Oyun Haberleri

Microsoft: “Sony, XBox Game Pass’e Katılmayan Oyun Geliştiricilerine Para Ödüyor”

Activision Blizzard‘ı satın aldığı için Sony ile ters düşen Microsoft, “Sony, XBox Game Pass’e oyunlarını dahil etmeyen geliştiricilere ödeme yapıyor” iddiasıyla gündeme bomba gibi düştü.

Microsoft ile Sony’nin arası zaten büyük rakip firmalar oldukları için çok iyi değildi. Üstelik oyun alanında da birbirine zıt politikalar izliyor olmaları da ilişkilerine iyi gelmedi.

Sony geleneksel oyun satış politikasını izliyor. Oyunlarını platforma özel ve kalitesini yansıtan yüksek fiyatlarla satmayı tercih ediyor. Böylece PlayStation satışlarını da yüksek tutmayı başarıyor. Gerçi artık çoğu Sony oyununu bilgisayar üzerinden oynamak mümkün. Death Stranding, Spider-Man Remastered, Horizon: Zero Dawn ve God of War gibi. Ancak yine de oyun satışlarından en çok gelir elde eden firma hâlâ Sony.

Öte yandan Microsoft oyunları platformlarla sınırlı tutmayı tercih etmiyor. Hatta Game Pass gibi uygulamalarla oyuncularını her oyunla buluşturmaya çalışıyor. Özellikle de yüksek kalitede oyunları düşük ücretle oyuncularla buluşturmaktan gurur duyuyorlar. Ve biz de bundan hayli memnunuz.

Microsoft, Sony ile asıl gerginliğini Blizzard Activision‘ı satın aldıktan sonra yaşamaya başladı. Zira Sony, Pokemon ve Mario’dan sonra dünyanın en çok satan oyun serisi Call of Duty’nin Xbox sürümüyle çıkmasını istemiyordu. Microsoft ise Blizzard Activision’ı satın aldıktan sonra Call of Duty’nin yeni oyunlarını PlayStation için de çıkaracaklarını söyleyerek Sony’nin yüreğine su serpmeye çalıştı.

Ancak sonradan bunu yalnızca yeni çıkaracakları üç oyunla sınırlı tuttular. Sony de Call of Duty’deki bu değişimin çok sayıda oyuncuyu PlayStation’dan ziyade XBox almaya iteceğini öngördü.

Ve Microsoft’un iddiasına göre Sony, Game Pass ile asla anlaşmayacaklarına dair imza atan geliştiricilere para ödemeye başladı. Bu şekilde Microsoft’un Game Pass’e dahil edebileceği oyunları sınırlayarak firmanın büyümesini durdurmaya çalıştıklarını söyledi. Çünkü onlara göre Microsoft hem satış stratejisi hem de XBox konsolunun başarısıyla artık Sony’nin pazarını tehdit ediyor.

XBox Game Pass’e Sevgilerle

Microsoft – Sony karşılaşmasında bizim tarafımız belli. Her iki firmayı yer yer eleştiriyoruz. Ve ikisinin de oyunlarını keyifle oynuyoruz. Yine de bu durumda bir taraf seçmemiz gerekirse oyumuz Microsoft ve Xbox Game Pass’ten yana.

Neden mi?

Oyun fiyatlarının her geçen gün arttığı şu günlerde oyun alma alışkanlıklarımız hayli değişti. Artık yeni çıkan bir oyunu hızlıca satın almak, indirime girsin diye beklemekten daha karlı olabiliyor. Çünkü oyunların fiyatı bir anda 7-8 katına çıkabiliyor. Ama AAA oyunlar genelde fiyatı artmasa bile cebimizi yakıyor. Ve yerel ücreti kura göre düşük olsa da yine de alamadığımız oluyor. Örneğin Spider-Man Remastered 60 dolarlık fiyatına rağmen Türkiye’de 500 TL’den satışa çıktı. Kuru birebir alsalar fiyatı 1068 TL olmalıydı. Ama yine de bir oyuna 500 TL vermek çoğu oyuncu için kolay olmuyor.

Haliyle okurlarımıza ayda 30 TL’ye Xbox Game Pass veya 7.90 TL’ye Amazon Prime Gaming öneriyoruz. Amazon sınırlı sayıda oyunu kalıcı olarak kütüphanemize ekliyor. XBox Game Pass ise yüzlerce oyuna bir ay boyunca erişim sağlıyor. Bu oyunlardan bazılarına örnek vermek gerekirse:

Ayrıca önümüzdeki yıl birçok harika daha Game Pass’e dahil olacak. Listenin bir kısmına buradan ulaşabilirsiniz.

Dolayısıyla Microsoft’n politikası bizi daha çok mutlu ediyor; hayli işimize de geliyor. Sony’nin Xbox Game Pass’e zarar vermeye çalışmasını da hüzünle seyrediyoruz. Umarız çok etkili bir strateji yürütemezler.

Kaynak: VGC, CBR

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.