Edebiyat

E-Kitaplar Piyasayı Ele Geçirecek

e-kitap banner

PricewaterhouseCoopers, ABD’de 2018 yılında e-kitapların yayıncılar için en çok kazandıran ürün kategorisi olacağını gösteren bir araştırma yayınladı.

ABD için daha iyimser tahminler de yapılırken Avrupa’da işler biraz daha yavaş ilerliyor.

ABD’de Kindle öncülüğünde büyük bir ilerleme gösteren e-kitap satışları 2012 yılında basılı kitap satışlarını geride bırakmıştı. Ancak fiyatlandırma konusundaki farklılıklar e-kitapların kazançlarını gölgeliyordu. PWC araştırması ise bu devranın 2018’e kadar süreceğini gösteriyor.

ABD ve Birleşik Krallık paralel bir büyüme gösteriyor

Söz konusu araştırmaya göre e-kitap satışlarından elde edilen gelirler ABD’de 2018 yılında toplam yayıncılık gelirlerinin yarısına ulaşacak. Birleşik Krallık için de benzer bir tablo çizilirken, Avrupa’nın diğer ülkeleri için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

e-kitap

2018’e gelindiğinde İspanya’da ve Fransa’da e-kitap gelirlerinin payı yüzde 20’yi bulurken Hollanda, İtalya ve Almanya daha düşük bir performans sergiliyor. Almanya ortalama kitap fiyatı açısından en pahalı ülke olarak göze çarpıyor.

Aynı göstergeler Asya kıtasında Japonya için yüzde 15, Çin ve Hindistan içinse yüzde 3’lük bir pay biçiyor.

ABD ve Birleşik Krallıkta işlerin ABD’ye nazaran daha yavaş ilerlemesi elbette e-kitap zenginliği ile açıklanabilir. Diğer yandan Avrupa için ücretsiz e-kitap kütüphaneleri ve tutuculuk da belirgin bir faktör olarak dile getiriliyor.

e-kitap-resim

Tüm bunlara rağmen giderek ucuzlayan e-kitap okuyucuların tüm pazarlarda büyüme çarpanını atttırması bekleniyor. Ebeveynlerin çocukları için tablet yerine e-kitap okuyuculara yönelmesi ise daha hızlı bir değişimin habercisi olabilir.

2017’de 8 milyar dolara ulaşması beklenen e-kitap pazarının Türkiye’deki durumuna baktığımızda ise henüz yolun başında olduğumuzu görüyoruz. Yeni e-kitap okuyucularıyla bu alana hareket kazandırmak isteyen Libronet, ABD’deki 1 milyon ekitaba karşılık Türkiye’de sadece 10 bine yakın e-kitap bulunduğunu paylaşmıştı. Bu sayı günden güne artsa da ülkemizde e-kitap okuyucu pazarındaki kısırlık ve e-kitap fiyatları son kullanıcının konuya yakınlaşmasının önünde bir engel gibi görünüyor.

Kaynak: Webrazzi

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. ben halihazırda ulaşabileceğim her basılı kaynağa ulaşmak için eski usulü tercih ederim ki kitap sayfalarının kokusu arasında dünyadan kopup gitmek başka bir zevktir. e-kitap zevkten çok zorunluluk halinde kullanılan bir şey bana göre yerini tutamaz izli sayfaların.

  2. O 10.000 kitap da ‘Zihin Egzersizleri’ ‘İlmihal’ ‘Kuran tefsiri’ ‘Düzenli kilo verin’ gibi şeylerdir.

  3. Kitabın kokusuymuş yok şuymuş geçin bu ayakları. Bende yıllardır kitap okuyorum. O basılmış kitaplar koleksiyondan öte anlam taşımıyor. Yazmayı seven kişi bilgisayardanda yazar kalemi alıp kağıdada yazar. okumayı seven kişide aynıdır. Her türlü okur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.