Hobi Dükkanları

Büyülü Dükkan

buyulu-dukkan-cizgi-roman-hobi-banner

Kadıköy’de sahafların eski kokusunun sindiği bir sokak.

Büyülü Dükkan; bir tarafına Kadıköy Çarşısı’nı, öteki tarafına Akmar Pasajı’nı almış. İşini tecrübe ile harmanlamış bir çizgi roman dükkanı. Gittikçe büyüyor ve bu tecrübeyi her kesimle paylaşmaya hazır.

buyulu-dukkan-03FRPNET: Öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Büyülü Dükkan: İsmim İlyas Erkul. Çocukluğumdan beri çizgi romanlarla ilgileniyorum. 23 yıldan beri bu işin içindeyim. İlk defa Beyazıt, Çınaraltı’nda başladım bu işe. Yaşım o zaman küçüktü, bu işi yapacağım dedim. Sağolsunlar elimizden tutan abilerimiz oldu.

Böylece iş hayatına atılmış bulunduk. Açık Öğretimde okurken bu işe ara vermek zorunda kaldım. 1996-97 yılında tekrar aynı işe devam ettim. 1999 yılında ise Kadıköy’de tezgahtarlık yapmaya başladım. O zamandan beri buradayım.

buyulu-dukkan-04FRPNET: Büyülü Dükkan nasıl kuruldu?
Büyülü Dükkan: Dediğim gibi Kadıköy’de ilk tezgahtarlık yapmaya başlamıştım. Sonra korsan satışı yapanlar yüzünden biz de arada derdest olduk. Böylece 2002 yılının Ekim ayında Kadıköy Çarşısı’nda dükkana geçmiş olduk. İyi ki de olmuş diyoruz. Bir yayınevinin tezgahtara bakış açışısıyla, dükkana bakış açışı oldukça farklı.

FRPNET: Bildiğimiz kadarıyla dükkanın ismi ve yeri değişti. Bu süreç nasıl gelişti?
Büyülü Dükkan: Kadıköy Çarşısı’nda açıldığımızda ismimiz Büyülü Rüzgar’dı. Sonra 2011 Ekim tarihinde, şimdi bulunduğumuz yere geçtik. Çarşıdaki dükkanımız halen açık. Oraya bir ortağımız bakıyor. Buradan farklı olarak oradaki dükkanımızda daha sahafiyelik kitaplar ve çizgi romanlar bulunuyor.

buyulu-dukkan-08İsim değişikliği ise kurumsallaşmanın getirdiği bir yenilik. Ürün gamımızı çeşitli hale getirmeye çabalıyoruz. Büyülü Rüzgar adlı yayınla karşılaştırma durumu olacağı için isim değişikliğine gitmeye karar verdik. Artık ufak bir dükkan değiliz, mağaza haline geldik.

Çok enteresandır buranın bir kısmının kafe yapılması teklif edildi ama yapmak istemedik çünkü bu bizim işimiz değil. Bende yaşanacak aksama herkesi etkileyecektir. Yayıncı çizgi roman basmayacak, parasını alamadığı için iş sekteye uğrayacaktır. Bu yüzden bildiğimiz işi en iyi ve en uygun şekilde yapmaya çalışıyoruz.

FRPNET: Büyülü Dükkan’a gelen birisi burada neler bulacaktır?
Büyülü Dükkan: Çizgi roman ağırlıklı çalışıyoruz. Yeni yeni yabancı çalışmalara geçiş yaptık ama genel olarak Türkçe çizgi romanlara geniş yer veriyoruz. Sadece yerli çizgi roman ile kısıtlı kalmak istemiyoruz.

buyulu-dukkan-11Amerikan ekolünü genişletiyoruz. Avrupa’dan Fransız ürünlerini getirmeye başlayacağız. Öyle bir hale gelmek istiyoruz ki, burası gerçekten bir çizgi roman mağazası olsun. Türkiye genelinde emsal alabileceğimiz bir dükkan yok. Bu sebeple yurtdışına çıkıp oradaki meslektaşlarımızdan örnek almak istiyoruz. Yurtdışında bunlara yönelik daha fazla seçenek sunuluyor.

FRPNET: Ürünler ne kadar zamanda bir yenileniyor?
Büyülü Dükkan: 35-40 gün içerisinde yabancı rafımız yenileniyor. Bizim amacımız ayda 1 getirmek. Tek başımıza da getiriyoruz ancak maliyeti yüksek oluyor. Ürünleri başka dükkanlar ile ortak çalışarak getiriyoruz. Yol maliyetini böylece azaltmaya çalışıyoruz.

İstisnai durumlarda çizgi romanların kitaplarını da getiriyoruz. Aşağıdaki dükkanda mizah satışımız pek olmuyordu. Burasıyla birlikte mizah ürünlerinde de artış yaşandı. Ayrıca Büyülü Dükkan içerisinde figür satışlarına da başlayacağız.

buyulu-dukkan-14FRPNET: Figürler için belirli bir tarih var mı?
Büyülü Dükkan: Tarihimiz net olarak belli değil. Yeni yıl ile birlikte Büyülü Dükkan ismini alarak tadilata giriştik. Bunun ekonomik bir ağırlığı oluyor. Toparlanma sürecinde çizgi romanlara daha fazla önem vereceğiz. Ama sonrasında figürler de getirilecek.

FRPNET: Dükkandaki ürün aralığı ve yapılan indirimler neler?
Büyülü Dükkan: Fiyatlar piyasadan dolayı çok oynayabiliyor ama genel olarak %20 indirim yapmaya çalışıyoruz. Yapmadığımız ürün çok nadir oluyor.

FRPNET: Müşteriler Büyülü Dükkan’a nereden ulaşabilir?
Büyülü Dükkan: Facebook grubumuz mevcut. Bunun dışında alışveriş yapılabilecek resmi sitemiz hazırlanıyor. Siteye girilebiliyor ancak daha satış kısmı açılmadı. Kısa bir süre sonra dükkandaki tüm ürünler buradan da temin edilebilecek.

buyulu-dukkan-16FRPNET: Dükkanın müşteri kesimi kimlerden oluşuyor?
Büyülü Dükkan: Alt dükkandayken genç kesim pek gelmiyordu. Aşağıdaki yer bir buluşma yeri gibiydi. Avukatlar, işadamları, öğretmenler geliyordu. Onların yayınevleriyle tanışmalarına vesile oluyorduk. Buraya geçince genç kesimin daha çok arttığını söyleyebiliriz. Her kesimden insanın gelişiyle bizim de ufkumuz açılıyor tabii.

FRPNET: Herhangi bir yayıncılık planınız var mı?
Büyülü Dükkan: Kapımız bu konuya açık ancak net bir şeyler konuşulmadı.

buyulu-dukkan-18FRPNET: Bu röportajlar sırasında sorduğumuz geleneksel sorumuzu size de yöneltelim. Büyülü Dükkan’ı başka bir diyarda açmak isteseydeniz neresi olurdu?
Büyülü Dükkan: Türkiye’nin durumu düşünüldüğünde Gotham City’de açmak isterdim. En azından bu işi daha iyi devam ettirebilirdik.

FRPNET: Bize vakit ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür ederiz.
Büyülü Dükkan: Biz de FRPNET ailesine teşekkürlerimizi sunarız.

Adres: Neşet Ömer Sk. 3/1 34710 Kadıköy-İstanbul
İnternet Sitesi: http://www.buyuludukkan.com/
Facebook: http://www.facebook.com/BuyuluDukkan
Twitter: https://twitter.com/BuyuluDukkan
Mail adresi: cizgiroman@buyuludukkan.com

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.