Son Haberler
Anasayfa » The Elder Scrolls » Tiber Septim Kimdir?

Tiber Septim Kimdir?

talos-banner

Elder Scrolls evreninin mitolojisinin eşi benzeri yoktur neredeyse. Şimdiye kadar bir insanın yaşayıp öldükten sonra tanrı olduğunu gördünüz mü? Garip olan bir diğer şeyse bunu sadece bir kişinin başarabildiğidir. Bir ölümlünün Sovngarde’ı boyladıktan sonra bir tanrı haline gelebilmesi acaba nasıl gerçekleşmiştir?

İnsan ırkının en büyük kahramanı, Tamriel’in hepsini fetheden İmparatorluğun büyük imparatoru, bilinen tarihin ilk Ejderdoğanlarından biri yüce Tiber Septim bunu nasıl gerçekleştirebilmişti acaba? Ki böyle bir insan Sovngarde’da nasıl karşılanmıştı bir de onu düşünün. Nasıl tanrı olmuştu? Gelin bu yüce kahramanın hayatına bir göz atalım.

Tiber Septim (Ysmir olarak da bilinir, tanrı olduktan sonra Talos adını alacaktır) İmparatorluğun başıma geçtiğinde İmparatorluğun Tamriel’de çok bir gücü, hakimiyeti yoktu. Elf hükümdarlıkları Tamriel’in büyük bir kısmını ele geçirmiş ve çoğu ırkı himayesi altına almıştı. Ta ki Tiber Septim saldırana kadar.

Şimdiye kadar böyle bir kahraman, böle bir savaşçı görmemişti Tamriel. O kadar kısa bir sürede o kadar çok yeri işgal etti, o kadar çok hükümdarlığı yerle bir etti ki Tamriel’in dengesi tamamen değişti. İmparatorluk bir anda öyle bir güç haline geldi ki kimse onlarla savaşmaya cesaret edemedi. Bazı direnen hükümdarlıklar oldu ama sonunda Tiber Septim kahraman ordusuyla onları da ezip geçti. Artık tüm Tamriel İmparatorluğun yani insanların himayesi altına geçmişti. Bu tarihte ilk kez oluyordu. Ayrıca bu olay yıllarca Tamriel’e hükmetmeye devam edecek Septim soyunun da başlangıcıydı.

İlginizi Çekebilir  Dungeons and Dragons Irkları Videomuz Yayında

talos-gorsel-1

Tiber Septim tüm Tamriel’i fethettikten sonra da durmadı. Yıllardır bir düzene sahip olmayan Tamriel’e düzen ve adalet getirmek için elinden geleni ardına koymadı. Ama o da bir ölümlüydü. 3. Çağın 38. Yılında Sovngarde kapıları onun için açıldı ve bu dünyadan göçtü. İmparatorluk ve insan halkı günlerce yas tuttu. Tahta torunu Pelegius Septim geçti ama Tiber Septim’in yerini tutamadı ve Karanlık Kardeşlik’in süikastine kurban gitti.

Ama bu sırada Sovngarde’da bir ilk yaşanıyordu. Tiber Septim Sovngarde’da çok iyi karşılanmıştı. Şimdiye kadar yaşamış tüm hükümdarlar, önemli kişilikler ve en önemlisi Sekiz Tanrı tarafından hoş görülmüş ve bir kahraman ilan edilmişti. Sekiz İlah bu yüce insanı mükâfatsız bırakamazdı. İşte o günden sonra bir ilk yaşandı. Ysmir, Kuzey’in Ejderhası ve ilk Ejderdoğanlardan Tiber Septim yükselebileceği en yüksek mertebeye yükseldi. Tanrılığa…talos-gorsel-2

Tiber Septim’in tanrılığa ulaşması onun Talos adını almasını da sağladı. İnsanlar ona ibadet edecekken tanrı adını kullanacaklardı. Kullandılar da. Yüzyıllarca insanlar Talos’a taptılar. Onun adına onlarca heykel, onlarca tapınak inşa ettiler. Ona olan minnetlerini göstermek için ellerinden ne geldiyse yaptılar. Sekiz İlah artık Dokuz İlah olarak bilinmeye başlandı. Savaşın, yönetimin tanrısı olan Talos Tamriel’in, Nirn Gezegen’nin en büyük tanrılarından biriydi artık.

İlginizi Çekebilir  Star Wars'un Pek Fazla Bilinmeyen Yönleri

İmparatorluk, Aldmeri Hükümdarlığı’na yani Thalmor’a yenilince imzalanan Beyaz Altın Antlaşması Talos’a tapmak Skyrim’de yasaklansa bile Ulfrick Stormcloak başta olmak üzere tüm Nord halkı (bazı İmparatorluk yanlıları dışında) buna karşı direnicekti. Direniş hala bitmedi. Ama bitecekti. Skyrim’e ayak basan Son Ejderdoğan bu direnişin nasıl biteceği konusunda kilit isim olacaktı…