Sinema Haberleri

Ridley Scott, The Last Duel ile Hayal Kırıklığı Yaşadı

100 milyon dolar bütçeli The Last Duel filmi gişede 30 milyon dolar kazandı. Ridley Scott olumlu yorumlar alan filminin Blade Runner gibi sonradan ünlü olacağına inanıyor. Bu arada Gladiator 2‘nin senaryosunun hazır olduğunu da ekliyor.

Ridley Scott bu hafta ardı ardına açıklamalar yaptı. Önce The Last Duel filminin gişe performansından ötürü hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. Zira 100 milyon dolar harcayarak hazırlanan film neredeyse 30 milyon dolarlık gelir elde etti. Üstelik seyircilerden olumlu yorum almayı da başarmıştı. Dune ve Venom 2 gibi filmler sinemada başarı elde ederken The Last Duel’ın elde edememiş olmasını filmin yetişkin izleyici kitlesine hitap etmesi olarak yorumluyor. Yine de The Last Duel’ın gişe başarısızlığına çok üzülmüyor. Çünkü Blade Runner’ın da 1982’de yayınlandığında gişede başarısız olduğunu hatırlıyor. Yönetmenin o filmi de sonradan klasikler arasına girmişti. The Last Duel filminin de değerini benzer şekilde sonradan bulacağına inanıyor.

İyi filmler kendi yerini bulacaktır.

İlgili Makaleler
Ridley Scott

The Last Duel 30 Kasım‘da dijital olarak yayınlanacak. Blu-Ray ve DVD olarak ise 14 Aralık‘ta satışa çıkacak.

Gladiator 2’nin Senaryosu Hazır

Ekim’de Peter Craig‘in Gladiator 2‘nin senaryosunu yazmakta olduğunu söylemiştik. Filme dair bildiğimiz detayları anlattığımız haberimizi buradan okuyabilirsiniz. Senaryonun bittiği haberine ek olarak yeni bir haberimiz daha var. Filmin IMDb sayfasında aktör olarak Spencer Treat Clark‘ın ismi geçiyor. Unbreakable’ın yaptığını Gladiator’ün de yapabileceğini ve çocuk aktörü tekrar oyuncu olarak alabileceğini söylemiştik. Fakat IMDb sayfasındaki değişiklik henüz hiçbir resmi kaynaktan onaylanmadı. Eğer bu bilgi doğru çıkarsa bu Clark’ın şimdiye kadarki en büyük rolü olacak.

Russell Crowe‘un başrolde olduğu ve Joaquin Phoenix‘in de muhteşem bir performans sergilediği Gladiator, 22 yıl sonra ikinci filmine kavuşuyor. Bu kez Maximus’un Roma’nın lideri olmasına yardım ettiği Lucius karakterinin hikayesini izleyeceğimizi söylemiştik. Ne yazık ki film ile ilgili bildiklerimiz bununla kısıtlı.

Ancak ilk Gladiator filminin senaryosu film çekilirken yazılmıştı. Russel Crowe verdiği bir röportajda bazen hangi sahneleri neden çektiklerini bilmediklerini itiraf etmişti. Zira onlar filmi çekerken yazarlar harıl harıl senaryo yetiştirmek için çalışıyorlardı. Yine de ortaya çıkan eser hem muhteşem bir klasik olarak akıllara kazınmış, hem de En İyi Film dalında Oscar‘a layık görülmüştü. Ancak bu kez senaryo çekimlerden çok daha önce hazır. Bakalım ön hazırlığı yapılmış Gladiator filmi nasıl olacak.

Ridley Scott’ın Programı

The Last Duel bu hafta itibariyle sinemaları çok büyük oranda terk etti. 26 Kasım‘da Adam Driver ile Lady Gaga‘nın başrolü paylaştığı House of Gucci filmi vizyona giriyor. Gucci’nin oyuncu kadrosu da yine ünlü isimlerle dolu. Al Pacino, Jeremy Irons, Jared Leto ve Salma Hayek de filmde yer alan isimlerden.

Peki sırada ne var? Muhtemelen Kitbag. Napoleon’un hikayesini anlatan tarihsel filmde Scott yine Joaquin Phoenix ile buluşuyor. Kitbag filminden hemen sonra da Gladiator 2’nin geleceğini söylüyor yönetmen. Öyleyse Alien Prequel ne zaman gelecek? Yönetmenin projeleri arasında bir de muhtemelen bunlar arasında en az ilgi çekici başlık olan Queen & Country bulunuyor. Gördüğünüz gibi yönetmenin tabağı zaten büyük projelerle dolup taşıyor. Ancak yönetmen yine de bir müzikal ya da kovboy filmi teklifine hayır demeyeceğini duyurmaya devam ediyor.

Ridley Scott’ın Süper Kahraman Filmlerine Dair Yorumu

Ünlü yönetmenin The Last Duel filmi gişede başarısız olurken gişeyi domine eden süper kahraman filmlerini de eleştirmeden geçmiyor.

Martin Scorsese Marvel filmleri için “Yaptıkları şey sinema değil. Tema parkı yapmaya devam etmeleri gerektiğini düşünüyorum.” demişti. The Godfather‘ın yönetmeni Coppola ise “Martin kibarlık etmiş. Aşağılık, rezil ve değersiz demek istememiş. Ben diyorum” demişti. 12 Monkeys‘in yönetmeni Terry Gilliam ise Marvel filmlerinin saçma olduğunu söylemekle yetinmişti. Dune ve Blade Runner 2049 filminin yönetmeni Denis Villeneuve kopyala yapıştır yöntemiyle yazdıkları senaryoların seyircileri zombileştirdiklerini söylemişti. Eleştiriler yalnızca yönetmenler ile sınırlı kalmamıştı. Jennifer Aniston da Marvel filmlerinin Hollywood’a zarar verdiğini düşünüyordu.

Tüm bu isimlere artık Ridley Scott’ı da ekleyeceğiz. Zira yönetmen süper kahraman filmlerine tepki gösteren sözleriyle gündem oldu.

They are fucking boring as shit.

(Bok gibi sıkıcılar).

Ridley Scott

Fakat Ridley Scott yalnızca Marvel filmlerine tepki göstermiyor. Marvel, DC ya da başka bir firmayı söylemeden tüm süper kahraman filmlerinin sıkıcı olduğunu, görsel efektler ile kurtarıldığını söylüyor. Tek bir tanesi hariç. Joaquin Phoenix’in başrolünde olduğu Joker filminin gerçekten başarılı olduğunu söylüyor. O filmin sinemaya bir şeyler kattığını, Phoenix’in de karakteri çok iyi canlandırdığı istisnasını vurguluyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Tersine Dungeons and Dragons Romanı, Homerooms and Hall Passes Film Oluyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.