Fallout

Chosen One (Fallout 2)

fallout-logo

Fallout 2 oyununun protagonisti Chosen One, aslında ilk oyunun ana karakteri Vault Dweller’in torunudur. Arroyo köyünde doğan Chosen One, adından da anlaşılacağı üzere köyünü kurtarmak için seçilen kişidir.

Çorak topraklarda yaşamak hiçbir zaman kolay olmamıştır. Özellikle çölün ortasında, ufak bir köyde yaşıyorsanız. Arroyo köyünün Elder’ı da, yaşanan kuraklıktan ötürü köyünün tehlikeye düştüğünü fark etmişti. Bu yüzden oğlunu Temple of Trials ismindeki antik tapınağa sokarak bir teste tabi tuttu.

İlgili Makaleler

chosen-one-fallout

Chosen One, Temple of Trials’daki testinden alnının akıyla çıkmasının ardından köyün Elder’ı tarafından kutsal bir görevle çorak topraklara gönderilir. Kuraklık yüzünden ekinler solmakta, Brahmin adı verilen çift kafalı inekler ölmektedir. Çocuklar ise ya açlıktan ya da hastalıktan zor durumdadır. Elder, Chosen One’dan G.E.C.K. adı verilen gelişmiş bir teknolojiyi bulmasını ister.

G.E.C.K. (Garden of Eden Creation Kit), birçok Vault içerisinde bulunmaktadır. Bu alet, çorak toprakları yaşanabilir düzeye getirmektedir. Yani bir nevi ufak terraform aletidir. Bu alet ile köyün kaderi değiştirilebilir.

Fallout 1 dünyasından daha geniş bir harita ile karşımıza çıkan Fallout 2’de yapılabilecek onlarca şey vardır. Ana karakterimiz Chosen One, macerası sırasında birçok kasabaya, köye ve büyük şehirlere uğrayarak dedesinin yaptığı gibi çorak toprakların geleceğine de yön verir.

Derin Devlet Gerçeği

Chosen One, sonunda G.E.C.K.’i bulur. Alet Vault 13 içerisindedir. Bu barınağın sakinleri Enclave adı verilen eski bir hükümet birimi tarafından kaçırılmıştır. Enclave aynı şekilde Arroyo köyünün sakinlerini de kaçırır. Chosen One’ın görevi bir anda değişir ve insanlarını bulmak için Enclave’in peşine takılır.

enclave-fallout-2

Sonucunda Enclave’in, Poseidon Energy firmasına ait bir petrol platformunda olduğunu öğrenir. Platform, Pasifik Okyanus’unun açıklarındadır. Chosen One, San Francisco’da eski bir petrol şilebi içerisinde yaşayan tüccarlarla anlaşarak, platforma ulaşmayı başarır.

Burada Enclave’in amaçlarını öğrenen Chosen One, Amerikan Başkanını ve Enclave askerlerini öldürür. Sonunda ise Fallout tarihinin en zorlu oyun sonu canavarlarından biri olan Frank Horrigan ile mücadeleye girer. Sonucunda Arroyo yerlilerini ve Vault 13 sakinlerini kurtararak, platformu havaya uçurur.

Yeni Arroyo

Halkını ve ataları sayılacak Vault 13 sakinlerini kurtaran Chosen One, bu insanları Arroyo köyüne getirir. G.E.C.K.’i çalıştırarak, köy topraklarını yaşanabilir bir hale getirir. Vault 13 sakinleri köyde kalmaya karar verir. Köylü halkın hayatta kalma tutkusu ve barınak sakinlerinin teknolojik bilgisi ile Arroyo, New Arroyo adını alarak gelişmeye başarl.

Chosen One, annesinin ölümünün ardından köyün Elder’ı olur. Hayatının sonuna kadar New Arroyo’da kaldığı söylenir. Tanıştığı birçok kişiye ilham kaynağı olmuştur. Broken Hills’de karşımıza çıkan Super Mutant Marcus, kasabasındaki uranyum madenlerinin bitmesiyle, Chosen One’dan etkilenerek uzun bir yolculuğa çıkar. Sonucunda Mojave çölünün kuzeyindeki Jacobstown kasabasının kurulmasına ön ayak olur.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.