The Elder Scrolls

Thieves Guild – HIRSIZ VAR!

the-elder-scrolls-banner

Goethe’nin ünlü bir sözü vardır: “Küçük hırsızları asıp yok ederler. Büyükleri çok ilerlemiştir, ülkeyi ve sarayı yönetiyorlar”, diye. Bu söz aslında çoğu şey için geçerli. Sizin benim ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum ve sözün geçerli olduğu pek çok şeyden biri olan Tamriel’in belalıları Thieves Guild yani Hırsızlar Loncası’ndan bahsetmeye başlıyorum.

Sözde bahsedilen şeyden anladığımız gibi bu lonca, birkaç küçük ve pek bir iddiası olmayan hırsızlardan oluşsaydı şimdiye kadar ayakta kalamazdı. Öyle hırsızlar gelip geçti ki bu loncadan sizin haberiniz bile olmadan ruhunuzu çalıp bir ruh taşına (büyücülerin bir silahı ya da başka bir aleti büyüleyip ona yeni özellikler kazandırırken kullandığı, içinde ruh saklı olan taş) koyabilecek potansiyele sahiplerdi.

Gizlilik ve çalma konusunda Tamriel üzerindeki en yetenekli ve ustalaşmış hırsızlar, yüzyıllardır bu loncada beraber çalıştılar. Sözdeki gibi ülkeyi ve sarayları yönetecek kadar güçleri olmasa da yaptıkları çoğu çeşitli hırsızlık ve sabotajlar Tamriel’deki siyasal yapıyı etkileyecek güçteydi. Günümüzde ise hala etkinliğini sürdürmekte ama Tamriel’deki çoğu organizasyon gibi onlar da eski güçlerinde değiller. Hatta bir zamanlar tüm Tamriel’de söz sahibiydiler. Ama şimdi üsleri olan Skyrim’in Riften şehrinde bile saygı görmüyorlar. Bunun nedenlerini loncanın hikâyesini, kuruluşunu ve yapısını okudukça anlayacaksınız.

Thieves Guild

Amaçları hırsızlık ve gizlilik olan bir loncanın tarihi hakkında bilgilere ulaşmak kolay olmuyor tabii. Elimizde sayılı bilgiler var. Hele loncanın nasıl kurulduğu, asıl kurucuların kim olduğu hakkında küçük dedikodulardan başka elimizde hiçbir bilgi yok.

Loncanın üssünün uzun bir süredir Riften’daki yer altı tünellerinde olduğu biliniyor; ama kurulduklarından beri orada olduğundan hala emin değiliz. 4. çağ süregelirken lonca büyük hırsızlıklara ve çeşitli eylemlere imza atmaya başladı. Kısa sürede özellikle Skyrim olmak üzere tüm Tamriel’deki arka sokaklarda adından söz ettirdi. Arka sokaklar derken bahsettiğim bu suç dünyasında yayılan ünleri onları daha büyük işler yapmaya itti. Tamriel’de tanınmış birçok önemli kişiye çalıştılar. Ayrıca o önemli kişilerin bir kısmından da önemli şeyler çaldılar. Kurulduğu sıralar da kimsenin bilmediği lonca, yavaş yavaş kulaktan kulağa yayıldı ve tüm Tamriel’in korktuğu bir organizasyon haline geldi.2. Resim

4. çağın 2. yüzyılında altın çağlarını yaşadılar. O kadar geliştiler ki, üs olarak yer altından çıkmış ve Skyrim’de bir sarayda yaşamaya başlamışlardı. Kendi demircileri, büyücüleri, pazarlıkçıları ve Skyrim’e yayılmış onlarca işbirlikçileri vardı.

Lonca başkanı Gallus Desidenius bu altın çağ sırasında onlarca büyük soygun gerçekleştirdi. Bunların arasında müzeler, devlet hazine odaları, sanat galerileri gibi yerlere düzenlenmiş çokça soygun vardır. Başkan Gallus yazının sonuna doğru bahsedeceğim loncanın ana çekirdeğini oluşturan Nightingale’lerden biridir. Ama her güzel şeyin sonu olduğu gibi bu çağında bir sonu olduğunu unutmamak gerekir. Tam da Dwemer şehirlerinde bulunan bir Falmer heykelinin değerli taşlardan oluşan gözlerini çalmak ile ilgili bir plan yapılırken loncada hiç beklenmeyen ve istenmeyen olaylar patlak verdi.3. Resim

Bu olayları tamamıyla açıklamak istemiyorum. Çünkü vereceğim bilgiler serinin son oyunu Skyrim’deki Hırsızlık Loncası görevlerini konu alan Spoiler’ları içerecek. Daha oynamamış olanlar olduğu için (hala duruyor musunuz?) şöyle özetleyeceğim:

Loncanın çekirdeğini oluşturan Nighingale’lerde bir ihanet patlak veriyor ve bunun sonucunda tam da Falmer gözlerini çalmakla uğraşan Gallus öldürülüyor. Çağın 3. yüzyılında gerçekleşen bu olay sonucu lonca yavaş yavaş yıkılmaya başlıyor. Yıllar geçtikçe daha az korkulan daha az söz sahibi bir kuruluş haline geliyorlar ve kuruldukları yıllardaki gibi yine Riften’ın yer altına geri dönüyorlar.

Ama şehirde sahip oldukları işbirlikçileri sayesinde saygınlıklarını az da olsa koruyabildiler. Artık onlar için hiçbir şey eskisi gibi değil. Lonca artık yeni bir umut aramakta. Bu arayışın nasıl sonuçlandığını da serinin son oyununda görme şerefine erişiyoruz.

Loncanın tarihini anlattık. Şimdi de yapısından bahsedelim biraz. Loncada ev hırsızları, harç kesenler, yan kesiciler ve daha bunun gibi birçok kişi bulunmakta. Herkesin görevi görüldüğü gibi farklı. Bu kişiler ise loncanın çekirdeğini oluşturan Nightingale’ler tarafından yönetiliyor.Thieves Guild

Nightingale’lerin özellikleri ise gece ve karanlığın prensi olan Nocturnal ile bir anlaşma yapmış olmalarıdır. Zaten Nocturnal’a tapan Nightingale’ler “Gece Hanım (Nocturnal)”dan onlara rehberlik etmesini diledi. Nocturnal kabul etti ama tabii ki de bir şartla: Lonca’nın, Noctunal’ın dünya üzerinde bulunan her kilidi açmaya yarayan Skeleton Key’i koruması gerekiyordu. Ayrıca bir Nightingale öldüğünde, ruhu Nocturnal’ın tapınağını korumakla görevlendirilecekti.

Sonuç olarak, Skyrim’i kendine mesken tutmuş hırsızlar lobisi, pardon Hırsızlar Loncası varlığını şu anlık korumaya devam ediyor. İleride yok olup gidecekler mi, yoksa yine mi yükselecekler bilinmez ama Tamriel’e büyük bir iz bırakacakları belli.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Bethesda, Elder Scrolls Ve Fallout Hayran Teorisine Son Noktayı Koydu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.