Fallout

Courier (Fallout: New Vegas)

fallout-logo

Fallout: New Vegas’ı klasik Fallout oyunlarından ayıran en büyük özellik, ana karakterin bir Vault kökenlerine sahip olmamasıydı. Mojave Express ile çalışan Courier yani Kurye’nin, taşıdığı platinyum çipin başına ne gibi belalar açacağına dair hiçbir fikri yoktu.

Fallout: New Vegas başlamadan önce, NCR ordusu Navarro’ya gelerek burada eski hükümetten kalan bir teknolojinin farkına varır. Üzerindeki semboller, Divide adı verilen bölgede keşfettikleriyle benzeşmektedir.

Böylece Divide adı verilen bölgeye bir kurye yollanır. Kargo içerisinde fırlatma kodları bulunmaktadır. Lonesome Road DLC’sinde karşımıza çıkan Ulysses’e göre paket uyanır ve füze silolarına fırlatma sinyalleri gönderir. Bu da bölgede büyük depremlerin olmasına sebebiyet verir.

Ölümden Dönmek

courier-fallout

Bu olayların ardından Mojave Express 7 kuryeyi, New Vegas Strip’e garip kargolar göndermek üzere kiralar. Oyunun ana karakteri Courier de bu paketlerden birine sahiptir. Primm’den gönderilen kargonun içerisinde platinyum çip bulunmaktadır. Ne yazık ki Courier, Benny ve adamları tarafından pusuya düşürülür. Kıymetli kargosu elinden alınır ve kafasına sıkılan tek bir kurşun ile Mojave Çölü’nde ölüme terk edilir.

Yarı ölü bir biçimde, sığ bir mezarda yatan Courier’i Victor isimli robot kurtarır. Robot, Courier’i Goodsprings’te yaşayan Doktor Mitchell’in yanına getirir. Mitchell, elinde barınak teknolojisi ile Courier’i kurtarır ve ona kendi Pipboy 3000 cihazını hediye eder. Courier’in aklında artık tek bir şey vardır: İntikam almak!

Farklı Sonlar

Fallout: New Vegas, 2281 yılında geçmektedir. Yani Fallout 3’ten tam 4 yıl sonra. Geçtiği bölgede 3 büyük taraf bulunmaktadır: NCR, Caesar’s Legion ve Mr. House. Bu büyük tarafların yanı sıra çeşitli kabileler, yağmacılar, aileler ve kendisini yer altına gizlemiş BoS birliği bulunmaktadır.lonesome-road-fallout

Fallout: New Vegas bu yüzden, kendinden önceki oyunlara göre daha geniş bir hikaye sunar. Bu da oyuncunun çok fazla seçeneğinin olması anlamına geliyor. Yani Courier’in temel bir hikayesi yok.

Öte yandan Courier’in en önemli amaçlarından bir tanesi Robert House’un platinyum çipini bulmaktır. Bu çip 22 Ekim 2077 tarihinde, yani Great War’dan bir gün önce Robert House tarafından geliştirilmiştir. Nükleer saldırı sırasında kaybolan bu çip, Robert House için fazlasıyla önem taşımaktadır. Yaklaşık 200 yıldan fazla bir süre bu çipi bulmaya çalışmıştır.

Çip sayesinde, New Vegas’taki Lucky 38’in bilgisayarları, Robert House’un Securiton robotları ve bölgedeki füzelerin kontrolü sağlanmaktadır. Courier bu çipi ele geçirerek oyuna birden fazla şekilde son verebilir. Robert House, NCR, Ceaser’s Legion ya da Yes Man’in tarafına geçerek, oyun sonundaki büyük Hoover Dam savaşına kimin kazanacağını karar verecektir.

Yaşanan 2. Büyük Hoover Dam Savaşı’nın ardından, New Vegas’ın ve Mojave Çölü’nün de geleceği belirlenmiş olur. Old World Blues DLC’sine göre savaşın ardından yıllar sonra Courier, Big MT’ye geri döner ve bölgeyi kontrol altına alır. Bölgedeki bilim insanlarını korur ve yeni teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olur.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Chosen One (Fallout 2)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.