İncelemeler

The Great Heist – Mükemmel Bir Suç Simülasyonu

the-great-heist-banner

The Great Heist, Türkçe’ye Büyük Vurgun olarak çevirebileceğimiz bu oyun, 10 Şubat tarihinden beri halka açık betasında gelişimini tamamlamaya çalışıyor.

Hoş, birçok açıdan tamamlanmış olmasına rağmen ileride sorun çıkmaması adına ince eleyip sık dokuyan bir geliştirici takımına sahip bir oyun.

Kullanıcı feedbacklerine tepkileri ve hızlı tepki göstermeleri oyuna şu an başlamak için mükemmel bir sebep. En nihayetinde sonucunda sizin istediğiniz gibi bir suç simülasyonuna sahip olacaksınız değil mi? Suçla ilgili her şeyi barındıran TGH, Popmundo’yu geliştiren şirketin yeni eseri olarak ileride adını çok duyuracak gibi. Browser RPG’lere ilginiz varsa kayıt olmak için ne bekliyorsun?

the-great-heist-1

TGH’de yalnız başınıza bir çete oluşturabileceğiniz gibi arkadaşlarınızla birlikte de çete kurabilirsiniz. Ya da farklı çeteler kurarak rekabet edebilirsiniz. Çeteler maksimum üç kişiden oluşur ve çetedeki herkesin farklı rolleri bulunur. Hangi üyenin hangi rolü seçeceği, soygun türüne, kişinin yeteneklerine ve stratejiye bağlı olarak değişir. Ancak toplamda yedi adet çete rolü bulunur. Bunlardan bahsetmek gerekirse;

Suç Dehası: Mekana soygundan önce giderek alarmın çalması durumunda polilerin ne kadar zamanda mekana geleceğini ve mekandaki güvenlik görevlilerinin vardiya saatlerini hesaplar. Bu sayede soygununuza en uzun süreyi yaratmaya çalışır. Ki bu süre aşağı yukarı 20 dakika ve 35 dakika arası değişir.

Fettan: İnsan kaynakları yöneticisi gibi, tatlı dilli, güzel görünümlü kişilerden oluşur. Bu kişiler mekanda bulunan insanların dikkatini dağıtmakta bir numaradır.

the-great-heist-2

Kabadayı: Kaslı kuvvetli abiler ve ablalar… Alarmın çalacak olmasını umursamadan en hızlı şekilde soygunu tamamlamaya çalışırlar.

Hırsız: Kapıdan giremezse bacadan girer, lazer ışınlarına dokunmadan dans eder ve maymuncukları pek sever. İyi bir hırsızınız varsa giremeyeceğiniz mekan, açamadığınız kilit yoktur.

Bilgisayar Korsanı: Nâm-ı değer hacker. Elektronik cihazların, yazılımların ve her türlü teknolojik aletin baş düşmanı. Kanun koruduğu gizli kalmış her türlü bilgiyi bulup çıkarmakta uzman yegane çete üyesidir.

Kasa Hırsızı: Banka soygunlarının olmazsa olmazı kişiler kasa hırsızlarıdır. Devasa kasa kapılarını açmakta üstlerine yoktur. Steteskop kullanarak kasa kapısı hakkında kapıyı yapanlardan daha çok bilgi sahibi olabilir.

Şoför: Hızlı bir soygun sonunda peşinize takılan kanun güçlerini atlatabilmek için usta bir Şoför’e her çetenin ihtiyacı vardır. Şoförler gereksiz görünen ama yapbozun büyük bir parçasını oluşturan yegane çete üyeleridir.

the-great-heist-4

Bu arada ikisi haftalık, dördü günlük olmak üzere toplamda altı çeşit soygun türümüzü var. Bunlar zorluk sırasıyla: Dükkan soygunları, otel soygunları, müze soygunları, banka soygunları ve araştırma merkezi soygunlarıdır. Başarılı geçen soygunlar sonunda ganimet ve mangır olmak üzere iki farklı ödül kazanırsınız. Ganimetler çete sıralamanızı yükseltirken, kazandığınız mangırlarla yetenek implantı, kart ya da suç ekipmanı alabilirsiniz. Yeni başlayan kişiler için yetenekler çok daha önemlidir, o yüzden mangırlarınızı bu doğrultuda kullanmanızı tavsiye ederim. En çok mangır veren soygunlar olan haftalık soygunlar, müze ve araştırma merkezi soygunlarıdır. Az biraz yetenek ile müze soygunu yapabilirsiniz ama araştırma merkezinden uzak durmanızı öneririm.

the-great-heist-3

Çete kartlarını haftada bir kere karaborsadan ücretsiz olarak çekebilirsiniz. Eğer destenizde yer varsa size üç farklı kart verecek ve bu kartları soygunlarınızda kullanabileceksiniz. En çok ihtiyacınız olacak olan kartlar ise; Mangır kartı, Kamera kartı, Sis kartı, Banka kasası kartı, Polisi geciktirme kartı ve zamanı geri alma kartlarıdır. Bu kartları kariyerinizin ileri safhaları için saklamanızı tavsiye ederim. Çünkü ihtiyacınız olduğu an bulamıyorsunuz bunları ve size ciddi avantajlar sağlıyorlar.

Başarısız olduğunuz soygunlardan sonra da sonunuz kodes tahmin edebileceğiniz gibi. Ancak hapishanede de yeni yetenekler öğrenebiliyorsunuz, bu açıdan çokta üzülmenize gerek yok. Hapishaneden kaçmanın çok zor olduğunu da söyleyemeyeceğim. Girip girip çıkıyoruz biz, sen de çıkabilirsin. Anlattıklarım ilgini çektiyse, daha fazlası için Thegreatheist.com’a bekleriz!

Yazan: Alper Yörük

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.