Son Haberler
Anasayfa » The Elder Scrolls » The Elder Scrolls: Bunları Biliyor Muydunuz?

The Elder Scrolls: Bunları Biliyor Muydunuz?

the-elder-scrolls-banner

TES serisinin ne kadar büyük, geniş bir evrene sahip olduğunda hepimiz hemfikiriz sanırsam. Bethesda’nın oyun dünyasına kazandırdığı bu seri içinde binlerce kişi, binlerce farklı karakterleriyle sayısız maceralar yaşadı. Bunları yaşadıkları sırada içinde bulundukları evren hakkında onlarca bilgiye, onlarca gizeme ulaştılar. Daha fazlasına ulaşmak, saklı şeyleri ortaya çıkarmak için uğraştılar. “Merak” ettiler. Zaten bir RYO’dan keyif almamızı sağlayan şey de merak duygusu değil midir? Hep bir keşif yapma hissi, bir şeyleri ortaya çıkarma isteği insanı oyunun evreniyle öyle bir bütünleştirir ki zamanla siz de evrenin bir parçası haline gelirsiniz. Gelin, bizim The Elder Scrolls evreniyle bütünleşmemizi sağlayan, merak duygumuzu tetikleyen gizemlere ve az bilinen gerçeklere birer göz atalım.

1- Necromancy (ölü çağırma), sadece Morrowind’in illerinde yasaktır. Tamriel’in kalan diğer bölgelerinde bu işlem yapılabilmektedir. Ama Necromancerlar (ölü çağıran) bulundukları yerde halk tarafından çok da hoş karşılanmazlar.

2- Nirn gezegeninin Masser ve Secunda adında iki ayı vardır. Bu aylar 4. Çağın 98. ve 100. yılları arasında bir grup kara büyü nedeniyle yok olmuş, ardından Thalmor ayların üzerindeki büyüyü kaldırmış ve aylar tekrar ortaya çıkmıştır. Bu olaya Void Nights adı verilmektedir.

1. Resim

3- Dwemerların icat ettiği Numidium adlı dev, Tamriel’in fethi sırasında büyük Nord kahramanı ve tanrı Tiber Septim tarafından kullanılmıştır.

İlginizi Çekebilir  Fallout 4 Sonunda Açıklanıyor Mu?

4- Tamriel’de tam 17 çeşit Khajit türü vardır. Bir Khajit’in hangi türe mensup olacağı, doğumu sırasında Nirn’in gezegeninin iki ayının konumuna bağlıdır.

2. Resim

5- Cyrodiil’in ilk ve tek gazetesi olan “The Black Horse Courier” Elder Council tarafından halka bedava bir şekilde dağıtıldı.

6- Skyrim, Merethic Çağında elflerin büyük çoğunlukta yaşadığı bir yerdi. Ta ki Tiber Septim ve Skyrim’de yaşayan Nordlar tarafından kovulana kadar.

7- Eğer bir Oblivion Geçidi’ne girerseniz 7 rastgele dünyadan birine gönderilmiş olursunuz.3. Resim

8- İmparator 3. Pelegius Septim’in mezarının bulunduğu Howling Hall, bir Kynareth Tapınağı’nın yıkıntılarından inşa edilmiştir.

9- Orklar, Dwemerlar ve yer altında yaşayan Falmerlar bir zamanlar elfti. Orklar bir Deadric prensi tarafından lanetlenmelerinden dolayı, Dwemerlar ve Falmerlar ise yıllar boyunca geçirdikleri evrimden dolayı elf olduğu sanılıyor.

10- İlk çağ 2920 yıl, İkinci Çağ 897 yıl, Üçüncü Çağ ise 433 yıl sürmüştür.

TES evreni ile ilgili az bilinen gerçekleri yukarıda sizinle paylaştık. Şimdi de işin biraz daha teknik yönüne ineceğiz. Oyunların yapım süreci sırasında Bethesda’nın başına gelen bir takım olaylar, oyunlar ile ilgili istatistikler ve bunun gibi birkaç şeyi daha sizinle paylaşacağız.

1- Serinin 2. oyununa çıkartılmış olan genişleme paketi Redguard’ın yapımı bittiğinde oyun yapım ekimi topluca şirketin bodrumuna inip koskoca şirketi yakıp kül etme pahasına oyunun kutusunda bulunan haritaların ucunu, gerçekçi gözüksün diye yakmışlar. Bu da Bethesda’nın yaptıkları işe ne kadar tutku duyduğunu önümüze seriyor.

İlginizi Çekebilir  Ejderha Rahipleri

4. Resim2- Serinin ilk oyunu olan Arena’da bulunan Paswall adlı büyü oyundaki herhangi bir duvarı yıkmaya yarıyordu. Haliyle bu durum tasarım ekibinin işini bir hayli zorlaştırdığından dolayı sonraki oyunlarda bu büyü kullanılmadı.

3- PC Gamer’ın yaptığı açıklamaya göre Oblivion’daki oyun içi yazıların toplamı standart boyuttaki tam tamına 6 romanın uzunluğuna eşit.

4- Serinin Morrowind, Oblivion ve Skyrim oyunlarında binin üzerinde NPC olduğu belirlenmiştir.

5- Serinin yakalanıp hapsedilmiş ya da tutuklanmış bir karakterle başlamayan tek oyunu Redguard’dır

6- Ork ırkı Morrowind çıkana kadar oynanabilir bir ırk değildi. O zamana kadar sadece savaşan düşmanlar olarak kullanılmışlardı.

5. Resim

7- Morrowind stamina’nızın, Oblivion magicka’nızın, Skyrim ise canınızın kendi kendine tamamlandığı ilk oyudur.

8- Serinin ilk oyunu olan Arena hiçbir yetenek öğrenemediğiniz tek oyundur.

9- Seride, kendi yarattığınız karakterle oynamadığınız tek oyun Redguard’dır. Oyunda kayıp kız kardeşini arayan ve ayrıca bir Redguard olan paralı asker Cyrus’u oynuyoruz.

Hosted at Universal Videogame List www.uvlist.net

10- Serinin ilk oyunu Arena aslında, bir arenada dövüşen savaşçıyı konu alacaktı. O zamanlar daha küçük bir firma olan Bethesda bu konuda değişikliği gidip gelmiş geçmiş en iyi RYO serilerinden birinin tohumlarını ekmiş oldu.