Sinema Haberleri

Terry Gilliam da Marvel Sevmeyen Yönetmenlere Katıldı

Çağımızın bir başka büyük yönetmeni olan Terry Gilliam, Marvel filmlerinden haz etmediğini ve hepsinin saçmalık olduğunu dile getirdi.

Hatırlarsanız birkaç ay önce Martin Scorsese, Marvel filmlerinin sinemaya uygun olmadığını dile getirmişti. Kısa süre sonrasında bir başka büyük yönetmen ve aynı zamanda Scorsese’nin de yakın arkadaşı olan Francis Ford Coppola bunu daha ileriye götürerek değersiz olduklarını söylemişti.

Tabii bu sürtüşme bir süre devam ettikten sonra ortalık sakinleşmişti. Marvel tarafında Samuel L. Jackson, James Gunn ve Chris Pratt de bu tartışmaya dahil olmuş ve içinde bulundukları film serilerini savunmuştu.

Şimdiyse bu tartışmayı alevlendiren bir isim daha ortaya çıktı. Monty Python and the Holy Grail, Brasil, Time Bandits, 12 Monkeys gibi kült filmlerin altında imzası bulunan Terry Gilliam, Marvel filmlerinin saçma olduğunu söyledi.

The Man Who Killed Don Quixote (2018)

IndieWire’a konuşan Terry Gilliam şunları söyledi;

Eğer bu kadar güçlüysen gerçeklikle biraz daha fazla uğraşman gerekiyor. Hoşuma gitmeyen noktaysa süper kahramanların kayda değer hiçbir şey yapmıyor olmaları. Bu beni deli ediyor! Gençlere bunlar aktarılıyor. Bana kalırsa bunun gerçek dünyayla ilgisi yok. Yani insani ilişkilerle hiçbir bağı yok. Zorlu şartlarda ve hayatta kalmak için çözmen gereken sorunlarla karşılaştığında normal bir insan evladı olarak ne yapman gerektiğini bilirsin. Onları bu sığ görüşleri için suçlamıyorum. Ancak tekrara düşüyorlar. Sıkışınca başka bir şehri de patlatıyorlar.

Terry Gilliam bu noktada da kendini tutamayarak Black Panther filmiyle de alakalı olarak, “Black Panther’dan nefret ettim. Bu film de beni çılgına çevirdi. Genç siyahi gençlere inanmaları için bir fikir vermeye çalışmış fakat saçmalık. Hem de saçmalığın daniskası!

Monty Python and the Holy Grail (1975)

Doğruyu söylemek gerekirse son dönem Marvel filmleri arasında en zayıf bulduğum Black Panther olmuştu. Ancak bu kadar da sivri bir yoruma gerek yok diye düşünüyorum.

Marvel ve gelenekselci sinemacılar arasındaki tartışma bitmeyecek gibi duruyor. Zaman zaman yine hortlayacaktır. Son söylentilere göre Marvel bu büyük yönetmenlerle orta yolu bulmak amacıyla da bazı temaslarda bulunmuş deniliyor. Hatta Martin Scorsese’ye yüklü bir maaşla Marvel filmi çekmesi için istek gönderildiği söyleniyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Punisher'ın Yeni Yayın Tarihi Açıklandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.