The Elder Scrolls

Ejderha Rahipleri

the-elder-scrolls-banner

Hani bir atasözümüz vardır ya “Bükemediğin eli öpeceksin” diye. İşte konumuz olan Ejderha Rahipleri aynen bu işi yapıyorlar. Yüzyıllar önce Tamriel ejderhaların istilasına uğrayıp ejderhalar tarafından yönetilmeye başlandığında bazı insanların onlarla savaşmak yerine onlara boyun eğip taptıklarını, ibadet ettiklerini söylemiştim. Bu ibadet eden insanlar ejderhalar tarafından Ejderha Rahibi konumuna getirilerek ödüllendirildiler. Başta Skyrim olmak üzere ejderha lordlarının buyruğu altında tüm Tamriel’de ejderhalara sürdükleri hükümlerinde yardım ettiler. Ama Cihanyiyen Alduin Dünya’nın Zirvesi’nde bir grup insan tarafından Kadim Tomar kullanılarak zamanda başka bir boyuta gönderilince Ejder Rahipleri de birer birer yenilip öldürüldü.

Ölmeden önce Ejderhalar tarafından onlara bahşedilen güçler ve büyüler sayesinde Alduin geri dönünce tekrar hayata dönecekler. Bir Draugr ve İskelet karması olacaklarsa da Rahipken sahip oldukları güçlere tekrar kavuşacaklar.

es-rahip-gorsel-1

Merethic Era çağında Ejder Rahipleri ilk defa Tamriel’in kuzeyinde bulunan Atmora kıtasında ortaya çıktılar. Kendi aralarında kurdukları tarikata Ejderha Tarikatı adını verdiler. Bu tarikat çoğu hayvana bazı tanrıların sembolleri olarak gördükleri için taptılar. Ejderhalar da bu hayvanlar arasında başı çekiyordu. Gelmiş geçmiş en büyük tanrılardan bir olan (çoğu kişi en büyüğü olduğunu düşünür) Akatosh’un yeryüzündeki varlığı olarak görüyorlardı ejderhaları. Çok fazla zaman geçmeden ejderhalar insanlara kendilerinin tanrı-kral olduklarını kabul ettirdiler. Ejder Rahiplerini de bu hüküm süresi boyunca sadık piyonlar olarak kullandılar.

İnsanların gözünden bakıldığında Ejder Rahipleri o dönemde normal bir kral ile aynı seviyede sayılıyordu. Ejderhalar kadar savaşa düşkün olmadıkları için işlerinin çoğunu ejderhalar ve insanlar arasındaki barışı korumak oluşturuyordu. Ama aralarından bazılarının görevlerini kötüye kullanıp zaman zaman haraç kestiği de Tamriel’de dolanan efsanelerden biridir.

es-rahip-gorsel-2

Atmoralılar Tamriel’e göç etmeye başladıktan sonra Ejder Rahipleri ve Tarikat üyeleri Tamriel’de de faaliyet göstermeye başladı. Tamriel’deki yönetim şekli Atmora’dakinden çok da farklı değildi. Ama Rahipler burada daha sert tavır aldılar. Tarikatlarına katılıp ejderhalara hizmet vermek isteyenleri aralarına aldılar. Karşı çıkan büyük bir çoğunluktan da yakaladıklarını ya ölümle cezalandırdılar ya da köle haline getirdiler. Ayrıca Ejder Rahiplerinin ve tarikatın yönetilme noktasının Skyrim olduğunu da söyleyebiliriz.

Rahipler Skyrim’i hükümleri altına aldıktan sonra başkentin Hjaalmarch’taki Bromjunaar kenti (günümüze ulaşamamıştır) olması gerektiğine karar verdiler. Ayrıca en yüksek seviyedeki Ejderha Rahipleri bu şehre yakın olan Labyrinthian tapınağında toplanıp yönetim meselelerini tartışırlardı. Tapınağın bir diğer özelliği ise o dönemde yaşamış en yüksek seviyedeki 8 Ejderha Rahibinin sahip olduğu büyük büyülü güçlere sahip olan tılsımlı maskelerin yapıldığı yer olmasıdır.

es-rahip-gorsel-3

Yıllar sonra insanlar Alduin’in zulmüne karşı ayaklanınca (ki bu Ejderha Savaşı olarak bilinir) ve Alduin yenilince çok büyük sayıda tarikat mensubu ve Ejder Rahibi öldürüldü. Hayatta kalanlar ise devrildi, hükmetme yetkileri ellerinden alındı. Bu hayatta kalan azınlık çoğunlukla Skyrim’in dört bir köşesine saklanmak için yayıldı. Savaş sırasında öldürülen ejderhalardan kalanları küçük kum tepeciklerine gömdüler. İnançlarına göre Alduin geri döndüğünde bu küçük mezarlara gelecek, ejderhaları ve Ejderha Rahiplerini tekrar hayata döndürecekti ki bu inançlarının gerçek olduğunu tüm Tamriel acı bir şekilde tecrübe edecekti.

Geri kalan tüm Ejder Rahipleri öldüğünde kendilerini Skyrim’in derinliklerindeki çeşitli mezarlıklara ve mahzenlere gömdürdüler. Amaçları tabii ki de yukarıda anlattığım gibi Alduin’in onları kolay bir şekilde bulup tekrar hayata döndürmesiydi. Ama bu kolay bir iş değildi. Alduin’in onları hayata döndürebilmeleri için mezarlarında her gün garip bir ritüele maruz kalmaları gerekliydi. Bunu yapacak kişiler de hala ejderhalara tapan ve Ejderha Kahinleri için çalışan Kahinler tarafından “follower – takipçi” diye adlandırılan kişilerdi.

Bu kişiler her gün bir Ejder Kahininin mezarına giderek halsiz ve perişan bir duruma düşene kadar garip bir ritüel gerçekleştirirlerdi. Bu ritüelin ne çeşit bir şey olduğu tam olarak bilinmiyor. Ama ritüeli gerçekleştiren kişilerin lanetlenip kendini Skyrim’in derinliklerindeki antik mezarları korumaya adamış Draugrlara dönüşmelerinden ritüelin ne kadar güçlü olduğunu anlayabiliyoruz.

es-rahip-gorsel-4

Ejderha Tarikatı varlığını ancak 1. Eranın 139. Yılına kadar sürdürebildi. Gerçi hala bu tarikatın üyelerinin Nirn gezegeninde bir yerlerde az da olsa faaliyet gösterdiklerini öne süren bazı söylentiler vardır. En son çıkan oyun olan Skyrim’in Dragonborn DLC’sini oynarsanız bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İnanın bana oyunda bu rahiplerle karşılaştığınızda onlardan neden bu kadar güçlü yaratıklar olarak bahsedildiğini anlayacaksınız.

Ayrıca bir Ejderha Rahibinin asası ile Sovngarde’a bir portal açabilme gücüne sahip olduğunu da bilirseniz, belki de onların güçlerinin ne boyutta olduğunu daha iyi kavrayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Elder Scrolls Online: Öncesi ve Sonrası

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ejderha Rahipleriyle daha önce karşılaşmıştım ama hikayelerini tam olarak bilmiyordum.Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.