Hobi Dükkanları

Hero Select

hero-select-dukkan-logo

Nişantaşı’nda, metro çıkışına 10 dakikalık bir mesafede bulunuyor Hero Select. Zeminin altında doğru uzanan kocaman bir dükkan. Sanki bir Hobbit kovuğu. Sıcak ve samimi bir karşılama. İnsan Nişantaş’ında kaybolmaz ama Hero Select dükkanı içerisinde kesin kaybolur. Tanışma faslının ardından eğlenceli bir röportaja başlıyoruz.

heroselect-13Frpnet: Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?
HeroSelect: Benim ismim Burak Demir. Arkadaşım Uğur Ergin ile bu figür dükkanını kurduk. Lise arkadaşıyız. Ama sanki arkadaşlığımız daha öncesine dayanıyor. Uzun zamandır herşeyi birlikte yaptık.

Frpnet: Figürlere olan merakınız nereden geliyor ?
Burak Demir: Çok spontane bir şekilde gelişti. Figürler, öğrencilik yıllarımdan aklımda kalan bastırılmış bir duyguydu. Uğur’un bir hediyesiyle bu işe başlamış oldum. Kafi boyutlarda ilerlemeye çalışıyorum. Genelde Yüzüklerin Efendisi figürleri oldukça ilgimi çekiyor.
Uğur Engin: Ortaokuldayken başladım. O zamandan beri figürlerle içli dışlıyım. İlk MacFarlane figürleriyle başlamıştım. Halen MacFarlane figürleri görünce alıyorum.

heroselect-04Frpnet: Hero Select’in kuruluş süreci nasıl gelişti?
HeroSelect: Dediğim gibi çok yakın arkadaştık. Biz de figür koleksiyonu yapıyorduk. Birgün Nişantaşı’nda bir yerde otururken aklımıza bu fikir geldi. Biz de yapabiliriz dedik. Şansımız yaver gitti. Dükkanı hemen bulduk. Hatta dükkanda çalışmalar devam ederken ufak çaplı bir tatile bile çıktık. 29 Şubat tarihinde Hero Select’i kurduk. 1 Nisan tarihinde de dükkanımızı açtık.

Frpnet: Açılış sürecinden sonra işler beklediğiniz gibi gitti mi?
HeroSelect: Kurarken herşey çok çabuk gelişti. Herşey çok kolay oldu anlayacağınız. Ama umduğumuzdan daha zor bir iş olduğu ortaya çıktı. Artık işimizi yaparken bir adım ilerisini düşünerek hareket ediyoruz.

İnsanları daha yeni yeni dükkanımıza çekebilmeyi başardık. İstediğimiz prestiji elde ettik tabi. Herkese hitap edebilecek, çeşitli ürünlerin bulunduğu, kocaman bir dükkanımız var.

heroselect-06Frpnet: Peki dükkanınızda bulundurduğunu figürler ve markalar neler?
HeroSelect: Hemen hemen bütün markalar ile çalışıyoruz. Ancak ağırlık olarak Sideshow, Hot Toyz, Neca, Gentle Giant bulunuyor. Herkese hitap edebilecek çeşitliliğe sahibiz. 7-inçlik boyuttan başlayarak Life Size boyuta kadar ürünlerimiz mevcut.

Ayrıca sadece figürler bulunmuyor. Posterler, replikalar, buz kalıpları, termos, bardak altlıkları, kupalar ve daha birçoğu Hero Select yelpazesi içerisinde bulunuyor. Oldukça fazla çeşidimiz mevcut. Film ve Çizgi Roman dünyasına ait herşey bulunuyor. Yani buraya gelen bir Terminatör meraklısına uygun seçenekler sunabiliyoruz. Her bütçeye uygun şekilde ürünlerimiz var.

Frpnet: Bütçe demişken. Fiyat aralığınız nedir?
HeroSelect: Konu figür olunca fiyatlarının yüksek olduğunun bizde farkındayız. Ama bu kimseni gözünü korkutmasın. 20 Lira’dan 21.000 Lira’ya kadar geniş ürün yelpazemiz var. Fiyatlarımız piyasaya göre çok ciddi farklılık göstermiyor. Kuruşu kuruşuna aynı fiyat üzerinden satılıyor.

heroselect-05Frpnet: Hero Select’in diğer Figür dükkanlarından farkı nedir?
HeroSelect: En büyük farkımız daha fazla çeşidi barındırıyor olmamız. Daha önce Nişantaşı’nda oturmuş bir kitle vardı. Burayı seçmemizin sebeplerinden biri buydu. O kitleyi tekrar hareketlendirmek istedik. Bu sebeple daha farklı bir seçenek sunmamız gerekiyordu. Böylece çeşitliliğe önem verdik.

Tabii bir de müşteri-dükkan sahibi ilişkisinden çok arkadaşlık-ahbaplık ilişkisi kurmaya çalıştık. Samimiyet bizim için çok önemli.

Röportaj sırasında bize eşlik eden bir adet Hero Select müşterisi bulunuyordu. Serdar Yüksel’e Hero Select hakkındaki düşüncelerini sorduk:

Serdar Yüksel: Figür toplamaya 3 sene önce başladım. Ailelere bu hobiyi garipsiyor. Bu yaşından sonra hala neden oyuncak ile oynuyorsun diye soruyorlar. Ancak bir süre sonra onlar da figürün farklı bir hobi olduğunu anladılar.

O dönemlerde gittiğim, gördüğüm her yerden satın alıyordum. Burayı 3 ay önce internet üzerinden keşfettim. O gün bu gündür sadece Hero Select’ten alışveriş yapıyorum. Tercihim genelde Hot Toyz üzerine. Sağolsunlar aradığım ürünlerde burada bulunuyor.

Zaten aradığımın çok fazlası var. Buraya gelene müşteri gözüyle bakmıyorlar. Böyle bir iş ile uğraşmak zor hak veriyorum. Ancak ne olursa olsun samimiyetlerini kaybetmiyorlar. Buranın bir avantajı da ürünlerin çok hızlı gelmesi.

heroselect02Frpnet: Ürünlerin hızlı gelmesinden bahsedildi. Tam olarak ürünler ne kadar sürede yenileniyor?
HeroSelect: Satış programını biz belirliyoruz. Yurtdışındaki kaynakları değerlendiriyoruz. 30-35 gün içerisinde yeni ürünler geliyor. Sadece bir noktadan değil birçok toptancıyla çalıştığımız için çeşidimiz sürekli bol oluyor.

Frpnet: Bu çeşitlilik iyi bir nokta ama elinizde kalan ürünler oluyor mu?
HeroSelect: Genelde olmuyor. Ancak bazı ürünlerin siparişini verirken şüpheye düşüyoruz. İnternet üzerinde fotoğrafı çok güzel duran bir figür geldiğinde niye bunu aldık diyoruz. Bazen de satmayacağını düşündüğümüz bir ürün kapış kapış gidiyor. Mesela Fırat figürü bu dükkanın lokomotifi. Sürekli olarak satıyoruz.

Frpnet: Kişisel istek doğrultusunda figür getiriyor musunuz?
HeroSelect: İstek 2. el olmadığı sürece getiriyoruz. Ayrıca bulunabilir olması da önemli. Tek bir figür bile olsa bunun sorumluluğunu alabiliriz. Ama normal süreçten biraz daha uzun sürüyor.

Frpnet: Takipçilerinize nasıl ulaşıyorsunuz ?
HeroSelect: Zaten bir internet sitemiz var. Bunun dışında yeni gelen ürünleri Facebook sayfamızdan, dükkan içi fotoğraflarıyla paylaşıyoruz. Pazar günü hariç hergün buradayız.

Buraya gelemeyenler için kargo ile gönderme imkanımız var. Biz de birer figür takipçisi olduğumuz için gönderim biçimine dikkat ediyoruz. Güvenilir olması açısından UPS ile çalışıyoruz. Belki diğer firmalara göre 1-2 lira fark ediyor ama ürünler sapasağlam yerine ulaşıyor.

Satışlarımızı Hero Select internet sayfasından ve GittiGidiyor üzerinden gerçekleştiriyoruz.

heroselect-11Frpnet: Herhangi bir etkinlik içerisinde bulundunuz mu ya da bulunmak ister misiniz?
HeroSelect: Şu ana kadar öyle bir çalışmamız olmadı. İstiyoruz ancak çekincelerimiz var. Figürleri götürürken oluşabilecek kazalardan korkuyoruz. Ayrıca gittiğimiz yerde buna ilgi gösterecek ve değer verecek bir topluluğa ihtiyacımız var.

heroselect10Frpnet: Müşterilerinize sağladığınız herhangi bir indirim ya da kampanya var mı?
HeroSelect: Yılbaşı sürecinde birkaç planımız var. Mesela sıkı takipçilerimize bazı hediyeler hazırladık. Bunun dışında 31 Aralık’a kadar 100 lira ve üzeri alışveriş yapanlar, yılbaşı çekilişine katılmaya hak kazanıyor. Bu çekilişte bir sürü ödülümüz var.

Frpnet: Bu ödüllerin içeriği sürpriz olarak mı kalıyor yoksa açıklayabilir misiniz?
HeroSelect: 13 adet hediyemiz var. Bunlar elde kalmış ürünler değil. Hepsi 31 Aralık günü yapacağımız çekiliş ile sahiplerini bulacak. Hepsini söylemek gerekirse, Batman Mini Film Cell, Clone Trooper askerler, Killer Croc, Back to the Future Part III DeLorean, Boba Fett Konuşan Peluş, Hot Toyz Rango, Death Kenny Mini Figür, Saw 12-inç, Star Trek 3lü Diorama seti, Gremlins Gizmo Bubble Head, Jean Grey Statue, Game of Thrones bardak altlığı, Punisher Mini Büst.

Frpnet: Hero Select’i genişletmek için bir çabanız var mı ? Distribütörlük yapmayı planlıyor musunuz ya da Figür dışı çalışmalarda bulunmayı ?
Hero Select: Şu an için distribütörlük planlarımız yok. Figür üzerine yoğunlaştık bu şekilde ilerleriz. Dükkan içerisinde Çizgi Roman satışı planlamıyoruz. İlerde yayıncılık yapma gibi bir kaygımız da yok. Türkiye’de bu konuda yeteri kadar başarılı firma mevcut.

Frpnet: Hero Select’i bulunduğunuz yer dışında başka bir Diyar’da açmak isteseydiniz nereyi seçerdiniz?
Burak: Orta-Dünya’da açardım herhalde. Rivendell içerisinde açıldığını düşünsenize. Elrond gelip “aaa benim figürümü yapmışlar” deseydi oldukça eğlenceli olurdu.
Uğur: Ben de Orta-Dünya’yı seçerdim. Oldukça eğlenceli olurdu. Tek Yüzük’ten bir sürü olabilirdi mesela.

heroselect03Frpnet: FRPnet ailesi olarak sorularımızı cevaplandırdığınız için çok teşekkür ediyoruz.
Hero Select: Kalkıp buraya geldiğiniz ve zamanınızı ayırdığınız için biz de teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Adres: Teşvikiye Mah. Şakayık Sok. Genç Apt. 45/A Nişantaşı 34365 İstanbul
Facebook Sayfası: http://www.facebook.com/heroselect
Resmi Web Sitesi: http://www.heroselect.com/

 

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.