The Elder Scrolls

Dark Brotherhood – Hail Sithis!

the-elder-scrolls-banner

The Elder Scrolls evrenindeki onlarca tanrıdan biriydi Sithis. Ama farklıydı. O ne bir Deadra’ydı ne de bir Aedra. Onu bu tanrı sınıflarına ekleyemezdiniz. O boşluğun, yokluğun temsilcisiydi. Bilinmeyenin ve bilinemeyecek olanın tanrısı.

Hakkında onlarca söylenti vardır. Deadra ırkının ondan oluştuğu, ölüm ile işbirliği yaptığı bunlardan sadece birkaçı. Bunlar yüzünden Tamriel halkı ona tapmaya ibadet etmeye hep çekindi. Evet, çoğu Tamriel yerlisi bazı tanrılara sırf onlardan korktukları için ibadet ederdi. Ama Sithis’e duyulan korku çok farklıydı.

Aslında Sithis korku değil dehşet saçıyordu. Korku iyi bir şeydir aslında, bir reflekstir, bir koruma sistemidir. Ama dehşet insanı felç eder, düşünmesine engel olur. Bu yüzden Sithis’in adının anılması Tamriel’in birçok yerinde yasaklanmıştır…

dark-brotherhood-gorsel-1

Efsanelerde söylendiğine göre Sithis insan benzeri bir forma girerek bir kadın Dunmer (Kara Elf) ile ilişki yaşadı. Sithis’in bu ilişkiden tam 5 çocuğu oldu. İlerleyen zamanlarda bu Dunmer kadın kafasının içinde Sithis’in seslerini duydu. Sesler 5 çocuğunu da Sithis’e geri göndermesini istiyordu. Çocukların Sithis’in boşluğuna gönderilmesi kurban edilmeleri gerekiyordu. Kadın bunu yaptı. Ama bedeli onun için ağır oldu. Buna sinirlenen halk kadını eviyle birlikte ateşe verdi.

İşte bu efsaneye göre Sithis’in sadık kullarından oluşan Dark Brotherhood yani Karanlık Kardeşlik’in lideri Nigth Mother böyle oluştu. Ölü kadının yanmış vücudu artık Sithis’in yeryüzündeki kolu olacaktı. Peki nasıl mı? Bu olaydan 30 yıl sonra Tamriel’de yaşayan sıradan bir adam kafasında bazı sesler duydu. Sesler onu Night Mother’ın mezarına götürdü ve bu sayede yüzyıllarca yıl Tamriel’de aktivite gösterecek Karanlık Kardeşlik’in ilk Listener’ı meydana gelmiş oldu.

dark-brotherhood-gorsel-2

Night Mother’ın Deadric Prensi Mephala olduğunu iddia eden söylentiler vardır. Yani Karanlık Kardeşlik’in soyunun Deadralara dayanma ihtimali vardır (Kardeşlik’in ilk üyelerinin Sithis’in çocukları olmasından dolayı). Listener olayına gelince, Kardeşlik’in kurulduğundan bu yana onlarca Listener’a ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Gerçi son yıllarda Kardeşlik’in bir Listener’a sahip olmadığını ve Night Mother ile iletişim kuramadığı da bir gerçektir ama bu başka bir konu.

Dark Brotherhood çok karışık bir organizasyon gibi gözükebilir ama çalışma prensipleri basittir. Listener’lar Nigth Mother ile iletişim kurabildikleri için suikast düzenlenecek kişilerin isimlerini ondan alırlar. Eğer Tamriel’de birini öldürmek istiyorsanız ve bunu başkasına yaptırmanız gerekiyorsa, Kara Ayin’i kullanarak Kardeşlik’i çağırabilirsiniz. Ama böyle bir şeyi yapmadan iyi düşünün! Eğer onların zamanını boş yere harcarsanız ölen kişi muhtemelen ölmesini istediğiniz kişi olmayacaktır.

Listener’lar bunu Kardeşlik’in Speaker’ına (Nigth Mother adına konuşan ve işleri dağıtan kişi) bildirir. Speaker onları çağıran kişiye Kardeşlik’in bir suikastçısını gönderir. Eğer iki tarafta anlaşılırsa hedef öldürülür ve Kardeşlik ödemesini alıp aradan çekilir.

dark-brotherhood-gorsel-3

Peki bunu niçin yapıyorlar? Çünkü yüce Dehşet Lordu Sithis’in çocukları bunu efendilerine ibadet edebilmek ve ona minnetlerini sunmak için öldürüyorlar. Ama kafalarına estikleri gibi öldüremiyorlardı. Kardeşlik’in 5 temel kuralı, yasası vardı. Geçmiş zaman eki kullanıyorum çünkü artık yok. Yıllardır Night Mother ile iletişime geçilemediği için kurallar unutulmuş, disiplin yavaş yavaş yok olmaya yüz tutmuş. Kara Ayin bu yüzden artık işe yaramıyor. Kardeşlik, ayini yapanları duyduğu söylentiler ile buluyor ve işlerini öyle görüyorlar. Bu yüzden de Karanlık Kardeşlik artık eski günlerindeki gibi değil. İyice güç kaybettiler ama tüm Tamriel’deki saygınlıklarını hala yitirmediler ve yitirmeyecekler de. Çünkü yeni bir Listener çok yakında gözüküyor.

Konudan fazla uzaklaşmadan şu beş kuraldan bahsedeyim:

1- Asla Night Mother’ı küçük düşürme. Eğer düşürürsen Sithis’in gazabını çağırmış olursun.

2- Asla Kardeşlik’e ve sırlarına ihanet etme. Eğer edersen Sithis’in gazabını çağırmış olursun.

3- Asla Kardeşlik liderinin emirlerine karşı gelme ve gelen görevleri yerine getirmemeye kalkma. Kalkarsan Sithis’in gazabını çağırmış olursun.

4- Asla bir Karanlık Kardeşine ait olan bir şeyi çalma. Çalarsan Sithis’in gazabını çağırmış olursun.

5- Asla bir Karanlık Kardeşini öldürme. Öldürürsen Sithis’in gazabını çağırmış olursun.

dark-brotherhood-gorsel-4

Bu 5 kuraldan bile Sithis’ten neden korkulması gerektiği anlaşılıyor. Sonuç olarak Sithis’in çocukları hala Tamriel’in en çok korkulması gereken organizasyonu. Hele düşmanlarınız varsa. Çünkü Kardeşlik taraf tutmaz. Sadece verilen işi yapar. Acımaz, merhamet etmez. Yüce lordları Sithis için yapmayacakları şey yoktur. Dökmeyecekleri kan, uçurmayacakları kafa. Bunu öldürdükleri imparatorlar, mevki beyleri ve daha birçok kişi ile kanıtladılar. Eğer bir gün elinize üzerinde Kardeşlik’in önde gelenlerinin oluşturduğu Kara El’in simgesi ve “We Know” yazan bir not geçerse bilin ki yaş tahtaya bastınız. Kara El ne mi? Onun hikayesi ise farklı bir gün anlatırız.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.