Hobi Dükkanları

Flaneur Hobi Dükkanı

flaneur-logo

Flaneur, tam da şehir keşmekeşinin ortasında Kadıköy’de açılmış bir hobi dükkanı. Çizgi roman kokusu, figür görüntüsü ve plak sesini aynı posada eriten ve size mükemmel bir karışım ortaya çıkarmış bir mekan. Ufacık dükkan içerisinde koca bir figür ordusu sizi karşılıyor. Dört bir duvarı dolduran çizgi roman çeşitleriyle şöyle bir başınız döndükten sonra kendinizi plak yığının ortasında buluyorsunuz. İşte tam bu sırada hoş bir sohbet başlıyor.

İlgili Makaleler

FRPNET: Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz ?
Flaneur: Benim ismim Servet İnandı. Aslında resim öğretmeniyim ancak uzun bir süre boyunca çizgi roman çizimi ve fanzin çalışmalarıyla uğraştım. Kendi yaptığım kurşun figürler ve heykelcikler de bulunmakta. Hatta bunlardan bazılarını dükkan içerisinde sergiliyorum. Uzun yıllardan beridir çizgi roman ve plak koleksiyonculuğu yapıyorum.

FRPNET: Flaneur macerası tam olarak nasıl başladı ? Buna nasıl karar verdiniz ?
Flaneur: Dediğim gibi kendime ait bir çizgi roman, figür ve plak koleksiyonum vardı. Buna benzer şeyleri de hobi olarak yapmaktaydım. Ancak bir süre sonra eşimin de uyarmasıyla evde oturacak yerimizin kalmadığını farkettik. Sonra neden sevdiğim bir işi yapmıyorum diye düşündüm ve 19 ay önce Rıza Kutlu ile bu dükkanı açmaya karar verdik. İsim olarak Flaneur’u seçtik çünkü Walter Benjamin’in büyük hayranıyız. Walter Benjamin bir yazısında “şehir gezginin” tanımını yapar, oradan esinlenerek bu ismi uygun gördük. Çünkü burası da şehir gezginlerinin gelip gittiği aradıklarını bulmaya çalıştıkları bir yer.

FRPNET: Bu işe karar verdiğinizden itibaren ne gibi iyi yönleri oldu ya da herhangi bir sorun yaşadınız mı?
Flaneur: Bu iş aslında tamamen bir kültür. Hobi olarak ne kadar varsaysak da artık bir kültür parçası haline gelmiş durumda. Ancak Türkiye’de bu tip hobiler zaruri harcamalar olarak gözükmekte. İnsanlar küçüklüğünde siyah-beyaz İtalyan çizgi romanlarını takip etmekteydi. Bunun ülkemizde inanılmaz büyüklükte bir pazarı bulunmaktaydı ancak gün geçtikçe bu çizimler değişmeye başladı ve o insanların ilgisini kaybetmesine sebebiyet verdi. Çünkü çizgi roman 2 sanatı bir arada kullanır. Çizim ve Edebiyat. Bu kullanımın gittikçe değişmesi yüzünden küçüklüğünde bu işle ilgili olan insanlar da bir anda bir düşüş yaşandı. Hem satıcısı, hem dağıtıcısı için bu işten kazanç sağlamıyor. Bu yöne yatırım yapmaktan kaçınıyorlar.

FRPNET: Dükkanınız da ki çalışmalarınızda bahseder misiniz ? Herhangi bir üreticinin distribütörlüğüne sahip misiniz?
Flaneur: Distribütörlük ile ilgilenmiyoruz. Kendi satış planlarımız dahilinde ürünleri kullanıcısına sunuyoruz. Bu ürünler ise geniş bir yelpazeden çok Avrupa çizgi romanlarıyla sınırlı. Bu sınırlı kısımda da zaten edebi yanı olan artistlik ve sanatsal yanı daha ağır basan çalışmaları sunuyoruz. Bu yüzden bunun belli bir takipçi kısmını dükkanımızda görüyoruz. Benzer şekilde figürlerde Ten ten, Asterix gibi Avrupa kökenli kurşun çalışmalara ayırıyoruz. Bahsettiğim üzere kendi kurşun figürlerimi de yapmaktayım, bunları da satışa sunuyoruz. Ayrıca elimizde bir çok yerde göremeyeceğiniz koleksiyonel amaçlı alınacak parçalar da bulunmakta. Özellikle belirtmek istiyorum çizgi roman ve figürlerin yanında plaklara da yer vermekteyiz. Çoğu yerde duyup, göremeyeceğiniz plaklara sahibiz ve sizinle paylaşmak istiyoruz.

FRPNET: Flaneur adı altında çalışmaları görebilecek miyiz ?
Flaneur: Şu an için Avrupa’daki bir çok yayınevi ve yazar-çizerle görüşmekteyiz. Telif hakları için yazışmalarımız sürmekte. Sonuçlar alındığından itibaren, tahmin ediyoruz Nisan ayı gibi Flaneur adı altında bu kültürel çalışmalara biz de katkıda bulunacağız. Burayı açarken farklı bir şey yapmak istedik, olabildiğince Pop kültürün etkisi altından uzak kalmaya çalışarak kendi ürünlerimizi çıkaracağız.

FRPNET: Müşterileriniz daha çok hangi kitleden ?
Flaneur: Üst kesimden insanlar daha çok geliyor. Belirli bir kültür seviyesine ulaşmış, entellektüel bir grup var. Dükkan içerisinde daha çok onlara hitap eden parçalar bulunmakta. Tabii bu demek değildir ki her şey koleksiyonel olsun. Öğrenci grubu da sıkça uğramakta. Her zaman için müşterilerimizi makul fiyatlarla karşılamaktayız ve tüm çizgi romanlarda %20 indirim yapıyoruz.

FRPNET: Elinizde olsaydı Flaneur’u hangi çizgi romanda açmak isterdiniz ?
Flaneur: Corto Maltese’in büyük hayranıyım. Ayrıca logomuzu tasarlarken oradan etkilendiğimizi de eklemek isterim. Aynı ismimiz gibi Corto Maltese’de gezgin biri olduğundan, onun bulunduğu serilerde dükkanımızı işletmek isterdim.

FRPNET: FRPNET ailesi olarak bize vakit ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Eklemek istedikleriniz varsa röportajımızı sizin bitirmenizi isteriz.
Flaneur: Asıl biz size teşekkürlerimizi sunarız. Biz burada oldukça keyif alıyoruz. Bu yola çıkarken sevdiğimiz işi yapacağımızı biliyorduk ve şu an bunu yaparken eğleniyoruz açıkçası. Burası hobi olarak kendine çizgi roman, plak ve figür kültürünü edinmiş insanları doyurabilecek bir yer. Bu kültürel doygunluğu sağlamak istiyorduk ve bunu başardığımıza inanıyoruz. Eğer siz de koleksiyonel bir gezginseniz ve birazcık olsun vaktiniz varsa bize bekleriz.

Adres:
Caferağa mah. Sakızgülü sok. Kadıköy – İstanbul
Flaneur web sitesi: http://www.flaneurcomics.com

{gallery}foto_galeri/flaneur-kadikoy/:::0:0{/gallery}

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.