Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Drizzt Efsanesi “Rise of the King” ile Devam Ediyor!

Drizzt Efsanesi “Rise of the King” ile Devam Ediyor!

rise-of-the-king-banner

Kimisini sevindirecek kimisini üzecek bir haberimiz var! Drizzt’in yeni kitabı The Companions Codex serisinin 2. kitap Rise of The King dün yayınlandı!

Ülkemiz de bir seri beş kitaptan fazla olunca “Abi yazar çok bozdu sırf para kazanmak için yazıyor da yazıyor!” yorumlarını sık sık duyarız. Kitabın yazılış amacını bir kenara koyarsak Drizzt efsanesi tüm heyecanıyla devam ediyor!

Ülkemiz de en son Laika Yayıncılık tarafından Kışgörmez serisinin ilk üç kitabı çevrilmişti: Gauntlgyrm, Kışgörmez ve Charon’un Pençesi. Ancak R.A Salvatore herkesi şaşırtarak The Sundering serisine uymak amacıyla dördüncü bir kitap daha yazmıştı, The Last Threshold. Bu kitap ve sonrası Türkçeye çevrilmedi.

Bu kitaptan sonra The Sundering olayı başlamıştı. 6 kitaplık 6 ayrı yazar tarafından yazılan birbirinden bağımsız karakterleri anlatan bu serinin ilk kitabı The Companions’ı Salvatore yazmıştı. Kitabın New York Times Best Seller’a girdiğini de hemen söyleyelim.

forgotten-realms-heroes

The Companions aslında The Last Threshold’un devamı niteliğindeydi; yani ana serinin devam kitabıydı. Ardından tekrar Drizzt Efsanesi adı altında yazmaya başlayan Salvatore The Companions Codex serisine başlamış ve ilk kitabı Night of the Hunter’ı yayınlamıştı. Ki kitap incelemelerimde de belirttiğim üzere The Companions ve Night of the Hunter okuduğum en güzel Drizzt romanlarındandı. Şimdi ise yeni kitap Rise of the King satışa çıkmış bulunuyor. Kitaba elimi sürmek için sabırsızlanıyorum!

Sizlerle daha önce, okuma fırsatı bulamayanlar için hazırladığım The Last Threshold ve The Companions incelemelerimi paylaşmıştım. Night of the Hunter da yolda! Okumak isteyenler için ayrıntılı incelemelerime aşağıdan ulaşabilirsiniz.

The Last Threshold: http://frpnet.net/incelemeler/drizzt-efsanesi-ve-last-threshold-incelemesi

The Companions: Kitap çok güzel olduğu için kısa bir özet geçmek istemedim ve 4 parçaya bölerek ayrıntılı bir şekilde inceledim:

İlginizi Çekebilir  Açığa Çıkardığı Kadar Saklayan Işığın Kitabı - Uzlaştırıcının Pençesi

http://frpnet.net/incelemeler/companions-incelemesi-bolum-1

http://frpnet.net/incelemeler/companions-bolum-2

http://frpnet.net/incelemeler/companions-bolum-3

http://frpnet.net/incelemeler/companions-bolum-4

SPOILER!!

Kitabın konusunu doğrudan çevirirsek;

“New York Times best-selling serisi olan kara elf Drizzt Do’Urden’in son serisi The Companions Codex’in ikinci kitabında R.A Salvatore, çok sevilen cüce kral Bruenor Battlehammer’ın Bol-Ok orklarına karşı yürüttüğü kan davasını anlatacak!”

rise-of-the-king-kapakEh Night of the Hunter kitabını okumayanlar pek bir şey anlamamıştır. Bruenor ne ara orklarla tekrar savaşacak duruma geldi? Night of the Hunter kitabında R.A Salvatore’un orklara bakış açısını oldukça değiştirdiğini görüyoruz. Kitaptan biraz özet geçelim ki yeni kitapta karşımıza çıkacak şeyleri bilelim:

Biliyorsunuz, Bruenor ölmeden önce o lanet orklarla Drizzt ve Drizzt’in “her yaratık kötü olmayı kendi seçmez, doğuştan kötü olmaz, sonradan kötü olur” felsefesi yüzünden barış imzalamıştı. O günden bu yana orklar kendi krallıklarını kurmuş, aradan geçen 100 yılda o kadar büyümüşlerdir ki anlaşmada yazan sınırları aşmaya başlayarak diğer ülkeleri rahatsız etmeye başlamıştır. Diğer şehirlerin sınırlarına saldırıyor, yoldaki ticaret kervanlarını yağmalıyorlardır. Bruenor tekrar doğduğunda orkların geldiği durumu görmüş ve o anlaşmayı imzaladığı güne lanet etmiştir. Ve tekrar doğmasının sebebinin sadece Drizzt’e yardım etmek için olmadığını, aynı zamanda geçmişte yaptığı o hatayı düzeltmek için geri gönderildiğini düşünür. Drizzt ise hala Bruenor’a orklar konusunda acele etme, bence yanlış düşünüyorsun vs gibi cümleler sarf etmektedir. Ama asıl darbeyi Catti-Brie’den yemiştir. Çünkü Catti-Brie de “orklar doğuştan kötüdür, aradan istisnalar çıksa bile kaideyi bozmaz. Hepsi yok edilmeli” der. Drizzt şok olur; “yani bebek orkları, hatta doğmamış orkları ana karnında mı öldürmeliyiz?” der. Catti-Brie sert bir şekilde bakar ve “Evet” der.

İlginizi Çekebilir  J. K. Rowling Yeni Kitap Çıkarıyor

Bana bakarsanız olması gereken bu. Orkların hümanist düşüncede yeri yoktur, olmamalıdır. FRP oyunlarının da değişmez düşman yaratıklarıdır aynı zamanlarda. 50 yıllık geleneği böyle gereksiz düşüncelerle bozacak değiliz! Orklara ölüm!!!

Kendimi kaybettim. Neyse ne diyorduk? Ha evet. Mithril Salonu cücelerinin şu anki kralı Connerad Brawnanvil’dir. Kendisi Bruenor’un yakın akrabası ve can yoldaşlarından biri olan Banak Brawnanvil’in oğludur. Banak orklarla yapılan savaşta felç kalmış, 20-30 yıl kadar Kral olmuş ve öldükten sonra yerine oğlu Connerad geçmiştir. Bruenor, Night of the Hunter kitabında kimliğini gizleyerek yeni Kral’ı bizzat ziyaret etmiştir. Sağa sola yeni kralı sormuş ve herkesten olumlu yanıtlar alsa da hepsi “Ama bir Bruenor Battlehammer değil!” demişlerdir. Connerad orklara karşı aktif olarak karşı koymaya oldukça çekinmektedir. Halkının tekrar ve tekrar şehit düştüğünü görmek istememektedir –ve biraz da korkmaktadır.

drizzt

Kitabın ismine bakarsak (Kral’ın Yükselişi) Bruenor büyük ihtimalle tekrar Mithril Salonu Kral’ı olacak ve orklara karşı büyük bir savaş başlatacak. Ama asıl sorun bu değil!

Menzoberranzan baş büyücüsü Gromph’ta korkunç bir ritüeli gerçekleştirerek tüm Silver Marches bölgesinin üstündeki güneş ışıklarını söndürmüş ve karanlık bir yer haline getirmiştir. Menzoberranzan drowları, Matron Ana Quenthel Baenre liderliğinde Silver Marches bölgesini istila etmeye hazırlanmaktadır!

Silver Marches bölgesi içinde Mithril Salonu, Felbarr, Gümüşiay, Nesme, Uzunsemer, Everlund, Ay Korusu, Bol Ok Krallığı ve irili ufaklı bir sürü insan yerleşkesi vardır.

Kitap kısa süre sonra elimde olacak. Ayrıntılı bir inceleme yazmak için sabırsızlanıyoruz! Drizzt’i seviyorsanız takipte kalın!