Hobi Dükkanları

Gerekli Şeyler

gerekli-seyler-logo

Havanın, suyun, uyumanın gerekli olduğu kadar, insanın kültüre ve hobiye de gereksinimi var. Bir doygunluk hissiyatı için insanlar çeşitli aktivitelerde bulunur. Sinemaya-tiyatroya gitmek, kitap okumak, spor yapmak, güncel dizileri takip etmek gibi. Bir kesim var ki başlı başına bir kültür oluşturmuş durumda. Fantastik-BilimKurgu sinemasından, yeraltı edebiyatına, bağımsız çizgi roman çalışmalarından, internet üzerinde ki kısa süreli yayınlara kadar oldukça geniş bir yelpazeyi kaplayan bu türe aslında henüz bir ad verilmiş değil. En hoş tabiriyle Nerd ya da Geek denilebilecek bu kimselerin ihtiyaç duyduğu her türlü malzeme işte Gerekli Şeyler dükkanında bulunabilmekte. Türkiye’nin en büyük hobi-eğlence mağazası olan Gerekli Şeyler’in kapısından içeriye adımımızı atıyoruz.

FRPNET: Gerekli Şeyler’in arkasında duran kişi biraz kendinden bahsedebilir mi ?
Gerekli Şeyler: İsmim Mişel Simoni. Asıl mesleğim tekstilcilik. 1996 yılında ortaklık yoluyla Arkabahçe Yayıncılığı kurduk. Bu yayınevi altında Marvel, DC Comics, Image gibi ünlü çizgi roman şirketlerinin eserlerini ülkemizde Türkçe olarak yayınladık. Magic kart oyunu ve masaüstü FRP için bir çok tanıtımı biz yapmış olduk. Ülkemizde bu konulara olan ilginin artmasında ön ayak olduk. Arkabahçe Yayıncılık ile ortaklığın bitmesi ardından Gerekli Şeyler olarak devam ettik. Ben de 2005 yılından beri Gerekli Şeyler’in sahibiyim.

FRPNET: Gerekli Şeyler’in sahibi olmak, sizi ne gibi zorluklarla karşılaştırdı ?
Gerekli Şeyler: Açık konuşmak gerekirse bizim yaptığımız işin altında bir noktada ticaret yatmakta. Sürekli artış gösteren Dolar üzerinden çalışıyoruz. Bu işin gümrük vergilendirmesi gibi bir durumu var. Bazen siparişlerimiz gümrükte takılabiliyorlar. Ayrıca bu tarz hobi eşyaları için ülkemizde herhangi bir kanun ve fiyatlandırma sistemi yok. Bu gibi değişken durumlar yüzünden ürünlerimizin fiyatlarını sabit tutmaya özen gösteriyoruz. Türkiye’de bulunamayacak ürünleri dükkan içerisinde sergiliyoruz. Bu ürünü şahsi olarak yurtdışından getirmeye kalktığında shipping denilen ücretlendirme ortaya çıkıyor. Ürün için 15$’a kadar bir fiyatlandırma yapılıyor. Biz burada değişken dolar fiyatını 2 Lira olarak hesaplıyoruz. Şöyle bir durum var ki ünlü bir markanın mağazasına gittiğinde alacağın eşofmanın fiyatı 100.00 lira olarak etiketlendiğini görüyorsun. Bu konu hakkında gidip “çok pahalı bu kıyafet” gibi bir muhattapa girmezken buradaki fiyatlarımıza “çok pahalı” demeleri insanı bıktırma noktasına getiriyor. Bahsettiğim değişken konularda benden kesinti yaşanıyor. Burayı açarken market, cafe gibi bir durum olsun istemedim. Ancak olayın bu yöne getirilmesi bir an için insanı bu işten vazgeçirme noktasına getiriyor. Ayrıca sürekli olarak belirli bir ürünün getirilmesinde ısrarcı olan müşterilerimizin isteği üzerine bu ürünü getirdiğimizde satılmıyor. Gerçekten böyle durumlarda ne yapacağımızı bilemiyoruz.

FRPNET: Gerekli Şeyler dükkanında bulunan ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Gerekli Şeyler: Dükkanımızda lisanslı olmak kaydıyla, bu kültüre ait her türlü ürünü bulmak mevcut. Baskılı t-shirtler, poster ve çerçevelik resimler, heykel, figür, Amerikan çizgi Romanları, Manga, Kitap, Rol Yapma Sistem kitapları, bir çok alt ürüne ait lisanslı hediyelik eşyalar, dünyaca ünlü çıkan aylık dergilerle beraber neredeyse 100’ü aşkın marka dükkan içerisinde bulunuyor. Ağırlıklı olarak çizgi roman bulunmakta. Türkçe ve İngilizce olmasının yanı sıra, farklı dillerde de çizgi romanlarımız mevcut. Daha sonra sırayı çeşitli markaların figürleri alıyor. Sürekli olarak bir, bir buçuk ay da bir dükkanı güncelliyoruz. Yeni ürünlerimiz geliyor.

FRPNET: Şu an Türkiye’de distrübitörlüğünü üstlendiğiniz bir marka var mı ?
Gerekli Şeyler: Daha evvel McFarlane, Sideshow gibi firmaların distribütörlüğünü yaptık. Ancak bu işin olmayacağını anladığımızda vazgeçip sadece perakende satışımıza odaklandık.

FRPNET: Figürlerdeki boy standartlarınız neler ?
Gerekli Şeyler: Herhangi bir standartımız yok. Güncel olarak tüm figürleri takip etmekteyiz. 7 inçlik figürlerimiz dükkanda fazlasıyla mevcut. Özellikle Star Wars ve Anime karakterleri en çok sorulanlar arasında olduğu için bunları çok sık yenilemekteyiz.

FRPNET: Gerekli Şeyler’in herhangi bir çalışması var mı ?
Gerekli Şeyler: Arkabahçe Yayıncılık olarak daha öncesinde Witchblade, Spawn gibi çizgi romanları ülkemizde tanıtmıştık. Şu an da Gerekli Şeyler adı altında, editörümüz Alişan Cengiz ile beraber bir çizgi roman yayıncılığı yapıyoruz. Marvel ve DC ürünlerini Türkçe’ye çeviriyoruz. Şu an yeni atıldığımız bir saha olan mangadan ise oldukça umutluyuz. One Piece ve Naruto mangalarımız 2. ciltlerini çıkarmış oldular. Manga’nın farklı bir kültür olmasından dolayı gelecek projeler için çalışmalarımıza da hız vermiş durumdayız.

FRPNET: Müşterileri kitlesi daha çok hangi gruptan ?
Gerekli Şeyler: 7’den 77’ye tüm insanları dükkanımız içerisinde görebiliyoruz. Profesörü de var, sanatçısı da, öğrencisi de. Öyle enteresan ki burada doğum günü kutlayan hatta evlilik teklifi yapan müşterilerimiz dahi oldu. Gelen müşterilimizin büyük bir kısmından oldukça memnunuz. Dönemsel olarak indirim de yapıyoruz. Senede 2 ya da 3 defa figürlerde ve çizgi romanlarda büyük indirimlere gidiyoruz. Bir keresinde her alışveriş yapan müşteriye bedava pizza ısmarlamıştık. Oldukça eğlenceli bir gün olmuştu.

FRPNET: Gerekli Şeyler, oldukça hareket halinde bir dükkan oldu. Bunun sebebi tam olarak nedir?
Gerekli Şeyler: Genel olarak sıkıntı ekonomik olsa da, Nişantaşı’nın çehresinin değişmesi bizi de etkiledi. Orada yetişen ve değişen bir genç kitle mevcut. Bu tarz kültürel bir eğlence onların ilgisini çekmediği için son zamanlarımızda oradan ayrılmayı zaten kafamıza koymuştuk. Öncesinde de çok yer değiştirmemiz de maddi olarak bize zarar vermişti ve müşterilerimizi kaybetmiştik. 3-4 ay öncesine kadar Taksim’e geçmiştik. Mekan yer itibariyle iyi de olsa gene ekonomik açıdan bu iş bizi oldukça zorlamış hatta kapatmaya dahi karar vermiştik. Şu anki yerimiz Kadıköy oldukça şans eseri karşımıza çıktı. Ancak hiç olmadığımız kadar mutluyuz. Bu kadar pozitif bir enerji alabileceğimizi beklemiyorduk. Kadıköy, oldukça hareketli bir yer. Nişantaşı gibi lüks harcamaların olmadığı, Taksim gibi keşmekeş içerisinde olan bir yer değil. Bu yüzden sürekli olarak hareket halinde bir müşteri güruhumuz mevcut. Hiç olmadığımız kadar kalabalık oluyoruz bazen.

FRPNET: Size ulaşmak isteyenler nereden bağlantı kurabilirler?
Gerekli Şeyler: Biz her zaman dükkandayız. Ayrıca internet üzerinden sitemize ulaşıp mail atabilirler. Mailleri kontrol edilecektir. Ayrıca kişisel siparişlerinizi de alıyoruz. Hatta şu an için Türkiye’de bulunmayan yurtdışından getirmek istediğiniz her türlü kitabı getirebiliyoruz.

FRPNET: Eğer burada değil de başka bir yer olsaydı dükkanı nerede açmak isterdiniz ?
Gerekli Şeyler: Spiderman’i çok seviyoruz açıkçası. Uzun bir süre boyunca yakın bir arkadaşımız oldu. Onun içli dışlı olduğu Marvel evreni içerisinde kendimize bir yer bulmak isterdik. :)

FRPNET: Gerekli Şeyler olarak eklemek istediğiniz ve paylaşmak istediğiniz bir şeyler var mı ?
Gerekli Şeyler: Biz Türkiye’ye yeni bir kültür tanıttık. Bu öyle bir kültür ki Hollywood bile şu an bu kültürden beslenmekte. Yaptığımız işten keyif alıyor ve gurur duyuyoruz. Başka şubemiz ve yüksek finansmanımız olmadığı halde Türkiye’nin tek Entertainment (Eğlence Hobi) dükkanıyız. Bu konuda oldukça iddialıyız ve imkanımız olduğu sürece bu işi yapmaya ve yeni şeylerle insanlarımızı tanıştırmaya devam edeceğiz. Her ne kadar bu işte hızlı tüketim olmasa da geleceğinin olduğuna inanıyoruz. Hayattan zevk almak için Gerekli Şeyler, işte tam burada.

Adres:
Moda Cad. No:33/A Caferağa – Kadıköy
Tel: 0216 336 39 41

Gerekli Şeyler web sitesi: http://www.gerekliseyler.com.tr

{gallery}foto_galeri/gerekli-seyler/:::0:0{/gallery}

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.