Fallout

Brotherhood of Steel

fallout-brotherhood-of-steel-banner

Brotherhood of Steel, Fallout evrenine yön veren en büyük organizasyonlardan biridir. Brotherhood of Steel, EA yapımı 1987 Wasteland oyunundaki Guardians’dan etkilenerek hazırlanmıştır. Oyundaki kökenleri eski Amerikan hükumetine kadar dayanan BoS, yarı-dini yapısı ve teknolojik altyapısıyla, çorak toprakların en korkulan ve bir o kadar saygı gösterilen bu grubu, tüm Fallout oyunlarında görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Kuruluş

Brotherhood of Steel, Birleşik Devletler Ordusu’na bağlı Roger Maxson tarafından kuruldu. Maxson, Albay Robert Spindel tarafından önderlik edilen bir grup içerisindeydi. Bu askeri grup 3 Ocak 2076 tarihinde, California’da bulunan West-Tek tesislerini gözlemlemek amacıyla yola çıkmıştı.

West-Tek’e ulaşmaya çalışan ekip 7 Ocak 2077 tarihinde yeni inşa edilmiş Mariposa Military Base’e ulaştılar. Kapıdaki güvenlik sistemlerini aşan ekip, 10 Ocak tarihinde karargaha giriş yaptılar ve korkutucu bir gerçekle karşılaştılar. Wes-Tek bilim insanları, burada Forced Evolutionary Virus (FEV) adı verilen bir virüs geliştirmek için zorla tutuluyorlardı.

Albay Spindel, bu olay karşısında akli dengesini kaybettiği için görevin başına Roger Maxson getirildi. FEV için çalışan birçok bilim insanı orada infaz edildi ve böylece karargahın kontrolü sağlandı.

Maxson 20 Ekim tarihinde radyodan bir bildiri yayınlayarak Birleşik Devletler Ordusu’ndan ayrıldığını duyurdu. Yani Brotherhood of Steel o tarihte gayri-resmi olarak kurulmuş oldu. 3 gün sonra başlayan Büyük Savaş, karargaha zarar vermediği için Maxson ve ekibi hayatta kaldı. Peşinden karargahtan ayrıldılar ve çorak topraklarda yolculuk etmeye başladılar.

lost-hills-cizim

Yüzbaşı Maxson, 2077 yılının Kasım ayında Lost Hills’de bulunan askeri barınağı buldular ve buraya yerleştiler. Yıllar sonra karargah ve barınak arasındaki yolculuğa Exodus (Göç) adı verilecekti. Bu da BoS organizasyonuna dini bir hava katacaktı.

Barınağa yerleşen grup, Brotherhood of Steel ismini aldı. Yüzbaşı Maxson da, bu organizasyonun ilk yöneticisi ve High Elder unvanının sahibi oldu. BoS, bu noktadan sonra eski dünyanın teknolojisini korumaya ve bunu uygarlığın ilk adımlarını atmak için kullanacaklarına ant içtiler.

İlk Yıllar

Organizasyonun ilk yıllarına dair çok fazla bilgi bulunmamakta. 2134 yılında Çavuş Dennis Allen, West-Tek araştırma tesisinden geriye kalanları ele geçirmek istiyordu. Bunun için de heyet iznini alması gerekiyordu. Öte yandan heyet, Allen’in isteğini çok tehlikeli olduğu için kabul etmedi. Allen, karara karşı çıkarak yanına aldığı arkadaşları ve üstün teknolojik ekipmanlarla karargahtan ayrıldı.

Bu Brotherhood of Steel’e uzun vadede darbe vuracaktı. Çünkü güçlerinde azalma meydana gelmişti. Elder Maxson’un isteği doğrultusunda BoS içerisinde Knight, Scribe ve Paladin olmak üzere 3 sınıfın bulunmasına karar verildi. Elder Maxson, bu çalışmasının 1 yıl ardından kanserden dolayı öldü. Yerine oğlu Maxson II geçti.

İlerleyen yıllarda BoS’un etki alanı oldukça hızlı bir şekilde artmaya başladı. Çorak topraklardaki birçok yerleşim birimi bu ismi biliyor ve saygı gösteriyordu. Siyasal boşluktan faydalanan birçok yağmacı ortaya çıkmıştı. BoS, etki alanının genişlemesiyle birlikte bu yağmacılara karşı bir savaş başlattı.

Beklenmedik Kaza

2155 yılında, Viper adı verilen yağmacı gruba karşı bir karşı saldırı başlatıldı. İhtiyar heyeti, bu savaşın BoS saflarındaki çaylakların kendilerini geliştirmeleri için bir fırsat olacağını düşündü. Ellerindeki yüksek teknoloji ekipman ile çorak topraklarda yağma yapan bir gruba karşı ezici üstünlük sağlanacağı planlanıyordu.

Öte yandan bu planlar beklenmedik bir kaza ile suya düştü. High Elder Maxson II tarafından önderlik edilen bir grup BoS askeri Viperlara ait olan bir yer keşfettiler. Hızlıca saldırıya geçen ekip, yağmacıların kökünü kazımayı planlarken Maxson II, Viperların adının nereden geldiğini öğrendi. Zehirli bir ok ile boynunun altındaki aralıktan yaralanan Maxson II, saatler içerisinde öldü.

Maxson II’nin unvanı, oğlu John Maxson’a geçti. Böylece yeni High Elder belirlenmiş oldu. BoS, yaşanan bu kazayı asla unutmadı ve gelecek yıllarda yağmacılara karşı daha temkinli yaklaşmaya başladı.

brotherhood-of-steel-gorsel-001

Paladinlerin lideri olan Rhombus, bu kazanın ardından Viperlara karşı geniş çaplı bir saldırı planı tasarladı. Heyetten aldığı izinle birlikte, yaklaşık 1 aylık süreçte tüm yağmacıların kökünü kazıdı. Viper yağmacılarından geriye kalanlar ise kuzey ve güney yönlerine doğru dağıldılar.

Organizasyon bu büyük galibiyeti ile yakın bölgedeki yerleşim birimleriyle de, yakınlaşma vaktinin geldiğine karar verdi. Yağmacıların temizlenmesiyle beraber, Hub’daki tüccarlarla ticari anlaşma sağlandı.

Vault Dweller’ın Yardımı

Brotherhood of Steel, yağmacılara karşı yapılan seferlerinin ardından daha güçlü bir düşman ile karşı karşıya geldi: Super Mutantlar!

2161 yılının Ekim ayında bir grup BoS devriyesi, Super Mutant cesedi buldu. Ölü beden incelenmek üzere, Lost Hills’deki barınağa götürüldü.

Bu olayın 1 yıl ardından, Vault Dweller olarak adlandırılan birisi organizasyona katılmak istediğini belirtti. Tamamen bir yabancı olduğu için bu kişinin, BoS’a katılma isteği ciddiye alınmadı. Bu yüzden yıllar önce Çavuş Dennis Allen’ın grubunun akıbetinin ne olduğunu bulması için yoğun radyoaktivite olan Glow bölgesine gönderildi.

bos-fallout-paladin

Vault Dweller, canlı bir şekilde geri dönmesinin yanı sıra Allen’ın ölümcül gezisinin detaylarını içeren bir holodisk getirdi. Heyet, Vault Dweller’ın çalışmalarına hayranlık duyarak ilk defa dışarıdan biriyi organizasyonlarına kabul ettiler. Birçok kişi bu karara karşı çıksa da, Vault Dweller artık bir BoS askeriydi.

Vault Dweller’ın BoS’a katılmasıyla beraber Super Mutant tehlikesinin arkasındaki perde aralandı. Kendisine Master adını veren bir tür yaratık, insanlar üzerinde yaptığı FEV deneyleri ile üstün ırkı yaratmaya çalıştığı ortaya çıktı. Vault Dweller, bir manga BoS askerini Mariposa Ordu Karargahı’na saldırması için heyeti ikna etti.

Brotherhood of Steel’in yardımlarıyla beraber, daha önce adı sanı duyulmamış bu insan Master ve ordusunu yok etmeyi başardı. Sonrasında ise ortadan yok oldu. BoS ise yaşanan bu siyasal boşluktan faydalanarak, merkez bölgedeki gücünü ikiye katladı.

Öte yandan çorak topraklarda Super Mutantlar dolaşmaya devam ediyordu ve ellerinde tuttukları teknoloji de BoS askerlerine kafa tutuyordu. Ancak Brotherhood of Steel, üzerilerindeki dev zırhları, süper bilgisayarları ve gelişmiş bilgisayar yazılımları ile bu aptal ırkın üstesinden gelmeyi başardı.

Genişleme Yılları

Master ve ordusunun yenilmesinin ardından, BoS kendisini bir sorunun içerisinde buldu. Ellerindeki güç tükeniyordu ve dışarıdan yardım gerekiyordu. Gizli organizasyonları için dışarıdaki insanlardan seçim yapılabilir miydi?

İhtiyar heyeti, ellerindeki teknolojinin dışarıda yaşayanlarla paylaşılmasına karşı çıktı ve bu konu açıldığı gibi kapatıldı. Bunun yerine ellerindeki gücü doğuya kaydırarak, Master ve ordusundan arta kalanların temizlenmesine karar verildi.

2242 yılına gelindiğinde Brotherhood of Steel, başka bir rakip ile karşılaştı. Kendileri gibi kökenleri eski Amerikan hükümetine dayanan Enclave tehlikesi baş gösterdi. Enclave, yeni dünya düzenini sağlayıp tam kontrol elde etmek istiyordu. Bunun için yapmayacakları şey de yoktu.

Bu tehlike çorak topraklardaki birçok yerleşim birimini tehdit etmeye başladı. Çünkü Enclave, amacına silah zoruyla ulaşmayı amaçlıyordu. Bu yolda birçok barınağa baskın yapıp, insanları köle olarak kaçırdılar ve deneylerinde kullandılar.

Brotherhood of Steel, bu yeni rakibin gücüne denk değildi. Bu yüzden uzaktan izlemekle yetindi. Ancak Chosen One adı verilen bir kabilelinin yardımıyla, ellerindeki teknolojiyi geliştirme fırsatı buldular. Enclave’in elinde dikey olarak kalkış-iniş yapabilen Vertibird helikopterleri bulunuyordu. Bu da onlara çorak topraklar üzerinde büyük bir avantaj sağlıyordu.

vertibird-konsept-cizim

Chosen One bu sırada, San Francisco’daki BoS karakolundaki Matthew ile bir anlaşma yaptı. BoS’un yeryüzündeki çalışmaları için casusluk yapan Matthew, Enclave’in elindeki Vertibird helikopterlere sahip olmak istiyordu. Bu sebeple helikopterin şematiklerine ihtiyacı vardı.

Chosen One’ın görevi başarıya ulaştı. Ancak Matthew, Frank Horrigan ile yaşanan çatışma sırasında hayatını kaybetti. Bu yüzden Vertibird şematiklerinin ihtiyar heyetine ulaşıp, ulaşmadığı kesin olarak bilinmiyor.

Öte yandan ilerleyen yıllarda Brotherhood of Steel’in hava araçları üzerinde bazı çalışmalar yapıldığı biliniyor. Hatta hava araçları ile yola çıkan bu ekiplerden birinin Chicago yakınlarına çakıldığı raporlanmıştır. Hayatta kalanlar Brotherhood of Steel’in orta-batı kanadını oluşturdu. İlerleyen yıllarda da California dışına açılarak, başkent Washington ve Mojave çölüne kadar ilerlediler.

Super Mutantlar saldırılarını arttırınca, insanlar da kendi aralarında anlaşmalar yapmaya başladılar. Bu da New California Republic’in kurulmasına olanak sağladı. Yeni kurulan NCR, çevredeki yerleşim birimleriyle iyi niyet anlaşmaları imzalayarak, topraklarının sınırlarını genişletti. Bu genişleme sonunda Lost Hills’e kadar ulaştı.

NCR ve BoS arasında yapılan anlaşma ile bir karara varıldı. NCR, Lost Hills’in üzerindeki topraklarda hak sahibiydi. Ancak yer altındaki barınakta hiç bir söz hakkı yoktu. Bu anlaşma karşılıklı iyi niyetlerle yapılmış olsa da, iki organizasyon arasındaki gerilim asla dinmedi.

Bu gerilim 2274’te koptu. Brotherhood of Steel’in Mojave kolu HELIOS One adı verilen güneş çiftliğinin kontrolünü elinde tutuyordu. Ancak NCR, büyüyen güçlerini beslemek amacıyla HELIOS One’ı kontrol altına almak istiyordu. Böylece güneş çiftliğinin kontrolü, zor yolla NCR’ın eline geçti.

helios-one-gunes-ciftligi

Brotherhood of Steel’in elinde yüksek teknoloji bulunmasına rağmen, NCR’ın saflarındaki asker sayısı daha fazlaydı. İki organizasyon arasında çorak topraklardaki en büyük, en kanlı savaşlardan biri yaşandı.

BoS’un Mojave kolundaki askerlerin yarısı bu savaşta öldü ve Hidden Valley’deki gizli sığınaklarına çekildiler. Elder Elijah’ın ortadan kaybolmasıyla birlikte, savaştan yenilgiyle dönen Paladin McNamara da, elinde tuttuğu güce güvenerek Elder unvanın aldı. BoS, bu kanlı savaşın ardından yaralarını sarmak için yer altındaki çalışmalarına devam etti. Zaman zaman yeryüzüne keşif grupları gönderip, dışarıdaki durum hakkında bilgi aldılar.

İdeoloji

Brotherhood of Steel’in kurulduğu zamanki amacı, ilerleyen yıllarda birazcık değişikliğe uğradı. Bunun en büyük sebeplerinden biri de, organizasyonun güçlerini çok fazla sağa sola dağıtmasından kaynaklandı. Hatta Washington’da bulunan organizasyondaki bir grup, BoS’tan tamamen ayrılma kararı aldı.

Henry Casdin isimli Paladin, başkentteki çalışmaların gerçek amaçlarından uzaklaştığını düşünmeye başladı. Konu hakkında Elder Lyon ile konuştuysa da, heyetin kararını değiştiremedi. Böylece bir gece yanına topladığı diğer paladinlerle beraber, Citadel isimli BoS karargahından ayrıldı.

Ayrılmalarının ardından isimlerini Brotherhood Outcast olarak değiştirdiler ve teknolojiyi sadece kendilerine saklamaya ant içtiler.

Öte yandan tekrar BoS’a dönersek, ideolojilerinin arkasında yatan dini sebeplere de bakmak gerek. İlerleyen yıllar içerisinde Scribe grubu, Roger Maxson’ın sözlerini ve yaşadıklarını gittikçe ilahlaştırmaya başladılar. Eski dünya teknolojisinin de etkisiyle Codex adı verilen kutsal bir yazıt oluşturdular.

Amblem ve Anlamıbos-logo

Brotherhood of Steel’in sembolünde mekanik dişliler ve kılıç bulunmaktadır. Bu mekanik dişliler, mühendislik bilgisini temsil etmektedir. Kılıç ise kendilerini koruyabileceklerini belirtmektedir. Ayrıca sembolün altında da kanat bulunmaktadır. Bu da kayıp teknolojiyi toplayarak, insanoğlunun yeniden rahatça yaşayabilmesi için çalışacaklarına dair içlerindeki umudu belirtmektedir.

Ayrıca sembolün organizasyon içerisindeki sınıfları da belirttiği söylenmektedir. Kılıç Paladinleri, kanatlar Elderları, mekanik dişlilerden en büyüğü Knight birliğini, daha küçük olan iki dişlinin ise Scribe ve yeni üyeleri belirttiği düşünülmektedir.

Yukarıda bahsi geçen Brotherhood Outcast’in armasında kanatlar çıkarılmıştır. Bu da yeni kurulan organizasyonda, Elderlara gerek duyulmadığını göstermektedir.

Çorak Topraklardaki BoS Kolları

Brotherhood of Steel’in ana karargahı Lost Hills olarak bilinen askeri barınaktır. Çorak topraklardaki tüm operasyonlar buradan yürütülmekte ve tüm karakollar buradan gelen bilgiler doğrultusunda hareket etmektedir. Zaman zaman uzakta kalan karakollarla iletişim kopukluğu yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda, karakollara özgür karar verme yetkisi de verilmiştir. Ancak son karar her zaman Lost Hills’deki ihtiyar heyetinden çıkar.

İlerleyen yıllarda Den, San Francisco ve NCR’ın başkenti Shady Sands’de de 3 büyük BoS karakolu kuruldu. Lost Hills’in üstünde kurulan kasabaya, BoS kurucusu olan Maxson’ın ismi verildi. Maxson, NCR sınırları içerisindeydi. Bu yüzden kendi içerisinde özerk ama dışarıda NCR’a bağlı bir düzen oluşturuldu. Bu da ilerleyen yıllardaki NCR-BoS çatışmasını alevlendiren en önemli sorunlardan biri oldu.

Bir başka Brotherhood of Steel karakolu, Mojave çölünde bulunuyordu. Goodsprings kasabasının doğusunda bulunan Hidden Valley, BoS’un karakoluydu. Yer altındaki barınağın güçlü havalandırma ve fan sistemi ile Hidden Valley’de sürekli olarak bir kum fırtınası sürdürülüyordu. Bu sayede karakol daha iyi gizleniyordu.

Doğu Sahili

Brotherhood of Steel’in en büyük kolu, doğu sahilinde bulunuyordu. Capital Wasteland olarak adlandırılan bölge, Great War yıkımını gözler önüne seriyordu. Başken Washington’da taş üstünde taş kalmamıştı. Ortalıkta çeteler, Super Mutantlar ve diğer tehlikeli yaratıklar dolaşmaktaydı.

Bir karakol olarak kurulan doğu kolu, yıllar içerisinde kendi oluşumuna sahip oldu. Elder Owyn Lyons, California’daki merkezin desteğini alamıyordu. Çünkü yeni dünya düzeni için daha idealistik bir yaklaşımı vardı. Bu yüzden git gide daha da bağımsız bir hale büründüler.

citadel-fallout-bos

Owyn Lyons, yetenekli ya da yeteneksiz birçok insanı BoS ordusuna kabul etti. Pentagon’un yıkıntılarından Citadel adını verdikleri yeni bir karargah kurdular ve Capital Wasteland’deki kötülüklere karşı mücadeleye başladılar.

Batı sahilinde yenilgiye uğrayan Enclave, yeni oluşumu için başkent yakınlarını seçmişti. Radyo üzerinden propaganda yayınlarına başlayan Enclave, etrafına yeni müritler toplamaya başladı. Haliyle BoS’un dikkatini çektiler.

Brotherhood of Steel ise tüm Capital Wasteland’e temiz su sağlayacak Project Purity için yardım kararı aldı. Bir avuç bilim insanını korumak için Jefferson Memorial’ı kontrol altına aldılar. Ancak Enclave’in saldırıları sonucunda buradan geri çekildiler. Lone Wanderer adı verilen bir barınaklının yardımı ve Liberty Prime isimli dev robotun gücü ile bölgede yeniden kontrol sağladılar. Project Purity’i çalışır hale getirdiler.

Takibi yıllarda geriye kalan tüm Enclave askerlerini dağıtıp, karargahlarını yok ederek doğu sahilinin en güçlü organizasyonu oldular.

Orta-batı Kardeşliği

Orta-batı kolu, Brotherhood of Steel’den tamamen kopmuş bir yapıya sahipti. 2160 tarihinde, hava aracının Chicago’ya düşmesinin ardından bölgeye yerleştiler. Illinois ve Kansas şehirlerini kontrol altına alarak, çevredeki kabileleri yenilgiye uğrattılar.

Batıdaki BoS dışarıdaki insanlara daha temkinli yaklaşırken, buradaki kardeşlik daha ılımlıydı. Dışarıdan gelen insanların saflarına katılmalarına izin verildi. Amaçları bölgedeki çete ve Super Mutantları, her ne pahasına olursa olsun yok etmekti.

Bu amaçla bölgede Great War öncesinden kalma askeri alanları ele geçirdiler. Bunker Alpha, Bunker Beta, Bunker Gamma, Bunker Delta ve Bunker Epsilon adı verilen karargahlarıyla güçlerine güç kattılar.

Texas Kardeşliğibos-texas-sembol

John Maxson’ın ölümünün ardından, Paladinlerin başı Rhombus yeni High Elder unvanını kazandı. Master’ın ölümü ile birlikte, çevredeki Super Mutant orduları da başıboş dolaşıp, çevre kasabalara saldırmaya başladılar. Saldırılar planlı olmadığı için büyük bir tehlike unsuru oluşturmadı. Böylece yerel halkın yardımı ve BoS askerlerinin çalışmalarıyla Master ordusundan arta kalanlar da yok edildi ve sürüldü.

Öte yandan, Attis’in önderliğindeki bir grup Super Mutant, doğuya ilerleyip Texas’taki gizli barınağa ulaşmayı planladılar. Buradaki teknolojiyi kullanarak yeni Super Mutantlar yaratmayı düşünüyorlardı.

Durumdan haberdar olan Rhombus, bir ordu kurarak Attis’in üzerine yürüdü. Texas’a gelen ordu, prototip halindeki bir barınağı keşfettiler. Burayı operasyonlarını yürütmek için bir karargah haline getirdiler. Böylece Texas Brotherhood kolu oluşmuş oldu. Bunun için armalarını kırmızıya boyayıp, kılıç yerine çift tabanca koydular.

Sonuç

Brotherhood of Steel, yapı ve siyasi duruş itibariyle çorak toprakların en güçlü organizasyonlarından biri oldu. Yıllar içerisinde iç çalkantılar yüzünden, çok fazla güç kaybettiler ve bölündüler. Sayılarının az olması nedeniyle, büyük ve düzenli ordulara karşı yapılan savaşlarda da ağır hasar aldılar.

NCR ile yapılan 2281 tarihli savaş düşünüldüğünde ise organizasyonun çok kan kaybettiği bir gerçektir. Ancak doğu sahilindeki, Citadel merkezli kardeşlik gücünü korumayı başarmıştır.

Öte yandan bir Brotherhood of Steel askeri, yürüyen bir tank gibiydi. Üzerindeki T-51b (Zaman zaman T-45d modelini kullananlar da olmuştur) Power Armor zırhı, üstün teknoloji lazer silahları ile tek bir BoS paladini, koca bir kasabayı haritadan silebilirdi.

Great War’ın takibi yıllarda çevre halklara fazlasıyla yardım etseler de, siyasi örgütlenmelerin ve daha büyük şehirlerin kurulmasıyla insanlar üzerilerindeki etkilerini kaybetmişlerdir. Bu yüzden çalışmalarını daha da gizli bir şekilde sürdürmüşlerdir.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.