer, bölgeye gelerek Enclave’in son karargahını da yok etti. Brotherhood of Steel ile ortaklaşa çalışan Lone Wanderer, hareketli karargahı havaya uçurdu, Enclave askerlerini öldürdü ve Squad Sigma’yı dağıttı.

Gizlenen Enclave Üyeleri

fallout-enclave-askerleri

Enclave’in dağılmasının ardından uzun yıllar geçti. Çorak topraklarda artık bu gizli organizasyonun esamesi okunmuyordu. Ancak bir grup gizlenmeyi başarmıştı.

Kendilerine Devil’s Brigade diyen bir grup eski Enclave askeri, 2281 yılına kadar aktif kaldılar. Ancak bu kişiler, batı sahili ya da doğu sahilinde değildi. Mojave Çölü’nde saklanıyorlardı.

Enclave’in San Francisco’daki yenilgisinden sonra, bir grup asker Autumn Senior ile doğu sahiline gitmeyi kabul etmemişti. Navarro’da kalan bu kişiler bir süre gizlenmeye devam ettiler. Ancak NCR’ın genişleme politikası yüzünden Navarro dikkat çekici bir bölge olarak göze çarpıyordu. Devil’s Brigade, NCR’ın kalabalık ordularına karşı koyamadılar.

Grubun liderliğini sürdüren Gannon Senior’un ölümünün ardından grup dağıldı ve Mojave Çölü’ne ilerlediler. Ağız birliği edip gizlenme kararı aldılar. Ta ki, Courier ile karşılaşana kadar.

Courier, Mojave Çölü’nde Arcade Gannon isminde biriyle karşılaşır. Bu kişi NCR ile Enclave arasındaki savaşta öldürülen Gannon Senior’un oğludur. Arcade Gannon, gizlenen Enclave askerlerinden bahseder. Courier, Mojave Çölü’ne dağılmış Enclave askerlerini son bir kez savaşmak üzere Hoover Dam çarpışmasına gelmek üzere ikna eder.

Enclave uzun yıllar sonra ilk ve son kez ortaya çıkar. Enclave’in artık yaşlanmış askerleri, sırt sırta çarpışarak Hoover Dam’in Courier tarafından kontrol altına alınmasına yardım eder.

Siyasi Duruş

fallout-enclave-propaganda

Enclave’in ne zaman kurulduğunu kestirmek oldukça güç. İlk kez 2067 yılında Poseidon Oil ile yapılan petrol anlaşması sırasında isimlerinin ortaya çıktığı görülüyor. 2077 yılında, Büyük Savaş’ın patlak vermesinden birkaç ay önce Amerikan Başkanı’nı koruma amacıyla Poseidon Oil’in, Pasifik Okyanusu’ndaki platformuna gizlenmeyi başarmışlardı.

Bu da onları eski dünyanın kalıntılarından biri haline getiriyor. Enclave, siyasi olduğu kadar, askeri ve bilimsel yapıya sahip. Amaçları yeni kurulacak Amerikan Hükümeti’nin karşısına çıkabilecek her şeyi yok etmek. Bu amaçla da her yolu denemekten çekinmiyorlar.

Enclave çok yönlü bir organizasyon olsa da, askeri tarafları daha ağır basmaktadır. FEV virüsünü keşfetmeleriyle, Super Mutantların farkına varmaları aynı zamana denk geliyor. Ana karadaki mutantlaşmış yaratıkların hepsinden kurtulmak için FEV virüsleri üzerinde deneylere başlarlar.

Bu deneylerden birinde Frank Horrigan adı verilen bir asker kullanılır. Deneyin etkileri Frank’i hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkiler. Mutantlaşmaya başlayan Frank, Enclave’in büyük harekatlarında kullandığı askeri olur.

İşin ironik kısmı ise Enclave’in ariliği savunuyor oluşu. Super Mutantlar, Ghoullar ya da radyasyon ile evrime, değişikliğe uğramış kişiler ilk görüşte sorgusuz sualsiz öldürülürler. Öte yandan ellerindeki en kuvvetli askerlerinden biri mutanttır.

Enclave, Fallout dünyasında çizgisinden çıkmayan tek tük taraflardan biridir. Kurulma amaçlarından asla vazgeçmeyen Enclave, son askeri ölene kadar bu yola ilerlemişlerdir. Bu da onların sonu olmuştur. Çorak Topraklar’daki NCR ya da BoS gibi büyük organizasyonlar, ilerleyen yıllarda kuruluş amaçlarından uzaklaşmaya başlamıştır. Öte yandan serinin “kötü adamları” olarak lanse edilen Enclave, gerçek insanları kurtarmak için ilk girdikleri yoldan çıkmamışlardır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.