The Elder Scrolls

Elder Scrolls Online: Öncesi ve Sonrası

the-elder-scrolls-online-banner

Her Elder Scrolls oyunu evrene yeni parçalar, olaylar ve karakterler katmıştır. Ve bu genelde eskilerinin üstüne eklenmiştir. Yani çağlar kaldığı yerden devam etmiş, yeni olaylar meydana gelmiştir. Fakat ilk kez Elder Scrolls Online’da bu gelenek terk edildi.

Morrowind, Oblivion ve Skyrim gibi serinin son üç oyunu yeni çağlar ve olaylar eklerken, ESO, Skyrim’den sonra değil, tam 1000 yıl öncesinde geçiyor. Yani geçmişe dönüyoruz. Peki hikayeyi nasıl bağladılar diye sorarsak, ESO’nun geçtiği dönemdeki olaylar fazla net değil, karakterler hakkında bilgi yok, lafın kısası tam bir muamma söz konusu. Yeni oyunumuzla bu parçalar yerine oturmuş olacak.

Bu yazımda Elder Scrolls Online öncesinde ve sonrasında yaşanan önemli gelişmeleri ele aldım. Elder Scrolls evreni toplamda 6 çağdan oluşuyor: Şafak Çağı, Elf Çağı, 1. Çağ, 2. Çağ, 3. Çağ ve 4. Çağ. Skyrim 4. Çağ’da geçiyordu, Oblivion ve Morrowind 3. Çağ’da, son olarak yeni oyunumuz ESO ise 2. Çağ’ın 583. yılında başlıyor. Bakalım neleri oyunda göreceğiz, neler olmayacak.

-Geçmeden ufak uyarı yapmamda fayda var; yazı bir miktar spoiler içerebilir.-

Tiber Septimtiber-septim

Birkaç olayda daha adından bahsedeceğim bu kişiyi ilk ele almak doğru olur diye düşünüyorum. Tiber Septim 2. Çağ’ın 828. yılında doğduğuna inanılmakta. Oyunun geçtiği tarihten 3 asır sonrasında olduğu içi haliyle oyunda göremeyeceğimiz kişiler arasında. Dolayısıyla Tamriel’da bir birlik yok, Amulet of Kings bulunmamış. Elder Scrolls Online’da görevlerin birinde bu kadim kolyeyi bulma görevi de alacağız.

Ejderhalar

Ejderha meselesi Elder Scrolls evreninde hep bir merak unsuru olmuştur. Ejderhaların Elder Scrolls oyunları içinde ilk kez Skyrim’de geldiği bilgisi maalesef yanlış bir bilgi. Nasıl mı? Geçmişe dönelim.

Elf Çağında Tamriel’a Ejderhalar hükmetmekteydi. İnsanoğluna kan kusturan ve istediğini yapan bu yaratıklar Kadim Parşömenlerin kullanılmasıyla ve elbette Kynareth’in Paarthurnax’a olan emriyle yenildiler. Alduin önderliğinde Tamriel’ı terk ettiler. Neden Ejderha savaşı çıktı sorusunun cevabı ise insanların ayaklanıp isyan çıkarmasıdır.

Alduin tüm ejderhaların başı olarak kabul edilir. Onun önderliğinde diğer Ejderhalar insanlara saldırdı. Fakat insanoğlu anlamıştı ki Ejderhalar da kendileri gibi etten kandan bir canlı, ölüm onlar için de geçerliydi (tam olarak değil). Bu savaşta mağlup olan Ejderhalara karşı büyük bir av başlar. Tüm ejderhalar katledilir ve sağ kalanlar Alduin önderliğinde zamanda kaybolur. Bu olay Elf Çağında gerçekleşir. Peki ortalıkta hiç ejderha kalmamış mıydı? Kesinlikle vardı.Nafaalilargus

Elder Scrolls Travels: Redguard oyununda Nafaalilargus adında kırmızı bir ejderha bulunuyor. Bu ejderha Tiber Septim’e hizmet etmiştir. Tiber Septim ESO’nun geçtiği dönemden 300 yıl sonrasında bulunmakta. Ejderhalar bir nevi ölümsüzdür, tekrar canlandırılabilirler. Eğer olur da Elder Scrolls Online’da ejderha görürsek şaşırmak doğru olmaz. Çünkü Nafaalilargus adındaki bu Ejderha, ESO’nun geçtiği dönemde hayatta.

Bir diğer Ejderha ise Skakmat adındaki yeşil ejderha. Kendisi Betony Savaşı’nda bulunmuştur (Savaş 3. Çağ 402’de yaşandı). Savaşın tarihine baktığımızda ESO’dan sonra olduğunu görüyoruz ve demek ki Skakmat’ın da bu dönemde yaşıyor olma ihtimali var. Fakat ejderhaları görecek miyiz, orası yapımcıların insafına kalmış…

İkinci İmparatorlukInterregnum

ESO, fetret devrinde geçiyor. Hemen Osmanlı aklınıza gelmesin, Elder Scrolls’ta Interregnum adında geçiyor. Reman’ın kurmuş olduğu İkinci İmparatorluk, Üçüncü Reman’ın Morag Tong tarafından öldürülmesiyle taht Akaviri kökenli yöneticilere geçmiştir. Versidue-Shaie sonrasında Savirien-Chorak başa geçmiştir.

İmparatorluğa musallat olan Morag Tong örgütü, Savirien Chorak’ı ve tüm sülalesini 2. Çağ 430 yılında katletmiştir. Böylece tahtın varisi kalmamış ve tüm bölgeler bağımsızlıklarını ilan etmiştir. Tamriel tam bir kargaşa alanına döndü özetle.

Knahaten Gribi

Oyuna en yakın tarihte geçen bir olay. 2. Çağın 560. yılında Stormhold’da meydana çıkan bu grip zamanla tüm Tamriel’a yayılmıştır. Black Marsh bildiğiniz üzere Argonianların vatanı ve bu ırk hastalıklara karşı dayanıklı. Hastalıktan hiçbir şekilde etkilenmediler. Fakat onlarla aynı topraklarda yaşayan bir insan türü olan Kothringiler onlar kadar şanslı değildi ve grip yüzünden soyları yok oldu.

black-marsh

Bir oyuncunun destek ekibine sorduğu ve aldığı cevapta bu gribin oyunda yer alacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Grip belli bölgelerde mevcut ve oyun ilk çıktığı anda bu bölgelere erişim bulunmuyormuş…

Akavir İstilası

Akavir’deki topluluklar birden fazla kez Tamriel’ı istila etti. Oyunun geçtiği zamanın öncesinde Ada’Soom Dir-Kamal adında bir Akavir generalinin ordusuyla yaptığı istilayı ele alacağım.Skyrim İç Savaşı

Bu şahıs ordusuyla beraber 2. Çağın 572. yılında Skyrim’in kuzey sahillerine yani Windhelm’e saldırıyor ve burayı yağmalıyor. İleride kurulacak olan Ebonheart Pact’ın kralı Jorunn the Skald-King’in annesi ise Skyrim’in kraliçesi ve tahtın varisi olan ablası yağma sırasında şehirde bulunmaktaydı. Akavirili askerler şehri yağmalar ve herkesi öldürür. Ölenler arasında Jorunn’un annesi ve ablası da bulunmaktadır.

Kendi ordusunu toplayan Jorunn, Morrowind’den gelen Almalexia’nın ordusuyla ve Black Marsh’tan gelen Argonian mızraklı birliği ile birleşip Ada’Soom Dir-Kamal’ın ordusunu bozguna uğratır. Düşman ordusu denize dökülür. Fakat bu yetmez, Vivec Dunmer birliklerine suyun altında nasıl nefes alınacağını öğretir. Yüzerek kaçmaya çalışan Akavir askerlerini yakalayan Dark Elfler bunları boğarak öldürür. Ada’Soom Dir-Kamal’ın ordusundan geriye hiçbir şey kalmaz.

Argonian, Dark Elf ve Nordlar bu tehdide karşı birleşmiştir ve üçlünün arasında asırlardır süren düşmanlık yerini zoraki bir birlikteliğe bırakmıştır. Daggerfall Covenant’tan sonra kurulan ikinci ittifak Ebonheart’ın kuruluşu bu şekilde gerçekleşir.

Tribunal

vivec-tribunalThe Elder Scrolls III: Morrowind oyununda gördüğümüz Tribunal üyelerinden Almalexia oyunda bulunuyor. Sotha Sil ve Vivec’in akıbeti henüz belli değil. Fakat oyunun geçtiği dönemde ikisi de birer Chimer tanrısı. Tribunal’in olayına kısaca değineyim.

Dwemer mucitlerinden Kagrenac, Red Mountain’ın derinliklerinde Lorkhan’ın Kalbini bulmuştur ve bunun üzerinde çeşitli araştırmalar yapar. Takvimler henüz birinci çağı gösteriyor. Bilim ve araştırma aşığı olan Dwemer ırkı, kalbi öyle bırakmaz elbette, çeşitli deneyler yaparlar. Kutsallarla şaka olmaz düsturunu benimseyen Chimer topluluğu ise bu durumdan rahatsız olur ve neticede Red Mountain’da Dwemer ırkının yok olmasıyla sonuçlanacak olan bir Chimer-Dwemer savaşı çıkar.

Bu savaşın generallerinden biri de Indoril Nerevar’dır. Gel zaman git zaman savaşın sonuna doğru Indoril yaralanır ve ölümün eşiğine geldiğinde kendi yardımcısı, generalleri ve sıkı dostları olan Almalexia, Vivec ve Sotha Sil’den bir konuda söz vermelerini ister: Lorkhan’ın kalbinden uzak durun!azura-gorsel

En başta yemin eder bu üçlü, fakat kalbin etkisinden kurtulamazlar ve kalbi kullanıp birer tanrıya dönüşürler. Tam bu sırada Daedra prenslerinden Azura gelir ve Tribunal’e lafı yapıştırır: “Siz yemininizi bozdunuz!“. Sotha Sil, Azura’ya boş konuşma der ve hararetli atışmaların sonunda Azura çok sevdiği Indoril Nerevar’a verdikleri yemini bozduklarından ötürü Chimer kavmini lanetler. Irkın derisi kararır, gözleri kırmızıya döner. Ve bugün Elder Scrolls oyunlarında gördüğümüz birer Dark Elflere dönüşürler. Lakin kutsallığın verdiği güçten olsa gerek Tribunal üyeleri değişimden tam olarak nasiplerini almaz, hala birer Chimer görünümünde kalırlar. Olay birinci çağda yaşanmıştır.

Almalexia ise Indoril Nerevarine yani Morrowind oyununun Tribunal ek paketindeki karakter tarafından öldürülür. Bu olay da Üçüncü Çağ’da geçmektedir. Oyunun İkinci Çağ’da geçtiğinden bahsetmiştik, dolayısıyla ESO’nun geçtiği zamanda Vivec, Sotha Sil ve Almalexia yaşıyor. Almalexia’yı göreceğimiz kesin. Vivec kendi adını taşıyan Vivec City’de bulunuyor. Bu şehir de Vvardenfell’de. Oyun burada geçmiyor. Mantıken düşündüğümüzde Vivec’i göremeyeceğiz gibi. Aynı şey Sotha Sil içinde geçerli.

Mannimarco

Daha önce Daggerfall ve Oblivion oyunlarında gördüğümüz Solucan Kral Mannimarco, Elder Scrolls Online’da baş kötüler arasında yer alıyor. Sahip olduğu mistik güçlerle ölüleri diriltip onları yöneten bu büyücü, Abnur Tharn’ın komutasında bir ölüler ordusu kuruyor. Aynı zamanda Tamriel’ı Coldharbour’a çekmesi için Molag Bal ile de iş birliği içinde. Önce geçmişine biraz göz atalım.

Mannimarco bir High Elf ve Psijic Order’da yetişir. Burada iyi bir eğitim alır ve örgütün diğer gözbebeği Vanus Galerion ile sıkı fıkı olur. Lakin bu başarı onu kör eder ve Mannimarco kara büyüye merak salar. Ruhlarla uğraşır, ölüleri diriltir. Bu durumdan haberdar olan Vanus sert bir dille arkadaşını uyarır. Karanlık işlerle uğraşan Mannimarco, dostunu kaale almaz. Psijic Order’da bu gidişattan memnun olmaz ki, kuvvetle ihtimal Mannimarco’yu buradan uzaklaştırmak amacıyla Tamriel’a göreve gönderir.

mannimarco

Vanus bu durumun daha kötü olacağını tahmin eder, çünkü o zamanlar Tamriel’de, yani ana kıtada adam akıllı bir büyücü okulu yoktur. Mannimarco’nun burada elini kolunu sallaya sallaya kara büyüyle uğraşacağını düşünen Vanus okuldan ayrılıp Mages Guild’i kurar. Mannimarco, Tamriel’da çok sayıda takipçi ve hizmetkar toplar, tam bir ölüler ordusu kurmuştur artık. Aynı zamanda Vanus da bir büyücü ordusu kurmuştur ve “Mannimarco’yu ben yarattım, durdurmak benim sorumluluğumda” felsefesi ile yaşamaktadır.

Mannimarco sonunda ininden büyük ordusuyla çıkar ve büyük savaşın yapılacağı yere gelir. Mannimarco’nun ordusu çok sayıda Golem çağırır fakat Vanus’un ekibi çok tecrübelidir, Mannimarco’nun ordusu mağlup olur. Vanus önemli bir şey keşfeder: Mannimarco kendisini bir lich’e dönüştürmüştür. Keşfetmesine keşfetti ama, Vanus savaşta hayatını kaybeder lakin kazanan taraf olmuştur.

ESO’ya kadar olan kısmı sizlere anlattık. Elder Scrolls Online’da Cyrodiil’deki Elder Council’in başında bulunan Jagar Tharn, zayıflıklarını Mannimarco sayesinde kapatır; ölü Imperial askerlerini dirilterek.

İttifakların KurulmasıDaggerfall Covenant

2. Çağ 541 tarihinde Reach bölgesinin yerlileri olan Breton halkı High Rock’ı işgal eder. Daggerfall, Camlorn, Shornhelm, Evermore ve Wayrest kendi arasında ittifak yapar ve Daggerfall Covenant kurulur.

563 yılında ise Wayrest Kralı olan Emeric ittifakın başına geçer. Ebonheart cephesinde ise Akavir istilasına karşı birleşen Dark Elf, Nord ve Argonianlar ittifaklarını bozmaz ve Ebonheart Pakt kurulur. Aldmeri Dominion’da ise, Emeric taç giydiği sene ortadan kaybolan tahtın varisi Ayrenn tam 17 yıl sonra vatan topraklarına geri döner.

Rahmetli kral Hidellith’in yerine tahta geçmeye hazırlanan Naemon’un heyecanı kursağında kalır ve asıl taht sahibi Ayrenn 580 yılında tacı giyer. Böylece Aldmeri Dominion’da kendi birliğini sağlamış olur. Ayrenn’in başa geçmesinden üç yıl sonrasında ise ittifaklar arasındaki savaş başlar.

Elder Scrolls Online’a hoş geldiniz…

Yazan: Mert

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.