Hobi Dükkanları

Figüratif

figuratif-logo

Figüratif, Barış Manço’nun müze haline getirilmiş evinin sokağında bulunmakta. Gözünüzden kaçmaya çalışırcasına kendisini Moda’nın arka taraflarına saklamış bir havası olsa da aslında size anlatacakları ve paylaşacakları o kadar çok şeyleri var ki.

FRPNET: Figüratif’i nasıl kurmaya karar verdiniz ?
Figüratif: Küçüklüğünde Star Wars izleyen insanlar bunun figürlerini ve oyuncaklarını toplamaya başladı. 90’lara gelindiğinde insanlar Todd McFarlane oyuncakları ile tanıştı ve olay tamamen bambaşka bir boyuta taşındı. 2000’lere gelindiğinde ise internetin yaygınlaşmasıyla insanlarda bir uyanış ortaya çıktı. Benden başka insanlar da bunlardan hoşlanıyormuş, yanlız değilmişim düşüncesi ile bir çok komünite oluşturuldu. İşte biz de ilk önce Figüratif, olarak Şubat 2009 tarihinde kurulmuş, internet üzerinde bir forumduk. Gelişen teknoloji ile bu figürlerin daha inceliklileri çıkmaya başladı. Buna paralel şekilde fiyatlarda da bir artış oldu. Ülkemiz için bu tarz figür ve oyuncakları almak, maddi yönden oldukça sarsıcı bir durum. İşte biz Figüratif olarak bu noktada devreye giriyoruz. Bu işi seven insanlar olarak toplandık ve benim, Murat Tireli önderliğinde Eylül 2010’da bu dükkanı açmaya karar verdik. Herkese, olan fiyat neyse onu göstererek satışa başladık.

İlgili Makaleler

FRPNET: Bu süreç içerisinde fiyatları düşük tutmanızın size bir etkisi oldu mu ?
Figüratif: Biz uygun olan ticari mantelitayi kullanarak bu işe giriştik. Ortak bir karar olarak kazancımızı düşük tuttuk, figürleri insanlara ulaştırabilecek noktaya getirdik.

FRPNET: Figüratif’e gelen birisi ne ile karşılaşacak ?
Figüratif: Biz daha çok Amerikan ve bir kısım Avrupa çizgi romanları, sinema ve bağımsız kültür çalışmalarının figürlerini sunmaktayız. Şu an Attakus’un Türkiye’deki distribütörüyüz. Bunun yanında Gentle Giant, SideShow, Hot Toys gibi firmaların heykel ve action figürlerini de ithal etmekteyiz. Figürlerimiz, premium boy dediğimiz 1/4 boyutundaki figürlerden oldukça fazla bulunmakta. Bunun yanı sıra 1/5, 1/7 ölçeklerdeki büyük heykeller ve büstler de bulunmakta. Popüler Amerikan Kültürü’nün oyuncakları bu noktada daha ağır basıyor. Ayrıca önemli çizgi romancıların sketchbookları da Figüratif içerisinde bulunmakta.

FRPNET: Daha çok hangi kitleden müşteriniz oluyor?
Figüratif: Açıkçası her kesimden insan burada olabiliyor. 15 ila 65 yaş arası insanların gelip burada sevdikleri çizgi roman karakterlerinin ya da sinema figürlerinin oyuncaklarını alabiliyorlar. Bizim amacımız zaten bunu seven insanları, sevdikleri karakterlere ulaştırmak. Yoksa biz bu işi sokaktan geçen, bu konularla alakası olmayan birine göre düzenlemiyoruz.

FRPNET: Figüratif Forum’dan bahsetmiştiniz? Oranın üyelerine özel bir kampanya uyguluyor musunuz?
Figüratif: Forum ve site üyeleri, her zaman için yeni gelen giden ürünlerden ilk haberi olanlar. Aynı şekilde üyelerimize kampanyalarda öncelik tanınıyor. Mesela üyelerimiz için 13 Ocak tarihinde cuma gününe denk geldiğinden Jason figüründe özel bir kampanya yapmıştık.

FRPNET: Figüratif’i, burada değil de hangi diyarda açmak isterdiniz ?
Figüratif: Star Wars’da Coruscant Gezegeni’nde, Dex’s Dinner yanında bu dükkanı açıp işletmek isterdim. Oldukça eğlenceli olurdu ve bir çok ırktan müşterim bulunurdu. Ayrıca Dex’s Dinner’dan alacakları kuponlar ile özel indirimler yapabilirdim.

FRPNET: FRPNET ailesi olarak zamanınızı bize ayırdığınız ve röportaja katıldığınız için çok teşekkür ediyoruz.
Figüratif: Figüratif olarak teşekkürlerinizi kabul ediyor ve geri iade ediyoruz. Ayrıca son olarak figür ve heykelcik konusunda Türkiye’de bir çok yere göre oldukça uygun fiyatlarla sizlerleyiz. Bizi takip ettiğiniz sürece kampanyalarımızdan haberiniz olacak ve oldukça cuzi miktar karşılığında istediğiniz oyuncaklara kavuşabileceksiniz.

Adres:
Caferağa Mah. Yusuf Kamil Paşa Sokak 3/A (Barış Manço Evi yanı) Moda Kadıköy – İstanbul
Tel: 0216 336 06 36

Figüratif web sitesi: http://www.figuratif.net/

{gallery}foto_galeri/figuratif-hobi/:::0:0{/gallery}

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Star Wars Hayranı, Figür Koleksiyonunu Parçalayan Eşini Öldürdü!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.